Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 594.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.11.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 listopada 2022 r.

UCHWAŁA NR 980/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 23 listopada 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 594

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Iwony Joanny Różyckiej-Florek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Łukasza Mrugały do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach.

UZASADNIENIE I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 594, zgłosili się:

- Pan Łukasz Mrugała - starszy referendarz sądowy w Sądzie Okręgowym w Gdańsku;

- Pani Elżbieta Maria Pajdowska-Luty - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku;

- Pani Iwona Joanna Różycka-Florek - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Elżbietę Marię Pajdowską-Luty, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 951/2022 z dnia 22 listopada 2022 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 21 listopada 2022 r. odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem. Członkowie zespołu zapoznali się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizowali je, omówili szczegółowo kandydatury, odbyli naradę i uznali, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Łukasza Mrugałę oddali 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" a na Panią Iwonę Joannę Różycką-Florek oddali 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się". W konsekwencji zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem, Pana Łukasza Mrugały. W ocenie zespołu kandydat zasługuje na nominację na stanowisko sędziego sądu rejonowego z uwagi na doświadczenie zawodowe. Ponadto uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji i pracy.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm. - dalej: p.u.s.p.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i ProRoratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1139 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - nie podzielając stanowiska zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Iwony Joanny Różyckiej-Florek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Iwona Joanna Różycka-FIorek urodziła się 19 sierpnia 1976 r. w Gdyni. Od 1 września 1995 r. do 31 stycznia 1996 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Gdyni na stanowisku protokolanta. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 11 września do 11 grudnia 2000 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Sopocie na stanowisku pomocnika sekretarza, od 2 stycznia do 30 maja 2001 r. - na stanowisku protokolanta, od 1 czerwca do 30 listopada 2001 r. - na stanowisku referenta stażysty i od 1 grudnia 2001 r. do 20 czerwca 2003 r. - na stanowisku protokolanta. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, w 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną. Od 4 kwietnia 2005 r. do 14 maja 2006 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Kartuzach na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki pełniła w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz w VI Wydziale Grodzkim. Z dniem 15 maja 2006 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku. Obowiązki orzecznicze pełniła w I Wydziale Cywilnym, w IX Wydziale Cywilnym oraz w sekcji ds. egzekucyjnych XII Wydziału Cywilnego. Z dniem 1 lutego 2019 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku. Obowiązki orzecznicze pełni w I Wydziale Cywilnym. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych. Otrzymała pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji Pani Iwony Joanny Różyckiej-Florek sporządziła Pani Magdalena.: - Chrzanowska - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku, która stwierdziła, że opiniowana jest bardzo dobrze przygotowana do pełnienia obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Wydawane przez nią orzeczenia są prawidłowe, sporządzone uzasadnienia są odpowiednio wnikliwe i w pełni odpowiadają wymogom stawianym przez przepisy prawa. Sprawność prowadzenia postępowań i wydajność pracy Pani referendarz ocenione zostały na bardzo wysokim poziomie. Jakość, sprawność i rzetelność podejmowanych czynności nie budzą żadnych zastrzeżeń dlatego, zdaniem sędzi wizytator, kandydatka zasługuje na ocenę bardzo dobrą.

Pan Łukasz Mrugała posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pan Łukasz Mrugała urodził się 14 listopada 1980 r. w Gdyni. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 9 października 2004 r. do 30 kwietnia 2006 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta radcy prawnego w Kancelarii Radcy Prawnego Alicji Marchlewskiej-Mrugały w Gdańsku. Od 5 maja 2006 r. do 30 kwietnia 2008 r. pracował w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku na stanowisku asystenta sędziego. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, w 2007 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Z dniem 1 maja 2008 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Gdańsk -Północ w Gdańsku. Obowiązki orzecznicze pełnił kolejno w: VIII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego, VII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego, V Wydziale Gospodarczym i sekcji do spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym I Wydziału Cywilnego. Z dniem 1 września 2017 r. został przeniesiony na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Obowiązki orzecznicze pełnił początkowo w IX Wydziale Gospodarczym (od wtorku do piątku) i w II Wydziale Cywilnym Rodzinnym (w poniedziałki), a od 13 listopada 2017 r. - w IX Wydziale Gospodarczym w pełnym wymiarze czasu pracy. Z dniem 1 lutego 2020 r. został mianowany starszym referendarzem sądowym w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

Pan Łukasz Mrugała ukończył także w 2014 r? studia podyplomowe z zakresu prawa konstytucyjnego dla sędziów orzekających w sprawach* z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego, rodzinnego oraz pracy i ubezpieczeń społecznych na Uniwersytecie Łódzkim, z wynikiem bardzo dobrym. Otrzymał pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji Pana Łukasza Mrugały sporządził Pan Marek Grodziński - sędzia wizytator ds. gospodarczych Sądu Okręgowego w Gdańsku, który ocenił sprawność, efektywność, organizację oraz wydajność pracy opiniowanego jako bardzo dobre. Zaskarżalność orzeczeń sporządzonych przez Pana Łukasza Mrugałę jest niewielka, zaś procent spraw, w których rozstrzygnięcia zostały zmienione jest znikomy w stosunku do liczby wydanych rozstrzygnięć. W podsumowaniu opiniujący stwierdził, że Pan Łukasz Mrugała jest osobą bardzo dobrze przygotowaną do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydaci biorący udział w tym postępowaniu konkursowym posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, jednak Pani Iwona Joanna Różycka-Florek w stopniu wyższym niż Pan Łukasz Mrugała spełnia wszystkie kryteria wyboru. Oboje uzyskali bardzo dobre oceny swojej pracy i kwalifikacji merytorycznych, z których wynika, że posiadają wysokie predyspozycje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego, ale wybrana kandydatka posiada dłuższy zarówno ogólny staż pracy, jak i staż pracy na stanowisku asystenta sędziego, a także dłuższy staż w pracy orzeczniczej na stanowisku referendarskim.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Iwony Joanny Różyckiej-Florek za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Podczas posiedzenia 29 września 2022 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku zaopiniowało kandydaturę Pana Łukasza Mrugały - nie oddając głosów "za", przy 13 głosach "przeciw" a kandydaturę Pani Iwony Joanny Różyckiej-Florek - oddając 4 głosy "za", przy 9 głosach "przeciw".

Uwzględniając wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Iwona Joanna Różycka-Florek uzyskała więcej niż kontrkandydat głosów poparcia tego gremium, co także miało wpływ na wybór jej kandydatury.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Iwona Joanna Różycka-Florek posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne, wszechstronne i wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Iwony Joanny Różyckiej -Florek zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności: wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy i kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, wynik głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz dłuższy niż kontrkandydata zarówno łączny staż zawodowy, jak i staż orzeczniczy na stanowisku referendarza sądowego a obecnie starszego referendarza sądowego.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 23 listopada 2022 r. oddano na:

- Pana Łukasza Mrugałę 4 głosy "za", przy 1 głosie "przeciw" i 15 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 20 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Iwonę Joannę Różycką-Florek 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 19 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).