Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 606.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.12.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 grudnia 2022 r.

UCHWAŁA NR 1023/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 grudnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 606

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Gabrieli Mieczysławy Sadowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 606, zgłosiła się Pani Gabriela Mieczysława Sadowska - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 5 grudnia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę Pani Gabrieli Mieczysławy Sadowskiej, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie. Podczas głosowania na Panią Gabrielę Mieczysławę Sadowską oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Gabrieli Mieczysławy Sadowskiej na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że podejmując decyzję dotyczącą rekomendacji kandydatury Pani Gabrieli Mieczysławy Sadowskiej wziął pod uwagę (dokonując oceny łącznej) ocenę kwalifikacji oraz doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Gabrieli Mieczysławy Sadowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi- Widzewa w Łodzi.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Gabriela Mieczysława Sadowska urodziła się dnia 1 stycznia 1979 r. w Łasku. W latach 2004-2009 pracowała w Optima Radix Vita Plus Tadanco S.A. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 4 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2012 r. i od 5 lutego do 30 czerwca 2013 r. pełniła obowiązki asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Zgierzu. Po odbyciu aplikacji adwokackiej przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi, w 2016 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi z dnia 16 maja 2016 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Łódzkiej. Od dnia 1 sierpnia 2016 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Ozorkowie.

Ponadto od stycznia 2021 r. udziela porad prawnych w ramach punktu nieodpłatnych porad prawnych. Systematycznie podnosi kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w szkoleniach i wykładach, organizowanych przez samorząd adwokacki.

Otrzymała pozytywne opinie służbowe o swojej pracy w Sądzie Rejonowym w Zgierzu oraz z Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi.

Ocenę kwalifikacji Pani Gabrieli Mieczysławy Sadowskiej sporządziła Pani Izabela Wawrzynkiewicz - sędzia wizytator ds. cywilnych, rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Łodzi, która wskazała, że pisma sporządzone przez opiniowaną spełniały ogólne warunki, jakim musi odpowiadać każde pismo procesowe zgodnie z art. 126-129 k.p.c., jak również dodatkowe wymogi pism procesowych będących pierwszymi w sprawie oraz środkami zaskarżenia. Pisma zawierały elementy obligatoryjne w postaci żądania i uzasadnienia oraz wnioski fakultatywne, określone przykładowo w art. 187 § 2 k.p.c. W niektórych pismach procesowych Pani adwokat powoływała stosowne orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów powszechnych, przytaczała poglądy doktryny i komentarze. W pozwie (bądź pismach przygotowawczych) zgłaszała także wnioski fakultatywne, które służyły stworzeniu warunków do dowiedzenia zasadności żądania pozwu na rozprawie lub zapewnienia wykonania w przyszłości wyroku uwzględniającego żądanie. Wnioski fakultatywne były należycie uzasadnione. W pismach procesowych mających na celu przygotowanie rozprawy Pani adwokat podawała zwięźle stan sprawy, wypowiadała się co do twierdzeń strony przeciwnej i dowodów przez nią powołanych. Właściwie wskazywała dowody na poparcie zgłoszonych okoliczności faktycznych, formułowała prawidłowo tezy dowodowe, podawała adresy zamieszkania świadków. W pismach przygotowawczych jako pełnomocnik strony wskazywała podstawy prawne swoich żądań lub wniosków, a także dołączała właściwą liczbę odpisów pism i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych. W przedstawionych do oceny sprawach kandydatka sporządziła w sposób zgodny z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego i właściwie uzasadnione środki zaskarżenia. Zarówno apelacje, jak i zażalenia spełniały wymogi formalne, a zatem czyniły zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego. We wnioskach końcowych sędzia wizytator wskazała, że wyniki przeprowadzonej lustracji nadesłanych akt sądowych w sprawach cywilnych i rodzinnych pozwalają na wyprowadzenie wniosku o dobrym poziomie wiedzy prawniczej opiniowanej i właściwym pełnieniu obowiązków pełnomocnika, przy jednak dość krótkim okresie wykonywania zawodu adwokata. Przygotowanie merytoryczne wykorzystywane w praktyce przekłada się na trafność formułowanych stanowisk procesowych, jak i należyte ich umotywowanie. W konkluzji sędzia wizytator wyraziła pogląd, że wskazane w ocenie kwalifikacji okoliczności pozwalają na stwierdzenie, że Pani Gabriela Mieczysława Sadowska jest dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Gabriela Mieczysława Sadowska posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe wykonując zawód adwokata. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znalazły odzwierciedlenie w dobrej ocenie kwalifikacyjnej, z której wynika, że wykazuje się należytą wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego, a ponadto wyróżnia się umiejętnością podejmowania trafnych decyzji.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Gabrieli Mieczysławy Sadowskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 10 października 2022 r. negatywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Gabrieli Mieczysławy Sadowskiej, nie oddając głosów "za", przy 8 głosach "przeciw" i 11 głosach "wstrzymujących się". Wprawdzie wybrana kandydatka nie uzyskała poparcia tego gremium, jednak - w ocenie Rady - w świetle przebiegu jej ścieżki zawodowej oraz oceny pracy i kwalifikacji merytorycznych - wynik głosowania nie był kryterium decydującym.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Gabriela Mieczysława Sadowska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi- Widzewa w Łodzi.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Gabrieli Mieczysławy Sadowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, wynikające z wykonywania samodzielnego zawodu prawniczego adwokata, wnioski płynące z dobrej oceny pracy i kwalifikacji zawodowych, a także doskonalenie zawodowe.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 6 grudnia 2022 r. oddano na Panią Gabrielę Mieczysławę Sadowską 12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).