Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 605.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.11.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 listopada 2022 r.

UCHWAŁA NR 964/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 22 listopada 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 605

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Elżbiety Haliny Zalewskiej-Statuch do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Dariusza Stępińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 605, zgłosili się:

- Pan Dariusz Stępiński - sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi;

- Pani Elżbieta Halina Zalewska-Statuch - sędzia Sądu Okręgowego w Sieradzu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na kandydaturę: Pana Dariusza Stępińskiego - 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się", a Pani Elżbiety Haliny Zalewskiej-Statuch - 3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi Pani Elżbiety Haliny Zalewskiej -Statuch. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Elżbiety Haliny Zalewskiej-Statuch przemawiają w szczególności - ocenione łącznie - doświadczenie zawodowe oraz ocena jej pracy i kwalifikacji zawodowych.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała - zgodnie z rekomendacją zespołu - że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Elżbiety Haliny Zalewskiej-Statuch do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Elżbieta Halina Zalewska-Statuch urodziła się w 1968 r. w Sieradzu. W 1992 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dostateczną plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 1992-1994 etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Sieradzu, w 1994 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 stycznia 1995 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Sieradzu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 grudnia 1996 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Sieradzu. W latach 2000-2003 pełniła funkcję Przewodniczącej VII Wydziału Cywilno-Kamego Sądu Rejonowego w Sieradzu, a następnie - od czerwca 2003 r. - obowiązki Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego tego Sądu. W latach 2004-2005 była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu w pierwszej instancji w wymiarze dwóch sesji w miesiącu, a od kwietnia 2005 r. - w pełnym wymiarze czasu pracy. Delegacje te były następnie przedłużane na kolejne okresy, a od lipca 2006 r. - na czas nieokreślony. Od stycznia do sierpnia 2006 r. powierzono jej pełnienie funkcji Rzecznika Prasowego Sądu Okręgowego w Sieradzu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 lipca 2006 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Sieradzu. W latach 2008-2010 powierzono jej funkcję wizytatora do spraw cywilnych i wieczystoksięgowych a w 2010 r. - pełnienie funkcji Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego tego Sądu, której zrzekła się z dniem 5 września 2016 r. Od września 2011 r. pełni funkcję pełnomocnika ds. wdrożeń systemów informatycznych w Sądzie Okręgowym w Sieradzu. Z dniem 1 września 2016 r. została powołana do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Okręgowego w Sieradzu i funkcję tę pełniła do 31 sierpnia 2022 r. W latach 2013-2019, na podstawie delegacji udzielonych przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi, orzekała w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Łodzi. W 2021 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe z zakresu psychiatrii i psychologii dla sędziów na Uniwersytecie Łódzkim, z wynikiem bardzo dobrym.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Bożena Wiklak - sędzia wizytator Sądu Apelacyjnego w Łodzi, w ocenie której Pani sędzia dysponuje bardzo dobrym przygotowaniem zawodowym do wykonywania czynności orzeczniczych w sądzie apelacyjnym. Wykazywała należytą umiejętność łączenia obowiązków, wynikających z pełnienia funkcji Prezesa Sądu Okręgowego w Sieradzu z obowiązkami orzeczniczymi, osiągając bardzo dobre wyniki w zakresie liczby zakończonych spraw oraz opanowania wpływu. Liczba spraw załatwionych przez opiniowaną w badanym okresie, w którym Pani sędzia łączyła obowiązki orzecznicze z funkcją Prezesa Sądu Okręgowego w Sieradzu, nie odbiegała od średniej wydziału. Wystąpiły przy tym okresy, w których uzyskane przez nią wyniki były lepsze od średniej wydziału. Kultura urzędowania i zaangażowanie w wykonywanie czynności służbowych nie budzą najmniejszych zastrzeżeń. Analiza spraw, w których Pani sędzia była sprawozdawcą w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Sieradzu oraz spraw wyznaczonych do jej referatu w trakcie delegowania do pełnienia obowiązków sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Łodzi wskazywała na bardzo dobre przygotowanie do rozpoznawania występujących w nich problemów, zarówno o charakterze procesowym, jak i materialnoprawnym, a ponadto dowodziła szerokiej znajomości przepisów prawa i umiejętności ich stosowania w praktyce sądowej. Panią sędzię charakteryzuje wnikliwość w rozpoznawaniu kwestii prawnych, sumienność i obowiązkowość. Poziom jej orzecznictwa jest wysoki. Wydane wyroki i postanowienia odpowiadały wszelkim wymaganiom formalnym. W objętym oceną okresie w żadnej sprawie z referatu opiniowanej nie doszło do zmiany orzeczenia przez sąd drugiej instancji i Sąd Najwyższy ani do uchylenia orzeczenia. Wysoki jest także poziom sporządzonych uzasadnień. Pozytywnie o jakości jej pracy świadczą również wyniki statystyczne. Na podkreślenie zasługuje sprawność, terminowość i prawidłowość podejmowanych czynności, w tym bardzo dobra terminowość sporządzania uzasadnień. Wszystko to świadczy o bardzo dobrym opanowaniu przez kandydatkę techniki pracy sędziego i posiadaniu wysokich kwalifikacji zawodowych. Pani sędzia wyróżnia się wiedzą prawniczą, którą stale pogłębia. Podsumowując sędzia wizytator uznała, że - biorąc pod uwagę i uwzględniając doświadczenie zawodowe opiniowanej, wynikające z długiego stażu pracy orzeczniczej, posiadaną wiedzę i przygotowanie zawodowe - uzasadnione jest przedstawienie jej kandydatury na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

