Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 594.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.12.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 grudnia 2022 r.

UCHWAŁA NR 1038/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 grudnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 594

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Łukasza Czupryńskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Michała Roberta Tollika do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 594, zgłosili się:

- Pan Łukasz Czupryński - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie;

- Pan Michał Robert Tollik - były notariusz.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 5 grudnia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Notarialnej, zawiadomiony o terminie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Łukasza Czupryńskiego oddali 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", a na Pana Michała Roberta Tollika nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie Pana Łukasza Czupryńskiego. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest uzasadniony treścią załączonych informacji dotyczących posiadanego przez kandydata bogatego doświadczenia zawodowego oraz wysokiego poziomu wiedzy. Po przeanalizowaniu całokształtu materiału dowodowego, zgromadzonego w niniejszym postępowaniu, zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że Pan Michał Robert Tollik w niniejszym postępowaniu nominacyjnym ustępuje kontrkandydatowi, w ocenie zespołu: doświadczeniem zawodowym w strukturach wymiaru sprawiedliwości, oceną kwalifikacyjną, uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm.) oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1139 ze zm.).

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Łukasza Czupryńskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy -Mokotowa w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Łukasz Czupryński urodził się w 1988 r. w Suwałkach. W 2012 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 22 października 2012 r. jest zatrudniony w Sądzie Okręgowym w Warszawie: w tym do dnia 14 stycznia 2014 r. jako koordynator prawny, od dnia 15 stycznia 2014 r. do 31 maja 2022 r. - na stanowisku asystenta sędziego, a od dnia 1 czerwca 2022 r. - na stanowisku starszego asystenta sędziego. Przez cały okres zatrudnienia w Sądzie Okręgowym w Warszawie obowiązki wykonywał w XXIV Wydziale Cywilnym. W okresie od dnia 1 października 2014 r. do dnia 30 września 2015 r. odbył staż asystencki i uzyskał ocenę ogólną celującą. W kwietniu 2022 r. złożył egzamin sędziowski, uzyskując 248,5 pkt. Stale podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w szkoleniach. Posiada pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji Pana Łukasza Czupryńskiego sporządziła Pani Magdalena Majewska - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, zdaniem której ocena pracy opiniowanego prowadzi do wniosku, że jest on bardzo dobrze przygotowany do orzekania na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Z treści oceny kwalifikacji i pracy wynika, że opiniowany stale wykazuje sumienność i obowiązkowość w pełnieniu powierzonych obowiązków, regularnie podnosi wiedzę i umiejętności merytoryczne (ocena wyróżniająca).

Kontrkandydat w osobie Pana Michała Roberta Tollika, choć spełnia wymogi formalne, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pan Michał Robert Tollik urodził się w 1983 r. w Warszawie. W 2007 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W okresie od listopada 2007 r. do listopada 2008 r. był zatrudniony jako etatowy aplikant referendarski w Sądzie Okręgowym w Warszawie. W 2008 r., po ukończeniu aplikacji referendarskiej, złożył egzamin referendarski z wynikiem pozytywnym. Od stycznia 2009 r. do grudnia 2011 r. pracował jako etatowy aplikant notarialny w Kancelarii Notarialnej Waldemara Adamusa w Warszawie. W 2011 r. ukończył aplikację notarialną i w tym samym roku złożył egzamin notarialny z wynikiem pozytywnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 listopada 2011 r. został powołany na stanowisko asesora notarialnego w Izbie Notarialnej w Warszawie. Od stycznia 2012 r. do września 2013 r. pozostawał zatrudniony w Kancelarii Notarialnej Waldemara Adamusa w Warszawie na stanowisku asesora notarialnego. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 lutego 2014 r. został powołany na stanowisko notariusza. Od kwietnia 2014 r. do końca marca 2019 r. wykonywał zawód notariusza w ramach indywidualnej kancelarii z siedzibą w Warszawie.

Ocenę kwalifikacji Pana Michała Roberta Tollika sporządziła Pani Bogusława Jarmołowicz-Łochańska - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, zdaniem której należy przychylić się do pozytywnej oceny działalności opiniowanego na stanowisku notariusza, wystawionej przez władze samorządu notarialnego. Z treści oceny kwalifikacji i pracy wynika, że Pan Michał Robert Tollik sporządzał akty notarialne językiem zrozumiałym, z zachowaniem przepisów obowiązujących ustaw. W ocenie sędzi opiniującej przedstawione do badania akty notarialne są świadectwem znajomości przepisów prawa i orzecznictwa z wielu dziedzin szeroko rozumianego prawa cywilnego oraz ustaw pozakodeksowych. Przeprowadzona analiza dokonanych przez opiniowanego czynności notarialnych prowadzi do wniosku, że Pan Michał Robert Tollik zasługuje na ocenę pozytywną, choć "(...) przedstawiony do analizy materiał badawczy jest stosunkowo niewielki i na jego podstawie nie można jednoznacznie wypowiedzieć się co do przydatności (...) do pracy na stanowisku sędziego w sądzie rejonowym (...)".

