Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 682.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.12.20

Akt nieoceniany
Wersja od: 20 grudnia 2022 r.

UCHWAŁA NR 1070/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 20 grudnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 682

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Sylwii Anny Hajnrych do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 682, zgłosiła się Pani Sylwia Anna Hajnrych - radca Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 19 grudnia 2022 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, zawiadomiony o terminie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Sylwię Annę Hajnrych oddali 3 głosy "za", przy braku stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Sylwii Anny Hajnrych na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji oraz informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

W ocenie zespołu kandydatka spełnia przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego: legitymuje się odpowiednim doświadczeniem życiowym i stażem zawodowym, a jej praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Sylwii Anny Hajnrych do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Sylwia Anna Hajnrych urodziła się w 1978 r. w Krapkowicach. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od kwietnia 2003 r. do maja 2004 r. była zatrudniona na stanowisku inspektora w Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Opolu (Wydział Orzeczniczo-Prawny). Z dniem 1 czerwca 2004 r. została powołana przez Prezesa Rady Ministrów na etatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu, a z dniem 1 października 2005 r. - na pozaetatowego członka tego Kolegium - na okres kadencji do 1 czerwca 2007 r. i jednocześnie przestała pełnić funkcję członka etatowego. Następnie, z dniem 1 lipca 2007 r. została ponownie powołana przez Prezesa Rady Ministrów na pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu na 6-letnią Iza/ipnoip Pn atNlilzor*!! cannurpi nlzromi nr we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym plus. Od listopada do grudnia 2008 r. pracowała jako asystent prawny w kancelarii radców prawnych we Wrocławiu. Z dnieml5 czerwca 2009 r. została zatrudniona na stanowisku radcy w Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (aktualnie: Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej) i w związku z tym z dniem 20 czerwca 2009 r. została odwołana z funkcji pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu. Obowiązki w Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej wykonywała początkowo w Departamencie Zastępstwa Procesowego I, a od 2016 r. do chwili obecnej pracuje w Departamencie Studiów i Analiz.

Kandydatka realizuje obowiązek podnoszenia kwalifikacji, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. W 2005 r. ukończyła studia wyższe specjalizacyjne na Uniwersytecie Roberta Schumana w Strasburgu z zakresu polityki publicznej w Europie. Posiada doświadczenie dydaktyczne, zdobyte podczas prowadzenia zajęć z zakresu procedury cywilnej dla aplikantów (2011-2013). Pozytywną opinię o pracy i kwalifikacjach kandydatki wyraził Prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Natalia Piast-Serafm - sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, która zwróciła uwagę, między innymi, na dużą różnorodność i znaczny stopień skomplikowania spraw, w których występowała kandydatka. Wyraziła przy tym uznanie dla wkładu pracy opiniowanej w przygotowanie tych spraw, zaznaczając, że w przeważającej większości należą one do właściwości sądów okręgowych. Podkreśliła, że w sprawach, w których kandydatka sporządziła skargi kasacyjne, Sąd Najwyższy nigdy nie odmówił ich przyjęcia do rozpoznania (tylko jedna skarga została oddalona) i dostrzegł wystąpienie istotnego zagadnienia prawnego bądź potrzebę wykładni przepisów prawa budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów. W sprawach tych Sąd Najwyższy uwzględnił stanowisko Skarbu Państwa - reprezentowanego przez kandydatkę. Odpowiedzi na skargi kasacyjne jej autorstwa mają zaś, w ocenie sędzi opiniującej, walor edukacyjny, jako że prezentują bardzo wysoki poziom merytoryczny. W konkluzji opiniująca stwierdziła, że Pani Sylwia Anna Hajnrych spełnia wszystkie wymogi do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego: legitymuje się wiedzą prawniczą i doświadczeniem niezbędnym do pracy na tym stanowisku, prezentuje wysoki poziom merytoryczny i posiada predyspozycje charakterologiczne. Pracę i kompetencje kandydatki oceniła w rezultacie jako wyróżniające.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Sylwia Anna Hajnrych posiada wieloletni staż zawodowy oraz szeroką wiedzę prawniczą i doświadczenie, w tym zdobyte podczas pracy na stanowisku radcy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, a wcześniej również etatowego oraz pozaetatowego członka samorządowego kolegium odwoławczego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne kandydatki znajdują odzwierciedlenie w wyróżniającej ocenie jej pracy i kwalifikacji. Rada miała również na uwadze, że uczestniczka postępowania odbyła aplikację sądową i złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym plus.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Sylwia Anna Hajnrych, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy radcy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej oraz członka samorządowego kolegium odwoławczego, a także stałe podnoszenie kwalifikacji, czynią z niej bardzo dobrą kandydatkę na stanowisko sędziego sądu okręgowego i dają gwarancję należytego wykonywania obowiązków.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Sylwii Anny Hajnrych za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również opinię Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie na posiedzeniu 22 listopada 2022 r. zaopiniowało Panią Sylwię Annę Hajnrych jednogłośnie pozytywnie - 10 głosami "za".

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Sylwia Anna Hajnrych posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Sylwii Anny Hajnrych do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z wyróżniającej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 20 grudnia 2022 r. oddano na Panią Sylwię Annę Hajnrych 12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 13 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).