Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 596.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.12.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 grudnia 2022 r.

UCHWAŁA NR 1086/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 21 grudnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 596

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Krzysztofa Pawła Kurosza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 596, zgłosili się:

- Pan dr Krzysztof Paweł Kurosz - sędzia Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, - Pan Maciej Aleksander Nawrocki - sędzia Sądu Rejonowego w Pułtusku.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Pana Macieja Aleksandra Nawrockiego Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 728/2022 z dnia 26 lipca 2022 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jego zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 19 grudnia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo zgłoszoną kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Krzysztofa Pawła Kurosza oddali 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Krzysztofa Pawła Kurosza na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie. W ocenie zespołu, kandydat spełnia kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym rekomendowanie go Radzie. Zespół wziął pod uwagę - dokonując oceny łącznej - m.in. ocenę kwalifikacji kandydata, informacje dokumentujące jego doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie oraz inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia. Kandydat wykazał posiadanie doświadczenia orzeczniczego w wydziale własności intelektualnej, a zatem daje gwarancję prawidłowego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w pionie gospodarczym ze szczególnym uwzględnieniem wydziału własności intelektualnej.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm.).

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Krzysztofa Pawła Kurosza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Krzysztof Paweł Kurosz urodził się w 1975 r. w Łodzi. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od 7 listopada 2000 r. jest zatrudniony w Katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Łódzkiego, początkowo na stanowisku asystenta, a następnie adiunkta. W latach 2002-2005 odbywał aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi. Egzamin sędziowski złożył we wrześniu 2005 r. z łączną oceną dobrą. Z dniem 15 maja 2006 r. został mianowany asesorem sądowym, z powierzeniem obowiązków w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Orzekał początkowo w wydziale karnym, a od 1 września 2007 r. rozpoczął orzekanie w wydziale cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 kwietnia 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Orzekał w pionie cywilnym. Od 18 stycznia 2018 r. do 18 stycznia 2022 r. pełnił funkcję Prezesa Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Z dniem 1 lipca 2020 r. został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Do chwili obecnej orzeka w XXII Wydziale Własności Intelektualnej. W dniu 22 czerwca 2012 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt. "Artystyczne wykonanie i granice jego ochrony" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów, uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa, nadany uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Jest autorem dwóch monografii i kilkudziesięciu artykułów z zakresu prawa autorskiego, ochrony dóbr osobistych i prawa cywilnego. W latach 2016-2020 prowadził wykłady dla aplikantów adwokackich Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi z zakresu prawa autorskiego. W 2020 r. uzyskał tytuł "Obywatelski Sędzia Roku 2020" w plebiscycie Fundacji Court Watch. Bierze udział w konferencjach naukowych ogólnopolskich i międzynarodowych, również z własnym referatem. Otrzymał pozytywne opinie służbowe, w tym od Zastępcy Przewodniczącego XXII Wydziału Własności Intelektualnej Sądu Okręgowego w Warszawie.

Ocenę kwalifikacji Pana Krzysztofa Pawła Kurosza sporządziła Pani Maria Zgiet -Zawadzka - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, która wskazała, że kandydata cechuje wysoki poziom wiedzy merytorycznej w zakresie prawa cywilnego, materialnego i procesowego, a także bardzo dobra znajomość aktualnego orzecznictwa i literatury fachowej. Opiniowany dokonuje bardzo szczegółowej analizy każdej sprawy, omawia bardzo wyczerpująco stan faktyczny, daje również wyczerpujące wyjaśnienia w zakresie rozpoznawanych wniosków dowodowych, wskazuje dlaczego sąd nie dał wiary dowodom lub twierdzeniom strony. W bardzo wielu sprawach strony po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem i argumentacją w nim zawartą odstąpiły od składania środków zaskarżenia.

Analiza spraw przedstawionych do oceny wskazuje, że Pan sędzia jest osobą bardzo pracowitą, zaangażowaną, dobrze zorganizowaną, rzetelną i bardzo dokładną. Postępowania prowadzone są bardzo sprawnie, zgodnie z przepisami prawa procesowego. Podkreślenia - w ocenie sędzi opiniującej - wymaga fakt, że postępowanie dowodowe nacechowane jest wysokim stopniem skoncentrowania, termin każdej rozprawy jest prawidłowo wykorzystany.

Wskazano również na wysoki stopień stabilności orzecznictwa kandydata. W okresie objętym analizą nie został uchylony w żadnej sprawie wyrok Sądu I instancji do ponownego rozpoznania.

Reasumując sędzia opiniująca stwierdziła, że Pan Krzysztof Paweł Kurosz posiada wszelkie niezbędne kwalifikacje do pełnienia obowiązków sędziego sądu okręgowego. Opanował warsztat pracy sędziego w bardzo wysokim stopniu. Prezentuje się jako osoba samodzielna, sumienna, obowiązkowa, odpowiedzialna i rzetelna, świetnie zorganizowania, kreatywna i decyzyjna. Dotyczy to zwłaszcza problematyki spraw rozpoznawanych w XXII Wydziale Własności Intelektualnej Sądu Okręgowego w Warszawie.

W ocenie sędzi opiniującej, Pan sędzia Krzysztof Paweł Kurosz wykazuje się kwalifikacjami merytorycznymi i osobowościowymi niezbędnymi do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, w pełni zasługując na nominację na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. W oparciu o dokonaną analizę orzecznictwa i pracy Pana sędziego Krzysztofa Pawła Kurosza zdecydowanie wskazała na ocenę wyróżniającą.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane, potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydata przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Krzysztof Paweł Kurosz posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas orzekania jako asesor sądowy, następnie sędzia w sądzie rejonowym w różnych wydziałach, jak również w ramach delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, a także pełniąc funkcję prezesa sądu rejonowego. Ponadto posiada stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa, jest autorem dwóch monografii i kilkudziesięciu artykułów z zakresu prawa autorskiego, ochrony dóbr osobistych i prawa cywilnego, prowadził wykłady dla aplikantów adwokackich. Jego kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w przebiegu drogi zawodowej oraz w wyróżniającej ocenie pracy na stanowisku sędziego, w której wysoko oceniono jego przygotowanie merytoryczne i procesowe oraz wskazano na bardzo dobre przygotowanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pan Krzysztof Paweł Kurosz, w połączeniu z szerokim doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej w różnych wydziałach sądu rejonowego i sądu okręgowego, dają gwarancję należytego pełnienia przez niego obowiązków sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Krzysztofa Pawła Kurosza za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie, które na posiedzeniu 28 października 2022 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Krzysztofa Pawła Kurosza, oddając 8 głosów "za" (40 pkt.), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Krzysztof Paweł Kurosz posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Krzysztofa Pawła Kurosza zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas pracy orzeczniczej w różnych wydziałach sądu rejonowego i sądu okręgowego, pełnienie funkcji kierowniczej w wymiarze sprawiedliwości, wnioski płynące z wyróżniającej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, posiadanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych, aktywność naukowo-dydaktyczna oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 21 grudnia 2022 r. oddano na Pana Krzysztofa Pawła Kurosza 11 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).