Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 591.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.12.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 grudnia 2022 r.

UCHWAŁA NR 1050/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 grudnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 591

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Janiak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agnieszki Moniki Malczyk-Ołdziej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 591, zgłosiły się:

- Pani Katarzyna Janiak - adwokat Warszawskiej Izby Adwokackiej,

- Pani Agnieszka Monika Malczyk-Ołdziej - adwokat Warszawskiej Izby Adwokackiej.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 5 grudnia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił szczegółowo zgłoszone kandydatury oraz, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie wziął udziału, zawiadomiony o terminie posiedzenia, przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej. Podczas głosowania na posiedzeniu zespołu na:

- Panią Katarzynę Janiak oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się",

- Panią Agnieszkę Monikę Malczyk-Ołdziej oddano 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Katarzyny Janiak na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie (M.P. z 2022 r., poz. 591).

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendacją Pani Katarzyny Janiak przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): dotychczasowe doświadczenie zawodowe, zdobyte w trakcie pracy na stanowisku asystenta sędziego oraz w ramach wykonywania zawodu adwokata, a także pozytywna ocena kwalifikacji i jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym, a także uzyskanym przez kandydatki poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Katarzyny Janiak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Katarzyna Janiak urodziła się w 1990 r. w Warszawie. We wrześniu 2012 r. odbyła praktyki w Sądzie Rejonowym w Piasecznie. W 2014 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 18 listopada do 31 grudnia 2014 r. oraz od 1 stycznia do 31 lipca 2015 r. wykonywała pracę na stanowisku koordynatora prawnego dla Sądu Okręgowego w Warszawie, w XIV Wydziale Ubezpieczeń Społecznych, będąc zatrudnioną w agencjach pracy tymczasowej. Następnie, od 1 sierpnia do 31 grudnia 2015 r. wykonywała pracę na stanowisku koordynatora prawnego dla Sądu Rejonowego w Piasecznie, w I Wydziale Cywilnym, również będąc zatrudnioną w agencji pracy tymczasowej. Od 1 stycznia 2016 r. do 17 stycznia 2017 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Piasecznie na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w marcu 2018 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 14 maja 2018 r. uzyskała wpis na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie. Od 9 lipca 2018 r. wykonuje zawód adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Górze Kalwarii. Podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydatki z zakresu spraw karnych sporządził Pan Marcin Czerwiński - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, który stwierdził, że Pani Katarzyna Janiak posiada dużą wiedzę w zakresie prawa karnego materialnego oraz procesowego i potrafi ją wykorzystać w praktyce zawodowej. Analiza akt spraw oraz opinii służbowej prowadzi do wniosku, że w sposób bardzo rzetelny, sumienny i terminowy podchodzi do swoich obowiązków procesowych. Pisma procesowe sporządzone przez kandydatkę spełniają niezbędne wymogi formalne, cechuje je jasny i prawidłowy język prawniczy, zawierają poprawnie sformułowane wnioski, które są logicznie i wyczerpująco uzasadnione. Sędzia opiniujący pozytywnie ocenił kwalifikacje Pani Katarzyny Janiak do zajmowania stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Ocenę kwalifikacji kandydatki z zakresu spraw cywilnych i rodzinnych sporządziła Pani Magdalena Figura - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, która stwierdziła, że Pani Katarzyna Janiak posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, w tym od 2018 r. wykonuje zawód adwokata. Jej kwalifikacje oceniła pozytywnie. Pani mecenas posiada wiedzę z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego oraz przepisów postępowania cywilnego, a także potrafi ją zastosować w praktyce. Sporządzane przez nią pisma procesowe są czytelne, zawierają prawidłowe opisy stanów faktycznych oraz odwołanie do przepisów, zawierają prawidłowo sformułowane wnioski dowodowe, a stosunek kandydatki do prowadzonych spraw jest rzetelny. Sędzia opiniująca przyznała Pani Katarzynie Janiak ocenę pozytywną.

