Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 592.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.11.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 listopada 2022 r.

UCHWAŁA NR 997/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 24 listopada 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 592

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Ewy Anny Maksymowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Kariny Ali Polak i Pani Moniki Izabeli Skrok do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 592, zgłosiły się:

- Pani Ewa Anna Maksymowicz - adwokat Częstochowsko-Piotrkowskiej

Izby Adwokackiej,

- Pani Karina Ala Polak - adwokat Częstochowsko-Piotrkowskiej Izby Adwokackiej,

- Pani Monika Izabela Skrok - adwokat Izby Adwokackiej w Radomiu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił szczegółowo zgłoszone kandydatury oraz, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie wziął udziału, zawiadomiony o terminie posiedzenia, przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej. Podczas głosowania na posiedzeniu zespołu na:

- Panią Ewę Annę Maksymowicz oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się",

- Panią Karinę Alę Polak oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw"

i "wstrzymujących się",

- Panią Monikę Izabelę Skrok nie oddano głosów "za" ani "przeciw",

przy 3 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Kariny Ali Polak i Pani Ewy Anny Maksymowicz na jedno stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Opocznie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 592.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że podejmując decyzję dotyczącą rekomendacji kandydatur Pani Kariny Ali Polak i Pani Ewy Anny Maksymowicz wziął pod uwagę (dokonując oceny łącznej): oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do kart zgłoszenia oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym, a także uzyskanym przez kandydatki poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając częściowo stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Ewy Anny Maksymowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Ewa Anna Maksymowicz urodziła się w 1986 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu w 2013 r. aplikacji adwokackiej, w 2014 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Od 1 stycznia 2011 r. do 14 listopada 2012 r. pracowała w kancelarii adwokackiej na stanowisku pracownika administracyjno-biurowego oraz aplikanta a od 15 listopada 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. - w kancelarii adwokackiej na stanowisku aplikanta. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie z dnia 15 maja 2014 r. została wpisana na listę adwokatów, prowadzoną przez tę Radę. Od 15 września 2014 r. wykonuje zawód adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim. W 2012 r. ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Krzysztof Gąsior - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, który stwierdził, że wnioski wypływające z przeprowadzonych badań dają podstawy do twierdzenia, że Pani Ewa Anna Maksymowicz wykazuje dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego, niezbędną do wykonywania zawodu sędziego, a także umiejętność wykorzystania tej wiedzy w praktyce. Jest osobą sumienną, obowiązkową, pracowitą, opanowaną. Mając na uwadze jej doświadczenie zawodowe oraz wskazane wyżej cechy charakterologiczne, w pełni uprawnionym jest wysnucie pozytywnej prognozy, że w przypadku powołania na stanowisko sędziego będzie w sposób właściwy wykonywała powierzoną jej funkcję. Konkluzja ta pozostaje w zgodzie z wcześniejszymi wnioskami sędziów wizytatorów, oceniających pracę opiniowanej w sprawach cywilnych. Z przytoczonych wyżej względów, sędzia wizytator ocenił pozytywnie kandydaturę Pani Ewy Anny Maksymowicz na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pani Karina Ala Polak urodziła się w 1974 r. w Warszawie. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 czerwca 1999 r. do 31 lipca 2003 r. pracowała w kancelarii adwokackiej na stanowisku aplikanta adwokackiego. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w marcu 2003 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Uchwałą Okręgowej

