Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 16.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.11.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 listopada 2022 r.

UCHWAŁA NR 994/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 23 listopada 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 16

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Anny Wanat do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 16, zgłosiła się Pani Katarzyna Anna Wanat - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Katarzynę Annę Wanat oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Katarzyny Anny Wanat na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Katarzyny Anny Wanat przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: uzyskana ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia oraz opinia Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm. - dalej: p.u.s.p.) oraz w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1139 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Katarzyny Anny Wanat do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydatki

2

Pani Katarzyna Anna Wanat urodziła się w 1986 r. w Słupsku. Od dnia 3 marca 2008 r. do dnia 31 grudnia 2009 r. pracowała na stanowisku młodszego referenta w Wydziale Gospodarki Komunalnej Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Słupsku. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 4 stycznia do dnia 26 listopada 2010 r. była zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw organizacyjno-statutowych w Zarządzie Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego. Po ukończeniu aplikacji ogólnej, od dnia 30 stycznia 2012 r. do dnia 5 kwietnia 2016 r. odbywała aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując 106,9642 punktów. W sierpniu 2014 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą, uzyskując 243,5 pkt. Decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dniem 6 października 2014 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie. Obowiązki orzecznicze początkowo wykonywała w XVI Wydziale Gospodarczym a od 1 lipca 2015 r. - w XIII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego. Od dnia 1 czerwca 2020 r., w ramach delegacji, wykonuje obowiązki na stanowisku głównego specjalisty w Wydziale Analizy i Rozwoju w Departamencie Informatyzacji i Rejestrów Sądowych w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 2021 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie legislacji w praktyce. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych. Otrzymała pozytywne opinie służbowe.

W opinii, wydanej przez Zastępcę Przewodniczącego XVI Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, wskazano, że w Wydziale tym Pani Katarzyna Anna Wanat pełniła obowiązki orzecznicze w sprawach toczących się w postępowaniu upominawczym, w sprawach dotyczących wniosków o nadanie klauzuli wykonalności, w których dopuszczalne było podjęcie czynności przez referendarza sądowego, rozpoznawała wnioski o zwolnienie od kosztów sądowych, o ustanowienie pełnomocnika z urzędu, o przyznanie wynagrodzenia biegłym i tłumaczom, a ponadto dokonywała rozliczeń kosztów procesu w sprawach powierzonych referendarzowi sądowemu. Wyniki statystyczne w tym okresie były porównywalne z innymi referendarzami. W niniejszym okresie zostało wniesionych 29 skarg na orzeczenie referendarza sądowego, z czego 14 utrzymano w mocy, 6 zmieniono, 8 skarg odrzucono a 1 postępowanie wywołane skargą umorzono. Wpłynęła 1 skarga na przewlekłość postępowania, która została oddalona. Opiniowana wykazywała się dużą skrupulatnością i dążeniem do wszechstronnego rozpoznania powierzonych jej spraw, służyła radą pozostałym referendarzom sądowym, a ponadto dążyła do zachowania jednolitej

3 linii orzeczniczej. Była postrzegana jako orzecznik pilny i odpowiedzialny, jako osoba ambitna i skoncentrowana na jak najlepszym wykonywaniu swoich obowiązków.

W opinii, wydanej przez Przewodniczącą XIII Wydziału Gospodarczego KRS Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, wskazano, że liczba rozpoznawanych przez Panią Katarzynę Annę Wanat spraw była stabilna i liczbowo ponad średnią w Wydziale, co świadczy o właściwym nakładzie pracy, rzetelnym traktowaniu obowiązków oraz systematyczności. Czynności były podejmowane sprawnie i kompleksowo, niezależnie od objętości materiału i złożoności problemów, co powinno świadczyć o umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji. W ocenie Przewodniczącej ewentualne braki wniosków czy też przeszkody w dokonywaniu wpisów były jasno i konkretnie wskazywane wnioskodawcom, opiniowana jasno i precyzyjnie formułowała też zarządzenia dla sekretariatu.

