Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Augustowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 845.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.3.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 marca 2023 r.

UCHWAŁA NR 183/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 marca 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Augustowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 845

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Izabeli Skindzielewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Augustowie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Konieczki-Ławreszuk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Augustowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Augustowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 845, zgłosili się:

- Pan Łukasz Huryn - radca prawny Izby Radców Prawnych w Białymstoku,

- Pani Natalia Magdalena Mołotkiewicz - adwokat Izby Adwokackiej w Białymstoku,

- Pani Anna Konieczka-Ławreszuk - adwokat Izby Adwokackiej w Białymstoku,

- Pani Izabela Skindzielewska - adwokat Izby Adwokackiej w Białymstoku.

Z uwagi na cofnięcie zgłoszenia przez Pana Łukasza Huryna i Panią Natalię Magdalenę Mołotkiewicz Krajowa Rada Sądownictwa odpowiednio uchwałami nr 181/2023 i 182/2023 z dnia 28 marca 2023 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z tych zgłoszeń.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 27 marca 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami przeprowadził naradę i uznał, że są one wystarczające do zajęcia stanowiska. W posiedzeniu nie wziął udziału przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej zawiadomiony o terminie posiedzenia z uwagi na udział w postępowaniu osób wykonujących zawód adwokata. Podczas głosowania na posiedzeniu zespołu oddano na:

- Panią Annę Konieczkę-Ławreszuk - 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 2 głosach "wstrzymujących się",

- Panią Izabelę Skindzielewską - 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 1 głosie "wstrzymującym się".

Zespół podjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Izabeli Skindzielewskiej na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Augustowie. Zważył, że obie kandydatki uzyskały pozytywne oceny kwalifikacji, jednak Pani Izabela Skindzielewską posiada dłuższy staż pracy w zawodzie adwokata od Pani Anny Konieczki-Ławreszuk oraz uzyskała wyższe i jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Suwałkach (7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw"). Wypełniła zatem w wyższym stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

Ustaliwszy, że obie kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm. - dalej: p.u.s.p.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Izabeli Skindzielewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Augustowie.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Izabela Skindzielewska urodziła się w 1979 r. w Tychach. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. W latach 2003-2004 była zatrudniona w "Strażeccy i Wspólnicy" spółce komandytowej z siedzibą w Katowicach na stanowisku referenta prawnego. W 2004 r. rozpoczęła aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Suwałkach. W latach 2004-2005 pracowała w "Kancelarii Prawniczej Radcowie Prawni" spółka jawna z siedzibą w Suwałkach na stanowisku asystenta prawnego. W latach 2007-2009 pracowała, początkowo na podstawie umów zlecenia, a od 2 listopada 2007 r. w ramach umowy o pracę, na stanowisku asystenta prawnego w Kancelarii Radcy Prawnego Agnieszki Piktel w Ełku. Po odbyciu aplikacji sądowej, w marcu 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku z dnia 19 sierpnia 2009 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Białymstoku, a 3 listopada 2009 r. rozpoczęła wykonywanie zawodu adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Gołdapi.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządzili Pan Mirosław Krzysztof Derda i Pan Tomasz Uściłko - sędziowie wizytatorzy Sądu Okręgowego w Suwałkach. Opiniujący w zakresie spraw karnych stwierdził, że przedstawiła ona do oceny 10 spraw karnych (zbadano akta 7 spraw). Ich analiza wskazuje na dobry poziom merytoryczny zarówno w zakresie prawa karnego materialnego, jak i prawa karnego procesowego. W skontrolowanych sprawach występowała w charakterze obrońcy (ustanowiona z wyboru lub wyznaczona z urzędu). Nie znaleziono podstaw do sformułowania zastrzeżeń, co do jakości, sprawności, rzetelności i terminowości dokonywanych przez opiniowaną w toku toczących się postępowań czynności. W większości rozpraw (posiedzeń) uczestniczyła osobiście. Przestrzegała terminów procesowych. Nie stwierdzono by naruszyła ona w jakikolwiek sposób zasady etyki wykonywania zawodu oraz w niewłaściwy sposób zachowywała się wobec stron postępowania. Upoważniło to opiniującego do wniosku, że zarówno kultura urzędowania Pani Izabeli Skindzielewskiej, jak też jej kultura osobista są na wysokim poziomie. Pisma procesowe składane przez kandydatkę są poprawne formalnie i zawierają wszystkie elementy przewidziane procedurą. Formułowane zarzuty oraz żądania zawsze poparte są adekwatną argumentacją. Opiniowana odpowiednio stosuje zarówno przepisy prawa karnego procesowego, jak i prawa karnego materialnego. Posługuje się ona przy tym poprawnym, zrozumiałym i starannym językiem prawniczym.

