Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zawierciu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 844.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.12.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 grudnia 2022 r.

UCHWAŁA NR 1085/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 21 grudnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zawierciu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 844

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agnieszki Izabeli Kowalskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zawierciu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zawierciu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 844, zgłosiła się Pani Agnieszka Izabela Kowalska - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Zawierciu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 19 grudnia 2022 r. odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatki na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem. Członkowie zespołu zapoznali się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizowali je, omówili szczegółowo kandydaturę, odbyli naradę i uznali, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Agnieszkę Izabelę Kowalską oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W konsekwencji zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Agnieszki Izabeli Kowalskiej na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami przełożonych oraz opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że Pani Agnieszka Izabela Kowalska dysponuje stażem zawodowym, a tym samym doświadczeniem, dającym gwarancję należytego wypełniania obowiązków sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zawierciu. Ponadto, uzyskała poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu oraz pozytywną ocenę kwalifikacji i pracy.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm. - dalej: p.u.s.p.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1139 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, opiniami służbowymi, doświadczeniem zawodowym, w tym doświadczeniem w stosowaniu przepisów prawa, oraz opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając w pełni stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Agnieszki Izabeli Kowalskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zawierciu.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Agnieszka Izabela Kowalska urodziła się 6 czerwca 1973 r. we Wrocławiu. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 10 stycznia 2002 r. do 31 października 2005 r. była zatrudniona jako prawnik w firmie Milmex Systemy Komputerowe sp. z o.o. w Sosnowcu. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Częstochowie, w 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 5 stycznia 2009 r. do 30 września 2018 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Zawierciu, początkowo na stanowisku asystenta sędziego w I Wydziale Cywilnym, a następnie na stanowisku starszego asystenta sędziego w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Z dniem 1 października 2018 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zawierciu. Obowiązki orzecznicze wykonywała w V Wydziale Ksiąg Wieczystych i w VII Wydziale Wykonywania Orzeczeń w wymiarze po pół etatu. Od 11 lutego 2019 r. obowiązki pełni w I Wydziale Cywilnym. Realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Izabeli Kowalskiej sporządziła Pani Magdalena Zając - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Sosnowcu, która stwierdziła, że Pani referendarz jest bardzo dobrą kandydatką do objęcia stanowiska, o które się ubiega. Metodyka jej pracy nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Opiniowana bardzo dobrze opanowała prawo materialne, procesowe oraz technikę pracy. Uzasadnienia orzeczeń sporządzane są na wysokim poziomie merytorycznym. Przeprowadzona przez sędzię wizytator analiza orzecznictwa wskazuje na bardzo dobre merytoryczne przygotowanie, wysoką umiejętność organizacji pracy oraz prawidłowe wykonywanie obowiązków referendarza sądowego.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zawierciu, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Agnieszka Izabela Kowalska legitymuje się dużym doświadczeniem życiowym i zawodowym oraz wszechstronnymi kompetencjami, uprawniającymi do wystąpienia z wnioskiem o powołanie na stanowisko, o które się ubiega. Uzyskała bardzo dobrą ocenę swoich kwalifikacji. Posiadane przez nią doświadczenie, uzyskane w pracy orzeczniczej w różnych pionach sądu rejonowego - zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa - niewątpliwie przyczyni się do prawidłowego pełnienia obowiązków sędziego na stanowisku objętym niniejszym konkursem, które jest przewidziane w wydziale, w którym aktualnie pełni obowiązki orzecznicze na stanowisku referendarza sądowego.

Pozytywne opinie o pracy Pani Agnieszki Izabeli Kowalskiej sporządziły Przewodnicząca I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Zawierciu i Przewodnicząca VII Wydziału Wykonywania Orzeczeń tego Sądu. Z opinii wynika m.in., że Pani referendarz posiada duże doświadczenie zawodowe oraz odpowiednią wiedzę, którą umiejętnie wykorzystuje w swojej praktyce orzeczniczej. Jest bardzo odpowiedzialna, pracowita i zaangażowana w wykonywanie powierzonych obowiązków. Wydawane przez nią orzeczenia cechują się dużą trafnością rozstrzygnięć i wskazują na bardzo dobrą znajomość przepisów prawa zarówno materialnego, jak i procesowego.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

Podczas posiedzenia Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu 29 listopada 2022 r. kandydatura Pani Agnieszki Izabeli Kowalskiej została zaopiniowana pozytywnie - 10 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" - przy sile poparcia 60 punktów na 60 możliwych do uzyskania. Kandydatka uzyskała zatem pełne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Agnieszka Izabela Kowalska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne, wszechstronne i wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agnieszki Izabeli Kowalskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności: bardzo dobra ocena kwalifikacji i płynące z niej wnioski, wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 21 grudnia 2022 r. oddano na Panią Agnieszkę Izabelę Kowalską 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).