Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.12.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 grudnia 2022 r.

UCHWAŁA NR 1051/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 grudnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach,

ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 597

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:

1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Piotra Jarosława Pawlika do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Małgorzaty Marii Mikusińskiej i Pani Anny Barbary Zwolińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 597, zgłosili się: - Pani Małgorzata Maria Mikusińska - sędzia Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej, - Pan Piotr Jarosław Pawlik - sędzia Sądu Rejonowego w Gliwicach, - Pani Anna Barbara Zwolińska - sędzia Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 5 grudnia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo zgłoszone kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania na posiedzeniu zespołu na:

- Panią Małgorzatę Marię Mikusińską oddano 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się",

- Pana Piotra Jarosława Pawlika oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się",

- Panią Annę Barbarę Zwolińską oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pana Piotra Jarosława Pawlika i Pani Anny Barbary Zwolińskiej na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. W ocenie zespołu za rekomendacją obu kandydatur przemawiały w szczególności (ocenione łącznie): dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, w tym w ramach delegacji do Sądu Okręgowego w Gliwicach, poparte uzyskanymi ocenami kwalifikacji.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymaganie ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym, a także uzyskanym przez nich poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając w części stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Piotra Jarosława Pawlika do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Piotr Jarosław Pawlik urodził się w 1977 r. w Gliwicach. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji referendarskiej, w marcu 2002 r. złożył egzamin referendarski z wynikiem dostatecznym. Od 9 października 2002 r. do 11 kwietnia 2003 r. pracował w kancelarii notarialnej z siedzibą w Gliwicach na stanowisku referenta notarialnego. Od 1 kwietnia do 30 września 2004 r. był zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Gliwicach na stanowisku referenta stażysty p.o. asystenta sędziego. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2005 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 7 listopada 2005 r. do 31 maja 2006 r. był zatrudniony w Urzędzie Miasta Ruda Śląska na stanowisku głównego specjalisty w Biurze Prawnym. Z dniem 19 czerwca 2006 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. Z dniem 1 kwietnia 2007 r. został mianowany asesorem sądowym w tym Sądzie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 czerwca 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach. Od 1 października 2011 r. do 31 stycznia 2018 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego III Wydziału Karnego. Od 20 grudnia 2017 r. pełni czynności Koordynatora do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach karnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Od 1 lutego do 31 października 2018 r. pełnił obowiązki sędziego w IV Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Gliwicach w ramach stałej delegacji. Od 1 listopada 2018 r. pełni obowiązki sędziego w VI Wydziale Karnym Odwoławczym tego Sądu, również w ramach stałej delegacji. W 2010 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu ekonomii i prawa gospodarczego dla sędziów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, z wynikiem bardzo dobrym. Podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach zawodowych. Otrzymał bardzo dobre opinie służbowe, w tym wystawioną przez Prezesa Sądu Rejonowego w Gliwicach.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządziła Pani Ewa Trzeja-Wagner - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Gliwicach, która stwierdziła, że jest on doświadczonym sędzią. Orzekał na stałej delegacji zarówno w zakresie spraw I-instancyjnych, jak i II- instancyjnych. Dotychczasowa jego praca zasługuje na bardzo dobrą ocenę. Pan sędzia swoje obowiązki wykonuje z dużym zaangażowaniem i starannością. Jest osobą bardzo sumienną, dobrze organizuje sobie czas, terminowo wykonuje nałożone na niego obowiązki. Prezentuje bardzo dobry poziom w zakresie teoretycznej i praktycznej znajomości prawa karnego materialnego i procesowego. Wykazuje też należytą dbałość o sprawność postępowania. Bardzo dobrze oceniono stabilność jego orzecznictwa i terminowość sporządzonych uzasadnień orzeczeń. Jest bardzo dobrze przygotowany do orzekania