Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojskowego sądu garnizonowego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Gdyni, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 605.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.9.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 września 2022 r.

UCHWAŁA NR 851/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 września 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojskowego sądu garnizonowego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Gdyni, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 605

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agnieszki Piasecznej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojskowego sądu garnizonowego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Gdyni;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Grzegorza Stanisława Kachela do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojskowego sądu garnizonowego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Gdyni.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego wojskowego sądu garnizonowego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Gdyni, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 605 zgłosili się:

- Pan Grzegorz Stanisław Kachel - sędzia Sądu Rejonowego w Wejherowie;

- Pani Agnieszka Piaseczna - radca prawny Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 12 września 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, zawiadomiony o terminie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Grzegorza Stanisława Kachela nie oddali głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", a na Panią Agnieszkę Piaseczną oddali 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego wojskowego sądu garnizonowego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Gdyni Pani Agnieszki Piasecznej.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół stwierdził, że za rekomendowaniem Pani Agnieszki Piasecznej przemawiały (ocenione łącznie): opinia środowiska, opinia kolegium, ocena wizytacji oraz pozytywna opinia Ministra Sprawiedliwości.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 22 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o ustroju sądów wojskowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1754 ze zm.). Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Agnieszki Piasecznej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojskowego sądu garnizonowego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Gdyni.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Agnieszka Piaseczna urodziła się 18 lipca 1981 r. w Puławach. W 2005 r. ukończyła studia na kierunku administracja w zakresie administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na tym Uniwersytecie, także z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od 16 listopada 2007 r. do 15 listopada 2008 r. pracowała jako referent-stażysta - asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Puławach, a od 1 stycznia 2009 r. do 30 lipca 2014 r. - jako asystent sędziego w tym Sądzie. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w maju 2013 r. złożyła egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie z dnia 12 września 2013 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. Od dnia 1 grudnia 2014 r. wykonuje zawód radcy prawnego w ramach indywidualnej kancelarii radcy prawnego w Puławach. Od stycznia 2016 r. jest radcą prawnym w Jednostce Wojskowej nr 3248 w Dęblinie. Ponadto od 2 listopada 2020 r. pracuje jako radca prawny w Muzeum Badań Polarnych w Puławach, a od 6 lipca 2021 r. - także w 2 Regionalnej Bazie Logistycznej w Warszawie. W okresie od 11 września do 6 grudnia 2019 r. uczestniczyła w kursie przeszkolenia kadr rezerwy w korpusie osobowym sprawiedliwości i obsługi prawnej, grupie osobowej sądownictwa (sędzia), zorganizowanym w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Posiada stopień wojskowy podporucznika rezerwy. Posiada bardzo dobre oraz pozytywne opinie o swojej pracy.

Minister Sprawiedliwości pozytywnie zaopiniował kandydaturę Pani Agnieszki Piasecznej wskazując, że spełnia ona wszelkie kryteria niezbędne do objęcia stanowiska sędziowskiego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Gdyni.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Piasecznej sporządził Pan sędzia płk Wojciech Wierzbicki - Prezes Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu, który wskazał, że opiniowana wykonuje zawód radcy prawnego przez ponad 7 lat. Jako pełnomocnik prawidłowo reprezentuje strony i uczestników postępowań, a także posiada wysoki poziom wiedzy prawniczej i doświadczenie, zwłaszcza w szeroko pojętych sprawach cywilnych, w tym gospodarczych i pracowniczych. Opiniujący wskazał ponadto na ograniczone doświadczenie kandydatki w sprawach karnych, jednak - zważywszy na wysoki poziom prezentowany przez kandydatkę w pełnieniu obowiązków radcy prawnego - uznał, że jest to wystarczające do pozytywnego zaopiniowania jej kandydatury.

