Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 622.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.1.20

Akt nieoceniany
Wersja od: 20 stycznia 2022 r.

UCHWAŁA NR 44/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 20 stycznia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 622

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Mieczysława Potejki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 622, zgłosił się Pan Mieczysław Potejko - sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 17 stycznia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa szczegółowo omówił kandydaturę i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Mieczysława Potejki na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego, objęte niniejszym postępowaniem.

W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół przeprowadził głosowanie nad zgłoszoną kandydaturą. Na skutek zarządzonego przez Przewodniczącego zespołu głosowania Pan Mieczysław Potejko uzyskał 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Mieczysława Potejki na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją przemawiały (ocenione łącznie): bogate, wieloletnie doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy prawniczej, pozytywna ocena kwalifikacji oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, jego doświadczeniem zawodowym, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Mieczysława Potejki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Mieczysław Potejko urodził się w 1956 r. w Wilnie. W 1979 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Katowicach, we wrześniu 1981 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W 1981 r. ukończył studium "Teoria i praktyka propagandy socjalistycznej". W latach 1981-1983 zajmował stanowisko asesora sądowego - początkowo w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie, a od 1 maja 1983 r. - w Sądzie Rejonowym w Jaworznie. Uchwałą Rady Państwa z dnia 6 lipca 1983 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Chrzanowie. W latach 1983-2003 zajmował stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie, w którym w latach 1987-1995 pełnił funkcję Przewodniczącego II Wydziału Karnego. W 1989 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie wymiaru sprawiedliwości. W latach 1990-1998 pełnił funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Chrzanowie, w latach 1995- 2003 - funkcję Przewodniczącego Wydziału Gospodarczego, a w latach 1998-2003 - funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Chrzanowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 czerwca 2004 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie. Orzeka w IX Wydziale Gospodarczym, a w latach 2005-2017 pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego Wydziału i następnie funkcję Przewodniczącego Wydziału. W 2007 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa gospodarczego z elementami ekonomii prawa. Od 17 lipca 2017 r. pełni funkcję Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Kandydat podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pana Mieczysława Potejki sporządził Pan Jerzy Bess - sędzia Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który pozytywnie ocenił pracę i orzecznictwo kandydata. Podkreślił pracowitość i rzetelność Pana sędziego przy wykonywaniu powierzonych mu obowiązków orzeczniczych, stwierdzając, że zakres zadań orzeczniczych, przy skomplikowanym charakterze spraw przydzielonych kandydatowi do rozstrzygnięcia, wymaga znacznego nakładu pracy i dobrej jej organizacji. Duże zaangażowanie i prawidłowa metodyka pracy oraz sprawność w prowadzeniu postępowań pozwala opiniowanemu na osiągnięcie bardzo dobrych wyników statystycznych, co przekłada się na możliwie szybkie rozstrzyganie sporów dzięki wydaniu sprawiedliwego rozstrzygnięcia w sprawie. Odnośnie do sprawności postępowania stwierdził, że kandydat niezbędne czynności podejmuje terminowo i podkreślił, że praktycznie wszystkie uzasadnienia sporządza w terminie. Pan Mieczysław Potejko wykazuje odpowiedni poziom wiedzy prawniczej, popartej znajomością orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz poglądów prezentowanych w literaturze prawniczej, co potwierdzają wyniki postępowania odwoławczego, przy czym przypadki uchylenia bądź zmiany wyroku, bądź dostrzeżone w toku analizy uchybienia, nie mogą dyskredytować jego dorobku orzeczniczego. Podsumowując sędzia opiniujący wyraził stanowisko, że - w świetle wyników dokonanej analizy - pracę i orzecznictwo Pana Mieczysława Potejki należy ocenić pozytywnie. Dostrzegając nieco odmienną specyfikę postępowania przed sądem I, a sądem II instancji, podniósł, że kandydat w swojej karierze zawodowej zasadniczo zawsze orzekał w sądzie I instancji, tym samym brak było możliwości dokonania oceny orzecznictwa kandydata w sprawach drugoinstancyjnych.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Mieczysław Potejko legitymuje się ponadtrzydziestoośmioletnim doświadczeniem orzeczniczym, wynikającym z zajmowania stanowiska sędziego sądu rejonowego i sędziego sądu okręgowego. Posiada bogate doświadczenie prawnicze, zdobyte na przestrzeni lat pracy w sądownictwie powszechnym, w tym zajmując stanowiska funkcyjne. Jego kwalifikacje zostały ocenione wysoko w sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania ocenie kwalifikacji, w której podkreślono bardzo dobre wyniki statystyczne jego pracy.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Mieczysława Potejki za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej, obejmującej jedynie jednego uczestnika postępowania, kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie 25 listopada 2021 r. Pan Mieczysław Potejko uzyskał pozytywną opinię tego gremium (5 głosami "za" i 3 głosami "przeciw"). W odpowiednim stopniu wypełnił zatem kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Mieczysław Potejko posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe oraz praktyczne doświadczenie orzecznicze na stanowiskach sędziowskich w sądownictwie powszechnym, a także stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje wykonując na przestrzeni lat pracę sędziego, uzyskując bardzo dobrą stabilność orzecznictwa i terminowo realizując swoje obowiązki. Zdaniem Rady daje

A on rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Mieczysława Potejki zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bogate doświadczenie orzecznicze oraz ocena kwalifikacji. Dotychczasowa praca zawodowa kandydata, w tym doświadczenie w wykonywaniu funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym i uzyskany przez niego poziom wiedzy prawniczej oraz doświadczenia życiowego świadczą o adekwatności kandydatury Pana Mieczysława Potejki na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 20 stycznia 2022 r. na Pana Mieczysława Potejkę oddano 13 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 13 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).