jako sędzia, ma wnikliwe i dojrzałe spojrzenie na każdą z rozpoznawanych spraw. Prezentuje wysoką kulturę osobistą, jest osobą zrównoważoną. Cieszy się bardzo dobrą opinią i jest postrzegany jako osoba wysoce zaangażowana w swoje obowiązki, które wykonuje w sposób staranny. Ponadto jest osobą o wysokim poziomie kultury urzędowania. Stale wykazuje ponadprzeciętne zaangażowanie i obowiązkowość. Doskonale sprawdza się w roli Koordynatora ds. współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach karnych. Systematycznie podnosi swoją wiedzę i doskonali się zawodowo. Wydawane przez niego rozstrzygnięcia są przemyślane i trafne. Podczas ponad czteroletniego okresu delegacji do orzekania w Sądzie Okręgowym w Gliwicach zarówno w IV Wydziale Karnym, jak i VI Wydziale Karnym Odwoławczym wykazał się zaangażowaniem i odpowiedzialnością w pracy. Dotychczasowy dorobek zawodowy i doświadczenie życiowe uprawniają Pana Piotra Jarosława Pawlika, w ocenie sędzi wizytator, do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Małgorzata Maria Mikusińska urodziła się w 1981 r. w Zabrzu. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 do 31 października 2005 r. pracowała w kancelarii prawnej z siedzibą w Katowicach na stanowisku asystenta. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus. Od 2 grudnia 2008 r. do 31 marca 2009 r. pracowała w kancelarii radcy prawnego z siedzibą w Katowicach na stanowisku prawnika. Z dniem 1 kwietnia 2009 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej. Orzekała w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 marca 2012 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach. Zdobyła doświadczenie orzecznicze w wydziałach karnych tego Sądu. Z dniem 1 kwietnia 2014 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej, gdzie orzekała w II Wydziale Karnym. Od 1 kwietnia 2022 r. pełni obowiązki sędziego w VI Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Gliwicach w ramach stałej delegacji. W okresie poprzedzającym delegację stałą, orzekała w powyższym Wydziale w ramach jednodniowych delegacji. W latach 2008-2010 prowadziła zajęcia dydaktyczne z przedmiotu Postępowanie sądowo-administracyjne dla studentów studiów zaocznych magisterskich na kierunku Administracja w Wyższej Szkole Humanitás w Sosnowcu. W 2017 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa karnego skarbowego i gospodarczego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z wynikiem bardzo dobrym. Podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach zawodowych. Otrzymała pozytywną opinię o swojej pracy od Przewodniczącego VI Wydziału Karnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Marcin Mierz - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Gliwicach, który stwierdził, że Pani Małgorzata Maria Mikusińska spełnia warunki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Stale podnosi kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w wielu szkoleniach. Jest osobą zaangażowaną w swoje obowiązki. Wykazuje właściwy stopień doświadczenia zawodowego. Podejmowane przez nią czynności cechuje wysoki stopień sprawności i efektywności, co wskazuje na prawidłową organizację pracy. Także jakościowe wyniki jej pracy należy ocenić bardzo wysoko. Świadczą o tym bardzo dobre wskaźniki stabilności orzecznictwa. Terminowość sporządzania uzasadnień oceniono również jako bardzo dobrą. Zarówno w ramach orzekania w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej, jak i w Sądzie Okręgowym w Gliwicach wszystkie uzasadnienia orzeczeń zostały sporządzone w ustawowym terminie. Zastrzeżeń nie budziła także kultura urzędowania kandydatki. Mając na względzie wyniki przeprowadzonej oceny, sędzia wizytator pozytywnie zaopiniował kandydaturę Pani Małgorzaty Marii Mikusińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Pani Anna Barbara Zwolińska urodziła się w 1978 r. w Rudzie Śląskiej. Od 15 maja 2000 r. do 30 września 2005 r. pracowała w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. W okresie zatrudnienia zajmowała stanowisko kierownika referatu. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W czasie odbywania aplikacji sądowej, od 1 października 2005 r. do 22 października 2007 r. pracowała w charakterze asystenta sędziego w XXI Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Katowicach. Po ukończeniu aplikacji sądowej, we wrześniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem 23 października 2007 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała w II Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 czerwca 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej. Orzekała w II Wydziale Karnym. Z dniem 1 października 2012 r. została powołana do pełnienia funkcji Przewodniczącej VI Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej, którą to funkcję sprawowała do 11 grudnia 2017 r. Od 1 stycznia 2018 r., tj. od