Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałczu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 685.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.3.3

Akt nieoceniany
Wersja od: 3 marca 2023 r.

UCHWAŁA NR 149/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 3 marca 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałczu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 685

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agnieszki Brzozowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałczu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Lilii Makowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałczu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałczu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 685, zgłosili się:

- Pani Agnieszka Brzozowska - prokurator Prokuratury Rejonowej w Pile, - Pani Joanna Lilia Makowska - adwokat Wielkopolskiej Izby Adwokackiej.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 6 lutego 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami przeprowadził naradę i uznał, że nie są one wystarczające do zajęcia stanowiska. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym i przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomieni o terminie. Podczas głosowania członkowie zespołu 3 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 1 głosie "wstrzymującym się" postanowili odroczyć posiedzenie wobec konieczności wysłuchania kandydatek oraz Prezesa Sądu Rejonowego w Wałczu.

Na posiedzeniu w dniu 27 lutego 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wysłuchał Panią Agnieszkę Brzozowską i Panią Joannę Lilię Makowską oraz, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo zgłoszone kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Na posiedzenie zespołu nie stawił się Prezes Sądu Rejonowego w Wałczu, który w przesłanym piśmie poinformował o niemożności wzięcia udziału w wysłuchania z uwagi na obowiązki orzecznicze. W posiedzeniu zespołu nie brali udziału przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie posiedzenia w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód adwokata, oraz przedstawiciel Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, zawiadomiony o terminie posiedzenia w związku z kandydowaniem osoby pełniącej urząd prokuratora. Podczas głosowania na posiedzeniu zespołu oddano na:

- Panią Agnieszkę Brzozowską - 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" oraz "wstrzymujących się",

- Panią Joannę Lilię Makowską - 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 1 głosie "wstrzymującym się".

Zespół przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Agnieszki Brzozowskiej na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałczu. Za rekomendowaniem kandydatury Pani Agnieszki Brzozowskiej - w ocenie zespołu - przemawiały: doświadczenie zawodowe, ocena kwalifikacji sporządzona przez sędziego wizytatora i poparcie środowiska sędziowskiego. Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie na posiedzeniu 18 listopada 2022 r. przyznało Pani Agnieszce Brzozowskiej 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", natomiast jej kontrkandydatce Pani Joannie Lilii Makowskiej nie przyznało głosów "za", przy 8 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się". Również podczas wysłuchania przed zespołem, to Pani Agnieszka Brzozowska zaprezentowała się - w ocenie zespołu - z lepszej strony jako kandydatka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Ustaliwszy, że obie kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 - dalej: p.u.s.p.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Agnieszki Brzozowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałczu.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Agnieszka Brzozowska urodziła się 11 września 1981 r. w Pile. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od 3 października do 31 grudnia 2005 r. oraz od 4 maja 2006 r. do 31 maja 2007 r. pracowała - na podstawie umowy zlecenia - w kancelarii radcy prawnego w Bydgoszczy na stanowisku pracownika obsługi prawnej. Od 25 czerwca 2007 r. do 7 grudnia 2008 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Wałczu na stanowisku asystenta sędziego. Od 8 grudnia 2008 r. do 22 lutego 2016 r. pracowała w Sądzie Okręgowym w Pile na tożsamym stanowisku. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym plus. Z dniem 23 lutego 2016 r. została mianowana asesorem Prokuratury Rejonowej w Pile. Z dniem 27 września 2017 r. została powołana na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej w Pile. Od 29 lipca 2019 r. pełni funkcję Zastępcy Prokuratora Rejonowego w Pile. Podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Sławomir Przykucki - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Koszalinie, który stwierdził, że przedłożony do badania przez opiniowaną materiał w zakresie wskazanych spraw karnych, w których prowadziła bądź nadzorowała postępowanie przygotowawcze, był wystarczający do wydania opinii. Analiza tych spraw wskazuje, że Pani Agnieszka Brzozowska prawidłowo wykonuje obowiązki prokuratora. Sprawnie kierowała toczącymi się postępowaniami, nie dopuszczała do przewlekłości w tych postępowaniach i dbała o zgromadzenie niezbędnego materiału dowodowego, co następnie pozwalało Sądowi na sprawne przeprowadzenie postępowania dowodowego. Sporządzane przez kandydatkę orzeczenia i akty oskarżenia są formułowane prawidłowo i rzetelnie. Treść sporządzanych pism i orzeczeń wskazuje na dobrą znajomość spraw, dobrą znajomość oraz stosowanie przepisów prawa materialnego i procesowego. Kandydatka dobrze rozumie i stosuje przepisy prawa karnego materialnego oraz procesowego, co da się zauważyć w dobrze sformułowanych i rzeczowych argumentach zawartych w uzasadnieniach jej decyzji. Na podstawie zbadanych akt spraw nie można mieć zastrzeżeń do jej pracy jako prokuratora. Jest także bardzo wysoko oceniana przez swojego bezpośredniego przełożonego - Prokuratora Rejonowego w Pile. Wskazał on, że - pomimo bardzo dużego obciążenia pracą - Pani Agnieszka Brzozowska wykazywała się dużym zaangażowaniem i dyspozycyjnością. Powierzone jej obowiązki wykonuje skrupulatnie, sumiennie i z dużym zaangażowaniem. Ponadto jest osobą wyważoną, komunikatywną, otwartą i cechuje ją duża kultura osobista. Zarówno posiadana wiedza, jak i cechy osobiste Pani Agnieszki Brzozowskiej w pełni pozwalają na poparcie jej kandydatury na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wałczu.

