Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łowiczu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 603.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.11.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 listopada 2022 r.

UCHWAŁA NR 988/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 23 listopada 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łowiczu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 603

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anity Romiszewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łowiczu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Radosława Wojciecha Majdy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łowiczu.

UZASADNIENIE I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łowiczu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 603, zgłosili się:

- Pan Radosław Wojciech Majda - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Łodzi;

- Pani Anita Remiszewska - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Warszawy -Żoliborza w Warszawie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 21 listopada 2022 r., po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych - zawiadomiony o terminie posiedzenia. Podczas głosowania członkowie zespołu: na Pana Radosława Wojciecha Majdę oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", a na Panią Anitę Remiszewską oddali 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łowiczu Pana Radosława Wojciecha Majdy z miejscem pierwszym i Pani Anity Romiszewskiej z miejscem drugim. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska wskazano, że za rekomendowaniem obydwu kandydatur przemawiały (ocenione łącznie): długość stażu zawodowego oraz rodzaje aktywności zawodowej.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem 9 zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anity Remiszewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łowiczu.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Anita Remiszewska urodziła się w 1985 r. w Turku. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2006-2013 pracowała na stanowiskach asystentki i aplikantki adwokackiej w kancelarii adwokackiej w Warszawie. Po ukończeniu aplikacji adwokackiej, w 2013 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Wpis na listę adwokatów uzyskała na mocy uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 8 maja 2013 r. Od dnia 19 lipca 2013 r. do dnia 10 grudnia 2018 r. wykonywała zawód adwokata w indywidualnej kancelarii adwokackiej w Warszawie. Od października 2017 r. do grudnia 2018 r. prowadziła obsługę prawną Mokotowskiego Hospicjum Św. Krzyża w Warszawie. Uchwałą z dnia 14 listopada 2018 r. Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie postanowiła wpisać Panią Anitę Romiszewską na listę radców prawnych. Od dnia 11 grudnia 2018 r. nie wykonywała zawodu adwokata. Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie uchwałą z dnia 23 stycznia 2019 r. postanowiła, na jej wniosek, skreślić ją z listy adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie z dniem 14 stycznia 2019 r. Od dnia 11 grudnia 2018 r. do dnia 17 września 2020 r. prowadziła kancelarię radcy prawnego w Warszawie, przy czym od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 30 września 2020 r. była również zatrudniona na stanowisku prawnika w Mokotowskim Hospicjum Św. Krzyża w Warszawie. Z dniem 1 października 2020 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie. Początkowo wykonywała obowiązki orzecznicze w II Wydziale Cywilnym a od dnia 1 czerwca 2021 r. - w II Wydziale Cywilnym i VI Wydziale Rodzinnym i Nieletnich w wymiarze po /2 etatu. Od dnia 1 marca 2022 r. obowiązki orzecznicze wykonuje w I i II Wydziałach Cywilnych w wymiarze po 14 etatu.

3

W 2017 r. ukończyła na Uczelni Łazarskiego w Warszawie studia podyplomowe w zakresie negocjacji i mediacji biznesowych z oceną bardzo dobrą.

Przedłożyła pozytywne opinie Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie oraz Przewodniczącej II Wydziału Cywilnego tego Sądu.

Ocenę kwalifikacji Pani Anity Romiszewskiej sporządził Pan Michał Krakowiak - sędzia wizytator do spraw cywilnych i egzekucyjnych Sądu Okręgowego w Łodzi. Wyniki przeprowadzonej oceny bezsprzecznie wskazują na to, że kandydatka posiada bardzo dobrą znajomość prawa cywilnego materialnego i prawa procesowego oraz umiejętność stosowania prawa w praktyce. Sędzia opiniujący podkreślił, że Pani Anita Remiszewska dysponuje bogatym doświadczeniem zawodowym, które zdobyła praktykując jako adwokat i radca prawny, a aktualnie pełni funkcję referendarza sądowego w wydziałach cywilnych oraz wydziale rodzinnym i nieletnich Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie. Opiniowana jest bardzo dobrze oceniana przez przełożonych we wszystkich jednostkach Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie, w których wykonuje obowiązki służbowe oraz przez Prezesa tego Sądu. Wypracowana przez kandydatkę technika pracy w sprawach cywilnych i rodzinnych pozostaje na bardzo dobrym poziomie. Sędzia wizytator podkreślił także, że w pracy opiniowanej w charakterze adwokata (radcy prawnego) nie stwierdzono żadnych uchybień. Podejmowała czynności procesowe w terminach, sporządzała bardzo dobre pisma procesowe, osobiście uczestniczyła w rozprawach przed sądami pierwszej i drugiej instancji. Pani Anita Remiszewska jest osobą sumienną, rzetelną i pracowitą. Kultura jej pracy nie budzi żadnych zastrzeżeń. Podsumowując, sędzia wizytator stwierdził, że - biorąc powyższe pod uwagę - Pani Anita Remiszewska posiada wiedzę i przygotowanie zawodowe uzasadniające przedstawienie jej kandydatury na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Łowiczu.

