Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lidzbarku Warmińskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 686.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.12.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 grudnia 2022 r.

UCHWAŁA NR 1036/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 grudnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lidzbarku Warmińskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 686

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agnieszki Białuskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lidzbarku Warmińskim;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Krajewskiej i Pana Łukasza Damiana Tymolewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lidzbarku Warmińskim.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lidzbarku Warmińskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 686, zgłosili się:

- Pani Agnieszka Białuska - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Olsztynie;

- Pani Joanna Krajewska - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Płocku;

- Pan Łukasz Damian Tymolewski - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Olsztynie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 5 grudnia 2022 r. odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczyli przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych - o terminie zawiadomieni. Członkowie zespołu zapoznali się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizowali je, omówili szczegółowo kandydatury, odbyli naradę i uznali, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Agnieszkę Białuską oddali 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", Panią Joannę Krajewską oddali 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" a na Pana Łukasza Damiana Tymolewskiego nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się".

W konsekwencji zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem, Pani Agnieszki Białuskiej i Pani Joanny Krajewskiej. Dokonując analizy zgromadzonej w toku postępowania dokumentacji, zespół zwrócił uwagę, że obie rekomendowane kandydatki legitymują się porównywalną długością stażu zawodowego. Pani Joanna Krajewska posiada doświadczenie w prowadzeniu spraw karnych, jednak nie uzyskała pełnego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie, a Pani Agnieszka Białuska o rok dłużej wykonuje zawód adwokata i uzyskała jednogłośne poparcie członków tego gremium.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia Tl lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm. - dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Agnieszki Białuskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lidzbarku Warmińskim.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Agnieszka Białuska urodziła się w 1983 r. w Olsztynie. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 2 czerwca 2008 r. do 4 stycznia 2010 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Lidzbarku Warmińskim. Od stycznia 2010 r. do grudnia 2012 r. jako aplikant adwokacki wykonywała czynności pod patronatem adwokata Wojciecha Gryczewskiego oraz adwokat Justyny Marki, a następnie - od grudnia 2012 r. do kwietnia 2013 r. - kontynuowała zdobywanie doświadczenia zawodowego jako asystent prawny w Kancelarii Adwokackiej Justyny Marki z siedzibą w Szczytnie - Filia w Lidzbarku Warmińskim. W 2012 r. ukończyła aplikację adwokacką, a w 2013 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie z dnia 13 czerwca 2013 r. została wpisana na listę adwokatów Olsztyńskiej Izby Adwokackiej. Od 22 sierpnia 2013 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Lidzbarku Warmińskim. Od 2016 r. jest członkiem Rady Nadzorczej Administracji Budynków Komunalnych Sp. z o.o. z siedzibą w Lidzbarku Warmińskim, w której od 2018 r. pełni funkcję Przewodniczącej. W 2010 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie profilaktyki społecznej i resocjalizacji na Uniwersytecie Warmińsko -Mazurskim w Olsztynie, z wynikiem dobrym. Realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Białuskiej sporządziły sędzię Sądu Okręgowego w Olsztynie - Pani Ewa Dobrzyńska-Murawska w zakresie spraw cywilnych oraz Pani Cecylia Kotfica w zakresie spraw karnych. Ich zdaniem analiza badanych spraw prowadzi do wniosku, że opiniowana wykazała się wysokim poziomem wiedzy prawniczej, pracowitością i rzetelnym podejściem do obowiązków, co daje podstawę do przekonania, że opiniowana będzie należycie wykonywała obowiązki na stanowisku sędziego. Z treści oceny kwalifikacji wynika, że we wszystkich zbadanych sprawach sporządzone przez opiniowaną uzasadnienia pism procesowych, zarówno w sprawach karnych, jak i cywilnych, były obszerne, zawierały powołanie się na podstawy prawne, istotne dla rozstrzygnięcia fakty, dowody i orzecznictwo. W konkluzji opiniujące zaakcentowały, że Pani adwokat spełnia wymogi faktyczne i prawne dla skutecznego ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego.

