Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 601.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.11.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 listopada 2022 r.

UCHWAŁA NR 990/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 23 listopada 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 601

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Antoniego Rafała Batko do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 601, zgłosił się Pan Antoni Rafał Batko - sędzia Sądu Rejonowego w Zamościu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Antoniego Rafała Batko oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Antoniego Rafała Batko na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

W uzasadnieniu stanowiska zespołu wskazano, że kandydat spełnia przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego: legitymuje się odpowiednim doświadczeniem życiowym i stażem zawodowym, a jego praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm. - dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Antoniego Rafała Batko do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Antoni Rafał Batko urodził się 16 kwietnia 1979 r. w Dębicy. W 2003 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 17 listopada 2003 r. do dnia 28 sierpnia 2004 r. pracował na stanowisku specjalisty ds. obsługi prawnej w kancelarii Prawniczej Forum w Zamościu. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu, we wrześniu 2006 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym plus. Od dnia 2 października 2005 r. do dnia 31 marca 2007 r. pracował jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Zamościu. Z dniem 1 kwietnia 2007 r. został mianowany przez Ministra Sprawiedliwości asesorem sądowym, z powierzeniem pełnienia czynności

2 sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Zamościu. Powierzone czynności początkowo wykonywał w VII Wydziale Grodzkim, a następnie od dnia 3 września 2007 r. w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Od 6 maja 2009 r. powierzono mu wykonywanie czynności referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Zamościu, w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 czerwca 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zamościu. Orzekał w I Wydziale Cywilnym przy czym od dnia 1 grudnia 2010 r. do dnia 15 października 2017 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. Od dnia 16 października 2017 r. jest delegowany do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Początkowo wykonywał obowiązki głównego specjalisty w Wydziale do spraw Usprawnienia Sądów Powszechnych Departamentu Nadzoru Administracyjnego, a od dnia 12 września 2022 r. wykonuje obowiązki zastępcy dyrektora w Departamencie Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych. W 2012 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa cywilnego w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury, z wynikiem bardzo dobrym. Od roku akademickiego 2011/2012 do roku akademickiego 2016/2017 prowadził zajęcia wykładowe, ćwiczeniowe i warsztatowe dla studentów studiów pierwszego stopnia na kierunkach: Administracja, Ekonomia, Bezpieczeństwo narodowe w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu z przedmiotów: Ochrona własności intelektualnej oraz Podstawy prawa cywilnego. Brał udział m.in. w konferencjach naukowych, w tym jako prelegent.

Ocenę kwalifikacji Pana Antoniego Rafała Batko sporządził Pan Stanisław Gradus -Wojciechowski - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, który zwrócił uwagę, że - na podstawie analizy akt kandydata - nie można sformułować istotnego zarzutu odnośnie do jego służby orzeczniczej w Sądzie Rejonowym w Zamościu, jak również w ramach pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Podniósł, że jakkolwiek kandydat posiada wszechstronną wiedzę prawniczą oraz długie i niewątpliwie cenne doświadczenie zawodowe, to istnieją obawy czy są one wystarczające do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego. Praca i kwalifikacje kandydata zostały ocenione pozytywnie z zastrzeżeniami.

III

Ocena kandydata

3

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydata przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Antoni Rafał Batko posiada wieloletni staż zawodowy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Doświadczenie zdobył również poprzez piastowanie stanowisk funkcyjnych, w tym w ramach delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jego praca została oceniona pozytywnie w sporządzonej na użytek postępowania konkursowego ocenie kwalifikacji. Jakkolwiek sędzia opiniujący podniósł zastrzeżenie, że ma obawy, iż doświadczenie zawodowe kandydata jest niewystarczające do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, to jednak stwierdził, że kandydat posiada wszechstronną wiedzę prawniczą oraz długie i niewątpliwie cenne doświadczenie zawodowe. Rada nie podzieliła jednak obaw sędziego opiniującego. Pan Antoni Rafał Batko uzyskał pozytywne opinie służbowe, sporządzone przez: Prezesa Sądu Rejonowego w Zamościu, Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu i Dyrektora Departamentu Nadzoru Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Poza tym, prowadził przez wiele lat działalność dydaktyczną. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie prawa cywilnego oraz podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

W ocenie Rady Pan Antoni Rafał Batko w wysokim stopniu wypełnił zatem kryteria oceny kwalifikacji oraz posiadanego doświadczenia zawodowego, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS. Tym samym powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Antoniego Rafała Batko za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

4

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu w dniu 21 września 2022 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Antoniego Rafała Batko, oddając 8 głosów "za" - 29 punktów, przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem bardzo wysokie poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Antoni Rafał Batko posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Antoniego Rafała Batko zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności odpowiednie doświadczenie zawodowe, wieloletni staż orzeczniczy w sądzie rejonowym, wysoki poziom wiedzy prawniczej, wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji, opinie służbowe, pełnione funkcje administracyjne w wymiarze sprawiedliwości, doświadczenie dydaktyczne, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

IV

Wynik glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 23 listopada 2022 r. oddano na Pana Antoniego Rafała Batko 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).

6