Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 597.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.12.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 grudnia 2022 r.

UCHWAŁA NR 1039/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 grudnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 597

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Marii Haładus-Obrochty do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Justyny Ewy Kopystyńskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu.

UZASADNIENIE I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 597, zgłosiły się:

- Pani Katarzyna Maria Haładus-Obrochta - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Nysie;

- Pani Justyna Ewa Kopystyńska - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Opolu;

- Pani Małgorzata Danuta Ragiel - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Opolu.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Małgorzatę Danutę Ragiel, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1011/2022 z dnia 25 listopada 2022 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 5 grudnia 2022 r. odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatek na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, zawiadomiony o terminie. Członkowie zespołu zapoznali się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizowali je, omówili szczegółowo kandydatury, odbyli naradę i uznali, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Katarzynę Marię Haładus -Obrochtę oddali 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" a na Panią Justynę Ewę Kopystyńską oddali 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się". W konsekwencji zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem, Pani Katarzyny Marii Haładus-Obrochty. W ocenie zespołu kandydatka zasługuje na nominację na stanowisko sędziego sądu rejonowego bowiem uzyskała jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu, posiada doświadczenie orzecznicze na stanowisku referendarza sądowego oraz zapoznała się z metodyką pracy sędziego, będąc zatrudnioną na stanowisku asystenta sędziego. Posiada różnorodne doświadczenie zawodowe, które uzyskała w pracy w: wydziale cywilnym, wydziale penitencjarnym i nadzoru nad wykonywaniem orzeczeń karnych, wydziale rodzinnym i nieletnich oraz ksiąg wieczystych. Z oceny kwalifikacji wynika, że jej kandydaturę należy ocenić Jednoznacznie pozytywnie". Jednocześnie zespół stwierdził, że Pani Justyna Ewa Kopystyńską uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji oraz posiada dłuższy niż rekomendowana kandydatka staż zawodowy. Niemniej jednak nie uzyskała poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu, którego członkowie zaopiniowali jej kandydaturę negatywnie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm. - dalej: p.u.s.p.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1139 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Katarzyny Marii Haładus-Obrochty do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Katarzyna Maria Haładus-Obrochta urodziła się w 1982 r. w Nysie. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Opolu, w 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus. Od 23 listopada 2009 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Obowiązki asystenckie wykonywała w wydziale cywilnym oraz w wydziale penitencjarnym i nadzoru nad wykonaniem orzeczeń karnych. Z dniem 15 maja 2012 r. została zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Opolu. Obowiązki wykonywała w wydziale rodzinnym i nieletnich. Z dniem 1 stycznia 2017 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Nysie. Do 14 lutego 2018 r. orzekała w wydziale cywilnym i ksiąg wieczystych, od 15 lutego 2018 r. do 30 czerwca 2022 r. - w wydziale ksiąg wieczystych, a od dnia 1 lipca 2022 r. wykonuje obowiązki orzecznicze w wydziale cywilnym. Bierze udział w szkoleniach zawodowych. Ponadto, w ramach doskonalenia zawodowego, w 2014 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa gospodarczego i handlowego na Uniwersytecie Wrocławskim, z wynikiem bardzo dobrym. Posiada pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Marii Haładus-Obrochty sporządził Pan Romuald Suhs - sędzia wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Opolu. Stwierdzono w niej, że w pełni zachowuje swoją aktualność ocena kwalifikacji kandydatki, jako asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Opolu i Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, sporządzona przez sędziego wizytatora w dniu 28 lipca 2021 r. w związku z ubieganiem się opiniowanej o powołanie na wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Kędzierzynie-Koźlu (M.P. z 2021 r. poz. 503) oraz ocena z dnia 7 kwietnia 2022 r. w związku z ubieganiem się o powołanie na wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Kluczborku (M.P. z 2022 r. poz. 112), w których analizie poddano sprawy z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego Sądu Okręgowego we Wrocławiu i Sądu Rejonowego w Opolu, a zakres tej oceny oraz zakres materiałów wymaganych dla oceny kandydata aktualnie jest taki sam jak poprzednio, gdyż dotyczy zamkniętego okresu pełnienia przez kandydatkę obowiązków asystenta w obu wyżej wymienionych sądach. Sędzia wizytator wskazał, że w pełni podtrzymuje wcześniejsze bardzo dobre oceny, a kandydaturę Pani Katarzyny Marii Haładus-Obrochty na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Opolu należy ocenić jednoznacznie pozytywnie, gdyż wykazuje ona wszelkie predyspozycje i niezbędne cechy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Sędzia wizytator stwierdził, że ponownie przyznaj e kandydatce ocenę bardzo dobrą.

