Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 599.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.3.3

Akt nieoceniany
Wersja od: 3 marca 2023 r.

UCHWAŁA NR 142/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 3 marca 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 599

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Piotra Jerzego Kędzierskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Aleksandry Marii Rusin-Batko do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 599, zgłosili się:

- Pan dr Piotr Jerzy Kędzierski - sędzia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie, - Pani Aleksandra Maria Rusin-Batko - sędzia Sądu Rejonowego w Zamościu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 6 lutego 2023 r., po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatury, odbył naradę i ocenił, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W związku z powyższym zespół postanowił zwrócić się do Rady o wysłuchanie kandydatów na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, objęte tym konkursem.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 24 lutego 2023 r. wysłuchał kandydatów i po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu, na kandydaturę Pana Piotra Jerzego Kędzierskiego oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" a na Panią Aleksandrę Marię Rusin-Batko oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pana Piotra Jerzego Kędzierskiego na jedno stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W ocenie zespołu kandydat wypełnia wymagania stawiane osobom kandydującym na stanowisko sędziego sądu okręgowego, a nadto daje gwarancję odpowiedniego sprawowania tego urzędu. Za powyższym przemawia doświadczenie zawodowe rekomendowanego oraz ocena kwalifikacji.

Ustaliwszy, że obydwoje kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Piotra Jerzego Kędzierskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Piotr Jerzy Kędzierski urodził się w 1986 r. we Włodawie. W 2010 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem, uzyskując tytuł magistra. W 2011 r. ukończył aplikację ogólną, uzyskując łącznie 42,50 pkt. W 2014 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem celującym, uzyskując 306,5 pkt. Od października 2014 r. do czerwca 2017 r. jako referendarz sądowy wykonywał obowiązki orzecznicze w Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 maja 2017 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie. Orzeka w pionie ds. upadłości i restrukturyzacji (do 31 maja 2019 r. - w X Wydziale, następnie w XIX Wydziale Gospodarczym dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych a od 1 kwietnia 2020 r. w XVIII Wydziale Gospodarczym dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych). W latach 2013-2020 był zatrudniony na stanowisku asystenta naukowo-dydaktycznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Uchwałą Rady Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z dnia 4 grudnia 2018 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt. "Powstanie i rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której umowę zawarto przy użyciu wzorca umowy" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów, uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w dyscyplinie naukowej - prawo. Prowadził zajęcia dydaktyczne z zakresu prawa handlowego, prawa gospodarczego, prawa gospodarczego Unii Europejskiej, prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Jest autorem licznych publikacji prawniczych, w tym monografii i artykułów. Podnosi swoje kwalifikacje zawodowe biorąc udział w szkoleniach i konferencjach.

Otrzymał bardzo dobre opinie służbowe od Zastępcy Przewodniczącego XVIII Wydziału Gospodarczego dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie oraz Przewodniczącej XIX Wydziału Gospodarczego tego Sądu.

Ocenę kwalifikacji Pana Piotra Jerzego Kędzierskiego sporządziła Pani Anna Gałas - sędzia wizytator ds. gospodarczych Sądu Okręgowego w Warszawie, która stwierdziła, że kandydat - w świetle sporządzonych opinii służbowych przewodniczących wydziałów - posiada wyjątkowe kompetencje do wykonywania powierzonych mu obowiązków sędziego oraz bardzo dobrze poradzi sobie ze sprawami w sądzie okręgowym.

Na szczególną uwagę zasługuje również to, że Pan sędzia pełniąc funkcję sędziego -komisarza bardzo rzetelnie ją realizuje, także wzorcowo sprawnie zatwierdza sprawozdania syndyków, przy czym w każdej ze spraw poddanych ocenie owa sprawność z pewnością nie ma charakteru powierzchownej szybkości. Sędzia wizytator podkreśliła, że w analizowanych sprawach tego rodzaju wielokrotnie stwierdziła, że Pan sędzia wnikliwie i precyzyjnie analizuje sprawozdania syndyka, wzywa często nawet do wyjaśnienia drobnych nieprawidłowości w zakresie wydatków czy kosztów. Wskazała, że Pan sędzia otrzymywał i otrzymuje przy okazji podziałów referatów wieloletnie (stare) sprawy wymagające szczególnie dużego nakładu pracy i też w takich sprawach podejmuje czynności niezwłocznie, często niemal błyskawicznie, a co istotne czynności te są celowe i uzasadnione. Ocena: pozytywna.

