Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 872.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.3.3

Akt nieoceniany
Wersja od: 3 marca 2023 r.

UCHWAŁA NR 147/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 3 marca 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 872

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Marcina Kląskały do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Julii Marii Gierałtowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 872, zgłosili się:

- Pani Julia Maria Gierałtowicz - adwokat - Izba Adwokacka w Wałbrzychu;

- Pan Marcin Kląskała - sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu;

- Pani Agata Maria Piecuch-Plewa - sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Agatę Marię Piecuch-Plewę Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 13/2023 z dnia 10 stycznia 2023 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 27 lutego 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Julię Marię Gierałtowicz oddali 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" a na Pana Marcina Kląskałę oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Marcina Kląskały na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że - mając na uwadze doświadczenie zawodowe kandydata i ocenę kwalifikacji - Pan Marcin Kląskała w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Ponadto, kandydat uzyskał jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Ustaliwszy, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Marcina Kląskały do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Marcin Kląskała urodził się 28 lutego 1977 r. we Wrocławiu. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2004 r. ukończył etatową aplikację sądową, którą odbywał w okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu. W tym samym roku złożył egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu z dnia 20 września 2005 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby. Od listopada 2005 r. do października 2015 r. wykonywał zawód radcy prawnego w indywidualnej kancelarii - Kancelarii Prawnej Nieruchomości Kląskała. W tym czasie, tj. od września 2004 r. do grudnia 2013 r. pełnił funkcję członka Komisji Odpowiedzialności Zawodowej w Ministerstwie Infrastruktury, gdzie zajmował się orzecznictwem w sprawach dyscyplinarnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 października 2015 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu. Do chwili obecnej orzeka w I Wydziale Cywilnym. W 2018 r. orzekał - w ramach delegacji - w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Od dnia 27 grudnia 2021 r. powierzono mu pełnienie funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu a od stycznia 2022 r. pełni funkcję Przewodniczącego VII Wydziału Cywilnego tego Sądu.

Ponadto, prowadzi zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz na Politechnice Wrocławskiej - z prawa cywilnego i prawa obrotu nieruchomościami. Prowadzi szkolenia także w innych placówkach, tj. w: Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, Dolnośląskim Stowarzyszeniu Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, Wielkopolskim Stowarzyszeniu Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Jest autorem publikacji: "Wykonanie zobowiązania z umowy deweloperskiej" - Rejent 2003/3/67; "Konstrukcja i charakter prawny umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami" - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego 2004, No 2617;

"Kto najlepiej oceni zachowanie profesjonalnych standardów" - Rzeczpospolita 9.03.2005. Został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalem "Za długoletnią służbę" (w 2009 r.). Uzyskał wyróżnienie "Złotą Odznakę" Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (w 2011 r.). Ponadto, odbył kurs i uzyskał państwową licencję zawodową zarządcy nieruchomości oraz pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Otrzymał bardzo dobrą opinię służbową, wystawioną przez Prezes Sądu Rejonowego dla Wroclawia-Śródmieścia we Wrocławiu.

Ocenę pracy i kwalifikacji Pana Marcina Kląskały sporządziła Pani Katarzyna Wręczycka - sędzia wizytator ds. egzekucyjnych Sądu Okręgowego we Wrocławiu, zdaniem której opiniowany z pełnym przekonaniem zasługuje na rekomendowanie go jako doskonałego kandydata na wyższe stanowisko sędziego. W opinii sędzi wizytator Pan sędzia Marcin Kląskała posiada zarówno cechy osobowościowe, wiedzę prawniczą oraz umiejętności zawodowe, w tym wyróżnia się wysokim stale pogłębianym poziomem wiedzy z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego, znajomością zasad jego wykładni, stanowiska doktryny i judykatury, umiejętnością ich zastosowania w praktyce oraz dojrzałością orzeczniczą. Z tych względów - zdaniem sędzi wizytator - Pan sędzia zasługuje na bardzo dobrą ocenę jego wyników orzeczniczych, wiedzy i predyspozycji do pełnienia służby sędziowskiej w sądzie okręgowym.