W zakresie spraw cywilnych, rodzinnych i nieletnich, pracy i ubezpieczeń społecznych w ocenie kwalifikacji stwierdzono, że kandydatka w swojej praktyce zajmowała się sprawami z zakresu prawa cywilnego o dość szerokim spektrum. Były to sprawy rozpoznawane tak w procesie, jak i w postępowaniu nieprocesowym, toczone przed sądem rejonowym, okręgowym oraz apelacyjnym. Stopień trudności tych spraw był przy tym zróżnicowany - od spraw prostych, rutynowych, wręcz poprzez skomplikowane pod względem faktycznym. Legitymuje się ona dużym doświadczeniem w sprawach cywilnych szeroko pojętych. Przeprowadzona analiza akt upoważnia, w ocenie sędziego opiniującego do wniosku, że Pani Izabela Skindzielewska prawidłowo wywiązuje się z obowiązków nałożonych procedurą cywilną. Jest ona osobą kulturalną, taktowną, zrównoważoną, bardzo uprzejmą, z szacunkiem odnoszącą się tak do sądu, jak i przeciwników procesowych. W stosunku do Pani Izabeli Skindzielewskiej nie toczyły się ani nie toczą postępowania dyscyplinarne, nie były jej udzielane przez organy samorządu zawodowego żadne ostrzeżenia, ani przesyłane przez sądy zawiadomienia o naruszeniu obowiązków służbowych. W pracy opiniowanej nie zauważono żadnych istotnych uchybień. Wyniki pracy Izabeli Skindzielewskiej i dotychczasowy jej przebieg, nacechowany zaangażowaniem, sumiennym i starannym wykonywaniem obowiązków oraz postawa etyczna opiniowanej skłania do końcowego wniosku, że spełnia ona założone ustawą wymagania powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Z tych przyczyn sędziowie wizytatorzy ocenili Panią Izabelę Skindzielewską jako bardzo dobrą kandydatkę na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Augustowie.

Pani Anna Konieczka-Ławreszuk urodziła się w 1981 r. we Włocławku. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Białymstoku, w 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 1 września 2003 r. do 26 października 2004 r. i od 1 września 2005 r. do 2 października 2008 r. była zatrudniona w Kancelarii Komorniczej IV Rewiru przy Sądzie Rejonowym w Białymstoku na stanowisku pracownika kancelarii. Od 6 października 2008 r. do 6 stycznia 2009 r. pracowała w Kancelarii Radców Prawnych "Rurewicz, Barszczewski i Partnerzy" sp. p. w Białymstoku na stanowisku asystenta prawnego. Od 1 lipca 2009 r. do 30 września 2010 r. była zatrudniona w Kancelarii Komorniczej Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Białymstoku Danuty Konieczki na stanowisku pracownika kancelarii. Od 18 listopada 2010 r. do 14 marca 2011 r. pracowała w "Karwowski, Klemienia, Nicałek, Radlmacher" sp. j. w Białymstoku na stanowisku asystenta radcy prawnego. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku z dnia 16 marca 2011 r. została wpisana na listę adwokatów prowadzoną przez tę Radę. Od 1 lipca 2011 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Białymstoku. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach. W 2018 r. ukończyła szkolenie z dziedziny mediacji organizowane przez Okręgową Radę Adwokacką w Białymstoku we współpracy z Polskim Instytutem Mediacji Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządzili Pani Aneta Ineza Sztukowska i Pan Tomasz Uściłko - sędziowie wizytatorzy Sądu Okręgowego w Suwałkach. Opiniująca w zakresie spraw cywilnych stwierdziła, że Pani Anna Konieczka-Ławreszuk w swojej praktyce zajmowała się sprawami z zakresu prawa cywilnego o dość szerokim spektrum. Były to sprawy rozpoznawane tak w procesie, jak i w postępowaniu nieprocesowym, toczone przed sądem rejonowym, okręgowym oraz apelacyjnym. Stopień trudności tych spraw był przy tym zróżnicowany - od spraw prostych, rutynowych wręcz poprzez skomplikowane pod względem faktycznym, aż po zawiłe pod kątem prawnym. Powyższe uprawnia do konkluzji, że legitymuje się ona już sporym doświadczeniem w sprawach cywilnych szeroko pojętych. Kandydatka potrafi przydać danej sprawie odpowiedni ciężar gatunkowy. Jeśli chodzi o merytoryczny poziom pism jej autorstwa (tak inicjujących postępowanie w sprawie jak i dalszych), to nie budził on zastrzeżeń. Zgłaszane roszczenia są określane prawidłowo i kompleksowo, podnoszone argumenty i zarzuty są trafne oraz właściwie, przekonująco motywowane. Pani Anna Konieczka- Ławreszuk prezentuje wyważoną i elastyczną postawę procesową, co w kilku przypadkach (głównie w sprawach rozwodowych) doprowadziło do wypracowania przez strony zgodnych stanowisk. W sprawach tych kandydatka ważyła słowa i unikała zwrotów emocjonalnych tak, aby nie zadrażniać i tak napiętych już mocno relacji między stronami postępowania. Niewątpliwie przydają się tu umiejętności nabyte przy uzyskiwaniu certyfikatu mediatora. Przeprowadzona przez opiniującą analiza akt upoważnia do wniosku, iż Pani adwokat prawidłowo wywiązuje się z obowiązków wynikających z procedury cywilnej. Wszystko powyższe, zdaniem opiniującej oraz dotychczasowy przebieg drogi zawodowej Pani adwokat Anny Konieczki-Ławreszuk skłaniają ku przekonaniu, iż opiniowana posiada tak cechy charakteru, jak i wiedzę merytoryczną niezbędne do wykonywania zawodu sędziego. W przekonaniu wizytatora jest ona w stanie sprostać obowiązkom związanym z pełnieniem służby sędziowskiej. Stąd też jej kandydaturę na stanowisko sędziego sądu rejonowego ocenił pozytywnie.

