Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 601.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.11.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 listopada 2022 r.

UCHWAŁA NR 984/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 23 listopada 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 601

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Zuzanny Górnej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Patrycji Agaty Borkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi -Śródmieścia w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 601, zgłosiły się: - Pani Patrycja Agata Borkowska - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi;

- Pani Zuzanna Górna - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Mazowieckim.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 21 listopada 2022 r. odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatek na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem. Członkowie zespołu zapoznali się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizowali je, omówili szczegółowo kandydatki, odbyli naradę i uznali, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Patrycję Agatę Borkowską nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" a na Panią Zuzannę Górną oddali 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". W konsekwencji zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem, Pani Zuzanny Górnej. W ocenie zespołu kandydatka zasługuje na nominację na stanowisko sędziego sądu rejonowego z uwagi na wieloletnie doświadczenie zawodowe. Ponadto uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji i pracy.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 oraz § 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm. - dalej: p.u.s.p.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1139 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym ocenami kwalifikacyjnymi i doświadczeniem zawodowym.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Zuzanny Górnej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Zuzanna Górna urodziła się 31 grudnia 1976 r. w Łodzi. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, w 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 11 lutego do 14 marca 2005 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Bełchatowie na stanowisku sekretarza sądowego w wydziale karnym. Z dniem 15 marca 2005 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Mazowieckim. Obowiązki orzecznicze pełniła w V Wydziale Ksiąg Wieczystych, w I Wydziale Cywilnym i w VI Wydziale Grodzkim. Z dniem 1 października 2017 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym. Z dniem 18 stycznia 2018 r. powierzono jej pełnienie funkcji Przewodniczącej V Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckiem, którą sprawowała do 5 kwietnia 2019 r. Obowiązki orzecznicze pełni w I Wydziale Cywilnym i w V Wydziale Ksiąg Wieczystych.

Prezes Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim oraz Przewodniczący I Wydziału Cywilnego tego Sądu w opiniach służbowych stwierdzili między innymi, że Pani Zuzanna Górna z nałożonych obowiązków wywiązuje się wzorowo.

Ocenę kwalifikacji Pani Zuzanny Górnej sporządziła Pani Dorota Znyk - sędzia wizytator ds. cywilnych i egzekucyjnych Sądu Okręgowego w Łodzi. Z oceny wynika, że opiniowana posiada bardzo dobrą znajomość prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz umiejętności stosowania go w praktyce. Technika pracy orzeczniczej także została oceniona jako bardzo dobra. Sędzia wizytator uwzględniając bardzo dobre wyniki pracy, 17-letnie doświadczenie zawodowe na stanowisku referendarza sądowego stwierdziła, że Pani Zuzanna Górna posiada wiedzę i przygotowanie uzasadniające przedstawienie jej kandydatury z wnioskiem o powołanie na stanowisko, o które się ubiega.

Pani Patrycja Agata Borkowska posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Patrycja Agata Borkowska urodziła się 27 marca 1976 r. w Łodzi. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Podczas odbywania aplikacji adwokackiej była zatrudniona w Kancelarii Adwokackiej adwokata Pawła Sidowskiego w Łodzi. Po odbyciu aplikacji adwokackiej na obszarze właściwości Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi, w 2007 r. złożyła egzamin adwokacki z ogólną oceną dostateczną. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi z dnia 17 kwietnia 2007 r. została wpisana na listę adwokatów, prowadzoną przez tę Radę. Z dniem 1 października 2007 r. rozpoczęła wykonywanie zawodu adwokata w indywidualnej kancelarii adwokackiej w Łodzi. Po odbyciu szkolenia przeprowadzonego przez Centrum Mediacyjne przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, uzyskała w 2014 r. tytuł mediatora. Od 21 stycznia 2021 r. świadczy obsługę prawną w zakresie prawa rodzinnego w Centrum Administracji Pieczy Zastępczej w Łodzi. W 2004 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie funduszy Unii Europejskiej na Uniwersytecie Łódzkim, z wynikiem bardzo dobrym. Brała udział w konferencjach naukowych, w tym jako prelegentka.

Pozytywną opinię służbową o pracy kandydatki sporządził Zastępca Sekretarza Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi.

Ocenę kwalifikacji Pani Patrycji Agaty Borkowskiej sporządził Pan Michał Krakowiak - sędzia wizytator ds. cywilnych i egzekucyjnych Sądu Okręgowego w Łodzi. Z oceny wynika, że posiada ona dobrą znajomość prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz umiejętność stosowania go w praktyce. Wypracowana technika pracy w sprawach cywilnych i rodzinnych pozostaje - zdaniem sędziego wizytatora - na bardzo dobrym poziomie. Pani mecenas czynności procesowe podejmuje w terminie, sporządza bardzo dobre pisma procesowe oraz osobiście uczestniczy w rozprawach. Zdaniem sędziego wizytatora posiada wiedzę i przygotowanie zawodowe uzasadniające przedstawienie jej kandydatury z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Kandydatki biorące udział w tym postępowaniu konkursowym posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, jednak Pani Zuzanna Górna w stopniu wyższym niż Pani Patrycja Agata Borkowska spełnia kryteria wyboru. Obie uzyskały bardzo pozytywne oceny swojej pracy i kwalifikacji merytorycznych, z których wynika, że posiadają wysokie predyspozycje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego, ale to wybrana kandydatka posiada dłuższy staż pracy na stanowisku związanym ze stosowaniem prawa. Pani Zuzanna Górna ukończyła aplikację sądową, która wszechstronnie przygotowuje do wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego oraz złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa - nie deprecjonując walorów żadnego z egzaminów zawodowych - egzamin sędziowski najlepiej przygotowuje do wykonywania obowiązków sędziowskich spośród wszystkich egzaminów kończących aplikacje prawnicze. Pani Patrycja Agata Borkowska posiada krótszy staż pracy w zawodzie prawniczym jako adwokat oraz uzyskała zaledwie ocenę dostateczną z egzaminu adwokackiego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Zuzanny Górnej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Podczas posiedzenia 10 października 2022 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi zaopiniowało kandydaturę Pani Patrycji Agaty Borkowskiej jednogłośnie pozytywnie a kandydaturę Pani Zuzanny Górnej negatywnie - oddając 2 głosy "za", przy 2 głosach "przeciw" i 16 głosach "wstrzymujących się".

Uwzględniając wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że wprawdzie Pani Zuzanna Górna nie uzyskała poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi, jednak kryterium to nie miało wpływu na wybór jej kandydatury, bowiem posiada ona dłuższy staż pracy w zawodzie prawniczym oraz wieloletnie doświadczenie orzecznicze w pracy na stanowisku referendarza a obecnie starszego referendarza sądowego, uzyskane w wydziałach pionu cywilnego. Pani Zuzanna Górna ukończyła także aplikację sądową i złożyła z wynikiem dobrym egzamin sędziowski.

3.W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Zuzanna Górna posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne, wszechstronne i wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz wiedzę prawniczą, dające rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Zuzanny Górnej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności: wnioski płynące z bardzo pozytywnej oceny jej pracy i kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, dłuższy niż kontrkandydatki łączny staż zawodowy w pracy na stanowisku związanym ze stosowaniem prawa, wieloletni staż orzeczniczy na stanowisku referendarza sądowego a obecnie starszego referendarza sądowego oraz ukończenie aplikacji sądowej i uzyskanie oceny dobrej z egzaminu sędziowskiego.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 23 listopada 2022 r. oddano na:

- Panią Patrycję Agatę Borkowską 8 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 8 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Zuzannę Górną 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).