Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 592.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.2.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 lutego 2023 r.

UCHWAŁA NR 57/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 lutego 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 592

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Sylwii Katarzyny Banach do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Karoliny Renaty Barczyńskiej i Pani Moniki Domanus do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym ■ w Dąbrowie Górniczej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 592, zgłosiły się:

- Pani Sylwia Katarzyna Banach - adwokat Izby Adwokackiej w Katowicach;

- Pani Karolina Renata Barczynska - adwokat Izby Adwokackiej w Katowicach;

- Pani Monika Domanus - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa -Śródmieścia w Krakowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 6 lutego 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił szczegółowo zgłoszone kandydatury oraz, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył, zawiadomiony o terminie w związku z kandydowaniem osób wykonujących zawód adwokata, przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej. Podczas głosowania na: Panią Sylwię Katarzynę Banach oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", Panią Karolinę Renatę Barczyńską oddano 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" a na Panią Monikę Domanus oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Sylwii Katarzyny Banach oraz Pani Moniki Domanus na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że obie kandydatki posiadają bogate doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy prawniczej i uzyskały pozytywne oceny kwalifikacji oraz pozytywną opinię kolegium właściwego sądu.

Ustaliwszy, że wszystkie kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-5 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 - dalej: p.u.s.p.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1139 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, częściowo podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Sylwii Katarzyny Banach do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Sylwia Katarzyna Banach urodziła się w 1980 r. w Dąbrowie Górniczej. Od 1 do 31 października 2005 r. pracowała w Kancelarii Radców Prawnych T. Ogłódek, M. Czarnecka-Glinka s.c. w Katowicach jako referent prawny. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną plus. Od 1 listopada 2008 r. do 31 maja 2009 r. pracowała w Kancelarii Radców Prawnych VINCI&VINCI Kancelaria Radców Prawnych K. Lasko, M. Zychla spółka komandytowa w Katowicach jako referent prawny. Od 1 lipca 2009 r. do 11 lutego 2010 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej na stanowisku asystenta sędziego. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 26 listopada 2009 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. Od 22 lutego 2010 r. wykonuje zawód adwokata w ramach własnej Kancelarii B&B Kancelaria Adwokacka Adwokat Sylwii Banach w Dąbrowie Górniczej. W 2018 r. ukończyła szkolenie w Centrum Szkoleń Prawnych w Katowicach pt. "Mediacje. Przygotowanie do zawodu mediatora" - zdała z wynikiem bardzo dobrym egzamin teoretyczny oraz praktyczny. W 2020 r. ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Łódzkim w zakresie prawa rodzinnego z elementami psychologii, z oceną bardzo dobrą. Podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Sylwii Katarzyny Banach sporządzili łącznie Pani Magdalena Zając - sędzia wizytator ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Sosnowcu i Pan Grzegorz Gałczyński - sędzia del., wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

W ocenie pracy w zakresie spraw cywilnych (w tym rodzinnych i sprawy gospodarczej) podkreślono, że oprócz kontrolowanych akt do wniosku kandydatka dołączyła dodatkowo projekty pism prawnych, umów sporządzonych w kancelarii oraz projekty postanowień, uzasadnień sporządzonych przez nią w czasie, gdy była asystentem sędziego. Treść tych dokumentów wskazuje na należytą staranność i rzetelność przy ich sporządzaniu. Ponadto brak skarg, zastrzeżeń co do kultury pracy Pani mecenas a prawidłowa ocena z wizytacji kancelarii, którą prowadzi samodzielnie, pozwala zasadnie przypuszczać, że sprosta obowiązkom sędziego sądu rejonowego.

Sędzia wizytator ds. karnych wskazał, że analiza spraw pozwala na dokonanie pozytywnej oceny pracy kandydatki. Pani adwokat Sylwia Katarzyna Banach spełnia formalne warunki do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. Wykazuje też odpowiedni stopień doświadczenia zawodowego i życiowego. Z lustracji spraw wynika, że występując w sprawach karnych i wykroczeniowych jako obrońca z wyboru lub z urzędu, a także pełnomocnik pokrzywdzonych kandydatka aktywnie uczestniczyła w czynnościach procesowych, wykonując swoje obowiązki w sposób prawidłowy i zgodny z interesem procesowym reprezentowanej strony. Wykazywała inicjatywę dowodową, zadawała pytania przesłuchiwanym osobom zgodnie z interesem klienta, którego reprezentowała. Składała wnioski dowodowe uzasadniając za każdym razem, jakie okoliczności przez to mają być udowodnione. Z protokołów rozpraw wynika, że w stosunku do stron i Sądu zachowywała się nienagannie. Pisma procesowe sporządzone przez kandydatkę odpowiadały wymogom przewidzianym w przepisach Kodeksu postępowania karnego i były skonstruowane w sposób czytelny a jej udział w postępowaniu dowodowym świadczył o znajomości akt sprawy i zmierzał do wyjaśnienia istotnych okoliczności. Nie nasuwa też zastrzeżeń znajomość i prawidłowe rozumienie przez kandydatkę przepisów prawa karnego materialnego i procedury karnej, co znalazło wyraz w sporządzonych przez nią środkach odwoławczych. Wnoszone apelacje zawierały odpowiednie zarzuty i wnioski, które w części okazywały się skuteczne dla rozstrzygnięć instancji odwoławczej. W kilku sprawach działania kandydatki były skuteczne, uzyskiwała ona korzystne rozstrzygnięcie dla swoich klientów, przy czym korzyść klienta polegała też na złagodzeniu wymiaru kar, środków karnych lub obciążeń finansowych w stosunku do wyroków sądów I instancji.