Pan Dariusz Stępiński posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu apelacyjnego, jednak nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

Pan Dariusz Stępiński urodził się w 1964 r. w Poddębicach. W 1989 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 1989-1992 etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Łodzi, w 1992 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. W latach 1992-1994 pracował jako asesor sądowy w Sądzie Rejonowym w Łodzi. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 lipca 1994 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Łodzi. W latach 2012-2014 pracował jako sędzia delegowany w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie. Od 1 maja 2014 r. wykonywał obowiązki orzecznicze w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Od 2017 r. był delegowany do orzekania w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Obowiązki orzecznicze pełnił początkowo w XIII Wydziale Gospodarczym Odwoławczym, a następnie - od 1 stycznia 2018 r. - w X Wydziale Gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 stycznia 2021 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi. W 2008 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, z wynikiem celującym. Prowadzi zajęcia dla aplikantów radcowskich w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi w zakresie prawa upadłościowego i prawa restrukturyzacyjnego.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządził Pan Dariusz Limiera - sędzia wizytator Sądu Apelacyjnego w Łodzi, w ocenie którego wypracowana przez opiniowanego technika pracy sędziowskiej pozostaje na wysokim poziomie. Pan sędzia dostrzega istotę problematyki prawnej rozstrzyganych spraw. Jest sumienny, rzetelny, pracowity i obowiązkowy. Powierzone obowiązki wykonuje z dużym zaangażowaniem. Kultura urzędowania nie budzi zastrzeżeń. Terminowość sporządzania uzasadnień należy ocenić jako bardzo dobrą. Poziom orzecznictwa Pana Dariusza Stępińskiego, potwierdzony wskaźnikami stabilności, jest nieco poniżej średniej. Pozytywnie o jakości pracy świadczą wyniki badań statystycznych w zakresie wskaźnika odroczeń, niższego niż w wydziale. Jedynie liczba spraw, w których wyrok został uchylony bądź zmieniony, odbiega nieznacznie od średniej na niekorzyść kandydata. Jego praca orzecznicza jako sędziego pierwszoinstancyjnego wykonywana jest prawidłowo i wydajnie, co przesądza o przyjęciu, że spełnia on kryteria ubiegania się o nominację na wolne stanowisko sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi. W ocenie sędziego wizytatora należy podkreślić bardzo duże, wieloletnie doświadczenie Pana sędziego w dziedzinie szeroko rozumianego prawa gospodarczego, w różnych aspektach (również postępowania upadłościowego). Podsumowując sędzia wizytator uznał, że Pan Dariusz Stępiński posiada wiedzę i przygotowanie zawodowe uzasadniające przedstawienie jego kandydatury na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Elżbieta Halina Zalewska-Statuch jest kandydatką, która uzyskała w niniejszej procedurze nominacyjnej pozytywną ocenę kwalifikacji i jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Kontrkandydat - Pan Dariusz Stępiński otrzymał wprawdzie pozytywną ocenę kwalifikacji, jednak nie uzyskał tak wysokiego poparcia tego gremium, jak wybrana kandydatka. Pani Elżbieta Halina Zalewska Statuch posiada również znacznie dłuższe - kilkunastoletnie doświadczenie orzecznicze na szczeblu sądu okręgowego, a także doświadczenie, zdobyte podczas orzekania - w ramach delegacji - w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi. W ocenie Rady Pani Elżbieta Halina Zalewska Statuch legitymuje się bogatszym doświadczeniem zawodowym w tym konkursie.

Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Elżbiety Haliny Zalewskiej-Statuch znajdują odzwierciedlenie zarówno w ocenie jej pracy, jak i w bardzo dobrych opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, posiadana wiedza, umiejętności i doświadczenie zawodowe, w tym orzecznicze, zdobyte na stanowisku sędziego sądu rejonowego i okręgowego oraz podczas delegacji do orzekania w sądzie apelacyjnym, sprawowanie funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym oraz nienaganna opinia w miejscu pracy dają uzasadnione podstawy do stwierdzenia, że w najwyższym stopniu spełnia wszelkie wymogi stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Elżbiety Haliny Zalewskiej-Statuch za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi na posiedzeniu 28 września 2022 r. zaopiniowało Panią Elżbietę Halinę Zalewską-Statuch, oddając 10 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymującym się" zaś Pana Dariusza Stępińskiego, oddając 4 głosy "za", 2 głosy "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się", a zatem kandydatka wybrana przez Radę uzyskała znacznie wyższe - jednogłośne poparcie tego gremium.

3. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Elżbiety Haliny Zalewskiej-Statuch zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie orzecznicze, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego, początkowo w sądzie rejonowym, a następnie w sądzie okręgowym, jak również w ramach delegacji do sądu apelacyjnego, pozytywne oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz opinie przełożonych, jak też stałe pogłębianie wiedzy i umiejętności w ramach doskonalenia zawodowego oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi. W ocenie Rady kandydatka przedstawiona do powołania prezentuje bardzo wysoki poziom wiedzy prawniczej, a także posiada cechy osobowościowe, predestynujące do objęcia urzędu sędziego Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 22 listopada 2022 r. oddano na:

- Pana Dariusza Stępińskiego 3 głosy "za", 2 głosy "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 18 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Elżbietę Halinę Zalewską-Statuch 16 głosów "za" przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).