Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zakopanem, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 599.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.11.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 listopada 2022 r.

UCHWAŁA NR 956/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 22 listopada 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zakopanem, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 599

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Joanny Anny Wolskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zakopanem;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agnieszki Marii Lubińskiej-Obrzud do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zakopanem.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zakopanem, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 599, zgłosiły się:

- Pani Agnieszka Maria Lubińska-Obrzud - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu;

- Pani dr Joanna Anna Wolska - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił szczegółowo zgłoszone kandydatury oraz, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania na Panią Agnieszkę Marię Lubińską-Obrzud oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" i na Panią Joannę Annę Wolską oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Agnieszki Marii Lubińskiej-Obrzud oraz Pani Joanny Anny Wolskiej na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zakopanem.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Agnieszki Marii Lubińskiej-Obrzud oraz Pani Joanny Anny Wolskiej przemawiały: spełnianie wymagań, określonych w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm.), oceny kwalifikacji oraz doświadczenie zawodowe. W ocenie zespołu kandydatki dają gwarancję właściwego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Ponadto, uzyskały poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm. - dalej: p.u.s.p.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1139 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, częściowo podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Joanny Anny Wolskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zakopanem.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Joanna Anna Wolska urodziła się w 1985 r. w Rabce-Zdroju. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra oraz w Europa-Universitat Viadrina Frankfurt (Oder) z oceną dobrą. Od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. odbywała aplikację ogólną, a od 28 lutego 2011 r. do 6 lipca 2015 r. - aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. We wrześniu 2013 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując 264,5 pkt. Z dniem 7 stycznia 2014 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Raciborzu, w którym orzekała w: I Wydziale Cywilnym, V Wydziale Ksiąg Wieczystych oraz III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Z dniem 1 stycznia 2018 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu. Orzeka w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Od października 2016 r. była doktorantem na Uniwersytecie w Osnabrück. W sierpniu 2020 r. uzyskała stopień naukowy doktora na tym Uniwersytecie, na podstawie rozprawy doktorskiej zatytułowanej: "Anfängliche Leistungsunmöglichkeit im deutschen und polnischen Privatrecht" ("Pierwotna niemożliwość świadczenia w niemieckim i polskim prawie cywilnym"). W 2016 r. ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie studia podyplomowe w zakresie prawa dowodowego, z wynikiem bardzo dobrym. W 2021 r. ukończyła na tym Uniwersytecie Szkołę Prawa Słowackiego, z wynikiem dobrym. Od roku akademickiego 2017-2018 prowadzi wykłady w Instytucie Nauk o Zdrowiu w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Jest współautorką/autorką publikacji prawniczych z zakresu prawa cywilnego. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w licznych szkoleniach, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz w konferencjach naukowych i seminariach.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Anny Wolskiej sporządziła Pani Iwona Trzeciak - sędzia Sądu Rejonowego w Limanowej, która wskazała, że przeprowadzona ocena merytoryczna kwalifikacji i kultury urzędowania kandydatki prowadzi do wniosku, że jest ona osobą bardzo pracowitą i obowiązkową. Powierzone zadania wykonuje starannie, prawidłowo i terminowo. Wydawane przez nią orzeczenia świadczą o tym, że potrafi umiejętnie zastosować w praktyce zdobytą wiedzę. Pani referendarz Joanna Anna Wolska wykazuje dużą wiedzę prawniczą w zakresie spraw cywilnych, rodzinnych i wieczystoksięgowych. Z poddanych badaniu akt spraw wynika, że opanowała w bardzo dobrym stopniu prawo materialne i procesowe; wykazuje bardzo dobrą znajomość przepisów prawa, orzecznictwa Sądu Najwyższego, które prawidłowo wykorzystuje w orzekaniu. Ponadto kandydatka na bieżąco poszerza swoją znajomość prawa, zapoznaje się z poglądami doktryny i orzecznictwem, bierze udział w licznych szkoleniach. Dotychczasowy przebieg pracy zawodowej, w tym pracy orzeczniczej w różnych wydziałach, pozwala na stwierdzenie należytego przygotowania do wykonywania pracy sędziego.

Obciążenie i wydajność opiniowanej utrzymane są na właściwym poziomie. Wywiązywanie się z nałożonych obowiązków jest możliwe dzięki dobrze zorganizowanemu warsztatowi pracy. Wydawane przez kandydatkę orzeczenia były poprawne merytorycznie i w sposób zrozumiały uzasadnione. Uzasadnienia były staranne, wyczerpujące i zrozumiałe. Powoływano w nich właściwie przepisy prawa oraz przytaczano orzecznictwo Sądu Najwyższego. Nie budzi zastrzeżeń sprawność prowadzonych postępowań oraz efektywność pracy, jak również stabilność orzecznictwa - należy ją ocenić jako bardzo dobrą.

