Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Oleśnie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 492.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.3.3

Akt nieoceniany
Wersja od: 3 marca 2023 r.

UCHWAŁA NR 140/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 3 marca 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Oleśnie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 492

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Urszuli Ewy Mikzińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Oleśnie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Bożeny Teresy Bugajskiej-Istek, Pani Beaty Łyszczarz i Pana Filipa Jacka Węgrzyna do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Oleśnie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Oleśnie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 492, zgłosili się:

- Pani Bożena Teresa Bugajska-Istek - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Oleśnie;

- Pani Paulina Drab-Młynarczyk - radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach;

- Pan Łukasz Krawczyk - adwokat Izby Adwokackiej w Częstochowie;

- Pani Beata Łyszczarz - prokurator Prokuratury Rejonowej w Oleśnie;

- Pani Urszula Ewa Mikzińska - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Opolu;

- Pani Marika Pałasińska - adwokat Izby Adwokackiej w Częstochowie;

- Pan Marcin Rajman - radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu;

- Pan Filip Jacek Węgrzyn - adwokat Izby Adwokackiej w Opolu.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez: Panią Paulinę Drab-Młynarczyk, Pana Łukasza Krawczyka, Panią Marikę Pałasińską i Pana Marcina Rajmana Krajowa Rada Sądownictwa odpowiednio uchwałami nr: 643/2022 z dnia 12 lipca 2022 r., 926/2022 z dnia 18 października 2022 r., 915/2022 z dnia 14 października 2022 r. i 635/2022 z dnia 24 czerwca 2022 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z ich zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 27 lutego 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił szczegółowo zgłoszone kandydatury oraz, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczyli, zawiadomieni o terminie w związku z kandydowaniem osób wykonujących zawód adwokata i prokuratora, przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. Podczas głosowania oddano na: Panią Bożenę Teresę Bugajską -Istek - 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", Panią Beatę Łyszczarz - 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", Panią Urszulę Ewę Mikzińską - 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" a na Pana Filipa Jacka Węgrzyna - 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Urszuli Ewy Mikzińskiej oraz Pani Bożeny Teresy Bugajskiej-Istek na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Oleśnie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że obie kandydatki posiadają bogate doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy prawniczej i uzyskały pozytywną ocenę kwalifikacji oraz pozytywną opinię kolegium właściwego sądu.

Ustaliwszy, że wszyscy kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 - dalej: p.u.s.p.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1139 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, wtym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, częściowo podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Urszuli Ewy Mikzińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Oleśnie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Urszula Ewa Mikzińską urodziła się w 1973 r. w Opolu. W latach 1998-2002 pracowała jako Kierownik Działu Organizacyjno-Członkowskiego w Spółdzielni Mieszkaniowej im. ZWM w Opolu. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji referendarskiej, w 2002 r. złożyła egzamin referendarski z łącznym wynikiem dobrym. Od 1 grudnia 2003 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Opolu na stanowisku sekretarza sądowego. Następnie, z dniem 1 lutego 2004 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Opolu i podjęła pracę w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych tego Sądu, w którym pracuje do chwili obecnej. W 2010 r. zdała egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. W okresie od 1 maja 2012 r. do 30 września 2018 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego VI Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Opolu. Z dniem 1 marca 2014 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym, a w dniu 1 października 2018 r. objęła funkcję Przewodniczącej VI Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Opolu, którą pełni do chwili obecnej. Podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych.

Otrzymała bardzo dobrą opinię służbową od Prezes Sądu Rejonowego w Opolu.

