Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 623.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.10.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 października 2022 r.

UCHWAŁA NR 927/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 października 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 623

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Bartłomiejczuk do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Kozłowskiej i Pana Jerzego Stelmaszuka do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na wolne stanowisko asesorskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 623, zgłosili się:

- Pani Anna Bartłomiejczuk - starszy asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku;

- Pani Anna Kozłowska - starszy asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku;

- Pan Jerzy Stelmaszuk - starszy asystent sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Wiceprzewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 17 października 2022 r. odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na wolne stanowisko asesorskie w wojewódzkim sądzie administracyjnym, objęte niniejszym konkursem. Członkowie zespołu przeanalizowali zgromadzone materiały, omówili szczegółowo wszystkie kandydatury, odbyli naradę i uznali, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali: na Panią Annę Bartłomiejczuk - 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", na Panią Annę Kozłowską - 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", na Pana Jerzego Stelmaszuka - 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się". W konsekwencji zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko asesorskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku, objęte niniejszym konkursem, Pani Anny Bartłomiejczuk. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych i opinii służbowych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia i stażu zawodowego, a także opinią Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 6a § 1 pkt 1 w zw. z art. 6 § 1 pkt 1^1 oraz w art. 6a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 137 ze zm. - dalej: p.u.s.a.).

Podejmując niniejszą uchwałę, Rada uwzględniła konieczność wyróżniania się przez kandydatów wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzinach prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej (art. 6a § 1 pkt 1 w zw. z art. 6 § 1 pkt 6 p.u.s.a.), a także kryteria,

2 wymienione w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS: oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje, a także poziom uzyskanego poparcia środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Bartłomiejczuk do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Anna Bartlomiejczuk urodziła się w 1979 r. w Mońkach. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Białymstoku, we wrześniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. W okresie od 6 czerwca 2003 r. do 31 października 2007 r. pracowała na stanowisku konsultanta prawnego w kancelarii radców prawnych i adwokatów w Białymstoku. Z dniem 5 listopada 2007 r. została zatrudniona w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku, początkowo na stanowisku asystenta sędziego, a od 1 czerwca 2014 r. do chwili obecnej pracuje na stanowisku starszego asystenta sędziego.

Kandydatka realizuje obowiązek podnoszenia kwalifikacji, uczestnicząc w zróżnicowanych formach doskonalenia zawodowego. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego (2004 r.) i w zakresie prawa ochrony środowiska (2019 r.). Odbyła szkolenie dla asystentów sędziego, zorganizowane przez Naczelny Sąd Administracyjny, zakończone złożeniem egzaminu z oceną dobrą plus (2011 r.). Bierze udział w szkoleniach i konferencjach. W marcu 2022 r. wystąpiła na międzynarodowej konferencji z referatem "Mediation in the administrative court proceedings in Poland". Jest autorką rocznych sprawozdań z działalności Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku za lata 2017-2020. Była koordynatorem anonimizacji akt w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym tego Sądu (2018-2019). Od marca 2021 r. do chwili obecnej jest członkiem zespołu badawczo-organizacyjnego Centrum Mediacji Administracyjnej przy Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały ocenione pozytywnie w ocenach okresowych oraz przez sędziów, z którymi współpracowała.

3

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Bartłomiejczuk sporządziła Pani Elżbieta Trykoszko - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Podkreśliła, między innymi, że kandydatka przygotowała projekty uzasadnień do wyroków i postanowień wydanych w sprawach o zróżnicowanej tematyce, a ich analiza dowodzi łatwości poruszania się przez nią w różnorodnych przepisach materialnego prawa administracyjnego, znajomości orzecznictwa oraz pełnego opanowania procedury administracyjnej i sądowoadministracyjnej. Zaznaczyła, że projekty uzasadnień autorstwa kandydatki prezentują bardzo wysoki poziom, który w pełni odpowiada poziomowi posiadanych przez nią umiejętności. W konkluzji stwierdziła, że Pani Anna Bartłomiejczuk jest wyróżniającą się kandydatką na stanowisko asesora sądowego w wojewódzkim sądzie administracyjnym, a jej praca i kwalifikacje zasługują na ocenę celującą.

