Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 847.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.3.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 marca 2023 r.

UCHWAŁA NR 120/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 1 marca 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 847

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Lucyny Beaty Stąsik-Żmudziak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Danuty Anny Dadej-Więsyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 847, zgłosiły się:

- Pani Danuta Anna Dadej-Więsyk - sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie, - Pani Lucyna Beata Stąsik-Żmudziak - sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 27 lutego 2023 r., po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania na Panią Danutę Annę Dadej-Więsyk oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" a na Panią Lucynę Beatę Stąsik-Żmudziak oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Lucyny Beaty Stąsik- Żmudziak i Pani Danuty Anny Dadej-Więsyk na jedno stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W ocenie zespołu kandydatki wypełniają wymagania stawiane osobom kandydującym na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, a nadto dają gwarancję odpowiedniego sprawowania tego urzędu. Za powyższym przemawia doświadczenie zawodowe rekomendowanych oraz oceny kwalifikacji.

Ustaliwszy, że obie kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 64 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Lucyny Beaty Stąsik-Żmudziak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Lucyna Beata Stąsik-Żmudziak urodziła się w 1967 r. w Lublinie. W 1991 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. W okresie od lipca 1991 r. do września 1993 r. odbywała aplikację sądową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Lublinie. W 1993 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 grudnia 1993 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Międzyrzeczu. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała w wydziale cywilnym. Z dniem 1 marca 1995 r. została przeniesiona na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 października 1995 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim. Orzekała w wydziale karnym. Od 1 marca do 31 sierpnia 1998 r. pełniła obowiązki kierownika Sekcji Wykonania Orzeczeń Sądowych. Od 1 sierpnia 1998 r. do 31 grudnia 2001 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej VII Wydziału Karnego. W latach 20012002, na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości, była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 maja 2002 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim. Orzekała w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 października 2003 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie. Orzekała w wydziale ubezpieczeń społecznych. W latach 2004-2019, na podstawie decyzji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie, była delegowana w poszczególne dni do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. Następnie była delegowana do orzekania w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie w okresach: od 5 czerwca 2020 r. do 31 maja 2021 r. i od 1 sierpnia 2021 r. do 31 lipca 2022 r. Od 1 sierpnia 2022 r. jest delegowana na czas nieokreślony. W 2000 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa karnego gospodarczego na Uniwersytecie Wrocławskim, z wynikiem bardzo dobrym. W 2009 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń w warunkach gospodarki rynkowej na Uniwersytecie Warszawskim, z wynikiem dobrym. Podnosi swoje kwalifikacje zawodowe regularnie uczestnicząc w szkoleniach. Posiada pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji Pani Lucyny Beaty Stąsik-Żmudziak sporządził Pan Jacek Chaciński - sędzia wizytator do spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Apelacyjnego w Lublinie, który stwierdził, że kandydatka posiada rozległą wiedzę z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa cywilnego i procedury cywilnej. Wiedzę tę potrafi w sposób sprawny zastosować w praktyce wydając prawidłowe i należycie uzasadnione rozstrzygnięcia. Posiada długoletnie doświadczenie orzecznicze w zakresie rozpoznawania spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w pierwszej i drugiej instancji. Była wielokrotnie delegowana do orzekania w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Lublinie, w tym ostatnio w ramach delegacji Ministra Sprawiedliwości przez okres 2 lat. Obecnie jest delegowana do orzekania w tym Wydziale na czas nieokreślony. Osiągnęła bardzo dobre wyniki w zakresie stabilności orzecznictwa w Sądzie Apelacyjnym. Zmiany wyroków wydanych przez Sąd Okręgowy miały charakter częściowy i nigdy nie prowadziły do odmiennego rozstrzygnięcia co do głównych żądań pozwu (odwołania). Uchylenie wyroku w dwóch sprawach nie było związane z nieważnością postępowania, lecz z koniecznością przeprowadzenia przez Sąd I Instancji lub organ rentowy ponownego postępowania w całości. Pani sędzia terminowo sporządza uzasadnienia orzeczeń (98%). Jest osobą pracowitą, w sposób staranny i rzetelny wykonującą swoje obowiązki. Sprawnie prowadzi postępowanie. Ma bardzo dobrze opanowany warsztat pracy w zakresie techniki redagowania orzeczeń zarówno kończących postępowanie, jak i wydawanych w jego toku. Ocena ta dotyczy postępowania w pierwszej i drugiej instancji. Uzasadnienia orzeczeń redagowane są na bardzo wysokim poziomie. Zawierają jasne i precyzyjne ustalenia faktyczne niezbędne dla oceny zasadności żądania, pogłębioną, wszechstronną ocenę dowodów, wnikliwe rozważania prawne z wykorzystaniem metod wykładni prawa, uwzględniające orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. Sporządzona ocena znajduje potwierdzenie w opinii służbowej Przewodniczącej III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Wskazała ona, że kandydatka posiada ugruntowaną i wszechstronną wiedzę prawniczą, w szczególności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Prezentuje wysokie kwalifikacje zawodowe oraz legitymuje się bogatym doświadczeniem zawodowym. Terminowo sporządza uzasadnienia. W okresie delegowania pogłębiła swoją wiedzę w zakresie postępowania drugoinstancyjnego i zdobyła dalsze doświadczenie w rozstrzyganiu spraw odwoławczych. W konkluzji sędzia wizytator stwierdził z całym przekonaniem, że Pani sędzia Lucyna Beata Stąsik-Żmudziak posiada pełne kwalifikacje do pełnienia urzędu sędziego sądu apelacyjnego.