Ocenę kwalifikacji Pani Urszuli Ewy Mikzińskiej sporządził Pan Krzysztof Pospiech - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Opolu. W ocenie sędziego wizytatora stopień opanowania wpływu, to jest liczba spraw, które wpłynęły do referatu Pani referendarz oraz liczba spraw załatwionych nie budzi żadnych zastrzeżeń. Pozytywnie należy również ocenić jakość i terminowość sporządzania uzasadnień przez Panią referendarz. Podkreślić należy, że wszystkie uzasadnienia sporządzone zostały w terminie ustawowym. Zastrzeżeń nie może też budzić poziom merytoryczny pracy kandydatki. Pani referendarz w całości orzeka w wydziale ksiąg wieczystych co powoduje, że podejmowane przez nią czynności dotyczą całości załatwianych spraw związanych z wpisem do księgi wieczystej, jak również założeniem nowej księgi wieczystej. Praca kandydatki wpływa bezpośrednio, w odróżnieniu od referendarzy orzekających w innych wydziałach, na opanowanie wpływu oraz ocenę funkcjonowania wydziału. Podkreślenia wymaga, że opiniowana pełni funkcję przewodniczącej wydziału. Wskaźnik stabilności orzecznictwa jest wysoki i porównywalny do wskaźnika całego wydziału. Wnioski płynące z oceny poszczególnych spraw, w których orzekała Pani referendarz wskazują na rzeczowe i wnikliwe podejście do rozstrzygnięcia konkretnych problemów pojawiających się w toku rozpoznawania spraw. Ocena spraw, w których opiniowana sporządziła uzasadnienie, które z uwagi na specyfikę orzekania w wydziale ksiąg wieczystych dotyczyły orzeczeń oddalających wniosek o wpis w księdze wieczystej, może dotyczyć też oceny motywów oraz podstawy prawnej orzeczenia. Kontrola poszczególnych akt, w których sporządzone zostało uzasadnienie dotyczyła w istocie spraw, w których zostały złożone skargi.

Reasumując sędzia wizytator stwierdził, że kandydatka spełnia wszystkie kryteria wymagane do objęcia stanowiska sędziego Sądu Rejonowego w Oleśnie i ocenił kandydaturę Pani Urszuli Ewy Mikzińskiej jako bardzo dobrą.

Pani Bożena Teresa Bugajska-Istek urodziła się w 1978 r. w Oleśnie. W latach 2000-2005 była zatrudniona jako pracownik ds. administracyjno-prawnych w kancelarii radcy prawnego w Oleśnie. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Opolu, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. W latach 2008-2009 była zatrudniona jako prawnik w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Oleśnie, w wymiarze 16 etatu. W 2009 r. pracowała jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Oleśnie, a następnie w latach 2009-2012 - na stanowisku referendarza sądowego w tym Sądzie. W latach 2013-2014 była zatrudniona na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Kluczborku w Wydziale Zamiejscowym w Oleśnie. Od 1 stycznia 2015 r. do chwili obecnej pracuje jako referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Oleśnie, w którym od 2019 r. zajmuje stanowisko starszego referendarza sądowego. Od 1 stycznia 2018 r. pełni czynności w Wydziale Ksiąg Wieczystych, w którym także pełni funkcję Przewodniczącej Wydziału. W roku akademickim 2003/2004 odbyła studia podyplomowe w zakresie prawa gospodarczego i handlowego, z wynikiem dobrym plus. Podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w licznych szkoleniach.

Otrzymała pozytywne opinie służbowe, w tym od Prezes Sądu Rejonowego w Oleśnie.

Ocenę kwalifikacji Pani Bożeny Teresy Bugajskiej-Istek sporządziła Pani Katarzyna Waszczuk - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Opolu. W ocenie sędzi wizytator analiza akt spraw, w których orzekała opiniowana, jak również danych statystycznych dotyczących liczby załatwionych spraw powodują, że pracę Pani referendarz należy ocenić bardzo pozytywnie. Kandydatka w całości orzeka w wydziale ksiąg wieczystych co powoduje, że podejmowane przez nią czynności dotyczą wszystkich spraw związanych z dokonywaniem wpisów w księgach wieczystych, jak również dotyczą zakładania nowych ksiąg. Praca Pani referendarz wpływa też bezpośrednio, w odróżnieniu od referendarzy orzekających w innych wydziałach, na opanowanie wpływu oraz ocenę funkcjonowania wydziału. Podkreślenia wymaga okoliczność, że Pani referendarz pełni funkcję przewodniczącej wydziału. Wnioski płynące z oceny poszczególnych spraw, w których orzekała kandydatka, wskazują na rzeczowe i wnikliwe jej podejście do rozstrzygnięcia konkretnych problemów pojawiających się w toku rozpoznawania spraw. Analiza akt poddanych lustracji wskazuje, że Pani referendarz prawidłowo przedstawia swoje stanowisko, powołując się również w treści uzasadnienia na dorobek doktryny, jak i judykatury. Kontrola poszczególnych akt nie nasuwa żadnych zastrzeżeń. Na szczególne podkreślenie zasługuje ocena opiniowanej, wynikająca z analizy stabilności orzecznictwa. W okresie objętym oceną na orzeczenia Pani referendarz wniesiono jedynie 6 skarg, z czego żadna nie została uwzględniona. Wysoka ocena pracy kandydatki wynika z analizy efektywności pracy mierzonej przez wskaźnik liczby załatwionych spraw, wielkości referatu i stabilności orzecznictwa. Należy podkreślić, że Pani referendarz jest bardzo dobrze oceniana przez osoby, które j ej pracę mogą oceniać na bieżąco. Cechuj e j ą wysoka kultura osobista, uprzejmość i życzliwość. W miejscu pracy jest osobą łubianą i jest ceniona za swoją fachowość oraz doświadczenie. Podsumowując, sędzia wizytator uznała, że Pani Bożena Teresa