3

Rady Adwokackiej w Częstochowie z dnia 21 marca 2003 r. została wpisana na listę adwokatów Częstochowsko-Piotrkowskiej Izby Adwokackiej. Od 1 sierpnia 2003 r. prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim. W latach 2004-2016 pełniła funkcję członka Komisji Rewizyjnej Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie a w latach 2012-2016 - funkcję wizytatora w zespole wizytatorów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Częstochowie.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Krzysztof Gąsior - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, który stwierdził, że z przedstawionego do badania materiału wynika, że Pani Karina Ala Polak wykazuje dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego, niezbędną do wykonywania zawodu sędziego, a także umiejętność wykorzystania tej wiedzy w praktyce. Jest osobą sumienną, obowiązkową, opanowaną. Mając na uwadze jej doświadczenie zawodowe oraz cechy charakterologiczne, uprawnionym jest wysnucie pozytywnej prognozy, że w przypadku powołania na stanowisko sędziego będzie w sposób właściwy wykonywała powierzoną jej funkcję. Z przytoczonych wyżej względów, sędzia wizytator ocenił pozytywnie kandydaturę Pani Kariny Ali Polak na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pani Monika Izabela Skrok urodziła się w 1988 r. w Radomiu. W 2012 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 1 lipca do 30 listopada 2014 r. była zatrudniona w kancelarii adwokackiej w Radomiu na stanowisku aplikanta adwokackiego. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w marcu 2017 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 24 maja 2017 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie. Od 2 czerwca do 26 lipca 2017 r., na podstawie umowy zlecenia, była zatrudniona w kancelarii radców prawnych w Warszawie na stanowisku aplikanta adwokackiego. Na podstawie umowy zlecenia, w okresie od 27 lipca 2017 r. do 31 marca 2018 r. pracowała w "Bąk i Dębiak Kancelaria Radców Prawnych s.c." w Warszawie jako adwokat. Wykonuje zawód adwokata nieprzerwanie od dnia 27 lipca 2017 r. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Radomiu z dnia 31 sierpnia 2021 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Radomiu. Od 1 września 2021 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Radomiu.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Anna Gąsior-Majchrowska - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, która wskazała, że z przedstawionego do badania materiału wynika, że Pani Monika Izabela Skrok posiada dobre przygotowanie prawnicze - wykazując znajomość prawa materialnego i procesowego - oraz wymagane cechy osobowościowe, predestynujące ją do wykonywania zawodu sędziego. Jest osobą inteligentną, opanowaną, kulturalną. Mając na uwadze jej doświadczenie zawodowe oraz cechy charakterologiczne, uprawnionym jest wysnucie pozytywnej prognozy, że w przypadku powołania na stanowisko sędziego będzie w sposób właściwy wykonywała powierzoną jej funkcję. Z przytoczonych wyżej względów, sędzia wizytator oceniła pozytywnie kandydaturę Pani Moniki Izabeli Skrok na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Rada uwzględniła, że wszystkie uczestniczki postępowania otrzymały pozytywne oceny kwalifikacji stwierdzające ich przydatność na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła zapatrywanie zespołu o uznaniu kandydatury Pani Moniki Izabeli Skrok za przedwczesną do przedstawienia na wolne stanowisko sędziowskie, gdyż zawód adwokata wykonuje ona dopiero od lipca 2017 r.

Tego rodzaju zastrzeżeń nie sformułowano w stosunku do Pani Ewy Anny Maksymowicz i Pani Kariny Ali Polak. Z uwagi na odpowiednie wypełnianie kryteriów, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, przez obie uczestniczki postępowania uznano, że uzyskane oceny kwalifikacji i doświadczenie zawodowe nie mają charakteru różnicującego ich kandydatury pod kątem ewaluacji ich kwalifikacji do pełnienia urzędu sędziego Sądu Rejonowego w Opocznie. Za kryterium różnicujące przyjęto uzyskane przez Panią Ewę Annę Maksymowicz i Panią Karinę Alę Polak poparcie środowiska sędziowskiego.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim na posiedzeniu 21 września 2022 r. zaopiniowało kandydaturę: Pani Ewy Anny Maksymowicz pozytywnie (6 głosów "za", przy 3 głosach "wstrzymujących się"), Pani Kariny Ali Polak pozytywnie (5 głosów "za", przy 4 głosach "wstrzymujących się"), Pani Moniki Izabeli Skrok pozytywnie (4 głosy "za", przy 1 głosie "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się").

Pani Ewa Anna Maksymowicz wypełniła zatem w najwyższym stopniu kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS, uzyskując najwyższą liczbę głosów "za" Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim spośród wszystkich uczestniczek postępowania. Uzyskała zatem najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Ewa Anna Maksymowicz posiada wysokie

kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Ewy Anny Maksymowicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie w zawodzie adwokata, wnioski płynące z pozytywnej oceny pracy i kwalifikacji zawodowych, a także najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

IV

Wyniki glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 24 listopada 2022 r. na:

- Panią Ewę Annę Maksymowicz oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 3 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 18 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Karinę Alę Polak oddano 9 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 9 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 18 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Monikę Izabelę Skrok nie oddano głosów "za ani "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).