W ocenie Rady w niniejszym postępowaniu nominacyjnym pozostali kandydaci legitymują się wysokimi kwalifikacjami zawodowymi, ale nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w tak wysokim stopniu, jak Pani Anna Bartłomiejczuk, przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie.

Pani Anna Kozłowska urodziła się w 1979 r. w Białymstoku. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 15 września 2003 r. do 14 czerwca 2010 r. była zatrudniona w II Urzędzie Skarbowym w Białymstoku, początkowo na stanowisku starszego referenta, a następnie inspektora. Z dniem 1 listopada 2006 r. została mianowana urzędnikiem służby cywilnej. Z dniem 15 czerwca 2010 r. została zatrudniona w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku, początkowo na stanowisku asystenta sędziego, a od 1 października 2015 r. do chwili obecnej pracuje na stanowisku starszego asystenta sędziego.

Kandydatka realizuje obowiązek podnoszenia kwalifikacji, uczestnicząc w zróżnicowanych formach doskonalenia zawodowego. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego (2004 r.) i prawa podatkowego (2005 r.). Odbyła szkolenie dla asystentów sędziego, zorganizowane przez Naczelny Sąd Administracyjny, zakończone złożeniem egzaminu z oceną dobrą plus (2011 r.). W 2018 r. ukończyła kurs z podstaw rachunkowości, uzyskując certyfikat księgowego. Bierze udział w szkoleniach i konferencjach. Jest autorką glosy do wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały ocenione pozytywnie w ocenach okresowych oraz przez sędziów, z którymi współpracowała.

4

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Kozłowskiej sporządził Pan Dariusz Marian Zalewski - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Zwrócił szczególną uwagę na wieloletnie doświadczenie kandydatki w stosowaniu prawa administracyjnego, zarówno jako pracownika organu podatkowego, a następnie asystenta sędziego w wojewódzkim sądzie administracyjnym. Podkreślił, że projekty uzasadnień autorstwa kandydatki prezentują wysoki poziom, świadcząc o wszechstronnej znajomości przepisów prawa materialnego i procesowego oraz metod wykładni prawa. W konkluzji stwierdził, że Pani Anna Kozłowska jest bardzo dobrą kandydatką na stanowisko asesora sądowego w wojewódzkim sądzie administracyjnym.

Pan Jerzy Stelmaszuk urodził się w 1981 r. w Białymstoku. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2006-2007 pracował na stanowisku sekretarza sądowego w Izbie Gospodarczej Naczelnego Sądu Administracyjnego. Z dniem 1 kwietnia 2007 r. został zatrudniony w tym Sądzie na stanowisku asystenta sędziego. Do chwili obecnej pełni obowiązki w Izbie Gospodarczej Naczelnego Sądu Administracyjnego, aktualnie na stanowisku starszego asystenta sędziego. W okresie od 2 października 2017 r. do 20 kwietnia 2018 r., w ramach udzielonej delegacji, pełnił czynności administracyjne jako główny specjalista w Departamencie Prawa Administracyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości.

Kandydat realizuje obowiązek podnoszenia kwalifikacji, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. W 2010 r., po odbyciu szkolenia dla asystentów sędziego, zorganizowanego przez Naczelny Sąd Administracyjny, złożył egzamin z oceną dostateczną plus. W marcu 2015 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Posiada doświadczenie dydaktyczne, zdobyte podczas prowadzenia zajęć na kierunku organizacja i bezpieczeństwo imprez masowych na Uniwersytecie Warszawskim, a także podczas wygłoszenia wykładów dla Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie (z zakresu postępowania sądowoadministracyjnego i odpowiedzialności dyscyplinarnej w piłce nożnej). Jest członkiem zespołu redakcyjnego Biuletynu Izby Gospodarczej Naczelnego Sądu Administracyjnego. Od 2012 r. jest związany z Mazowieckim Związkiem Piłki Nożnej jako: przewodniczący Wydziału Dyscypliny (2012-2016), przewodniczący Komisji Prawnej i członek zarządu (2016-2021), członek Komisji Prawnej (2021-2025), a także z Polskim Związkiem Piłki Nożnej jako członek i sekretarz Najwyższej Komisji Odwoławczej (2012-2021) oraz sekretarz Piłkarskiego Sądu Polubownego (2021-2025).