Z opinii służbowych wynika, że opiniowana pracuje rzetelnie, odpowiedzialnie traktując swoje obowiązki zawodowe, jest kreatywna i samodzielna. Jest osobą o wysokiej kulturze osobistej. Bardzo dobrze potrafi współdziałać z sędziami i sekretariatem. Metodykę pracy kandydatki, jej organizację, terminowość oraz sprawność podejmowanych czynności procesowych i organizacyjnych należy ocenić pozytywnie. Ponadto posiada wszystkie cechy osobowości i predyspozycje konieczne do wykonywania pracy sędziego.

Podsumowując sędzia opiniująca stwierdziła, że Pani referendarz Joanna Anna Wolska w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Jej kwalifikacje oceniła bardzo wysoko, na poziomie bardzo dobrym (5), przy przyjęciu skali ocen od 2 do 5.

Kontrkandydatka w osobie Pani Agnieszki Marii Lubińskiej -Obrzud posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia kryteriów wyboru w stopniu przewyższającym tożsame kryteria wyboru dotyczące Pani Joanny Anny Wolskiej, uzasadniającym przedstawienie jej do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Agnieszka Maria Lubińska-Obrzud urodziła się w 1979 r. w Przemyślu. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, we wrześniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 1 sierpnia do 30 września 2003 r. odbywała staż w Prokuraturze Rejonowej w Rzeszowie. Od 1 października 2003 r. do 31 maja 2004 r. pracowała w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, w II Wydziale Karnym na stanowisku referenta stażysty - praktykanta wykonującego czynności asystenta sędziego. Od 1 czerwca 2004 r. do 8 maja 2011 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie jako asystent sędziego. Obowiązki wykonywała w II Wydziale Karnym, a następnie w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 9 maja 2011 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Dębicy, w którym wykonywała obowiązki do 31 grudnia 2012 r. w V Wydziale Ksiąg Wieczystych oraz I Wydziale Cywilnym. Od 1 stycznia 2013 r. jako referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu do 30 czerwca 2014 r. wykonywała obowiązki w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych, a od 1 lipca 2014 r. - w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 czerwca 2021 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym

w Nowym Sączu. W 2020 r. ukończyła na Uczelni Łazarskiego w Warszawie studia podyplomowe w zakresie prawa egzekucyjnego i windykacji należności, z wynikiem bardzo dobrym. Od lutego 2010 r. do czerwca 2014 r. współpracowała z Wydawnictwem C.H. Beck sp. z o.o. jako redaktor merytoryczny publikacji prawniczych na podstawie autorskiej umowy o dzieło. Podnosi kwalifikacje przez udział w licznych szkoleniach zawodowych, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Marii Lubińskiej-Obrzud sporządziła Pani Magdalena Penar - sędzia Sądu Rejonowego w Gorlicach. Wskazała, że przeprowadzona ocena kwalifikacji kandydatki, poprzedzona badaniem poziomu merytorycznego orzecznictwa oraz sprawności i efektywności podejmowanych czynności, a także organizowania pracy pozwala na przyjęcie, że wypełnia ona obowiązki orzecznicze w sposób wzorowy i z ogromnym zaangażowaniem. Pani referendarz od ponad dziesięciu lat pracuje początkowo w charakterze referendarza sądowego, a obecnie - starszego referendarza sądowego. Wcześniej pracowała w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie w charakterze asystenta sędziego. Dokonując oceny metodyki jej pracy, w tym terminowości i sprawności podejmowanych czynności, podkreślono, że pracuje w sposób bardzo efektywny i rzetelny, co podnosili w swoich opiniach Przewodnicząca I Wydziału Cywilnego oraz Prezes Sądu, w których opiniowana pracuje. Jest osobą bardzo dobrze przygotowaną zawodowo (teoretycznie i praktycznie), bardzo dobrze zna dziedzinę, którą obecnie zajmuje się zawodowo, a jej wiadomości i wiedza prawnicza znacznie poza nią wykraczają. Wykazuje się bardzo dobrą znajomością procedury cywilnej, prawa materialnego i orzecznictwa, co znajduje potwierdzenie w wynikach kontroli podejmowanej w ramach rozpoznawania skarg na orzeczenia Pani referendarz. Analiza orzeczeń i uzasadnień sporządzonych przez opiniowaną potwierdza powyższe opinie.