dnia połączenia II i VI Wydziału Karnego, orzekała w II Wydziale Karnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości od 1 lutego 2018 r. orzeka w ramach stałej delegacji w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, w IV Wydziale Karnym. W latach 2014-2015 była wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, prowadząc szkolenia z zakresu Systemu Organizacji Terminarza Rozpraw, mającego na celu umożliwienie prokuratorom - autorom aktu oskarżenia - udział w rozprawach. W 2016 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa dowodowego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z wynikiem bardzo dobrym. Podnosi kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w szkoleniach. Otrzymała pozytywną opinię służbową, wystawioną przez Przewodniczącego IV Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Ewa Trzeja-Wagner - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Gliwicach, która stwierdziła, że Pani Anna Barbara Zwolińska jest doświadczonym sędzią. Dotychczasowa jej praca zasługuje na bardzo dobrą ocenę. Obowiązki służbowe wykonuje z dużym zaangażowaniem i starannością. Jest osobą bardzo sumienną, dobrze organizuje sobie czas, terminowo wykonuje nałożone na nią obowiązki. Prezentuje bardzo dobry poziom w zakresie teoretycznej i praktycznej znajomości prawa karnego materialnego i procesowego. Wykazuje też należytą dbałość o sprawność postępowania. Do rozpoznawania przydzielonych jej spraw przygotowuje się dokładnie, a motywy wydanych rozstrzygnięć są staranne. Bardzo dobrze oceniono stabilność jej orzecznictwa i terminowość sporządzonych uzasadnień orzeczeń. W sprawach przydzielonych do jej referatu nie odnotowano spraw, w których doszłoby do stwierdzenia przewlekłości postępowania. Pani sędzia osiągnęła pożądany stopień rozwoju zawodowego i doświadczenia życiowego. Jest dobrze przygotowana do orzekania jako sędzia, ma wnikliwe i dojrzałe spojrzenie na każdą z rozpoznawanych spraw. Jest osobą zrównoważoną o wysokim poziomie kultury urzędowania i nienagannej kulturze osobistej. Całość wyników przeprowadzonej lustracji orzecznictwa kandydatki oraz ocena jej postawy etyczno-moralnej pozwala na stwierdzenie, w ocenie sędzi wizytator, że Pani Anna Barbara Zwolińska spełnia wszelkie wymogi, aby ubiegać się o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajowa Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Piotr Jarosław Pawlik otrzymał bardzo dobrą ocenę kwalifikacji. Złożył dwa egzaminy prawnicze - referendarski i sędziowski, a pracę w zawodach prawniczych rozpoczął w październiku 2002 r. na stanowisku referenta notarialnego w kancelarii notarialnej. Następnie pracował na stanowisku referenta stażysty pełniącego obowiązki asystenta sędziego w sądzie rejonowym i głównego specjalisty w Biurze Prawnym Urzędu Miasta Ruda Śląska. Z dniem 19 czerwca 2006 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, a z dniem 1 kwietnia 2007 r. - asesorem sądowym w tym Sądzie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 czerwca 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach. Zdobył doświadczenie na stanowiskach funkcyjnych - Zastępcy Przewodniczącego Wydziału Karnego oraz Koordynatora do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach karnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Od 1 lutego 2018 r. pełni obowiązki sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach w ramach delegacji stałej. Posiada tym samym wieloletnie i bogate doświadczenie w wykonywaniu pracy związanej z samodzielnym stosowaniem przepisów prawa, w tym wieloletnie doświadczenie orzecznicze w sądzie okręgowym. Ma zatem wysokie kwalifikacje do objęcia stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Pani Małgorzata Maria Mikusińska otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacji. Złożyła egzamin sędziowski, a zdobywanie doświadczenia w pracy prawniczej rozpoczęła zatrudnieniem w kancelarii prawnej i kancelarii radcy prawnego. Z dniem 1 kwietnia 2009 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 marca 2012 r. została powołana do pełnienia urzędu sędziego Sądu Rejonowego Kato wice-Wschód w Katowicach, następnie została przeniesiona na stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej. Od 1 kwietnia 2022 r. pełni obowiązki sędziego w VI Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Gliwicach w ramach stałej delegacji. W okresie poprzedzającym delegację stałą, orzekała w powyższym Wydziale w ramach jednodniowych delegacji. Posiada zatem krótszy staż pracy orzeczniczej od Pana Piotra Jarosława Pawlika i zdecydowanie krótszy czas przebywania na delegacji stałej do orzekania w sądzie okręgowym. Nie legitymuje się również doświadczeniem w pełnieniu stanowisk funkcyjnych. W niższym stopniu wypełniła zatem kryterium doświadczenia zawodowego, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o KRS.