Pani Julia Maria Gieraltowicz urodziła się 7 lipca 1979 r. w Dzierżoniowie. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 15 października 2003 r. do dnia 31 maja 2006 r. była zatrudniona w Kancelarii Adwokackiej adwokata Zygmunta Iwaszkiewicza z siedzibą w Dzierżoniowie na stanowisku referenta do spraw prawnych. W latach 2006-2009 odbywała aplikację adwokacką w trakcie której, od dnia 1 czerwca 2006 r. do dnia 10 czerwca 2009 r., pracowała w Kancelarii Adwokackiej adwokata Edgara Mazurka z siedzibą w Dzierżoniowie. Uchwałą Rady Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 19 maja 2008 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt.: "Suwerenność państw członkowskich w Unii Europejskiej" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów, uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Wałbrzychu z dnia 16 kwietnia 2009 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Wałbrzychu. Od dnia 27 lipca 2009 r. wykonuje zawód adwokata we własnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Dzierżoniowie, przy czym od dnia 31 października 2009 r. do dnia 30 września 2011 r. wykonywała zawód adwokata także w Filii Kancelarii Adwokackiej z siedzibą w Zielonej Górze. Od dnia 1 października 2009 r. do dnia 30 września 2011 r. współpracowała - na podstawie umów cywilnoprawnych - z Uniwersytetem Zielonogórskim (Wydział Nauk Społecznych, Instytut Politologii) jako nauczyciel akademicki.

Od dnia 1 października 2011 r. jest zatrudniona na Uniwersytecie Zielonogórskim na stanowisku adiunkta, kolejno w: Zakładzie Zarządzania Administracją Publiczną Wydziału Ekonomii i Zarządzania, w Katedrze Prawa Cywilnego, Postępowania Cywilnego i Komparatystyki Prawa Prywatnego Wydziału Prawa i Administracji (od dnia 1 października 2014 r.), w Katedrze Organizacji Administracji Publicznej Wydziału Prawa i Administracji (od dnia 1 grudnia 2018 r.). W 2012 r. odbyła "Zawodowe Szkolenie Mediacyjne Adwokatów" prowadzone przez Centrum Mediacyjne przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Warszawie i uzyskała certyfikat mediatora oraz tytuł mediatora przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jest wpisana na listę stałych mediatorów przy Sądzie Okręgowym w Świdnicy i czynnie wykonuje zawód mediatora. Od 2016 r. pełni funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Wałbrzychu. W 2017 r. ukończyła studia podyplomowe - "Rolnictwo dla absolwentów nierolniczych studiów wyższych". Prowadzi szkolenia dla aplikantów adwokackich Wałbrzyskiej Izby Adwokackiej. Jest autorką publikacji. Podnosi kwalifikacje zawodowe między innymi przez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach naukowych.

Posiada rekomendacje, w tym od Przewodniczącej III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Dzierżoniowie.

Ocenę pracy i kwalifikacji Pani Julii Marii Gierałtowicz w zakresie spraw karnych sporządziła Pani Dorota Nowińska - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego we Wrocławiu, która stwierdziła, że analizie poddano akta spraw i pism procesowych pod kątem stopnia ich trudności z uwagi na występujące w nich zagadnienia prawne lub faktyczne, jak też pod kątem postawy opiniowanej jako obrońcy oskarżonych, skazanych oraz pełnomocnika pokrzywdzonych, należytego wypełniania przez nią swoich obowiązków procesowych na rozprawach i poza nimi. Kontrola akt analizowanych spraw wykazała, że były to sprawy typowe, nie charakteryzujące się wysokim stopniem skomplikowania, w szczególności nie było wśród nich spraw, w których rozstrzygano istotne bądź precedensowe zagadnienia prawne. Pani adwokat, uczestnicząc w postępowaniach sądowych, przejawiała właściwą aktywność i zaangażowanie. Stawiała się na wyznaczone posiedzenia i rozprawy w większości osobiście, zadawała pytania, składała wnioski dowodowe, wywodziła apelacje i zażalenia. Objęte analizą środki odwoławcze były opracowane starannie. Podniesione w tych środkach zarzuty odwoławcze były szczegółowo umotywowane z powołaniem się na realia konkretnej sprawy. Podczas badania akt spraw karnych oraz dokumentów sporządzonych przez opiniowaną w związku ze stosowaniem prawa, stwierdzono nieliczne drobne nieprawidłowości, które jednak nie rzutują na ogólną ocenę przydatności do wykonywania zawodu sędziego. W konkluzji sędzia wizytator wyraziła pogląd, że - mając na uwadze dotychczasowy przebieg pracy kandydatki, wskazane przymioty zawodowe i cechy osobiste oraz zdobyte umiejętności i wiedzę, należy uznać, że Pani Julia Maria Gierałtowicz spełnia warunki formalne do powołania jej na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Ocenę pracy i kwalifikacji Pani Julii Marii Gierałtowicz w zakresie spraw cywilnych i rodzinnych sporządziła Pani Sylwia Jastrzemska - sędzia wizytator ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Wrocławiu, zdaniem której opiniowana posiada cechy, które pozwalają zaprezentować jej kandydaturę do pełnienia służby sędziowskiej: jest rzetelnym pełnomocnikiem, co wyraża się jakością jej pracy, terminowym dokonywaniem czynności, prezentuje na bardzo dobrym poziomie umiejętności negocjacyjne. Z treści oceny wynika jednak, że analiza akt przedstawionych spraw pozwala sformułować wniosek, że nie odznaczały się one znacznym stopniem skomplikowania, a część z nich toczyła się od 9 do 12 lat temu. Z tych względów sędzia wizytator zaakcentowała, że ocena prawidłowej pracy opiniowanej jest utrudniona.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że obie kandydatury posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pan Marcin Kląskała spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jego kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, dokumentujące doświadczenie kandydatów, jak również oceny ich pracy i kwalifikacji, uwzględniła, że Pan Marcin Kląskała posiada znaczące doświadczenie zawodowe - przez okres dziesięciu lat wykonywał zawód radcy prawnego w indywidualnej kancelarii, pełnił funkcję członka Komisji Odpowiedzialności Zawodowej w Ministerstwie Infrastruktury, w październiku 2015 r. został powołany do pełnienia urzędu sędziego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia -Śródmieścia we Wrocławiu, orzekał w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu w ramach delegacji, posiada również doświadczenie w pełnieniu funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym (wiceprezes sądu rejonowego, przewodniczący wydziału). Ponadto, odbył kurs i uzyskał państwową licencję zawodową zarządcy nieruchomości oraz pośrednika w obrocie nieruchomościami. Posiada doświadczenie dydaktyczne oraz jest autorem publikacji.