Pan Grzegorz Stanisław Kachel urodził się 16 maja 1974 r. w Gdyni. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. W latach 1995-1999 i 2000-2002 wykonywał pracę reportera, korespondenta i prezentera radiowego na podstawie umów zlecenia. Od 1 lipca 1999 r. do 15 października 2002 r. był zatrudniony w Urzędzie Miasta Gdyni na stanowisku urzędnika. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, we wrześniu 2001 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 15 października 2002 r. do 31 marca 2005 r. zajmował stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Starogardzie Gdańskim, a od 1 kwietnia 2005 r. - w Sądzie Rejonowym w Wejherowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 lipca 2006 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wejherowie. Orzeka w II Wydziale Karnym. W latach 2008-2013 orzekał w ramach jednorazowych delegacji w IV i XIV Wydziałach Karnych Sądu Okręgowego w Gdańsku a w latach 2016-2019 - w V i XIII Wydziałach Karnych Odwoławczych tego Sądu. Od lipca 2021 r. pełni funkcję wiceprezesa tego Sądu. W okresie od 17 sierpnia do 13 listopada 2015 r. uczestniczył w kursie przeszkolenia kadr rezerwy w korpusie osobowym sprawiedliwości i obsługi prawnej, grupie osobowej sądownictwa (sędzia), zorganizowanym w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. W listopadzie 2015 r. złożył egzamin oficerski z wynikiem ogólnym dobrym. Posiada stopień wojskowy porucznika rezerwy. Prowadził działalność dydaktyczną m.in. w: Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej, Pomorskiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Gdańsku i na Uniwersytecie Gdańskim. Prowadził wykłady otwarte dla studentów Wyższej Szkoły Gospodarowania Nieruchomościami w Gdańsku a począwszy od 2011 r. jest zatrudniony w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni, gdzie prowadzi zajęcia z prawa karnego materialnego i postępowania karnego, a także prawa wykroczeń i postępowania w sprawach o wykroczenia. Jest autorem publikacji, w tym glos. Prowadził szkolenia oraz brał udział w szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, oraz w konferencjach naukowych. Otrzymał pozytywną opinię służbową od Prezesa Sądu Rejonowego w Wejherowie.

Minister Sprawiedliwości pozytywnie zaopiniował kandydaturę Pana Grzegorza Stanisława Kachela.

Ocenę kwalifikacji Pana Grzegorza Stanisława Kachela sporządził Pan sędzia płk Wojciech Wierzbicki - Prezes Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu, który wskazał, że analiza spraw prowadzonych przez kandydata pozwala stwierdzić, że posiada on wysoki poziom wiedzy prawniczej i ogólnej, którą potrafi wykorzystać w praktyce. Opiniujący podkreślił, że kandydat od blisko 20 lat orzeka w sprawach karnych, w tym prawie od 16 lat jako sędzia. Podniósł także, że oprócz posiadanego doświadczenia opiniowany wykazuje należyte zaangażowanie w pracy. Opiniujący zaznaczył również, że ogólną ocenę pracy orzeczniczej kandydata obniżają uchybienia, w szczególności te skutkujące uchyleniem lub zmianą zaskarżanych orzeczeń.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego wojskowego sądu garnizonowego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Gdyni, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tego kandydata, który spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Agnieszka Piaseczna legitymuje się niemal siedmioletnim okresem pracy w sądownictwie powszechnym, w tym ponad pięcioletnim doświadczeniem zawodowym, wynikającym z zajmowania stanowiska asystenta sędziego. Zdobyła także ponad siedmioletnie doświadczenie, wynikające z wykonywania zawodu radcy prawnego. Kandydatka uzyskała ocenę kwalifikacji, w której podkreślono, że - mimo ograniczonego doświadczenia w sprawach karnych - prezentowany przez nią wysoki poziom w wykonywaniu zawodu radcy prawnego uprawnia do pozytywnego zaopiniowania jej kandydatury. Uczestniczyła w kursie przeszkolenia kadr rezerwy i posiada stopień wojskowy podporucznika rezerwy.