Pani Aleksandra Maria Rusin-Batko urodziła się w 1979 r. w Zamościu. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu, we wrześniu 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Od października 2006 r. była zatrudniona jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Zamościu, gdzie wykonywała czynności służbowe w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 15 lipca 2007 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zamościu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 czerwca 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zamościu. Początkowo orzekała w wydziale grodzkim, a następnie w wydziale karnym. Z dniem 3 września 2018 r. została delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie wykonuje obowiązki głównego specjalisty w Departamencie Strategii i Funduszy Europejskich. Od kwietnia 2019 r. powierzono jej obowiązki zastępcy dyrektora Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich. W 2011 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa dowodowego na Uniwersytecie Warszawskim, z wynikiem bardzo dobrym. Prowadziła zajęcia dydaktyczne w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Zamościu. Jest autorką publikacji prawniczych. Podnosi swoje kwalifikacje biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych, także w charakterze prelegenta. Posiada pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji Pani Aleksandry Marii Rusin-Batko sporządziła Pani Monika Szulkowska - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, która stwierdziła, że kandydatka zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Świadczą o tym bardzo dobra znajomość prawa karnego materialnego i procesowego oraz innych przepisów wpływających na sposób rozstrzygania spraw karnych, wysoka merytoryczna jakość sporządzonych wyroków i uzasadnień, rzetelne rozpoznawanie spraw zmierzające do wszechstronnego wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości mających znaczenie dla końcowego rozstrzygnięcia, pracowitość i sumienność w wykonywaniu swoich obowiązków, dobra stabilność orzecznictwa, świadcząca o podejmowaniu przez opiniowaną trafnych decyzji merytorycznych, bardzo duże doświadczenie w pracy w Departamencie Strategii i Funduszy Europejskich Ministerstwa Sprawiedliwości, skutkujące bardzo szeroką znajomością projektów wdrażanych ustaw, również w zakresie prawa karnego, dające wszechstronne spojrzenie na zadania wymiaru sprawiedliwości również w kontekście wyrokowania w sądzie okręgowym, duże doświadczenie dydaktyczne, uczestnictwo w szkoleniach międzynarodowych, co świadczy o potrzebie nieustannego rozwoju własnych kompetencji, pozytywne opinie przełożonych, z których wynika, że kandydatka jest osobą pracowitą, energiczną, kulturalną, posiadającą umiejętność pracy w zespole, sumiennie i z dużym zaangażowaniem wykonującą swoje obowiązki, dysponującą rozległą i wszechstronną wiedzą prawniczą, wspartą należytym doświadczeniem zawodowym, co przekładało się na wysoką stabilność orzecznictwa. Ocena: pozytywna.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że obie kandydatury posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pan Piotr Jerzy Kędzierski spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jego kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radą Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydaci biorący udział w tym postępowaniu konkursowym posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, jednak Pan Piotr Jerzy Kędzierski w stopniu wyższym niż Pani Aleksandra Maria Rusin-Batko spełnia wszystkie kryteria wyboru. Praca i kwalifikacje wybranego kandydata zostały ocenione przez sędzię wizytator pozytywnie. Pani Aleksandra Maria Rusin-Batko także uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji, jednak to Pan Piotr Jerzy Kędzierski ma bieżący kontakt z pracą orzeczniczą jako sędzia sądu rejonowego, gdzie orzeka w wydziale gospodarczym dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych, a ponadto - co nie jest bez znaczenia - etat w niniejszym konkursie jest przeznaczony do pionu gospodarczego. Pan Piotr Jerzy Kędzierski obecnie orzeka w ramach delegacji w wydziale gospodarczym Sądu Okręgowego w Warszawie, a zatem ma możliwość szczegółowego zapoznania się ze specyfiką pracy sędziego sądu okręgowego.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pan Piotr Jerzy Kędzierski, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej, posiadanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych, a także podnoszenie kwalifikacji przez udział w szkoleniach dają gwarancję należytego wykonywania przez niego obowiązków sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Piotra Jerzego Kędzierskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie w dniu 7 grudnia 2022 r. Pan Piotr Jerzy Kędzierski został zaopiniowany 7 głosami "za" - 33 pkt, przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" a Pani Aleksandra Maria Rusin-Batko została zaopiniowana 6 głosami "za" - 23 pkt, przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się".

Jak wynika z powyższego, wybrany kandydat uzyskał silniejsze poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Piotr Jerzy Kędzierski posiada bardzo wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Piotra Jerzego Kędzierskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności jego bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy prawniczej, ugruntowanej praktyką zawodową, wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji, bardzo dobre opinie służbowe, delegacja do sądu okręgowego, posiadanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych, działalność naukowo-dydaktyczna oraz silniejsze poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 3 marca 2023 r. oddano na:

- Pana Piotra Jerzego Kędzierskiego 12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Aleksandrę Marię Rusin-Batko 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 10 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).