Kontrkandydatka w osobie Pani Julii Marii Gierałtowicz w latach 2003-2006 była zatrudniona na stanowisku referenta do spraw prawnych, w latach 2006-2009 - aplikanta adwokackiego, od lipca 2009 r. wykonuje zawód adwokata, pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Zielonogórskim, jest wpisana na listę stałych mediatorów przy Sądzie Okręgowym w Świdnicy i czynnie wykonuje zawód mediatora a od 2016 r. pełni funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Wałbrzychu, uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Ukończyła studia podyplomowe, a także prowadzi szkolenia dla aplikantów adwokackich Wałbrzyskiej Izby Adwokackiej oraz jest autorką publikacji.

Krajowa Rada Sądownictwa dokładnie przeanalizowała całokształt materiału dowodowego - Pan Marcin Kląskała posiada dziesięcioletnie doświadczenie w zawodzie radcy prawnego i ponad siedmioletnie doświadczenie zawodowe, wynikające z praktyki orzeczniczej. Pani Julia Maria Gierałtowicz zdobyła ponad trzynastoletnie doświadczenie w zawodzie adwokata. Rada uwzględniła, że Pan Marcin Kląskała posiada zatem dłuższy łączny staż czynnego wykonywania samodzielnego zawodu prawniczego.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pan Marcin Kląskała, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa na stanowisku radcy prawnego i sędziego, w tym sędziego delegowanego do orzekania w sądzie okręgowym, dają większą gwarancję należytego wykonywania przez niego obowiązków sędziego na szczeblu sądu okręgowego. Powyższe znalazło odzwierciedlenie w ocenie kwalifikacji i pracy Pana Marcina Kląskały oraz ocenie środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Pan Marcin Kląskała uzyskał bardzo dobrą ocenę swojej pracy i kwalifikacji a kontrkandydatka otrzymała oceny pracy i kwalifikacji, których wydźwięk nie jest tak pozytywny, jak w przypadku wybranego przez Radę kandydata.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Marcina Kląskały za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu na posiedzeniu w dniu 19 grudnia 2022 r. zaopiniowało Pana Marcina Kląskałę pozytywnie - 16 głosami "za" (16 ocen - b. dobrych), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (łączna ocena: ze średnią - 5,0). Kolegium stwierdziło, że kandydat w stopniu b. dobrym spełnia merytoryczne warunki do powołania na urząd sędziowski w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Kontrkandydatka w osobie Pani Julii Marii Gierałtowicz została zaopiniowana negatywnie - 7 głosami "za" (3 oceny - dobre, 4 oceny - dostateczne), 9 głosami "przeciw" przy braku głosów "wstrzymujących się" (łączna ocena: ze średnią - 2,63). Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Marcin Kląskała posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Marcina Kląskały zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, w tym orzecznicze, zdobyte na szczeblu sądu rejonowego oraz w ramach delegacji w sądzie okręgowym, oraz wynikające z pełnienia funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

IV

Wyniki glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 3 marca 2023 r. oddano na:

- Panią Julię Marię Gierałtowicz 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 12 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Marcina Kląskałę 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 3 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 18 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).