Pani Anna Barbara Zwolińska otrzymała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji. Pracowała początkowo przez pięć lat w Urzędzie Miasta Bytom, a następnie - od 1 października 2005 r. pełniła obowiązki asystenta sędziego w sądzie okręgowym. Następnie złożyła egzamin sędziowski. Z dniem 23 października 2007 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 czerwca 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego tego Sądu. Doświadczenie zdobyła w ramach pełnienia funkcji Przewodniczącej Wydziału oraz w ramach stałej delegacji do orzekania w Sądzie Okręgowym w Gliwicach (od 1 lutego 2018 r.). Posiada zatem krótszy staż pracy orzeczniczej od wybranego kandydata, który z dniem 19 czerwca 2006 r. został mianowany referendarzem sądowym, a z dniem 1 kwietnia 2007 r. - asesorem sądowym.

Pan Piotr Jarosław Pawlik posiada zatem najdłuższy staż orzeczniczy spośród wszystkich uczestników postępowania oraz jako jedyny złożył z wynikiem pozytywnym dwa egzaminy prawnicze przygotowujące go do pracy w sądownictwie powszechnym - egzamin referendarski i sędziowski. Tak samo jak Pani Anna Barbara Zwolińska ma on doświadczenie w pełnieniu stanowisk funkcyjnych w ramach sądownictwa powszechnego oraz legitymuje się wieloletnim okresem delegacji do orzekania w sądzie okręgowym. Powyższe, wraz z uzyskaniem bardzo dobrej oceny kwalifikacji, czyni go wypełniającym w najwyższym stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o KRS spośród wszystkich uczestników postępowania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach na posiedzeniu 17 października 2022 r. zaopiniowało: Panią Małgorzatę Marię Mikusińską - negatywnie (brak głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się"), Pana Piotra Jarosława Pawlika - pozytywnie (2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się") oraz Panią Annę Barbarę Zwolińską - pozytywnie (3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się").

Pan Piotr Jarosław Pawlik i Pani Anna Barbara Zwolińska wypełnili zatem w odpowiednim stopniu kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS. Minimalna różnica w uzyskanym poparciu środowiska sędziowskiego na niekorzyść Pana Piotra Jarosława Pawlika nie mogła wpłynąć na decyzję Krajowej Rady Sądownictwa w sytuacji otrzymania przez oboje kandydatów pozytywnej opinii Kolegium oraz spełniania przez tego kandydata w zdecydowanie wyższym stopniu wyżej opisanego kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o KRS.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Piotr Jarosław Pawlik posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Piotra Jarosława Pawlika zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie orzecznicze, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny pracy i kwalifikacji zawodowych, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 7 grudnia 2022 r. oddano na:

- Panią Małgorzatę Marię Mikusińską 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 9 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Piotra Jarosława Pawlika 11 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 4 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą najwyższą bezwzględną większość głosów,

- Panią Annę Barbarę Zwolińską 9 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 6 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).