Bugajska-Istek zasługuje na bardzo dobrą ocenę, wynikającą z analizy jej pracy na stanowisku referendarskim.

Pani Beata Łyszczarz urodziła się w 1976 r. w Stalowej Woli. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2003-2006 była zatrudniona w Urzędzie Gminy w Zaklikowie na stanowisku referenta. Po odbyciu aplikacji prokuratorskiej w okręgu Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, w 2007 r. złożyła egzamin prokuratorski z wynikiem ogólnym dobrym. W latach 2008-2013 była zatrudniona w Prokuraturze Apelacyjnej w Łodzi na stanowisku asystenta prokuratora. Decyzją Zastępcy Prokuratora Generalnego z dnia 2 czerwca 2008 r. została delegowana do wykonywania obowiązków służbowych w Biurze do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej, w Wydziale VI Zamiejscowym w Łodzi, w okresie od 10 czerwca do 31 grudnia 2008 r. W latach 2013-2016 pracowała w Prokuraturze Rejonowej w Kluczborku na stanowisku asesora prokuratorskiego. Z dniem 20 stycznia 2016 r. została powołana na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oleśnie, gdzie pracuje do chwili obecnej. W okresie pracy w Prokuraturze Rejonowej w Oleśnie kilkukrotnie pełniła funkcję Zastępcy Prokuratora Rejonowego, a w 2022 r. pełniła obowiązki Prokuratora Rejonowego. Podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w licznych szkoleniach.

Otrzymała pozytywną opinię służbową, wystawioną przez Prokuratora Rejonowego w Oleśnie.

Ocenę kwalifikacji Pani Beaty Łyszczarz sporządziła Pani Agata Menes - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Opolu. W ocenie sędzi wizytator kandydatkę cechuje dobra znajomość prawa karnego materialnego i procesowego. Prowadzone (nadzorowane) przez kandydatkę postępowania przebiegały sprawnie, nie stwierdzono opieszałości w podejmowanych czynnościach. Wydawane orzeczenia i zarządzenia były, co do zasady, kompletne. Zasadniczo nie budzi zastrzeżeń ich jakość, zarówno pod względem formalnym, jak i zawartości merytorycznej. Ich zawartość treściowa wskazuje, że kandydatka posiada usystematyzowaną znajomość prawa materialnego, jak i procesowego. Uzasadnienia podjętych decyzji są klarowne, logiczne. Ich język i styl jest komunikatywny. Dane statystyczne dotyczące efektywności i jakości pracy kandydatki pozwalają na pozytywną ocenę jej aktywności zawodowej. Podsumowując, sędzia wizytator uznała, że wyniki pracy uzyskane przez Panią Beatę Łyszczarz, jej doświadczenie zawodowe, wiedza prawnicza jednoznacznie wskazują, że jest ona dobrą kandydatką na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Oleśnie.

Pan Filip Jacek Węgrzyn urodził się w 1990 r. w Krapkowicach. W 2014 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2018 r. złożył egzamin adwokacki, uzyskując wynik pozytywny. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu z dnia 22 maja 2018 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Opolu. Od 10 września 2018 r. do chwili obecnej wykonuje zawód adwokata w indywidualnej kancelarii adwokackiej w Opolu. W 2019 r. ukończył kurs na mediatora, zaś w 2020 r. uzyskał wpis na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Opolu. Uczestniczył w szkoleniach, zorganizowanych przez Okręgową Radę Adwokacką w Opolu.

