Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 600.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.2.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 lutego 2023 r.

UCHWAŁA NR 82/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 lutego 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 600

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Marii Słuszniak-Marciniak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Marcina Piotra Lechowicza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 600, zgłosili się:

- Pan Marcin Piotr Lechowicz - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie;

- Pani Katarzyna Maria Słuszniak-Marciniak - adwokat - Izba Adwokacka w Warszawie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 7 lutego 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych ani Naczelnej Rady Adwokackiej, prawidłowo zawiadomieni o terminie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Marcina Piotra Lechowicza oddali 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" a na Panią Katarzynę Marię Słuszniak-Marciniak oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie Pani Katarzyny Marii Słuszniak -Marciniak. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest uzasadniony treścią załączonych informacji dotyczących posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego oraz poziomu wiedzy.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Po przeanalizowaniu całokształtu materiału dowodowego, zgromadzonego w niniejszym postępowaniu, zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że argumentem przemawiającym na korzyść Pani Katarzyny Marii Słuszniak-Marciniak jest okoliczność, że podejmowała czynności w różnych sprawach: karnych, cywilnych, rodzinnych, gospodarczych, w tym przed sądem rejonowym, jak i sądem okręgowym, a kontrkandydat w osobie Pana Marcina Piotra Lechowicza - w sprawach cywilnych i gospodarczych.

Ustaliwszy, że obydwoje kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Katarzyny Marii Sluszniak -Marciniak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Katarzyna Maria Słuszniak-Marciniak urodziła się w 1988 r. w Warszawie. W 2012 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W okresie od sierpnia 2008 r. do grudnia 2013 r. była zatrudniona jako asystentka zarządu oraz koordynator imprez kulturalnosportowych w Stowarzyszeniu Sąsiedzkim Stara Miłosna, gdzie w ramach działalności była współorganizatorską licznych akcji pomocy potrzebującym, wydarzeń sportowych, kulturalnych, służąc wiedzą prawniczą. Od kwietnia 2014 r. do maja 2017 r. pracowała jako aplikant adwokacki w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Adama Ufnala z siedzibą w Warszawie. W 2016 r. ukończyła aplikację adwokacką, a w 2017 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 24 maja 2017 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie. Zawód adwokata wykonywała od dnia 9 października 2017 r. do dnia 31 października 2017 r., a następnie od dnia 4 marca 2019 r. do chwili obecnej - w formie indywidualnej kancelarii z siedzibą w Warszawie.

Od 15 lat angażuje się w pomoc na rzecz lokalnej społeczności, początkowo przez ponad 10 lat będąc aktywnym członkiem Stowarzyszenia Sąsiedzi dla Wesołej, a następnie świadcząc usługi prawne pro bono na rzecz fundacji Bliżej Ludzi.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Marii Słuszniak-Marciniak w zakresie spraw cywilnych, gospodarczych, rodzinnych sporządziła Pani Iwona Grzegorzewska - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, zdaniem której opiniowana jest bardzo dobrą kandydatką do wykonywania zawodu sędziego, zasługującą na pozytywną ocenę pracy. Z treści oceny wynika, że Pani mecenas wykazuje się doświadczeniem zawodowym wystarczającym do objęcia urzędu sędziego sądu rejonowego - podejmowała czynności w sprawach o skomplikowanym charakterze, wielotomowych, z należytą starannością wykonując zawód adwokata. W żadnej ze spraw nie stwierdzono uchybień, które miałyby wpływ na przebieg procesu sądowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Marii Słuszniak-Marciniak w zakresie spraw karnych sporządził Pan Piotr Maksymowicz - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, zdaniem którego analiza spraw pozwala na stwierdzenie, że doświadczenie opiniowanej w sprawach karnych wydaje się być wystarczające do objęcia urzędu sędziego sądu rejonowego. Zdaniem sędziego opiniującego kandydatka zasługuje na pozytywną ocenę swojej pracy.

Pan Marcin Piotr Lechowicz urodził się w 1984 r. w Częstochowie. W 2011 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W okresie od października 2011 r. do stycznia 2016 r. był zatrudniony w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Rafała Siegela z siedzibą w Częstochowie. W 2015 r. ukończył aplikację adwokacką, a w 2016 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie z dnia 12 maja 2016 r. został wpisany na listę adwokatów Częstochowsko-Piotrkowskiej Izby Adwokackiej. Od dnia 1 października 2016 r. do dnia 15 października 2020 r. wykonywał zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii z siedzibą w Brzeziny Kolonia. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie z dnia 2 lipca 2020 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby. Od dnia 16 października 2020 r. wykonuje zawód radcy prawnego w ramach indywidualnej kancelarii z siedzibą w Brzeziny Kolonia. Ponadto, od listopada 2020 r. jest zatrudniony jako główny specjalista w Urzędzie Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, z siedzibą w Warszawie.

W 2014 r. ukończył studia podyplomowe na kierunku prawo karne skarbowe i gospodarcze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z oceną bardzo dobrą. Ponadto, we wrześniu 2022 r. w Wyższej Szkole Biznesu - National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu ukończył studia podyplomowe "Masters of Business Administration", z wynikiem dobrym.