Pani Justyna Ewa Kopystyńska posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Justyna Ewa Kopystyńska urodziła się w 1976 r. we Wrocławiu. Od 7 października 1999 r. do 6 kwietnia 2000 r. była zatrudniona na stanowisku referenta - pracownika do spraw szkoleń bezrobotnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Brzegu. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 stycznia 2001 r. do 31 marca 2004 r. pracowała jako starszy referent, inspektor w Wydziale Obsługi Prawnej Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu. Od 20 kwietnia 2004 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Opolu, początkowo jako pełniąca obowiązki asystenta, a następnie - od 1 stycznia 2006 r. do 31 stycznia 2015 r. -jako asystent sędziego. W 2005 r. złożyła egzamin sprawdzający na stanowisko urzędnika sądowego, z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w 2013 r. złożyła egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu z dnia 4 czerwca 2013 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. W związku z zatrudnieniem w Sądzie Rejonowym w Opolu, na wniosek kandydatki zostało jej zawieszone prawo do wykonywania zawodu radcy prawnego. Następnie, na wniosek Pani Justyny Ewy Kopystyńskiej, w związku z zamiarem prowadzenia działalności gospodarczej, uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu z dnia 9 stycznia 2015 r., odwieszono jej prawo do wykonywania zawodu radcy prawnego. Od 1 lutego 2015 r. wykonuje zawód radcy prawnego w kancelarii JUKON S.C. Kancelaria Prawna adwokat Konrad A. Politowicz radca prawny Justyna Kopystyńska z siedzibą w Opolu. Od 2 marca 2015 r. do 31 maja 2017 r. realizowała zlecenie na obsługę prawną Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Opolu oraz podległych placówek terenowych tego podmiotu. Od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 30 września 2021 r. była zatrudniona jako starszy referent prawny w Dziale Zamówień Publicznych w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Od lipca 2022 r. pracuje w Urzędzie Statystycznym w Opolu, przy czym jest to praca dodatkowa, podjęta na czas określony w zakresie tworzenia i stosowania przepisów z dziedziny prawa pracy i prawa socjalnego. W 2003 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie rachunkowości na Wydziale Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu, z oceną bardzo dobrą. Realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego. Posiada pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Daniel Chorązki - sędzia wizytator do spraw pracowniczych i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Opolu. Stwierdził, że kandydatka wykazuje dobrą znajomość prawa materialnego i procedury. W przeważającej części przedstawionych do oceny spraw występowała jako pełnomocnik z wyboru, w tym wielokrotnie reprezentowała Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. Praktycznie w każdej z ocenianych spraw formułowała swoje stanowisko w sprawie na piśmie. Stawiała się również na rozprawach. Zdaniem sędziego wizytatora - przyjąć należy, że opiniowana spełnia warunki formalne i wykazuje należyte przygotowanie zawodowe do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, a wyniki jej pracy zasługują na pozytywną ocenę.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej z nich, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Kandydatki biorące udział w tym postępowaniu konkursowym posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, jednak Pani Katarzyna Maria Haładus-Obrochta w stopniu wyższym niż Pani Justyna Ewa Kopystyńska spełnia wszystkie kryteria wyboru. Praca i kwalifikacje wybranej kandydatki zostały ocenione przez sędziego wizytatora jednoznacznie pozytywnie, który przyznał Pani referendarz ocenę bardzo dobrą. Pani Justyna Ewa Kopystyńska z kolei uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji. Wybrana kandydatka posiada wszechstronne doświadczenie zawodowe, uzyskane w pracy w wydziałach: cywilnym, penitencjarnym i nadzoru nad wykonywaniem orzeczeń karnych, rodzinnym i nieletnich oraz ksiąg wieczystych. Dodatkowo, Pani Katarzyna Maria Haładus-Obrochta posiada doświadczenie orzecznicze, bowiem od 2017 r. jest zatrudniona na stanowisku referendarza sądowego. Kryterium decydującym w tej procedurze nominacyjnej było poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu, które zostało udzielone wybranej do przedstawienia z wnioskiem o powołanie kandydatce.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Katarzyny Marii Haładus-Obrochty za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu.

Podczas posiedzenia 11 października 2022 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu zaopiniowało kandydaturę Pani Katarzyny Marii Haładus-Obrochty jednogłośnie pozytywnie - 10 głosami "za", a kandydaturę Pani Justyny Ewy Kopystyńskiej negatywnie, oddając - 1 głos "za", przy 7 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

Uwzględniając wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Katarzyna Maria Haładus-Obrochta uzyskała jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu, co miało wpływ na wybór jej kandydatury.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Katarzyna Maria Haładus -Obrochta posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne, wszechstronne i wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Katarzyny Marii Haładus -Obrochty zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności: wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy i kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym kilkuletnie doświadczenie orzecznicze na stanowisku referendarza sądowego, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu.

IV

Wyniki glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 7 grudnia 2022 r. oddano na:

- Panią Katarzynę Marię Haładus-Obrochtę 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Justynę Ewę Kopystyńską 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw' i 13 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 18 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).