Pani Joanna Krajewska urodziła się w 1985 r. w Ostrołęce. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od stycznia 2010 r. do grudnia 2012 r. jako aplikant adwokacki wykonywała czynności pod patronatem adwokat Jolanty Gajownik. W 2012 r. ukończyła aplikację adwokacką, a w 2013 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Od maja 2013 r. do maja 2014 r. była zatrudniona jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Obowiązki wykonywała w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie z dnia 20 marca 2014 r. została wpisana na listę adwokatów Olsztyńskiej Izby Adwokackiej. Od sierpnia 2014 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą początkowo w Olsztynie, a następnie w Płocku. Z dniem 25 sierpnia 2022 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Płocku. W 2016 r. została wpisana na listę Arbitrów Zawodowych Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Izbie Adwokackiej w Olsztynie. Od 2021 r. była członkiem Zespołu Wizytatorów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Olsztynie. Realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Krajewskiej sporządzili sędziowie Sądu Okręgowego w Olsztynie - Pani Bożena Charukiewicz w zakresie spraw cywilnych oraz Pan Marek Jaszczak w zakresie spraw karnych. Ich zdaniem opiniowana zasługuje na nominację na stanowisko sędziego. Z treści oceny kwalifikacji i pracy wynika, że czynności podejmowane przez opiniowaną nie nasuwają zastrzeżeń, pisemne uzasadnienia wniosków i apelacji są obszerne i zawierają powoływanie się na fakty, dowody i orzecznictwo. W zakresie spraw cywilnych zwrócono uwagę na różnorodność spraw i rodzajów postępowań sądowych. W konkluzji sędziowie opiniujący zaakcentowali, że kandydatka posiada wiedzę prawniczą i doświadczenie w stosowaniu w praktyce przepisów z różnych dziedzin prawa, a także spełnia wymogi do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pan Łukasz Damian Tymolewski urodził się w 1988 r. w Piszu. W 2013 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od lutego do lipca 2014 r. był zatrudniony jako doradca prawny, a od września 2014 r. do lipca 2017 r. - jako aplikant radcowski w spółce pod firmą Legalexpert Adwokaci & Radcy Prawni Kosakowski Markiewicz spółka partnerska z siedzibą w Olsztynie. W 2016 r. ukończył aplikację radcowską, a w 2017 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie z dnia 18 maja 2017 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby. Od września 2017 r. wykonuje zawód radcy prawnego w ramach indywidualnej kancelarii z siedzibą w Olsztynie. Realizuje obwiązek doskonalenia zawodowego.

Ocenę kwalifikacji Pana Łukasza Damiana Tymolewskiego w zakresie spraw cywilnych, gospodarczych i administracyjnych sporządziła Pani Beata Grzybek - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Olsztynie, zdaniem której opiniowany zasługuje na nominację na stanowisko sędziego. Z treści oceny kwalifikacji i pracy wynika, że opiniowany jest osobą o dużej wiedzy prawniczej, pracowitą, dokładną, prawidłowo formułującą wnioski, żądanie pozwu, czy skarg. W ocenie sędzi wizytator Pan mecenas posiada nie tylko wymaganą wiedzę, ale także zdolności mediacyjne. W konkluzji sędzia wizytator zaakcentowała, że kandydat zasługuje na bardzo dobrą ocenę jego przydatności do zawodu sędziego sądu rejonowego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lidzbarku Warmińskim, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydaci biorący udział w tym postępowaniu konkursowym posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, jednak Pani Agnieszka Białuska w stopniu wyższym niż Pani Joanna Krajewska i Pan Łukasz Damian Tymolewski spełnia wszystkie kryteria wyboru. Praca i kwalifikacje wybranej kandydatki zostały ocenione pozytywnie a poziom wiedzy prawniczej jako wysoki. Pani Joanna Krajewska także uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji, jednak otrzymała zdecydowanie niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie niż Pani Agnieszka Białuska. Legitymuje się także krótszym stażem w wykonywaniu zawodu adwokata. Pan Łukasz Damian Tymolewski uzyskał bardzo dobrą ocenę swojej pracy i kwalifikacji merytorycznych. Posiada jednak krótszy staż pracy w wykonywaniu samodzielnego zawodu prawniczego w porównaniu do wybranej przez Radę kandydatki.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Agnieszka Białuska, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy adwokata, a także podnoszenie kwalifikacji przez udział w studiach podyplomowych oraz szkoleniach dają gwarancję należytego wykonywania przez nią zawodu sędziego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Agnieszki Białuskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Podczas posiedzenia 10 października 2022 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie zaopiniowało kandydaturę Pani Agnieszki Białuskiej pozytywnie (10 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się"), Pani Joanny Krajewskiej pozytywnie (5 głosami "za", przy 2 głosach "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się") a Pana Łukasza Damiana Tymolewskiego pozytywnie (9 głosami "za", przy 1 głosie "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się").

Uwzględniając wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Agnieszka Białuska uzyskała - jako jedyna spośród uczestników postępowania - jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie, co także miało wpływ na wybór jej kandydatury. Wprawdzie Pan Łukasz Damian Tymolewski także uzyskał wysokie poparcie członków tego gremium, jednak posiada krótszy staż pracy w związku ze świadczeniem pomocy prawnej.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Agnieszka Białuska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne, wszechstronne i wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agnieszki Białuskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności: wnioski płynące z pozytywnej oceny jej pracy i kwalifikacji, doświadczenie zawodowe i najdłuższy spośród uczestników niniejszego postępowania staż w wykonywaniu samodzielnego zawodu prawniczego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie.

IV

Wyniki glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 7 grudnia 2022 r. oddano na:

- Panią Agnieszkę Białuską 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 6 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 20 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała największą wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Joannę Krajewską 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 9 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 19 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

- Pana Łukasza Damiana Tymolewskiego 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 12 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 19 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).