Pani Danuta Anna Dadej-Więsyk urodziła się w 1965 r. w Lublinie. W 1989 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Sklodowskiej w Lublinie z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. W okresie od września 1989 r. do września 1991 r. odbywała aplikację sądową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Lublinie. W 1991 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 stycznia 1992 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała w wydziałach: rodzinnym i nieletnich, karnym oraz pracy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 grudnia 1993 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 września 1995 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lublinie. Orzekała w wydziale rodzinnym i nieletnich. W latach 1998-2002 była delegowana do zastępczego pełnienia obowiązków sędziego w III Wydziale Cywilnym Sądu Wojewódzkiego w Lublinie a w latach 2003-2004 była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Orzekała w wydziale ubezpieczeń społecznych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 czerwca 2004 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości była delegowana w latach 2020-2022 do orzekania w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. Od czerwca 2022 r. jest delegowana do orzekania w tym Sądzie na podstawie decyzji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Podnosi swoje kwalifikacje biorąc udział w licznych szkoleniach. Posiada pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji Pani Danuty Anny Dadej-Więsyk sporządził Pan Jacek Chaciński - sędzia wizytator do spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Apelacyjnego w Lublinie, który stwierdził że kandydatka posiada rozległą wiedzę z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa cywilnego i procedury cywilnej. Wiedzę tę potrafi w sposób sprawny zastosować w praktyce wydając prawidłowe i należycie uzasadnione rozstrzygnięcia. Posiada długoletnie doświadczenie orzecznicze w zakresie rozpoznawania spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w pierwszej i drugiej instancji. Była wielokrotnie delegowana do orzekania w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Lublinie, w tym ostatnio w ramach delegacji Ministra Sprawiedliwości przez okres 2 lat. Osiągnęła bardzo dobre wyniki w zakresie stabilności orzecznictwa. Terminowo sporządza uzasadnienia orzeczeń. Jest osobą pracowitą, w sposób staranny i rzetelny wykonującą swoje obowiązki. Ma świetnie opanowany warsztat pracy w zakresie techniki redagowania orzeczeń zarówno kończących postępowanie, jak i wydawanych w jego toku. Ocena ta dotyczy postępowania w pierwszej i drugiej instancji. Uzasadnienia orzeczeń redagowane są na bardzo wysokim poziomie. Zawierają jasne i precyzyjne ustalenia faktyczne niezbędne dla oceny zasadności żądania, pogłębioną, wszechstronną ocenę dowodów, wnikliwe rozważania prawne z wykorzystaniem metod wykładni prawa, uwzględniające orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. Ocena znajduje potwierdzenie w opinii służbowej Przewodniczącej III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że obie kandydatury posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pani Lucyna Beata Stąsik-Żmudziak spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Kandydatki biorące udział w tym postępowaniu konkursowym posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, jednak Pani Lucyna Beata Stąsik-Żmudziak w stopniu wyższym niż Pani Danuta Anna Dadej-Więsyk spełnia wszystkie kryteria wyboru. Praca i kwalifikacje wybranej kandydatki zostały ocenione przez sędziego wizytatora pozytywnie. Pani Danuta Anna Dadej-Więsyk także uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji, jednak to Pani Lucyna Beata Stąsik-Żmudziak osiągnęła lepsze wyniki odwoławcze oraz ma lepszą terminowość sporządzanych uzasadnień. Ponadto orzeka w ramach stałej delegacji do Sądu Apelacyjnego w Lublinie, która pozwoliła jej szczegółowo zapoznać się ze specyfiką pracy sędziego sądu apelacyjnego, podczas gdy jej kontrkandydatka była jedynie okresowo delegowana do orzekania Sądzie Apelacyjnym na podstawie decyzji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Lucyna Beata Stąsik-Żmudziak, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej, a także podnoszenie kwalifikacji przez udział w studiach podyplomowych i szkoleniach dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu apelacyjnego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Lucyny Beaty Stąsik-Żmudziak za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie w dniu 15 grudnia 2022 r. zarówno Pani Danuta Anna Dadej-Więsyk, jak i Pani Lucyna Beata Stąsik-Żmudziak zostały zaopiniowane pozytywnie, każda z nich 8 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Jak wynika z powyższego, obie kandydatki uzyskały jednogłośne poparcie tego gremium, a zatem nie było to kryterium różnicujące.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Lucyna Beata Stąsik-Żmudziak posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Lucyny Beaty Stąsik -Żmudziak zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności jej bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy prawniczej, ugruntowanej praktyką zawodową, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji, pozytywne opinie służbowe, stała delegacja do Sądu Apelacyjnego w Lublinie, ukończone studia podyplomowe oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 1 marca 2023 r. oddano na:

- Panią Danutę Annę Dadej-Więsyk 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 12 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Panią Lucynę Beatę Stąsik-Żmudziak 12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).