Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 715.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.11.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 listopada 2022 r.

UCHWAŁA NR 966/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 22 listopada 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 715

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Moniki Dagmary Kitscha-Kwasiborskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Majewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 715, zgłosiły się:

- Pani Monika Dagmara Kitscha-Kwasiborska - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi;

- Pani Anna Majewska - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12'maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie posiedzenia. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na kandydaturę: Pani Moniki Dagmary Kitscha -Kwasiborskiej - 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" a Pani Anny Majewskiej - 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego glosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi Pani Moniki Dagmary Kitscha-Kwasiborskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Moniki Dagmary Kitscha-Kwasiborskiej przemawiają w szczególności - ocenione łącznie - doświadczenie zawodowe oraz ocena jej pracy i kwalifikacji zawodowych.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1139 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek. Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami służbowymi, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała - zgodnie z rekomendacją zespołu - że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Moniki Dagmary Kitscha -Kwasiborskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Monika Dagmara Kitscha-Kwasiborska urodziła się w 1982 r. w Łodzi. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2007-2010 była zatrudniona w Sądzie Rejonowym dla Łodzi- Śródmieścia w Łodzi na stanowisku asystenta sędziego. W latach 2011-2013 pracowała w kancelarii adwokackiej w Łodzi jako aplikant adwokacki. Po odbyciu w latach 2011-2013 aplikacji adwokackiej, w 2014 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Na podstawie uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi z dnia 3 czerwca 2014 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Łodzi. W dniu 4 lipca 2014 r. złożyła ślubowanie adwokackie. Od 1 sierpnia 2014 r. prowadzi własną kancelarię adwokacką z siedzibą w Łodzi.

Oceny kwalifikacji kandydatki sporządziły Pani Jolanta Jachowicz - sędzia wizytator ds. cywilnych i gospodarczych Sądu Okręgowego w Łodzi oraz Pani Agnieszka Boczek - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Łodzi.

W ocenie sędzi wizytator ds. cywilnych i gospodarczych analiza skontrolowanych czynności pozwala na stwierdzenie, że Pani adwokat Monika Dagmara Kitscha-Kwasiborska wykonuje czynności zawodowe w sposób sumienny i rzetelny. Występuje jako pełnomocnik w różnego rodzaju sprawach z szeroko rozumianego prawa cywilnego. W każdym rodzaju spraw podchodzi rzetelnie i merytorycznie do swoich obowiązków. Powyższe wskazuje, że kandydatka spełnia wymogi do kandydowania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Posiada odpowiednie kwalifikacje i umiejętności gwarantujące właściwe wykonywanie funkcji orzeczniczych na tym stanowisku. Posiada wiedzę prawniczą oraz niezbędną praktykę w stosowaniu prawa.

W ocenie sędzi wizytator ds. karnych kandydatka posiada dobry poziom wiedzy prawniczej i właściwie pełni obowiązki obrońcy. Formułowane przez nią stanowiska procesowe były trafne i należycie umotywowane. W większości osobiście uczestniczyła w rozprawach i posiedzeniach. Żaden termin rozprawy nie został odwołany, odroczony lub przerwany z powodu jej nieobecności. Nie odnotowano także w protokołach ani pismach zawartych w aktach kontrolowanych spraw jakichkolwiek sytuacji, które wskazywałyby, że działała na szkodę klienta lub zaniedbywała obowiązki obrońcy. Pani mecenas sumiennie wywiązywała się z powierzonych jej obowiązków obrońcy. Posiada także umiejętność stosowania prawa w praktyce. Znajomość orzecznictwa sądów, jak i poglądów doktryny wynika z właściwego jej wykorzystywania w argumentacji prezentowanego stanowiska. Podsumowując sędzia wizytator ds. karnych uznała, że Pani Monika Dagmara Kitscha-Kwasiborska powierzone jej obowiązki realizuje prawidłowo. Jest dobrą kandydatką na stanowisko sędziego.

Pani Anna Majewska posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Anna Majewska urodziła się w 1976 r. w Końskich. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 2001-2004 etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, w 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Od kwietnia do grudnia 2005 r. pracowała w Zespole Opieki Zdrowotnej w Końskich na stanowisku referenta administracyjnego. Od grudnia 2005 r. do maja 2006 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Kielcach na stanowisku asystenta sędziego. Od czerwca 2006 r. do chwili obecnej pracuje w Sądzie Okręgowym w Łodzi, początkowo jako asystent sędziego, a od maja 2016 r. - jako starszy asystent sędziego. Wykonywała obowiązki służbowe w XVIII Wydziale Karnym, a od 18 maja 2007 r. wykonuje je w VI Wydziale Penitencjarnym i Nadzoru nad Wykonaniem Orzeczeń Karnych.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Ryszard J. Lebioda - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Łodzi, w ocenie którego analiza przedstawionych do oceny projektów orzeczeń potwierdza posiadanie przez opiniowaną odpowiedniej wiedzy prawniczej, jak i praktycznych umiejętności stosowania prawa w zakresie prawa karnego wykonawczego. Wszystko to prowadzi do oceny, że jakość, sprawność, terminowość i prawidłowość dokonywanych przez nią czynności nie budzą zastrzeżeń. Uwzględniając powyższe oraz mając na wzeledzie cechv osobowościowe kandydatki takie, iak: onanowanie. duże zaansażowanie w wykonywanie powierzonych czynności, rzetelność oraz wysoką kulturę osobistą sędzia wizytator uznał, że posiada ona predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego, jak i przestrzega zasad etyki wykonywanego zawodu. Podsumowując sędzia wizytator uznał, że jest ona dobrą kandydatką na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi -Śródmieścia w Łodzi. Zaznaczył przy tym, że jest to ocena dokonana w oparciu o dość wąską i specyficzną tematykę, jaką Pani Anna Majewska zajmowała się merytorycznie w VI Wydziale Penitencjarnym i Nadzoru nad Wykonaniem Orzeczeń Karnych Sądu Okręgowego w Łodzi.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Monika Dagmara Kitscha-Kwasiborska jest kandydatką, która uzyskała w niniejszej procedurze nominacyjnej pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi. Kontrkandydatka - Pani Anna Majewska otrzymała zaś opinię negatywną. Rada miała również na uwadze, że wybrana kandydatka od ponad ośmiu lat wykonuje samodzielny zawód prawniczy - adwokata, a wcześniej pracowała jako asystent sędziego, co w tym konkursie czyni jej doświadczenie zawodowe bogatszym niż kontrkandydatki.

Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Moniki Dagmary Kitscha-Kwasiborskiej znajdują odzwierciedlenie zarówno w ocenach jej pracy, jak i w bardzo dobrych opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, posiadana wiedza, umiejętności i doświadczenie zawodowe dają uzasadnione podstawy do stwierdzenia, że w najwyższym stopniu spełnia wszelkie wymogi stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Moniki Dagmary Kitscha-Kwasiborskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu 10 października 2022 r. zaopiniowało pozytywnie Panią Monikę Dagmarę Kitscha-Kwasiborską - 15 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się", zaś negatywnie Panią Annę Majewską - 2 głosami "za", przy 2 głosach "przeciw" i 15 głosach "wstrzymujących się". Kandydatka wybrana przez Radę jako jedyna uzyskała zatem pozytywną opinię tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Monika Dagmara Kitscha-Kwasiborska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Moniki Dagmary Kitscha-Kwasiborskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z ocen jej pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

IV

Wyniki glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 22 listopada 2022 r. oddano na:

- Panią Monikę Dagmarę Kitscha-Kwasiborską 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 19 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Annę Majewską 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 12 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 18 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).