Ocenę kwalifikacji Pana Filipa Jacka Węgrzyna sporządził Pan Romuald Suchs - sędzia wizytator ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Opolu oraz Pan Dariusz Kita - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Opolu.

Sędzia wizytator ds. rodzinnych i nieletnich uznał, że opiniowany wykazuje wystarczającą znajomość przepisów prawa materialnego i procedury, jak również orzecznictwa Sądu Najwyższego. Kandydat jako adwokat dbał o należyte wywiązywanie się z obowiązków reprezentanta strony w postępowaniu sądowym, gdyż z reguły stawiał się na wszystkich rozprawach, a jeżeli istniały w tym zakresie przeszkody, to ustanawiał zastępstwo substytucyjne. Jego pisma cechuje konkretny i zrozumiały styl wypowiedzi, ich zawartość formalna i merytoryczna nie budzi zasadniczych zastrzeżeń, poza pewnymi dość rzadko występującymi wypadkami usterek o charakterze formalnym. Również pozytywnie należy ocenić aktywność i skuteczność działań kandydata jako reprezentanta strony w postępowaniu przed sądem odwoławczym. Należy zauważyć różnorodność spraw z różnych gałęzi prawa, w których występował kandydat bądź sporządzał opinie i inne pisma, w tym w postępowaniu przed urzędem patentowym oraz własności intelektualnej UE, choć z reguły nie wykraczały one ponad przeciętny, wynikający z charakteru danej sprawy poziom. Podkreślenia też wymaga brak jakichkolwiek negatywnych uwag dotyczących pracy kandydata jako adwokata, a wynikających z informacji Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu, jak też pozytywny wynik przeprowadzonej wizytacji jego kancelarii adwokackiej. Reasumując, sędzia wizytator uznał, że kwalifikacje i doświadczenie zawodowe kandydata oraz jego postawa jako pełnomocnika stron w postępowaniu sądowym pozwala na pozytywną ocenę kandydatury Pana Filipa Jacka Węgrzyna, w związku z wykonywaniem przez niego zawodu adwokata, jako spełniającej kryteria wymagane do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kandydat złożył uwagi do powyższej oceny kwalifikacji, z którymi Krajowa Rada Sądownictwa zapoznała się.

Sędzia wizytator ds. karnych - po przeanalizowaniu dostępnych materiałów - uznał, że kandydat nie posiada aktualnie niezbędnego doświadczenia zawodowego dla wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego. Podkreślił, że Pan Filip Jacek Węgrzyn wykonuje obowiązki adwokata, prowadząc własną kancelarię adwokacką, dopiero od 10 września 2018 r. Krótki okres pełnienia przez kandydata obowiązków przełożył się w oczywisty sposób na bardzo ubogi materiał przedstawiony do oceny, ale - co ważniejsze - na brak możliwości zapoznania się Pana mecenasa z szerokim spectrum spraw karnych i uzyskaniem w związku z tym głębokiego doświadczenia zawodowego w zakresie stosowania prawa karnego procesowego i materialnego. Styl wykonywania przez niego aktualnych obowiązków zawodowych nie budzi wątpliwości, jednakże jakość wykonywanej pracy ocenić należy przeciętnie. Zdaniem oceniającego kandydat, do skutecznego pretendowania do zawodu sędziowskiego, powinien zdobywać niezbędne doświadczenie wykonując aktualne obowiązki zawodowe, pogłębiając swoją wiedzę prawniczą w kontakcie ze sprawami karnymi szerokiego spectrum i stopnia skomplikowania oraz utrwalając szczególne umiejętności, w tym odporność na stres i presję. W ocenie sędziego wizytatora na aktualnym etapie rozwoju kariery zawodowej opiniowany nie daje gwarancji właściwego przygotowania do pełnienia obowiązków sędziego sądu rejonowego.

