Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kutnie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 712.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.12.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 grudnia 2022 r.

UCHWAŁA NR 1024/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 grudnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kutnie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 712

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Beaty Obiegły-Siemińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kutnie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kutnie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 712, zgłosiła się Pani Beata Obiegły-Siemińska - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Płocku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 5 grudnia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę Pani Beaty Obiegły-Siemińskiej, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie. Podczas głosowania na Panią Beatę Obiegły-Siemińską oddano 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Beaty Obiegły-Siemińskiej na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kutnie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że podejmując decyzję dotyczącą rekomendacji kandydatury Pani Beaty Obiegły-Siemińskiej wziął pod uwagę (dokonując oceny łącznej): ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym, a także uzyskanym przez Panią Beatę Obiegły-Siemińską poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Beaty Obiegły-Siemińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kutnie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Beata Obiegły-Siemińską urodziła się dnia 9 października 1984 r. w Ełku. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dostateczną plus, uzyskując tytuł magistra. W okresie od dnia 27 października 2009 r. do dnia 26 października 2010 r. była zatrudniona w ramach stażu w kancelarii radcy prawnego w Kutnie jako asystent prawny. Od dnia 2 listopada 2010 r. do dnia 31 stycznia 2011 r. pracowała w kancelarii adwokackiej w Kutnie jako asystent prawny, natomiast w okresie od dnia 7 lutego 2011 r. do dnia 29 lutego 2012 r. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę w Starostwie Powiatowym w Kutnie, w Biurze Rzecznika Praw Konsumentów na stanowisku pomocy administracyjnej. W czasie odbywania aplikacji adwokackiej od dnia 3 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2014 r. pracowała w kancelarii adwokackiej w Kutnie jako aplikant adwokacki.

W okresie od dnia 14 października 2015 r. do dnia 17 sierpnia 2016 r. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na stanowisku doradcy w Pro vit sp. z o.o. Po odbyciu aplikacji adwokackiej w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Płocku, w 2016 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Płocku z dnia 19 maja 2016 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Płocku. Od dnia 2 stycznia 2017 r. wykonuje zawód adwokata w kancelarii adwokackiej w Kutnie. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Beaty Obiegły-Siemińskiej sporządzili: Pani sędzia Jolanta Wachowicz - wizytator ds. cywilnych i gospodarczych Sądu Okręgowego w Łodzi oraz Pan sędzia Zbigniew Mierzejewski - wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Łodzi.

Sędzia wizytator ds. cywilnych i gospodarczych wskazała, że składane pisma procesowe - niezależnie od spełnienia wymogów formalnych - formułowane były w sposób staranny, czytelny, zawierały uzasadnienie, w szczególności w sytuacji zgłaszania wniosków dowodowych. W przypadku występowania w imieniu strony z pozwem opiniowana formułowała żądania w sposób poprawny i precyzyjny. Stawiała się na wyznaczone terminy rozpraw (sporadycznie zastępowana była przez pełnomocnika substytucyjnego), czynnie uczestnicząc w ich przebiegu, co znajduje odzwierciedlenie w zapisach protokołów tak w zakresie stanowiska w sprawie, jak również postępowania dowodowego, czy to zgłaszania własnych wniosków dowodowych, czy zajmowania stanowiska w przypadku inicjatywy dowodowej strony przeciwnej lub odnoszenia się do przeprowadzonych dowodów. Nie stwierdzono, aby kandydatka dopuściła się jakichkolwiek zachowań skutkujących zwłoką w rozpoznaniu sprawy w postępowaniu sądowym.

Sędzia wizytator ds. karnych wskazał, że analiza skontrolowanych akt spraw karnych pozwala na stwierdzenie, że Pani adwokat wykonuje czynności zawodowe w sposób sumienny i rzetelny. W żadnej ze skontrolowanych spraw nie stwierdzono przypadków obstrukcji procesowej ze strony kandydatki ani nieusprawiedliwionego niestawiennictwa na rozprawie oraz posiedzeniu. Pisma procesowe oraz środki zaskarżenia sporządzane są w sposób staranny, z zachowaniem właściwej formy i wymogów, wynikających z obowiązujących przepisów, co uprawnia do stwierdzenia, że opiniowana posiada ugruntowaną wiedzę w zakresie prawa karnego materialnego oraz procedury karnej.

We wnioskach końcowych opiniujący wskazali, że analiza skontrolowanych czynności, dokonana na podstawie badań aktowych, pozwala na stwierdzenie, że Pani adwokat Beata Obiegły-Siemińska wykonuje czynności zawodowe w sposób sumienny i rzetelny. Występuje jako obrońca i pełnomocnik procesowy w sprawach różnego rodzaju, zarówno szeroko

3 rozumianego prawa cywilnego, jak i karnego. W każdym rodzaju spraw podchodzi rzetelnie i merytorycznie do swoich obowiązków. Powyższe pozwala zakładać, że Pani Beata Obiegły -Siemińska jest dobrą kandydatką do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Posiada odpowiednie kwalifikacje i umiejętności gwarantujące właściwe wykonywanie funkcji orzeczniczych na tym stanowisku, a także wiedzę prawniczą oraz niezbędną praktykę w stosowaniu prawa.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kutnie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Beata Obiegły-Siemińska posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe wykonując zawód adwokata. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znalazły odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie kwalifikacyjnej, z której wynika, że wykazuje się należytą wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Beaty Obiegły- Siemińskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 10 października 2022 r. zaopiniowało pozytywnie kandydaturę Pani Beaty Obiegły-Siemińskiej, oddając 18 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem wysokie poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Beata Obiegły-Siemińska posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kutnie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Beaty Obiegły -Siemińskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe w wykonywaniu samodzielnego zawodu prawniczego adwokata, wnioski płynące z dobrej oceny pracy i kwalifikacji zawodowych, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 6 grudnia 2022 r. oddano na Panią Beatę Obiegły-Siemińską 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).