We wnioskach końcowych wskazano, że ocena pracy Pani adwokat Sylwii Katarzyny Banach jest całościowo pozytywna. Kandydatka cechuje się dobrym stopniem przygotowania zawodowego. Świadczą o tym: dobry wynik ukończenia studiów prawniczych, ukończona etatowa aplikacja sądowa oraz doświadczenie prawnicze budowane nie tylko w pracy pełnomocnika procesowego, ale również asystenta sędziego. Ponadto prawidłowo wykonuje obowiązki adwokata i zasadniczo reprezentuje strony zgodnie z ich interesem, na sali sądowej zachowuje się bez zastrzeżeń. Zatem sędziowie wizytatorzy stwierdzili, że Pani Sylwia Katarzyna Banach spełnia warunki formalne oraz posiada odpowiednią wiedzę merytoryczną do powierzenia jej obowiązków orzeczniczych w sądzie rejonowym.

Pani Karolina Renata Barczynska urodziła się w 1987 r. w Czeladzi. W 2011 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 26 stycznia do 30 czerwca 2012 r. pracowała jako aplikant adwokacki w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Tomasza Jamrozy, a następnie - od 1 lipca 2012 r. do 11 czerwca 2015 r. - w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Michała Leski. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w marcu 2015 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 7 maja 2015 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. Od 1 września 2015 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej Kancelarii Adwokackiej Adwokat Karoliny Barczyńskiej w Dąbrowie Górniczej. Kandydatka bierze udział w szkoleniach oraz konferencjach w ramach doskonalenia zawodowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Karoliny Renaty Barczyńskiej sporządziły Pani Katarzyna Bętkowska - sędzia del., wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Sosnowcu oraz Pani Magdalena Jagiełło - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

W zakresie spraw cywilnych sędzia wizytator wskazała, że kandydatka wykonywała obowiązki pełnomocnika procesowego rzetelnie i poprawnie. W kontrolowanych sprawach sporządzane pisma procesowe odpowiadały wymogom formalnym. Pozwy zawierały prawidłowo określone żądanie i przytoczenie okoliczności faktycznych, uzasadniających żądanie, a także wnioski o przeprowadzenie dowodów odpowiednich dla wykazania faktów, na które pełnomocnik się powoływał. Prawidłowe były również pozostałe pisma procesowe, w tym w szczególności odpowiedzi na pozew (wniosek). Zawarte w pismach i zgłaszane na rozprawach tezy dowodowe nie budziły zastrzeżeń, dotyczyły faktów istotnych dla rozstrzygnięcia. Opiniowana w terminie wykonywała zarządzenia przewodniczącego. Nie stwierdzono przypadku odrzucenia spóźnionego lub niedopuszczalnego środka zaskarżenia, jak również zwrotu pisma, którego braków nie uzupełniono. Pani mecenas podejmowała czynności procesowe zgodne z interesem prawnym mandantów. Przedstawione do oceny sprawy nie należały do skomplikowanych.

W zakresie spraw rodzinnych składane przez kandydatkę pisma procesowe odpowiadają wymogom formalnym, zawierają wnioski dowodowe czy też ustosunkowanie się do twierdzeń strony przeciwnej. Strony były przez opiniowaną reprezentowane z należytą starannością i rzetelnością, w większości osobiście uczestniczyła w rozprawach, brak zastrzeżeń co do kultury pracy kandydatki.

