Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 710.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.2.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 lutego 2022 r.

UCHWAŁA NR 98/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 lutego 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 710

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Sadkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 710, zgłosiła się Pani dr Anna Sadkowska - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 11 lutego 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Annę Sadkowską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie Pani Anny Sadkowskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Anny Sadkowskiej przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe oraz oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Sadkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Anna Sadkowska urodziła się 1 grudnia 1980 r. w Mławie. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną. W 2005 r. była zatrudniona w kancelarii prawnej na stanowisku doradcy prawnego. W latach 2006-2007 pracowała w Sądzie Rejonowym w Mławie, w I Wydziale Cywilnym jako asystent sędziego. Z dniem 15 listopada 2007 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie. Obowiązki orzecznicze wykonywała w: I Wydziale Cywilnym, Wydziale Ksiąg Wieczystych oraz Wydziale Karnym. Z dniem 1 marca 2019 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie. Obowiązki orzecznicze wykonywała w Wydziale Gospodarczym. Od 2019 r. jest delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości. Obowiązki wykonuje w Wydziale Europejskiego Prawa Cywilnego jako główny specjalista. Uchwałą Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Prawne Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 27 września 2021 r., na podstawie rozprawy doktorskiej pt. "Model nadzoru rynku w systemach oceny zgodności", został jej nadany stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne. Kandydatka uczestniczyła w ramach doskonalenia zawodowego w licznych szkoleniach i wykładach.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Sadkowskiej sporządziła Pani Zuzanna Adamczyk - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie, a uzupełniającą ocenę kwalifikacji sporządziła Pani Anna Gałas - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego Warszawie. W ocenie sędzi wizytator analiza wyników statystycznych oraz wydawanych orzeczeń wskazuje, że Pani referendarz jest sprawnym i dobrze zorganizowanym orzecznikiem. Cechuje ją sumienne i rzetelne podejście do wykonywanych obowiązków oraz zaangażowanie w pracę. Skrupulatność i dokładność wspierają Panią referendarz w dokonywaniu wnikliwej i kompleksowej analizy poddawanych pod jej osąd spraw. Bardzo dobre wyniki stabilności orzecznictwa wskazują, że opiniowana podejmuje trafne decyzje, jasno i przekonująco przedstawiając ich uzasadnienie. Jednocześnie posiada doświadczenie zawodowe i dobre przygotowanie merytoryczne, które pozwala na swobodne poruszanie się w szeroko rozumianej materii zagadnień rejestrowych. Pani referendarz doskonali się zawodowo i jest gotowa pogłębiać wiedzę. W uzupełniającej ocenie kwalifikacji sędzia wizytator uznała, że kandydatka jest pracowita i dobrze przygotowana do wykonywania powierzanych jej obowiązków. Wykonując swoje obowiązki załatwia liczbę spraw zbliżoną do średniej wydziału, a stabilność jej orzeczeń kształtuje się na dobrym poziomie. Wnioski z danych statystycznych pozwalają na stwierdzenie, że Pani referendarz jest sprawnym, rzetelnym i zaangażowanym orzecznikiem, załatwiającym miesięcznie dużą liczbę spraw. Co więcej, znikoma zaskarżalność orzeczeń i niewielki procent zmian/uchyleń świadczy o tym, że po pierwsze podejmuje trafne decyzje, które przekonująco uzasadnia, a po drugie ma wiedzę i doświadczenie pozwalające na sprawne podejmowanie czynności w dużym referacie, w kategorii jakkolwiek tylko spraw rejestrowych, to jednak o szerokim materialnym spektrum z zastosowaniem wielu przepisów ustrojowych podmiotów rejestrowych. Podsumowując, sędzia wizytator uznała, że Pani Anna Sadkowska spełnia formalne przesłanki niezbędne do wykonywania obowiązków sędziego w sądzie rejonowym.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada stosowne doświadczenie zawodowe, zdobyte w ramach wykonywanego zawodu referendarza sądowego oraz starszego referendarza sądowego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Anny Sadkowskiej znajdują odzwierciedlenie w ocenach jej pracy. Zgodnie z przedstawionymi ocenami kwalifikacji, Pani Anna Sadkowska w pełni zasługuje na powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada kandydatka, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Anny Sadkowskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu 17 grudnia 2021 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Anny Sadkowskiej, oddając 11 głosów "za" (51 pkt.), nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", a zatem kandydatka wybrana przez Radę uzyskała poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anna Sadkowska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Sadkowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z ocen jej pracy i kwalifikacji zawodowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, stopień naukowy doktora, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie, a także doskonalenie zawodowe przez udział m.in. w szkoleniach.

IV

Wynik glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 lutego 2022 r. na Panią Annę Sadkowską oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

I I

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).