Pan Filip Jacek Węgrzyn złożył uwagi do powyższej oceny kwalifikacji, z którymi Krajowa Rada Sądownictwa zapoznała się.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że wszystkie kandydatury posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pani Urszula Ewa Mikzińska spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Oleśnie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Urszula Ewa Mikzińską, rekomendowana przez zespół, posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas pracy referendarza, a obecnie starszego referendarza sądowego, jak również pełnienia funkcji zastępcy przewodniczącego, a następnie przewodniczącej wydziału ksiąg wieczystych. Stale podnosi kwalifikacje przez udział w licznych szkoleniach zawodowych. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Urszuli Ewy Mikzińskiej znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie pracy, w której wskazano na wysoki wskaźnik stabilności jej orzecznictwa oraz na rzeczowe i wnikliwe podejście do rozstrzygnięcia konkretnych problemów pojawiających się w toku rozpoznawania spraw. Zatem kandydatka spełnia wszelkie wymogi stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kontrkandydatka w osobie Pani Bożeny Teresy Bugaj skiej-Istek - także rekomendowana przez zespół - również otrzymała bardzo dobrą ocenę swojej pracy. Posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego i wieloletnie doświadczenie, zdobyte w pracy na stanowisku referendarza i starszego referendarza sądowego, jak również pełnienia funkcji przewodniczącej wydziału. Wykazała się również zaangażowaniem w proces samodoskonalenia zawodowego uczestnicząc w licznych szkoleniach i studiach podyplomowych. W ocenie Rady obie kandydatki są porównywalne, jednak Pani Urszula Ewa Mikzińską posiada dłuższy staż zawodowy w pracy na stanowisku referendarza sądowego, ponadto złożyła nie tylko egzamin sędziowski, ale również egzamin referendarski, a zatem doświadczenie zawodowe Pani Bożeny Teresy Bugajskiej-Istek nie pozwala ocenić jej wyżej niż wybranej w tym postępowaniu kandydatki.

Kontrkandydaci w osobie Pani Beaty Łyszczarz i Pana Filipa Jacka Węgrzyna uzyskali pozytywne oceny kwalifikacji, spełniają wszystkie wymogi stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Jednak Pani Beata Łyszczarz zdobyła doświadczenie zawodowe jako: referent w urzędzie gminy, asystent prokuratora, asesor prokuratorski i prokurator prokuratury rejonowej, a Pan Filip Jacek Węgrzyn - w zawodzie adwokata, który wykonuje dopiero od września 2018 r" zaś w jego ocenie kwalifikacji w zakresie spraw karnych wskazano, że nie posiada aktualnie niezbędnego doświadczenia zawodowego, zatem nie daje gwarancji właściwego przygotowania do pełnienia obowiązków sędziego sądu rejonowego.

Rada dokonuje wyboru jako organ kolegialny i w tym wypadku oceniła najwyżej ogólne przygotowanie merytoryczne Pani Urszuli Ewy Mikzińskiej uznając, że w niniejszym postępowaniu nominacyjnym dotychczasowy przebieg jej ścieżki zawodowej oraz staż pracy - najdłuższy spośród wszystkich uczestników postępowania - przemawia za jej wyborem. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna i praktyczna, jaką posiada wybrana kandydatka, w połączeniu z doświadczeniem, zdobytym podczas pracy w wymiarze sprawiedliwości, dają gwarancję należytego pełnienia przez nią obowiązków sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Urszuli Ewy Mikzińskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu, które na posiedzeniu 11 października 2022 r. pozytywnie zaopiniowało kandydatury Pani Bożeny Teresy Bugaj skiej-Istek - 10 głosów "za" oraz Pani Urszuli Ewy Mikzińskiej - 3 głosy "za" oraz 1 głos "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się", natomiast negatywnie zaopiniowało kandydatury Pani Beaty Łyszczarz - 2 głosy "za" oraz 4 głosy "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się" oraz Pana Filipa Jacka Węgrzyna - brak głosów "za" oraz 8 głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Oleśnie. Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Urszula Ewa Mikzińska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Oleśnie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Urszuli Ewy Mikzińskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte w pracy na stanowisku referendarza i starszego referendarza sądowego, najdłuższy staż pracy w wykonywaniu samodzielnego zawodu prawniczego, pełnienie funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym, wnioski płynące z wysokiej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, jak również umiejętności predysponujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 3 marca 2023 r. oddano na:

- Panią Bożenę Teresę Bugaj ską-Istek 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 8 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Beatę Łyszczarz 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 13 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Urszulę Ewę Mikzińską 12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 3 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Filipa Jacka Węgrzyna 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 11 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).