O bardzo dużym zaangażowaniu, pracowitości i efektowności pracy opiniowanej świadczy również liczba załatwień kandydatki. Przedstawione w sprawozdaniu dane dotyczące obciążenia i efektywności pracy wskazują na jej duże obciążenie wpływem spraw, przy jednocześnie najwyższej liczbie załatwień wśród referendarzy orzekających w I Wydziale Cywilnym w okresie objętym kontrolą. W ocenie przełożonych opiniowaną wyróżnia wysoka kultura osobista, szacunek dla przełożonych, innych pracowników i stron. Jednocześnie jest osobą stanowczą i wymagającą. Ma umiejętność pracy w zespole i jest osobą łubianą przez współpracowników.

Reasumując sędzia opiniująca uznała, że Pani referendarz Agnieszka Maria Lubińska -Obrzud w pełni zasługuje na powołanie jej na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Zakopanem. Jej kwalifikacje oceniła bardzo wysoko, na bardzo dobry (5) przy przyjęciu skali ocen od 2 do 5.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zakopanem, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Joanna Anna Wolska wyróżnia się różnorodnością doświadczenia zawodowego - nie tylko w pracy na stanowisku referendarza sądowego w różnych wydziałach sądu rejonowego, ale również aktywnością naukowo-dydaktyczną. Jest współautorką lub autorką publikacji prawniczych z zakresu prawa cywilnego, prowadzi wykłady w Instytucie Nauk o Zdrowiu w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu, posiada ponadto stopień naukowy doktora, uzyskany na Uniwersytecie w Osnabrück. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Joanny Anny Wolskiej znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jej pracy i opiniach służbowych, w których wskazano, że wydawane przez nią orzeczenia świadczą o tym, że potrafi umiejętnie zastosować w praktyce zdobytą dużą wiedzę prawniczą w zakresie spraw cywilnych, rodzinnych i wieczystoksięgowych. Ponadto posiada wszystkie cechy osobowości i predyspozycje konieczne do wykonywania pracy sędziego.

Kontrkandydatka w osobie Pani Agnieszki Marii Lubińskiej-Obrzud - również rekomendowana przez zespół - także otrzymała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji oraz spełnia wszystkie wymogi stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego i wieloletnie doświadczenie, zdobyte w pracy na stanowisku asystenta sędziego, referendarza sądowego a obecnie starszego referendarza sądowego w różnych wydziałach sądu rejonowego. Kandydatka wykazała się zaangażowaniem w proces samodoskonalenia zawodowego uczestnicząc w licznych szkoleniach i studiach podyplomowych.

W ocenie Rady obydwie kandydatki są porównywalne, mają podobne doświadczenie zawodowe w pracy w wymiarze sprawiedliwości na stanowisku referendarza sądowego, a Pani Agnieszka Maria Lubińska-Obrzud również asystenta sędziego, jednak na korzyść Pani Joanny Anny Wolskiej przemawia fakt, że posiada stopień naukowy doktora, zdobyty na Uniwersytecie w Osnabrück, jak również realizuje się naukowo i dydaktycznie. Rada uznała zatem, że dotychczasowy przebieg ścieżki zawodowej przemawia za wyborem Pani Joanny Anny Wolskiej.

Rada dokonuje wyboru jako organ kolegialny i w tym wypadku oceniła wyżej ogólne przygotowanie merytoryczne Pani Joanny Anny Wolskiej uznając, że w niniejszym postępowaniu nominacyjnym dotychczasowy przebieg ścieżki zawodowej przemawia za jej wyborem. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna i praktyczna, jaką posiada wybrana kandydatka, w połączeniu z doświadczeniem, zdobytym podczas pracy na stanowisku referendarza sądowego, jak również praca naukowo-dydaktyczna, dają gwarancję należytego pełnienia przez nią obowiązków sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Joanny Anny Wolskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, które na posiedzeniu 23 września 2022 r. pozytywnie zaopiniowało kandydatury Pani Agnieszki Marii Lubińskiej-Obrzud i Pani Joanny Anny Wolskiej na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Zakopanem, oddając na każdą z kandydatek - 7 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy braku głosów "nieważnych".

Uczestniczki postępowania uzyskały zatem tak samo wysokie poparcie tego gremium, jednak posiadanie przez Panią Joannę Annę Wolską doświadczenia zawodowego na stanowisku referendarza sądowego, z powodzeniem łączonego z pracą naukowo-dydaktyczną, i stopnia naukowego doktora - uczyniło jej kandydaturę wypełniającą w najwyższym stopniu kryteria z art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Joanna Anna Wolska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej i dającą rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zakopanem.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Joanny Anny Wolskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, zdobyte w pracy na stanowisku referendarza sądowego, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, posiadanie stopnia naukowego doktora, publikacje naukowe,

jak również umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 22 listopada 2022 r. oddano na:

- Panią Agnieszkę Marię Lubińską-Obrzud 8 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 11 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 19 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Joannę Annę Wolską 19 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 20 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).