W zakresie spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych sędzia wizytator - po analizie sporządzonych przez kandydatkę pism procesowych - stwierdziła, że posiada ona zdolność swobodnego posługiwania się językiem prawniczym i logicznego wnioskowania, a ponadto właściwej interpretacji przepisów. W ocenie sędzi wizytator Pani Karolina Renata Barczynska prawidłowo wykonuje obowiązki pełnomocnika procesowego i spełnia warunki wymagane od osób ubiegających się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

W zakresie spraw karnych sędzia wizytator wskazała, że Pani adwokat Karolina Renata Barczyńska spełnia formalne warunki do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. Jednocześnie zaznaczyła, że kandydatka przedstawiła do oceny niewielką liczbę spraw, które nie należały do zbyt skomplikowanych pod względem faktycznym i prawnym, za wyjątkiem sprawy Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej, sygn. akt II K 169/16. Analiza akt sprawy prowadzi do wniosku, że kandydatka prawidłowo i sumiennie realizowała obowiązki obrońcy, czy pełnomocnika, zawsze zapoznawała się z aktami sprawy, aktywnie uczestniczyła w rozprawach, zadając osobom przesłuchiwanym pytania oraz składając wnioski dowodowe, które w większości przypadków przez sąd były uwzględniane. Zarzuty apelacji, wnioski odwoławcze i uzasadnienia apelacji były konstruowane prawidłowo. Kandydatka przedstawiła sprawy z zakresu prawa karnego, prawa wykroczeniowego oraz prawa karnego wykonawczego, co pozwoliło na stwierdzenie, że posiada odpowiednią wiedzę zarówno w zakresie prawa karnego procesowego, jak też szeroko pojętego prawa karnego materialnego. Apelacje wniesione przez kandydatkę nie były skuteczne, ale oczywistym jest, że orzeczenia sądu odwoławczego zależały od materiału dowodowego. Podkreślenia wymaga, że w żadnej ze spraw, w których apelowała kandydatka, sąd odwoławczy nie stwierdził okoliczności, których Pani adwokat nie podniosła, a które sąd winien uwzględnić z urzędu. Wobec powyższego sędzia wizytator stwierdziła, że kandydatura Pani Karoliny Renaty Barczyńskiej jest uzasadniona do powierzenia jej obowiązków orzeczniczych w sądzie rejonowym.

We wnioskach końcowych wskazano, że Pani adwokat Karolina Renata Barczyńska cechuje się dobrym stopniem przygotowania zawodowego, o czym świadczą wynik ukończenia studiów prawniczych, jak także egzaminu adwokackiego oraz doświadczenie prawnicze. Ponadto prawidłowo wykonuje obowiązki adwokata, a także reprezentuje strony zgodnie z ich interesem, na sali sądowej zachowuje się bez zastrzeżeń. W zakresie prowadzonych spraw nie ujawniono, aby toczyło się wobec kandydatki postępowanie dyscyplinarne lub też były składane skargi administracyjne. Uwzględniając powyższe stwierdzono, że Pani Karolina Renata Barczyńska spełnia warunki formalne oraz posiada odpowiednią wiedzę merytoryczną do powierzenia jej obowiązków orzeczniczych w sądzie rejonowym.

Pani Monika Domanus urodziła się w 1985 r. w Rzeszowie. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. odbywała aplikację ogólną, a następnie - od 28 lutego 2011 r. - sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ukończoną 14 maja 2015 r. (107,9821 punktów), w ramach której złożyła egzamin sędziowski we wrześniu 2013 r. z wynikiem dobrym (245,5 punktów). Z dniem 15 listopada 2013 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Nysie, w którym do 31 sierpnia 2016 r. wykonywała obowiązki w I Wydziale Cywilnym i w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Następnie z dniem 1 września 2016 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Olkuszu, w którym do 3 stycznia 2019 r. wykonywała obowiązki w V Wydziale Ksiąg Wieczystych, a od 4 stycznia 2019 r. do 14 maja 2021 r. - w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 15 maja 2021 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, w którym do chwili obecnej wykonuje powierzone obowiązki w VIII Wydziale Gospodarczym dla spraw upadłościowe restrukturyzacyjnych i w IV Wydziale Gospodarczym. W 2018 r. ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w zakresie prawa medycznego i bioetyki, z wynikiem bardzo dobrym. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w licznych szkoleniach, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Moniki Domanus sporządziła Pani Agnieszka Maziarz - sędzia Sądu Rejonowego w Sosnowcu, która - po analizie dokumentów załączonych przez kandydatkę do aktualnego zgłoszenia - w całości przychyliła się do wniosków końcowych sprawozdania Pana Jerzego Strzygockiego - sędziego wizytatora ds. gospodarczych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Wskazała ponadto, że z przedłożonej opinii z dnia 21 lipca 2022 r. wynika, że nie odnotowano skarg na czynności podjęte przez Panią referendarz. Jej pracę oceniono pozytywnie. Stwierdzono, że kandydatka jest zaangażowana, zdyscyplinowana oraz nieustannie doskonali swój warsztat pogłębiając i aktualizując posiadaną wiedzę z dziedziny prawa gospodarczego. Wszystkie zlecone czynności wykonuje sumiennie i terminowo. Wykazuje dużą znajomość przepisów prawa i orzecznictwa, a podejmowane przez nią decyzje są wyważone i wyczerpująco uzasadnione. Jest osobą o wysokiej kulturze osobistej.

