Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 490.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.11.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 listopada 2022 r.

UCHWAŁA NR 968/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 22 listopada 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 490

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Mariusza Wojciecha Witkowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 490, zgłosił się Pan Mariusz Wojciech Witkowski - sędzia Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo zgłoszoną kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Mariusza Wojciecha Witkowskiego oddali 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Mariusza Wojciecha Witkowskiego na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pana Mariusza Wojciecha Witkowskiego przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, zdobyte w trakcie pracy na stanowisku asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego i podczas delegacji do Sądu Okręgowego w Katowicach oraz uzyskana ocena kwalifikacji.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm. - dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Mariusza Wojciecha Witkowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Mariusz Wojciech Witkowski urodził się dnia 17 kwietnia 1977 r. w Siewierzu. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, we wrześniu 2004 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 lutego 2005 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie

2 Rejonowym w Jaworznie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 grudnia 2008 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Jaworznie. Orzekał w wydziale cywilnym. Z dniem 1 czerwca 2009 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Kato wice-Wschód w Katowicach, w którym orzekał w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 10 listopada 2017 r. został powołany do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich na okres czterech lat, a z dniem 21 grudnia 2017 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego tego Sądu. Orzekał w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, pełniąc od dnia 1 lutego 2018 r. funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Jednocześnie od dnia 9 listopada 2018 r. pełnił funkcję sędziego wizytującego zakłady dla nieletnich, szpitale psychiatryczne i domy pomocy społecznej położone w obszarze właściwości Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich. Od dnia 6 lipca 2020 r. jest delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w XVII Wydziale Cywilnym Rodzinnym Sądu Okręgowego w Katowicach (od dnia 6 lipca 2022 r. delegacja na czas nieokreślony). Z uwagi na delegowanie do Sądu Okręgowego w Katowicach złożył rezygnację z pełnienia funkcji Przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich oraz z funkcji sędziego wizytującego zakłady dla nieletnich, szpitale psychiatryczne i domy pomocy społecznej położone w obszarze właściwości tego Sądu. Z dniem 8 września 2022 r. został powołany do pełnienia funkcji zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Katowicach na czteroletnią kadencję. Ponadto prowadził zajęcia dydaktyczne w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Marketingu w Sosnowcu, a także zajęcia w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w ramach aplikacji sędziowskiej. Ukończył studia podyplomowe w zakresie: prawa Unii Europejskiej (w 2007 r.), ekonomii i prawa gospodarczego (w 2011 r.), prawa cywilnego (w 2013 r.), psychiatrii i psychologii dla sędziów (w 2021 r.), Master of Business Administration in Corporate Govemance (w 2022 r.). Jest autorem siedmiu publikacji naukowych. Wykonał pracę naukowo -badawczą: "Kontakty osób ubezwłasnowolnionych całkowicie z osobami bliskimi" na rzecz Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. Uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 22 sierpnia 2019 r. został powołany do pełnienia funkcji Komisarza Wyborczego w Katowicach III na okres 5 lat. W 2019 r. oraz w 2021 r. wchodził w skład Komisji Egzaminacyjnej do spraw aplikacji notarialnej przy Ministrze Sprawiedliwości z siedzibą w Katowicach. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w konferencjach (panelista, organizator, współorganizator) i szkoleniach.

3

Ocenę kwalifikacji Pana Mariusza Wojciecha Witkowskiego sporządziła Pani Barbara Wartenberg-Kempka - sędzia wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Katowicach, która stwierdziła, że kandydat spełnia wymogi formalne uprawniające do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu okręgowego. Sprawność i efektywność podejmowanych przez niego czynności jest wysoka. Opiniowany we właściwy sposób organizuje pracę przy rozpoznawaniu spraw. Zdaniem sędzi wizytator liczbowe wyniki pracy kandydata zasługują na pozytywną ocenę, a poziom merytoryczny orzecznictwa nie budzi większych zastrzeżeń. Opiniująca wskazała, że istotnym kryterium oceny jakości merytorycznej pracy opiniowanego jest stabilność jego orzecznictwa. W okresie ostatnich dwóch lat poprzedzających zgłoszenie Pana Mariusza Wojciecha Witkowskiego nie odnotowano spraw, w których uchylono orzeczenie i przekazano sprawę do ponownego rozpoznania, a zmiana orzeczenia w wyniku kontroli instancyjnej miała miejsce w zaledwie czterech sprawach. Zmiana orzeczeń w tych sprawach związana była z odmienną oceną stanu faktycznego, w żadnej sprawie nie uzupełniano na etapie postępowania apelacyjnego materiału dowodowego. Kandydat stale realizuje proces własnego doskonalenia zawodowego, podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szeregu szkoleń i konferencji, a także przez ukończenie licznych studiów podyplomowych. Analiza zbadanych akt spraw oraz dołączone przez opiniowanego oświadczenia współpracowników nie pozwalają na sformułowanie jakichkolwiek zastrzeżeń co do kultury urzędowania kandydata, jego kultury osobistej, kultury organizacji pracy oraz poszanowania praw stron. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że wysoka stabilność orzecznictwa, sprawność podejmowanych czynności oraz zaangażowanie w proces doskonalenia zawodowego pozwalają na uznanie, że Pan Mariusz Wojciech Witkowski spełnia przesłanki do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania

4 decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydata przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Osoba przedstawiona do powołania - Pan Mariusz Wojciech Witkowski posiada doświadczenie orzecznicze, zdobyte w trakcie pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego oraz podczas wykonywania obowiązków w ramach delegacji do Sądu Okręgowego w Katowicach. Ponadto, między innymi, prowadził zajęcia dydaktyczne w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Marketingu w Sosnowcu, a także zajęcia w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Ukończył również kilka kierunków studiów podyplomowych i jest autorem siedmiu publikacji naukowych. Kwalifikacje merytoryczne Pana Mariusza Wojciecha Witkowskiego znajdują odzwierciedlenie w uzyskanej ocenie kwalifikacji oraz opiniach służbowych.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pan Mariusz Wojciech Witkowski, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej, a także podnoszenie kwalifikacji zawodowych, dają gwarancję należytego pełnienia przez niego urzędu sędziego na szczeblu sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Mariusza Wojciecha Witkowskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 20 września 2022 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Mariusza Wojciecha Witkowskiego - oddając 8 głosów "za" (siła poparcia - 28 punktów na 90 punktów możliwych do uzyskania), 4 głosy "przeciw" i 3 głosy "wstrzymujące się". Kandydat uzyskał zatem poparcie tego gremium.

5

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Mariusz Wojciech Witkowski posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Mariusza Wojciecha Witkowskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności uzyskana ocena kwalifikacyjna, dotychczasowe doświadczenie orzecznicze oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 22 listopada 2022 r. oddano na Pana Mariusza Wojciecha Witkowskiego 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).

6