Praca i kwalifikacje kandydata zostały ocenione pozytywnie w ocenach okresowych oraz przez sędziów, z którymi współpracował.

5

Ocenę kwalifikacji Pana Jerzego Stelmaszuka sporządził Pan Grzegorz Dudar - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Podkreślił, między innymi, że kandydat przygotował projekty uzasadnień do wyroków i postanowień wydanych w sprawach o szerokim spektrum, a ich analiza dowodzi bardzo wysokiego poziomu wiedzy z zakresu prawa, zwłaszcza z zakresu prawa administracyjnego materialnego pozostającego we właściwości orzeczniczej Izby Gospodarczej Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zaznaczył, że projekty uzasadnień autorstwa kandydata prezentują wysoki poziom i świadczą o bardzo dobrym przygotowaniu teoretycznym do pracy orzeczniczej, wypracowanej umiejętności stosowania prawa oraz znajomości metod i dyrektyw jego wykładni. W konkluzji stwierdził, że Pan Jerzy Stelmaszuk jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko asesora sądowego w wojewódzkim sądzie administracyjnym.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że wszyscy kandydaci biorący udział w niniejszym postępowaniu nominacyjnym prezentują bardzo wysokie kwalifikacje zawodowe. Jednakże to Pani Anna Bartłomiejczuk uzyskała celującą ocenę pracy i kwalifikacji, a kontrkandydaci otrzymali oceny bardzo dobre. Rada wzięła także pod uwagę,

6 że - w przeciwieństwie do Pani Anny Kozłowskiej i Pana Jerzego Stelmaszuka - wybrana kandydatka odbyła aplikację sądową i złożyła egzamin sędziowski (z wynikiem dobrym).

W przekonaniu Krajowej Rady Sądownictwa przedstawione okoliczności, tj. celująca ocena kwalifikacyjna i pozytywne opinie służbowe, a ponadto staż pracy na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa oraz fakt odbycia aplikacji sądowej i złożenia egzaminu sędziowskiego przemawiają za uznaniem Pani Anny Bartłomiejczuk za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku na posiedzeniu 19 września 2022 r. zaopiniowało osoby biorące udział w niniejszym postępowaniu konkursowym, stwierdzając jednogłośnie (4 głosami "za"), że: Pani Anna Bartłomiejczuk jest wyróżniającą się kandydatką (ocena celująca), a Pani Anna Kozłowska i Pan Jerzy Stelmaszuk są bardzo dobrymi kandydatami na stanowisko asesora sądowego w tym Sądzie.

Pani Anna Bartłomiejczuk - jako jedyna spośród uczestników postępowania - została uznana za wyróżniającą się kandydatkę.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anna Bartłomiejczuk posiada bardzo wysokie kwalifikacje merytoryczne, wszechstronne i wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku asesorskim w wojewódzkim sądzie administracyjnym na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Bartłomiej czuk zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności: wnioski płynące z celującej oceny jej pracy i kwalifikacji oraz z pozytywnych opinii służbowych, różnorodne i wieloletnie doświadczenie zawodowe, w tym odbycie aplikacji sądowej i uzyskanie oceny dobrej z egzaminu sędziowskiego, a także zaopiniowanie jej kandydatury jako wyróżniającej się przez Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

IV

Wyniki glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 19 października 2022 r. oddano na:

7

- Panią Annę Bartłomiejczuk 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 20 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała największą wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Annę Kozłowską 11 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 10 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 21 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Jerzego Stelmaszuka oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 19 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 21 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).

8