Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 598.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.11.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 listopada 2022 r.

UCHWAŁA NR 992/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 23 listopada 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 598

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Edyty Emilii Waraczewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 598, zgłosiły się:

- Pani Dominika Anna Gołdys - adwokat - Częstochowsko-Piotrkowska Izba Adwokacka, - Pani Edyta Emilia Waraczewska - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

Z uwagi na cofnięcie zgłoszenia przez Panią Dominikę Annę Gołdys Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 916/2022 z dnia 14 października 2022 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę Pani Edyty Emilii Waraczewskiej, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania na posiedzeniu zespołu na Panią Edytę Emilię Waraczewską oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Edyty Emilii Waraczewskiej na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że podejmując decyzję dotyczącą rekomendacji kandydatury Pani Edyty Emilii Waraczewskiej wziął pod uwagę (dokonując oceny łącznej): ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm.) oraz w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1139 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym, a także uzyskanym przez Panią Edytę Emilię Waraczewską poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Edyty Emilii Waraczewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi -Śródmieścia w Łodzi.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Edyta Emilia Waraczewska urodziła się w 1976 r. w Głownie. W 1997 r. pracowała w Urzędzie Gminy Bielawy na stanowisku młodszego referenta. Z dniem 17 czerwca 1997 r. podjęła zatrudnienie w Sądzie Wojewódzkim (obecnie Sądzie Okręgowym) w Łodzi, wykonując obowiązki na stanowisku: gońca, referenta-stażysty, pomocnika sekretarza, sekretarza. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 6 kwietnia 2009 r. do 8 maja 2016 r. pracowała w Sądzie Okręgowym w Łodzi na stanowisku asystenta sędziego, a od 9 maja 2016 r. jest zatrudniona na stanowisku starszego asystenta sędziego w tym Sądzie. Obowiązki asystenta (starszego asystenta) sędziego początkowo wykonywała w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, od 1 lipca 2016 r. - w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a z dniem 1 stycznia 2019 r. została przeniesiona do VI Wydziału Penitencjarnego i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych Sądu Okręgowego w Łodzi. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydatki z zakresu spraw karnych sporządził Pan Ryszard J. Lebioda- sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Łodzi. Wskazał, że podtrzymuje ocenę z 9 marca 2022 r., sporządzoną wraz z Panią Magdaleną Lisowską - sędzią wizytator ds. pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Łodzi - na potrzeby konkursu w Sądzie Rejonowym w Brzezinach (M.P. z 2022 r. poz. 16). W ocenie z 9 marca 2022 r. podniesiono, że praca kandydatki i jej predyspozycje do zawodu sędziego należy ocenić bardzo wysoko. Przebieg jej dotychczasowej kariery zawodowej świadczy o dużym doświadczeniu, znajomości zasad i warunków pracy nie tylko sędziów, ale także pracowników sekretariatu. Opiniowana przeszła wiele szczebli zawodowych, poczynając od pracy gońca sądowego, poprzez stażystę, sekretarza sądowego i w końcu starszego asystenta sędziego, po odbyciu aplikacji sądowej i ze zdanym egzaminem sędziowskim. Wskazuje to na dużą determinację kandydatki i całkowite oddanie się pracy w sądzie. Również analiza przedstawionych do kontroli projektów uzasadnień orzeczeń potwierdza posiadanie przez Panią asystent szerokiej wiedzy prawniczej, jak i praktycznych umiejętności stosowania prawa. Wszystko to prowadzi do oceny, że jakość, sprawność, terminowość i prawidłowość dokonywanych czynności nie budzą żadnych zastrzeżeń. Praca Pani Edyty Emilii Waraczewskiej i jej predyspozycje do zawodu sędziego zostały wysoko ocenione zarówno przez sędziów z pionu pracy i ubezpieczeń społecznych, jak i przez Przewodniczącego VI Wydziału Penitencjarnego i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń.

Ocenę kwalifikacji kandydatki z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych sporządziła Pani Magdalena Lisowska - sędzia wizytator ds. pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Łodzi, która stwierdziła, że praca Pani asystent Edyty Emilii Waraczewskiej i jej predyspozycje do zawodu sędziego należy ocenić bardzo wysoko. Przebieg dotychczasowej kariery zawodowej kandydatki świadczy o dużym doświadczeniu, znajomości zasad i warunków pracy nie tylko sędziów, ale także pracowników sekretariatu. Również analiza przedstawionych do kontroli projektów uzasadnień orzeczeń potwierdza posiadanie przez Panią asystent szerokiej wiedzy prawniczej, jak i praktycznych umiejętności stosowania prawa. Praca Pani Edyty Emilii Waraczewskiej i jej predyspozycje do zawodu sędziego zostały wysoko ocenione przez sędziów z pionu pracy i ubezpieczeń społecznych. Jakość, sprawność, terminowość i prawidłowość dokonywanych czynności nie budzą żadnych zastrzeżeń. Uwzględniając powyższe oraz patrząc na cechy osobowościowe kandydatki, takie jak: opanowanie, duże zaangażowanie w wykonywanie powierzonych czynności, rzetelność, kulturę osobistą oraz empatię, sędzia wizytator uznała, że Pani Edyta Emilia Waraczewska jest świetną kandydatką do zawodu sędziego.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, spełnia formalnie wszystkie

kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Edyta Emilia Waraczewska posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy związanej ze stosowaniem przepisów prawa w ramach zatrudnienia w wymiarze sprawiedliwości. Jej praca została oceniona bardzo wysoko w sporządzonych na użytek postępowania konkursowego ocenach kwalifikacji. W wysokim stopniu wypełniła zatem kryterium oceny kwalifikacji oraz posiadanego doświadczenia zawodowego.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu 10 października 2022 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Edyty Emilii Waraczewskiej.

Kandydatka wypełniła zatem w wysokim stopniu kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Edyta Emilia Waraczewska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi -Śródmieścia w Łodzi.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Edyty Emilii Waraczewskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z bardzo wysokich ocen pracy i kwalifikacji zawodowych, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 23 listopada 2022 r. oddano na Panią Edytę Emilię Waraczewską 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).