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się doświadczeniem zawodowym kandydatów. Uwzględniła całokształt materiału, zgromadzonego w niniejszym postępowaniu nominacyjnym, w tym oceny kwalifikacji każdego z kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa dokonała szczegółowej i dogłębnej analizy dorobku zawodowego kandydatów. Rada uwzględniła, że Pan Łukasz Czupryński posiada dziesięcioletnie doświadczenie pracy w sądownictwie: początkowo jako koordynator prawny, od stycznia 2014 r. - jako asystent sędziego, a następnie jako starszy asystent sędziego.

Krajowa Rada Sądownictwa, badając powyższe kryterium, doszła do przekonania, że dorobek zawodowy, jaki posiadają kandydaci, różnicuje ich w stopniu przeważającym na korzyść Pana Łukasza Czupryńskiego, gdyż posiada on wieloletnie doświadczenie czynnego wsparcia w pracy orzeczniczej sędziego.

Kontrkandydat w osobie Pana Michała Roberta Tollika, jak ustaliła Krajowa Rada Sądownictwa na podstawie akt postępowania, posiada doświadczenie zawodowe, które nie daje gwarancji należytego wykonywania zawodu sędziego, jak w przypadku Pana Łukasza Czupryńskiego. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa, pomimo spełnienia warunków formalnych, stwierdzenie autorki oceny kwalifikacji, że przedstawiony do analizy materiał badawczy jest stosunkowo niewielki i najego podstawie nie można jednoznacznie wypowiedzieć się co do przydatności Pana Michała Roberta Tollika do pracy na stanowisku sędziego w sądzie rejonowym, na ten moment przekonuje o powyższym.

W świetle powyższego, Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Michał Robert Tollik ustępuje wybranemu kandydatowi - z uwagi na jego doświadczenie, zdobyte w sądzie okręgowym.

Krajowa Rada Sądownictwa przeanalizowała treść ocen kwalifikacji każdego z kandydatów. Uwzględniła, że wydźwięk ocen kwalifikacji dla każdego z nich jest zróżnicowany, wysoko oceniający predyspozycje merytoryczne Pana Łukasza Czupryńskiego, zaś nie tak jednoznacznie pozytywnie oceniający wyniki pracy Pana Michała Roberta Tollika.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Na posiedzeniu w dniu 12 października 2022 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie zaopiniowało Pana Łukasza Czupryńskiego, oddając: 10 głosów "za" (49 pkt.), 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się", a Pana Michała Roberta Tollika - oddając: 5 głosów "za" (12 pkt.), 4 głosy "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się". Rada uwzględniła, że Pan Łukasz Czupryński uzyskał pełne poparcie tego gremium.

W ocenie Rady, wnioski z analizy, przeprowadzonej z uwzględnieniem wszystkich dostępnych materiałów, zgromadzonych w toku niniejszego postępowania nominacyjnego, zadecydowały o uznaniu Pana Łukasza Czupryńskiego za kandydata spełniającego kryteria wyboru w stopniu wyższym niż kontrkandydat, uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Łukasz Czupryński posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Łukasza Czupryńskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania czynności asystenta sędziego a obecnie starszego asystenta sędziego, wnioski płynące z wyróżniającej oceny jego pracy, a także pełne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Każde postępowanie nominacyjne oparte jest na innych materiałach, zaś Rada dokonuje oceny kandydatów w granicach danej sprawy. Rada, nie negując osiągnięć kontrkandydata, zauważa, że procedura wyboru kandydata na stanowisko sędziego każdego szczebla ma charakter konkursowy, a Rada podejmuje uchwałę jako organ kolegialny.

Powyższe znalazło odzwierciedlenie w wyrażonym przez Krajową Radę Sądownictwa poparciu dla kandydatów.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 7 grudnia 2022 r. oddano na:

- Pana Łukasza Czupryńskiego 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 19 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Michała Roberta Tollika 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 15 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 19 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).