Pani Agnieszka Monika Malczyk-Ołdziej posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Agnieszka Monika Malczyk-Ołdziej urodziła się w 1983 r. w Warszawie. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 lipca 2008 r. do 31 marca 2009 r. pracowała w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Warszawie na stanowisku inspektora ds. kancelaryjno-biurowych. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w czerwcu 2011 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 3 sierpnia 2011 r. uzyskała wpis na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie. Od 15 października 2011 r. wykonuje zawód adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Warszawie. Ponadto, od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. udzielała nieodpłatnej pomocy prawnej w Punkcie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej m.st. Warszawy. Podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Patrycja Czyżewska - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, która uznała, że przeprowadzona - na podstawie przedstawionego przez Panią Agnieszkę Monikę Malczyk-Ołdziej materiału - analiza daje podstawy, aby stwierdzić, że jest ona pełnomocnikiem profesjonalnie wykonującym swoje czynności. Brała bowiem udział w postępowaniach obejmujących zróżnicowane stany faktyczne i prawne, a podejmowane przez nią czynności w czasie postępowań były przemyślane i ukierunkowane na sprawne zakończenie procesu z uwzględnieniem interesu strony, którą reprezentowała. Wybrane losowo sprawy z wykazu sygnatur przygotowanego przez kandydatkę były to sprawy, które zakończyły się zasadniczo pomyślnie dla reprezentowanej przez nią strony. U źródła większości z nich nie leżał głęboki spór, co potwierdza fakt, że od orzeczeń Sądu nie wywodzono zazwyczaj środków odwoławczych, a kończyły się one w większości wydaniem rozstrzygnięcia lub pisemnym jego uzasadnieniem. W żadnej z analizowanych spraw nie pojawiło się zagadnienie

prawne, które byłoby przedmiotem istotnych rozbieżności w doktrynie i orzecznictwie lub zaistniało skomplikowane postępowanie odwoławcze. Dlatego pomimo trudności w pełnej weryfikacji umiejętności kandydatki z powyższych względów, sędzia opiniująca oceniła, że Pani mecenas jest osobą samodzielną i posiada wiedzę, zwłaszcza z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, którą potrafi zastosować w praktyce. Podkreśliła, że nie ma informacji potwierdzających, aby Pani Agnieszka Monika Malczyk-Ołdziej miała szersze doświadczenie w pracy w znacznej liczbie spraw. Z informacji z protokołu wizytacji kancelarii z dnia 14 lipca 2014 r. wynika bowiem, że w dacie wizytacji kandydatka prowadziła łącznie 41 spraw, w tym 4 sprawy karne, 23 cywilne z wyboru oraz 14 spraw z urzędu (4 cywilne i 10 karnych). Pani sędzia Patrycja Czyżewska podkreśliła, że brak bardziej aktualnych informacji w tym zakresie. Uwzględniając powyższe, stwierdziła, że Pani adw. Agnieszka Monika Malczyk-Ołdziej posiada kwalifikacje zawodowe i osobiste do wykonywania czynności orzeczniczych w sądzie rejonowym i do wykonywania pracy na stanowisku sędziego. W oparciu o dokonaną analizę pracy kandydatki, wskazała na ocenę pozytywną z zastrzeżeniami jako adekwatną do oceny kwalifikacji zawodowych opiniowanej.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Obie uczestniczki postępowania posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy związanej ze stosowaniem przepisów prawa. Pani Katarzyna Janiak od lipca 2018 r. wykonuje zawód adwokata, co poprzedzone było pracą kandydatki w sądownictwie powszechnym (w latach 2014-2017). Legitymuje się zatem różnorodnym doświadczeniem zawodowym związanym z wymiarem sprawiedliwości, które zostało pozytywnie ocenione w sporządzonych na użytek postępowania konkursowego ocenach kwalifikacji.

Pani Agnieszka Monika Malczyk-Ołdziej posiada dłuższy staż pracy w zawodzie adwokata, poprzedzony krótkim okresem pracy w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Warszawie. Nie zdobyła jednak doświadczenia w pracy w sądownictwie powszechnym, a jej kwalifikacje zostały ocenione niżej w sporządzonej na użytek postępowania ocenie kwalifikacji - przyznano jej ocenę pozytywną z zastrzeżeniami.

Tym samym bardziej różnorodne doświadczenie zawodowe Pani Katarzyny Janiak oraz uzyskanie przez tę kandydatkę wyższej oceny kwalifikacji wpłynęło na uznanie przez Krajową Radę Sądownictwa, że w wyższym stopniu wypełnia ona kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o KRS od Pani Agnieszki Moniki Malczyk-Ołdziej.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu 12 października 2022 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Katarzyny Janiak, oddając 10 głosów "za" (43 punkty), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" a Pani Agnieszki Moniki Malczyk-Ołdziej, oddając 5 głosów "za" (12 punktów), przy 3 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

Pani Katarzyna Janiak wypełniła zatem w zdecydowanie wyższym stopniu kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS, uzyskując jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Katarzyna Janiak posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Katarzyny Janiak zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z pozytywnych ocen pracy i kwalifikacji zawodowych, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego Warszawie.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 7 grudnia 2022 r. oddano na:

- Panią Katarzynę Janiak 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Agnieszkę Monikę Malczyk-Ołdziej 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 10 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).