W zakresie spraw karnych stwierdzono w ocenie kwalifikacji, że Pani Anna Konieczka- Ławreszuk przedstawiła do oceny 5 akt spraw karnych. Analiza czterech z nich (w piątej nie podejmowała jakichkolwiek czynności) wskazuje na dobry poziom merytoryczny. W badanych sprawach kandydatka występowała zarówno jako obrońca oskarżonego, jak również jako pełnomocnik oskarżyciela prywatnego i pokrzywdzonego. Nie znaleziono podstaw do sformułowania zastrzeżeń, co do jakości, sprawności, rzetelności i terminowości dokonywanych przez opiniowaną w toku toczących się postępowań czynności. Pisma procesowe składane przez kandydatkę są poprawne formalnie i zawierają niezbędne elementy przewidziane procedurą. Formułowane zarzuty oraz żądania zawsze poparte są adekwatną argumentacją. Opiniowana prawidłowo stosuje zarówno przepisy prawa karnego procesowego, jaki prawa karnego materialnego. Cechy osobiste oraz wyniki osiągnięte w pracy pozwalają na stwierdzenie, że Pani Anna Konieczka-Ławreszuk spełnia założone ustawą wymagania oraz posiada konieczne predyspozycje do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że wszystkie kandydatury posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pani Izabela Skindzielewska spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Augustowie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Koteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Obie uczestniczki postępowania otrzymały oceny kwalifikacji stwierdzające spełnianie przez nie wymagań stawianych kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Wybrana przez Radę kandydatka - Pani Izabela Skindzielewska - posiada dłuższy staż pracy w zawodzie związanym z samodzielnym stosowaniem przepisów prawa od Pani Anny Konieczki-Ławreszuk, gdyż pracę w zawodzie adwokata rozpoczęła w listopadzie 2009 r., podczas gdy Pani Anna Konieczka-Ławreszuk zawód ten wykonuje od lipca 2011 r. W sytuacji zbliżonej drogi zawodowej obu kandydatek oraz otrzymaniu pozytywnych ocen kwalifikacji, Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła za kryterium różnicujące kandydatki długość ich stażu pracy w zawodzie adwokata oraz poparcie udzielone ich kandydaturom przez środowisko sędziowskie. Powyższe doprowadziło Radę do konkluzji, że Pani Izabela Skindzielewska w wyższym stopniu wypełniła kryteria ustawowe, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS od Pani Anny Konieczki-Ławreszuk.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Suwałkach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Suwałkach, w trakcie posiedzenia w dniu 5 stycznia 2023 r" zaopiniowało Panią Izabelę Skindzielewską - jednogłośnie pozytywnie - oddając 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw", a Panią Annę Konieczkę-Ławreszuk oddając 5 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw".

Pani Izabela Skindzielewska uzyskała zatem jednogłośne poparcie tego gremium i w wyższym stopniu wypełniła kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Izabela Skindzielewska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Augustowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Izabeli Skindzielewskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z oceny kwalifikacji zawodowych oraz jednogłośne poparcie, udzielone przez Kolegium Sądu Okręgowego w Suwałkach.

IV

Wyniki glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 28 marca 2023 r. oddano na:

- Panią Annę Konieczkę-Ławreszuk 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 12 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Izabelę Skindzielewską 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 3 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POLICZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).