W opinii, wydanej przez Dyrektora Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych w Ministerstwie Sprawiedliwości, wskazano, że Pani Katarzyna Anna Wanat bierze udział w pracach legislacyjnych, zwłaszcza mających związek z funkcjonowaniem Krajowego Rejestru Sądowego - uczestniczy w pracach związanych z budową systemu informatycznego pod nazwą elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy (eKRS). Jest także członkiem dwóch zespołów projektowych: zespołu eksperckiego "Efektywna spółka", którego głównym zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i zespołu eksperckiego "Notarialne czynności rejestrowe", którego celem jest odciążenie sądów i zwiększenie roli notariuszy w postępowaniu rejestrowym. Projekty "Efektywna spółka" oraz "eKRS" - w ocenie Dyrektora, wydającego opinię - należą do priorytetowych zadań Ministerstwa Sprawiedliwości. Oceniana kandydatka zapewnia bardzo istotne wsparcie merytoryczne pracy kierowanego przez niego Departamentu.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Anny Wanat sporządził Pan Rafał Jasiński - sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. Z oceny wynika, że pracę merytoryczną kandydatki należy ocenić wysoko. Jest to osoba uczestnicząca w bardzo wielu szkoleniach zawodowych, skończyła również studia podyplomowe związane z legislacją. Opiniowana ukończyła aplikację ogólną oraz aplikację sędziowską, prowadzone przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Zdaniem opiniującego analiza projektów pism sporządzanych przez kandydatkę w Departamencie Informatyzacji i Rejestrów Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości wskazuje, że posługuje się ona językiem prawniczym w sposób prawidłowy, zrozumiały dla każdego adresata. Pisma te są logiczne i zawierają trafną, racjonalną

4 argumentację. Na niekorzyść ocenianej kandydatury wpływa jedynie to, że problematyka zagadnień będących przedmiotem opinii i jej dotychczasowe doświadczenie zawodowe nie pokrywają się z kognicją Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie, w którego strukturze nie ma wydziałów gospodarczych. Argument ten jednak - zdaniem opiniującego - nie powinien być przeważający, albowiem kandydatka ma wszelkie predyspozycje do objęcia i rzetelnego wykonywania urzędu sędziego, co potwierdzają poszczególne opinie, przedstawione w ramach niniejszego konkursu. Ponadto wykaz szkoleń oraz załączone opinie służbowe wskazują na tendencję Pani Katarzyny Anny Wanat do stałego rozwoju wiedzy teoretycznej. Ogólna ocena (ocena według skali 4 stopni: wyróżniająca, pozytywna, pozytywna z zastrzeżeniami, negatywna): pozytywna.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Warszawa Praga-Północ w Warszawie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada doświadczenie zawodowe, zdobyte między innymi w trakcie zatrudnienia na stanowiskach: młodszego referenta w Wydziale Gospodarki Komunalnej Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Słupsku, specjalisty do spraw organizacyjno-statutowych w Zarządzie Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego, referendarza sądowego oraz podczas delegacji na stanowisku głównego specjalisty w Wydziale Analizy i Rozwoju w Departamencie Informatyzacji i Rejestrów Sądowych

5 w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Katarzyny Anny Wanat znajdują odzwierciedlenie w uzyskanej ocenie jej pracy.

Powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Katarzyny Anny Wanat za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie na posiedzeniu w dniu 11 października 2022 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Katarzyny Anny Wanat - oddając 11 głosów "za", 0 głosów "przeciw". Kandydatka uzyskała zatem jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Katarzyna Anna Wanat posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Katarzyny Anny Wanat zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: uzyskana ocena kwalifikacji, dotychczasowe doświadczenie zawodowe, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

IV

Wynik glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 23 listopada 2022 r. oddano na Panią Katarzynę Annę Wanat 12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 13 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).

7