Pani Joanna Lilia Makowska urodziła się 31 października 1969 r. w Białogardzie. W 1993 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. Odbyła aplikację prokuratorską i w 1995 r. złożyła egzamin prokuratorski z wynikiem dobrym. Z dniem 1 listopada 1995 r. została mianowana na stanowisko asesora Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód w Szczecinie. Z dniem 1 lipca 1997 r. została powołana na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód w Szczecinie. Stanowiska tego zrzekła się z dniem 31 sierpnia 2008 r. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu z dnia 14 listopada 2008 r. została wpisana na listę adwokatów Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Od 12 stycznia 2009 r. do chwili obecnej nieprzerwanie wykonuje zawód adwokata prowadząc indywidualną kancelarię adwokacką z siedzibą w Pile. Brała udział w szkoleniach zawodowych, organizowanych przez Okręgową Radę Adwokacką w Poznaniu.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Izabela Sobolewska - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Koszalinie, która stwierdziła, że dokonana analiza dotychczasowej pracy zawodowej Pani Joanny Lilii Makowskiej pozwala na pozytywną ocenę. W zakresie przymiotów osobistych, etycznych i kultury urzędowania jej postawa nie budzi wątpliwości. Spełnia warunki formalne, przewidziane w art. 61 § 1, 2 i 5 p.u.s.p. Sędzia wizytator wyraziła pogląd, że odnośnie do posiadanych kwalifikacji merytorycznych, w tym metodyki pracy, organizacji i sprawności podejmowanych czynności procesowych oraz organizacyjnych, predyspozycje kandydatki do pełnienia urzędu sędziego są trudne do oceny ze względu na brak doświadczenia w czynnościach orzeczniczych. Wieloletnie doświadczenie w pracy prokuratora, a następnie adwokata pozwala jednak na pozytywną prognozę co do prawidłowego wywiązywania się przez nią z obowiązków sędziego. W konkluzji autorka oceny kwalifikacji rekomendowała kandydaturę Pani Joanny Lilii Makowskiej na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wałczu.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że obie kandydatki posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pani Agnieszka Brzozowska spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałczu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Obie uczestniczki postępowania otrzymały oceny kwalifikacji stwierdzające spełnianie przez nie wymagań stawianych kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Wybrana przez Radę kandydatka - Pani Agnieszka Brzozowska - posiada wieloletnie doświadczenie w pracy związanej ze stosowaniem przepisów prawa. W latach 2007-2016 wykonywała obowiązki asystenta sędziego, a następnie rozpoczęła wykonywanie zawodu związanego z samodzielnym stosowaniem przepisów prawa, początkowo asesora prokuratorskiego, a od września 2017 r. - prokuratora w prokuratorze rejonowej. Jej wysokie kwalifikacje zawodowe zostały docenione poprzez powierzenie jej funkcji Zastępcy Prokuratora Rejonowego w Pile. Odpowiednie przygotowanie zawodowe kandydatki, jak i predyspozycje osobowościowe do pełnienia urzędu sędziego znalazły wyraz w pozytywnej opinii służbowej, wydanej przez Prokuratora Rejonowego w Pile. Podkreślił on, że odzwierciedleniem zaangażowania kandydatki jest fakt, że w 2020 r. i 2021 r. nie tylko nadzorowała największą liczbę postępowań, ale również w tych latach zakończyła największą liczbę spraw spośród wszystkich prokuratorów. Jest osobą wyważoną, komunikatywną, otwartą cechuje ją duża kultura osobista. Nie ma problemów we współpracy z prokuratorami, pracownikami prokuratury, sędziami i funkcjonariuszami policji. Podkreślił, że nie ma żadnych zastrzeżeń co do Pani Agnieszki Brzozowskiej, a jej pracę ocenił jako wzorową.

Kontrkandydatka - Pani Joanna Lilia Makowska - posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte również w zawodzie asesora prokuratorskiego, prokuratora prokuratury rejonowej, a następnie adwokata. Pracę w zawodzie prokuratora zakończyła na skutek zrzeczenia się stanowiska. Nie zdobyła również doświadczenia w pracy w sądownictwie powszechnym, tak jak Pani Agnieszka Brzozowska na stanowisku asystenta sędziego oraz nie pełniła stanowiska funkcyjnego w ramach wymiaru sprawiedliwości. Pomimo posiadania dłuższego stażu pracy jest zatem mniej wyróżniającą się kandydatką na tle Pani Agnieszki Brzozowskiej. Ponadto nie otrzymała poparcia środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie. Wypełniła zatem w niższym stopniu kumulatywnie badane kryteria z art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie, w trakcie posiedzenia w dniu 18 listopada 2022 r., zaopiniowało Panią Agnieszkę Brzozowską - pozytywnie - oddając 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" a Panią Joannę Lilię Makowską - negatywnie - nie oddając głosów "za", przy 8 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

Pani Agnieszka Brzozowska uzyskała zatem jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Agnieszka Brzozowska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałczu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agnieszki Brzozowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z oceny kwalifikacji zawodowych oraz jednogłośne poparcie, udzielone przez Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie.

IV

Wyniki glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 3 marca 2023 r. oddano na:

- Panią Agnieszkę Brzozowską 11 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 3 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Joannę Lilię Makowską 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 7 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).