W ocenie kwalifikacji Pani Moniki Domanus, sporządzonej przez Pana Jerzego Strzygockiego - sędziego wizytatora ds. gospodarczych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, bardzo wysoko oceniono dotychczasową pracę kandydatki. Wskazano, że jest osobą sumienną, obowiązkową, systematyczną, posiadającą znaczną wiedzę prawniczą i umiejętność praktycznego jej wykorzystywania, prawidłowo wywiązującą się z powierzonych jej obowiązków. Jest oceniana jako osoba łubiana, o wysokiej kulturze osobistej, koleżeńska, posiadająca duże zdolności interpersonalne i wykazująca się wzorowym stosunkiem do przełożonych i współpracowników. Bardzo pozytywnie oceniono merytoryczne aspekty pracy kandydatki. Do prawidłowości podejmowanych czynności, formy, języka nie można mieć najmniejszych zastrzeżeń. Analiza akt wykazała, że wnikliwie bada akta postępowań, wykazując bardzo dobrą znajomość prawa gospodarczego, w tym upadłościowego oraz prawa procesowego. O bardzo dobrym merytorycznym przygotowaniu świadczy także brak uwzględnionych skarg na czynności referendarza. Reasumując, sędzia wizytator stwierdził, że istnieją w pełni uzasadnione podstawy do powtórzenia wniosków poprzednich ocen dotyczących Pani Moniki Domanus i zarekomendowania jej jako odpowiedniej kandydatki do powołania na stanowisko sędziego.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że wszystkie kandydatury posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pani Sylwia Katarzyna Banach spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Sylwia Katarzyna Banach uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji oraz wyróżnia się na tle kontrkandydatek różnorodnością doświadczenia zawodowego - nie tylko w pracy na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej, ale również wykonywaniem od 2010 r. zawodu adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej.

Kontrkandydatki uzyskały pozytywne oceny kwalifikacji, spełniają wszystkie wymogi stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego sądu rejonowego, ale zdobyły doświadczenie zawodowe jedynie w zawodzie adwokata (Pani Karolina Renata Barczynska) i referendarza sądowego (Pani Monika Domanus). Zatem ich doświadczenie zawodowe nie jest tak różnorodne, jak wybranej kandydatki, która poza wykonywaniem zawodu adwokata posiada również doświadczenie w pracy w wymiarze sprawiedliwości. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że Pani Sylwia Katarzyna Banach posiada najdłuższy staż zawodowy, w tym w wykonywaniu samodzielnego zawodu prawniczego.

Rada dokonuje wyboru jako organ kolegialny i w tym wypadku oceniła wyżej ogólne przygotowanie merytoryczne Pani Sylwii Katarzyny Banach uznając, że w niniejszym postępowaniu nominacyjnym dotychczasowy przebieg ścieżki zawodowej oraz staż pracy - najdłuższy spośród wszystkich uczestniczek postępowania - przemawia za jej wyborem. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna i praktyczna, jaką posiada wybrana kandydatka, w połączeniu z doświadczeniem, zdobytym podczas pracy w wymiarze sprawiedliwości, jak również wykonywania zawodu adwokata dają gwarancję należytego pełnienia przez nią obowiązków sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Sylwii Katarzyny Banach za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu, które na posiedzeniu 29 listopada 2022 r. pozytywnie zaopiniowało kandydatury: Pani Sylwii Katarzyny Banach - 10 głosami "za", przy sile poparcia 59 pkt (na 60 pkt możliwych), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", Pani Karoliny Renaty Barczyńskiej - 10 głosami "za", przy sile poparcia 34 pkt (na 60 pkt możliwych), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" oraz Pani Moniki Domanus - 9 głosami "za", przy sile poparcia 26 pkt (na 60 pkt możliwych), przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym" na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej.

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem jednogłośne poparcie tego gremium, z najwyższą siłą poparcia, a tym samym wypełniła w wysokim stopniu kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Sylwia Katarzyna Banach posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Sylwii Katarzyny Banach zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte w pracy na stanowisku asystenta sędziego oraz podczas wykonywania zawodu adwokata, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, jak również umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 7 lutego 2023 r. na:

- Panią Sylwię Katarzynę Banach oddano 9 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 6 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Karolinę Renatę Barczyńską nie oddano głosów "za" oraz "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Monikę Domanus oddano 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 8 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).