Ocenę kwalifikacji Pana Marcina Piotra Lechowicza sporządziła Pani Renata Puchalska - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, zdaniem której opiniowany zasługuje na pozytywną ocenę jego pracy. Z treści oceny wynika, że wykazuje się doświadczeniem zawodowym, szeroką wiedzą prawniczą, rzetelnością i bardzo dużym zaangażowaniem w wywiązywaniu się z obowiązków zawodowych. Zdaniem autorki oceny kandydat terminowo dokonuje zleconych mu czynności, jest skutecznym, zręcznym prawnikiem, dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego i w pełni zasługuje na nominację.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że obie kandydatury posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pani Katarzyna Maria Słuszniak-Marciniak spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się doświadczeniem zawodowym kandydatów. Uwzględniła całokształt materiału, zgromadzonego w niniejszym postępowaniu nominacyjnym, w tym oceny kwalifikacji każdego z kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa dokonała szczegółowej i dogłębnej analizy dorobku zawodowego kandydatów. Rada uwzględniła, że Pani Katarzyna Maria Słuszniak-Marciniak od dnia 4 marca 2019 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii, a wcześniej świadczyła pomoc prawną. Kontrkandydat w osobie Pana Marcina Piotra Lechowicza od dnia 1 października 2016 r. do dnia 15 października 2020 r. wykonywał zawód adwokata, a od dnia 16 października 2020 r. do chwili obecnej wykonuje zawód radcy prawnego w ramach indywidualnych kancelarii. Rada uwzględniła, że Pan Marcin Piotr Lechowicz pozostaje zatrudniony w Urzędzie Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. W świetle powyższego, Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że Pan Marcin Piotr Lechowicz posiada dłuższy staż w wykonywaniu samodzielnego zawodu prawniczego.

Biorąc pod uwagę kryterium doświadczenia zawodowego, Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła zakres analizowanych spraw. Z treści ocen kwalifikacji wynika, że Pani Katarzyna Maria Słuszniak-Marciniak przedstawiła do oceny sprawy o szerszym spektrum, w tym z zakresu: prawa karnego, cywilnego, gospodarczego, a kontrkandydat - sprawy cywilne i gospodarcze.

Krajowa Rada Sądownictwa, badając powyższe kryterium, doszła do przekonania, że dorobek zawodowy, jaki posiadają kandydaci, różnicuje ich w stopniu przeważającym na korzyść Pani adwokat Katarzyny Marii Słuszniak-Marciniak, gdyż posiada ona doświadczenie czynnego wykonywania zawodu adwokata w sprawach różnorodnych, w tym wielotomowych, zarówno przed sądem rejonowym, jak i sądem okręgowym.

Ponadto, Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła dodatkową aktywność kandydatów, tj. okoliczność, że Pani Katarzyna Maria Słuszniak-Marciniak przez wiele lat, jako członek stowarzyszenia Sąsiedzi dla Wesołej, była zaangażowana w pomoc prawno-administracyjną na rzecz lokalnej społeczności oraz świadcząc usługi prawne pro bono na rzecz fundacji Bliżej Ludzi. Pan Marcin Piotr Lechowicz ukończył studia podyplomowe w zakresie problematyki dotyczącej prawa karnego skarbowego i gospodarczego oraz studia podyplomowe "Masters of Business Administration".

Krajowa Rada Sądownictwa przeanalizowała treść ocen kwalifikacji każdego z kandydatów. Uwzględniła, że wydźwięk ocen kwalifikacji dla każdego z nich jest pozytywnie oceniający predyspozycje merytoryczne kandydatów.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Katarzyna Maria Słuszniak-Marciniak, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy adwokata, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, Pani Katarzyna Maria Słuszniak-Marciniak jest kandydatką spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania, z uwagi na doświadczenie zawodowe, zdobyte w prowadzeniu spraw o różnorodnej materii prawnej. Temu kryterium Rada nadała w niniejszym postępowaniu decydujące znaczenie.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2022 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie zaopiniowało kandydatów biorących udział w niniejszym postępowaniu: Pana Marcina Piotra Lechowicza - 10 głosami "za" (41 punktów), przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" a Panią Katarzynę Marię Słuszniak-Marciniak - 11 głosami "za" (45 punktów), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". Rada uwzględniła, że Pani Katarzyna Maria Słuszniak-Marciniak uzyskała jednogłośne poparcie tego gremium.

W ocenie Rady, wnioski z analizy, przeprowadzonej z uwzględnieniem wszystkich dostępnych materiałów, zgromadzonych w toku niniejszego postępowania nominacyjnego, zadecydowały o uznaniu Pani Katarzyny Marii Słuszniak-Marciniak za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu wyższym niż kontrkandydat, uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Katarzyna Maria Słuszniak-Marciniak posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Katarzyny Marii Słuszniak-Marciniak zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu adwokata, oraz wnioski płynące z ocen jej pracy i kwalifikacji, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Każde postępowanie nominacyjne oparte jest na innych materiałach, zaś Rada dokonuje oceny kandydatów w granicach danej sprawy. Rada - nie negując osiągnięć kontrkandydata - zauważa, że procedura wyboru kandydata na stanowisko sędziego każdego szczebla ma charakter konkursowy, a Rada podejmuje uchwałę jako organ kolegialny.

Powyższe znalazło odzwierciedlenie w wyrażonym przez Krajową Radę Sądownictwa poparciu dla kandydatów.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 9 lutego 2023 r. oddano na:

- Pana Marcina Piotra Lechowicza 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 10 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Katarzynę Marię Słuszniak-Marciniak 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 2 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).