Pan Radosław Wojciech Majda posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pan Radosław Wojciech Majda urodził się w 1973 r. w Skierniewicach. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dostateczną plus, uzyskując tytuł magistra. Od kwietnia do czerwca 2000 r. pracował na stanowisku prawnika w kancelarii prawnej J&D Consult s.c. w Łowiczu, a od lipca do grudnia 2000 r. był zatrudniony na stanowisku doradcy prawnego w Dam-Pol w Łowiczu. Po odbyciu aplikacji prokuratorskiej, a w 2003 r. złożył egzamin prokuratorski z wynikiem dostatecznym. Od lutego 2004 r. do grudnia 2013 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Obowiązki wykonywał w VI Wydziale Cywilnym. Uchwałą z dnia 26 września 2006 r. został wpisany na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi. Uchwałą z dnia 12 grudnia 2006 r. prawo wykonywania zawodu radcy prawnego zostało, na jego wniosek, zawieszone. Uchwałą z dnia 20 stycznia 2014 r. Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi uchyliła uchwałę z dnia 12 grudnia 2006 r. w sprawie zawieszenia wykonywania przez niego zawodu radcy prawnego. Od dnia 2 maja 2019 r. wykonuje zawód radcy prawnego w indywidualnej kancelarii w Łowiczu.

W 2000 r. ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Łódzkim w zakresie prawa podatkowego, z wynikiem dobrym, oraz w zakresie problematyki przestępczości - Europejskie Podyplomowe Studium Problematyki Przestępczości, z wynikiem bardzo dobrym. W 2009 r. ukończył studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w zakresie ekonomii, finansów i zarządzania w postępowaniu upadłościowym, z wynikiem bardzo dobrym. Przedłożył m.in. pozytywną opinię służbową z 2006 r., sporządzoną przez Wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Ocenę kwalifikacji Pana Radosława Wojciecha Majdy sporządziła Pani Elżbieta Gawryszczak - sędzia wizytator do spraw cywilnych, wieczystoksięgowych i egzekucyjnych Sądu Okręgowego w Łodzi. Wynika z niej, że przedstawiony do oceny materiał w postaci pism procesowych sporządzanych przez opiniowanego, jak też akt postępowań, w których opiniowany występował w charakterze pełnomocnika stron, czy też uczestników postępowań, pozwala na stwierdzenie, że prawidłowo sporządza pisma procesowe pod względem formalnym. Terminowość podejmowanych przez niego czynności również nie budzi zastrzeżeń. Pan mecenas stawia się na rozprawach, podejmuje czynności i zgłasza wnioski dowodowe. Sędzia wizytator nie stwierdziła także rażących błędów w zakresie stosowania prawa materialnego. Wskazała jednak, że przedstawione do oceny sprawy, jak również pisma w zakresie stosowania prawa, w zdecydowanej większości dotyczą spraw o bardzo małym stopniu skomplikowania. Pisma procesowe sporządzone przez opiniowanego nie zawierają pogłębionej analizy materialnoprawnej ani też rozbudowanych rozważań w zakresie stanu faktycznego. Są proste i dosyć lapidarne. W ocenie sędzi wizytator, w chwili obecnej przedstawiony do oceny materiał jest zbyt skromny do tego, aby pozytywnie zaopiniować kandydaturę Pana radcy prawnego Radosława Wojciecha Majdy na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Łowiczu.

Kandydat zgłosił uwagi do oceny kwalifikacji, z którymi Rada się zapoznała.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łowiczu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Anita Remiszewska wykazuje się bardzo bogatym i zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym. Wykonywała zawód adwokata i radcy prawnego, a obecnie zajmuje stanowisko referendarza sądowego - posiada zatem także doświadczenie orzecznicze, a jej praca w tym zakresie jest wysoko oceniana przez przełożonych. Otrzymała również wysoką ocenę kwalifikacyjną, z której wynika m.in., że wypracowana przez nią technika pracy w sprawach cywilnych i rodzinnych pozostaje na bardzo dobrym poziomie. W ocenie Rady jest bardzo doświadczonym prawnikiem, wykazuje się odpowiednim przygotowaniem i praktyką zawodową. Ocena Rady w pełni koresponduje z opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi, które udzieliło zdecydowanego poparcia jej kandydaturze. Powyższe zadecydowało o uznaniu kandydatury Pani Anity Romiszewskiej za najlepszą w tym postępowaniu.

6

Pan Radosław Wojciech Majda, który był rekomendowany przez zespół z miejscem pierwszym, również posiada bogate i zróżnicowane, a przy tym wieloletnie doświadczenie zawodowe. Rada uwzględniła jednak uwagi do pracy tego kandydata, sformułowane przez sędzię wizytator w sporządzonej ocenie kwalifikacyjnej. Opiniująca podkreśliła, że sporządzane przez Pana Radosława Wojciecha Majdę pisma procesowe nie zawierały pogłębionej analizy prawnej, a przedstawiony do oceny materiał był zbyt skromny, aby pozytywnie zaopiniować kandydata. Mając na uwadze powyższe, a także biorąc pod uwagę, że Pan Radosław Wojciech Majda otrzymał jednogłośnie negatywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi, nie uzyskał poparcia Rady.

Powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Anity Romiszewskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 10 października 2022 r. zaopiniowało Pana Radosława Wojciecha Majdę jednogłośnie negatywnie, a Panią Anitę Remiszewską pozytywnie - 16 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się".

Jak wynika z powyższego, wybrana kandydatka uzyskała bardzo wysokie i zdecydowane poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anita Remiszewska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łowiczu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anity Romiszewskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności odpowiedni staż oraz bogate i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy prawniczej, ugruntowanej praktyką zawodową, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji, opinie służbowe oraz bardzo wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 23 listopada 2022 r. oddano na:

- Pana Radosława Wojciecha Majdę 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 9 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Anitę Remiszewską 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).

O