Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 725.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.1.20

Akt nieoceniany
Wersja od: 20 stycznia 2022 r.

UCHWAŁA NR 48/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 20 stycznia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 725

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Łukasza Oliwy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie.

UZASADNIENIE

I Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 725, zgłosili się:

- Pan Łukasz Oliwa - sędzia Sądu Rejonowego w Rzeszowie oraz

- Pani Anna Monika Wróbel - sędzia Sądu Rejonowego w Przeworsku.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Annę Monikę Wróbel, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1246/2021 z dnia 21 września 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 17 stycznia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa szczegółowo omówił kandydaturę Pana Łukasza Oliwy i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydata na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte niniejszym postępowaniem.

W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół przeprowadził głosowanie nad zgłoszoną kandydaturą. Na skutek zarządzonego przez Przewodniczącego zespołu głosowania Pan Łukasz Oliwa uzyskał 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Łukasza Oliwy na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją przemawiały (ocenione łącznie): bogate doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy prawniczej oraz bardzo dobra ocena kwalifikacji. Zespół podkreślił, że nie podzielił negatywnej opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie na temat uczestnika postępowania.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym oceną kwalifikacji oraz jego doświadczeniem zawodowym.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Łukasza Oliwy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Łukasz Oliwa urodził się w 1981 r. w Rzeszowie. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2006 r. pracował jako asystent radcy prawnego w firmie prawniczej w Rzeszowie. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, we wrześniu 2008 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus. W latach 2008-2011 zajmował stanowisko asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, a następnie, do 19 marca 2012 r., zajmował stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 marca 2012 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Żarach. Z dniem 1 czerwca 2018 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie, w którym orzeka w pionie cywilnym. Od 31 lipca 2019 r. do 31 marca 2021 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego XI Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Rzeszowie, a od 1 kwietnia 2021 r. pełni funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Kandydat podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Łukasza Oliwy sporządziła Pani Brygida Gradkowska-Ferenc - sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która sformułowała bardzo dobrą ocenę pracy kandydata, podkreślając, że zarówno dane statystyczne, jak i merytoryczna weryfikacja jakości orzecznictwa świadczą o jego pracowitości, zaangażowaniu zawodowym oraz wysokim poziomie wiedzy prawniczej. Opiniująca podkreśliła, że w stosunku do kandydata nie toczy się postępowanie karne, dyscyplinarne bądź wyjaśniające, nie było prowadzone postępowanie dyscyplinarne, nie miało miejsca wytknięcie oczywistej obrazy przepisów, ani nie stwierdzono uchybienia w zakresie sprawności postępowania i zwrócenia na nie uwagi, względnie nie doszło do stwierdzenia uchybień przez Sąd Najwyższy. Jednocześnie podkreśliła, że Pan Łukasz Oliwa cieszy się bardzo dobrą opinią w miejscu pracy, rzetelnie wywiązuje się ze swoich zadań, posiada umiejętność organizacji pracy w wydziale jako jego przewodniczący. Prezentuje wysoki poziom kultury osobistej, jest godnym polecenia kandydatem oraz daje gwarancję właściwego wykonywania obowiązków, a w szczególności spełnia wszystkie wymogi formalne i merytoryczne do przedstawienia jego kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Łukasz Oliwa legitymuje się niemal dziesięcioletnim doświadczeniem orzeczniczym na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz doświadczeniem, wynikającym z zajmowania wcześniej stanowiska referendarza sądowego i asystenta sędziego. Posiada także doświadczenie w wykonywaniu funkcji w sądownictwie powszechnym. Jego bogate doświadczenie prawnicze oraz wysoki poziom kwalifikacji potwierdza sporządzona na potrzeby niniejszego postępowania bardzo dobra ocena pracy i kwalifikacji.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Łukasza Oliwy za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej, obejmującej jedynie jednego uczestnika postępowania, przyjęte kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie 8 grudnia 2021 r. Pan Łukasz Oliwa uzyskał negatywną opinię (1 głos "za", 1 głos "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się"). Rada, uwzględniając udokumentowany protokolarnie przebieg posiedzenia Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie, stwierdziła, że ocena dokonana przez ten organ została sporządzona bez faktycznego uwzględnienia przedstawionej w toku posiedzenia 8 grudnia 2021 r. oceny kwalifikacji z jej pozytywnymi dla kandydata wnioskami oraz nie zawiera uzasadnienia dokonanej przez Kolegium negatywnej oceny jego kandydatury. Uwzględniając tę okoliczność stwierdzić należało, że badaniu Krajowej Rady Sądownictwa podlega ogół okoliczności prowadzących do wyboru adekwatnej kandydatury na wolne stanowisko sędziowskie, co w przypadku braku przesłanek do sformułowania negatywnych wniosków w zakresie adekwatności kandydatury Pana Łukasza Oliwy na stanowisko sędziego sądu okręgowego, pociąga za sobą konieczność nieuwzględnienia opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego jako pozostającej w konkurencji z całokształtem materiałów postępowania. Rada dokonując wszechstronnej oceny kandydatury Pana Łukasza Oliwy w oparciu o jego akta osobowe, ocenę kwalifikacji i pozostałe materiały postępowania nie znalazła podstaw umożliwiających podzielenie negatywnej opinii, przedstawionej przez Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Łukasz Oliwa posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, doświadczenie orzecznicze oraz wynikające z pełnienia funkcji zastępcy przewodniczącego wydziału, a następnie przewodniczącego wydziału, poprzedzone pracą na stanowisku asystenta sędziego i referendarza sądowego, a także stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje pracując na przestrzeni wielu lat w sądownictwie powszechnym. Zdaniem Rady, daje on rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Łukasza Oliwy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności jego dotychczasowa praca w sądownictwie powszechnym oraz bardzo dobra ocena kwalifikacji, które świadczą o adekwatności jego kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 20 stycznia 2022 r. na Pana Łukasza Oliwę oddano 17 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).