Pan Grzegorz Stanisław Kachel legitymuje się niemal dwudziestoletnim doświadczeniem orzeczniczym, wynikającym z zajmowania stanowisk asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego. Posiada także doświadczenie, wynikające z pełnienia funkcji wiceprezesa Sądu Rejonowego w Wejherowie oraz orzekania w ramach delegacji w sądzie okręgowym. Kandydat uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji, przy czym sędzia ją sporządzający wskazał na uchybienia obniżające ogólną ocenę jego pracy orzeczniczej - między innymi na fakt, że w jednej ze spraw, w których referentem sprawy był Pan Grzegorz Stanisław Kachel stwierdzono przewlekłość; w innej ze spraw Pan sędzia zwolnił z tajemnicy zawodowej świadka - psychologa prowadzącego terapię pokrzywdzonej i, nie pouczając o prawie wniesienia zażalenia na postanowienie o zwolnieniu z tajemnicy zawodowej, natychmiast przystąpił do przesłuchania tego świadka; w kolejnej sprawie pozbawionego wolności oskarżonego nie doprowadzono na odroczoną rozprawę, a w protokole rozprawy zapisano, że oskarżony nie stawił się i nie usprawiedliwił prawidłowo swej nieobecności, przy czym nie wnosił o odroczenie rozprawy; kandydat orzekał w sprawie, mimo materializacji przesłanki z art. 41 § 1 kk, co w ocenie sądu drugiej instancji stanowiło uchybienie istotnie godzące w standard sprawiedliwości proceduralnej i materialnej. Uczestniczył w kursie przeszkolenia kadr rezerwy i posiada stopień wojskowy porucznika rezerwy.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna i doświadczenie praktyczne, jakie posiada Pani Agnieszka Piaseczna, pozytywnie ocenione w sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania ocenie kwalifikacji, a także odbycie przeszkolenia wojskowego i posiadanie stopnia wojskowego dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziowskich na stanowisku sędziego wojskowego sądu garnizonowego. Pan Grzegorz Stanisław Kachel legitymuje się wprawdzie dłuższym doświadczeniem zawodowym, jednakże wnioski płynące z uzyskanej przez niego oceny kwalifikacji różnicują na niekorzyść jego kandydaturę.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Agnieszki Piasecznej za kandydatkę spełniającą w wyższym stopniu niż Pan Grzegorz Stanisław Kachel kryteria wyboru do przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu oraz ocenę Zgromadzenia Sędziów Sądów Wojskowych.

Kolegium Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu na posiedzeniu w dniu 10 lutego 2022 r. podjęło uchwałę o:

- pozytywnym zaopiniowaniu kandydatury Pana Grzegorza Stanisława Kachela (3 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się"),

- pozytywnym zaopiniowaniu kandydatury Pani Agnieszki Piasecznej (3 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się").

Zgromadzenie Sędziów Sądów Wojskowych na posiedzeniu 12 kwietnia 2022 r. oddało na kandydaturę:

- Pana Grzegorza Stanisława Kachela 15 głosów "za" oraz 4 głosy "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się",

- Pani Agnieszki Piasecznej 16 głosów "za" oraz 7 głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się".

Kandydatka wybrana przez Radę - Pani Agnieszka Piaseczna uzyskała w trakcie posiedzenia Kolegium Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu pozytywną opinię - podobnie jak Pan Grzegorz Stanisław Kachel (przy tożsamej liczbie głosów). W trakcie Zgromadzenia Sędziów Sądów Wojskowych Pani Agnieszka Piaseczna uzyskała o 1 głos "za" więcej niż Pan Grzegorz Stanisław Kachel. W świetle powyższego Rada uznała, że stopień wypełnienia kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS, przez Panią Agnieszkę Piaseczną jest wyższy niż przez Pana Grzegorza Stanisława Kachela. 3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Agnieszka Piaseczna posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz niezbędne doświadczenie zawodowe, odpowiednie do sprostania obowiązkom sędziego wojskowego sądu garnizonowego. Zdobyła wszechstronne doświadczenie, wynikające zarówno z pracy w sądownictwie powszechnym, jak i z wykonywania zawodu radcy prawnego, zaś Kolegium Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu oraz Zgromadzenie Sędziów Sądów Wojskowych wysoko oceniło jej kandydaturę.

Uwzględniając nienaganny przebieg jej kariery zawodowej, wnioski płynące z pozytywnej oceny pracy i kwalifikacji oraz posiadanie stopnia oficerskiego, kandydatka ta, zdaniem Rady, daje wyższą rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego wojskowego sądu garnizonowego niż kontrkandydat.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 14 września 2022 r. oddano na:

- Pana Grzegorza Stanisława Kachela 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 12 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Agnieszkę Piaseczną 11 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 7 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 18 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).