Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 520.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.1.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 stycznia 2022 r.

UCHWAŁA NR 23/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 18 stycznia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 520

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Roberta Marka Bełcząckiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Pawła Wojciecha Kaszaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

UZASADNIENIE

I Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 520, zgłosili się:

- Pan Robert Marek Bełczącki - sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie,

- Pan Bartłomiej Piotr Biegański - sędzia Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim oraz

- Pan Paweł Wojciech Kaszak - sędzia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Pana Bartłomieja Piotra Biegańskiego, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 978/2021 z dnia 16 lipca 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jego zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 17 stycznia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Roberta Marka Bełcząckiego oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" oraz "wstrzymujących się", zaś na Pana Pawła Wojciecha Kaszaka - nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie Pana Roberta Marka Bełcząckiego. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych kandydatów, wynikami liczbowymi i jakościowymi orzecznictwa, dotychczas zdobytym doświadczeniem zawodowym i poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że Pan Robert Marek Bełczącki spełnia przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego: legitymuje się odpowiednim doświadczeniem życiowym i stażem zawodowym, a jego praca i kwalifikacje zostały pozytywnie ocenione przez sędziów opiniujących. Ponadto kandydat jest autorem publikacji z zakresu prawa cywilnego, laureatem Nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Sportu oraz Nagrody Ministra Edukacji i Nauki, uzyskał także wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w szczególności: doświadczeniem zawodowym, w tym doświadczeniem w stosowaniu przepisów prawa, dorobkiem naukowym, opiniami przełożonych, rekomendacjami, publikacjami i innymi dokumentami dołączonymi do karty zgłoszenia, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Roberta Marka Bełcząckiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydatów

1. Pan Robert Marek Bełczącki urodził się 31 marca 1982 r. w Świdniku. W 2006 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Również w 2006 r. ukończył, na tej samej uczelni, studia z zakresu fdozofii teoretycznej z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W tym samym roku ukończył także na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim studia podyplomowe "Organizacje pozarządowe w społeczeństwie obywatelskim". Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, w 2009 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Od 1 marca 2010 r. do 26 czerwca 2014 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 czerwca 2014 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie. W okresie od 27 czerwca 2014 r. do 10 lutego 2016 r. orzekał w III Wydziale Karnym, a następnie w I Wydziale Cywilnym. Jest autorem publikacji z zakresu prawa cywilnego (m.in. Wykładnia art. 33 pkt 2 k.r.i.o. w odniesieniu do przedmiotów majątkowych nabytych w wyniku działu spadku, Rodzina i Prawo 2011/19 s. 47-56; Kognicja sądu wieczystoksięgowego - kwestie proceduralne, Przegląd Sądowy 2011/10 s. 5-39; Przedsiębiorstwo jako przedmiot obrotu w polskim i w niemieckim prawie prywatnym, Rejent 2010/1 s. 61-98; Dwa modele patentu, Rzecznik Patentowy 2006/3-4 s. 89-105), laureatem Nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w konkursie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej za pracę pt. "Przedsiębiorstwo jako dobro niematerialne i możliwość jego ochrony na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji" (grudzień 2004 r.) oraz Nagrody Ministra Edukacji i Nauki w konkursie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej za pracę pt. "Ekonomiczna analiza patentu" (grudzień 2005 r.). Podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach, również zagranicznych, w 2016 r. brał udział w Tribunal de grande instance de Toulon (Francja), EJTN Exchange Program 2016 - Programie Wymiany Sędziów i Prokuratorów.

Ocenę kwalifikacji kandydata w zakresie spraw cywilnych sporządziła Pani Iwona Grzegorzewska - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Opiniująca wskazała, że przeprowadzona analiza pozwala na stwierdzenie, że Pan Robert Marek Bełczącki wykazuje się dużą wiedzą w zakresie prawa cywilnego materialnego i procesowego. Zwraca uwagę prowadzenie spraw z opracowaną koncepcją i poszanowaniem zasad ekonomiki procesowej. W ocenianym okresie Pan sędzia orzekał w szeregu spraw cywilnych o zróżnicowanym charakterze, stopniu skomplikowania i zakresie przedmiotowym. W obszernym referacie (obecnie 909 spraw) znajdowały się sprawy dotyczące typowych, nieskomplikowanych stosunków cywilnych, jak i złożone merytorycznie sprawy dotyczące np. kwestii kredytów hipotecznych denominowanych do waluty obcej, ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, czy polisolokat, rozpatrywane w kontekście stosowania klauzul abuzywnych w umowach z konsumentami. Dające się zauważyć uchybienia były nieliczne i nie nosiły znamion rażącego naruszenia prawa, a często wynikały z uwarunkowań obiektywnych, systemowych, takich jak bardzo duże obciążenie referatu czy nieobecności pracowników sekretariatu, a także konieczność wykonywania czynności sędziowskich w ramach przydziału dodatkowego w III Wydziale Karnym. Ogólna ocena: pozytywna.

Ocenę kwalifikacji kandydata w zakresie spraw karnych sporządził Pan Piotr Bojarczuk - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Opiniujący wskazał, że Pan Robert Marek Bełczącki wykazuje się dobrą znajomością prawa karnego - materialnego i procesowego, dobrze radzi sobie z rozpoznawaniem spraw złożonych, zarówno prawnie, jak i faktycznie. Uzasadnienia orzeczeń sporządzane są wnikliwie i dokładnie, język jest jasny i zrozumiały dla uczestników postępowania nie mających wykształcenia prawniczego. Orzecznictwo opiniowanego cechuje dobra stabilność. Kandydat cieszy się bardzo dobrą opinią przełożonych. Ocena łączna: pozytywna.

Pan Paweł Wojciech Kaszak posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Pan Paweł Wojciech Kaszak urodził się 20 sierpnia 1979 r. w Lublinie. W 2003 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2007 r. ukończył aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie i złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus. W okresie od 1 maja do 22 lipca 2007 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Lublinie, następnie - od 23 lipca 2007 r. do 19 maja 2010 r. - na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 kwietnia 2010 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego tego Sądu. Od 20 maja 2010 r. orzeka w II Wydziale Cywilnym.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządziła Pani Agnieszka Bedyńska-Abramczyk - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Opiniująca wskazała, że Pan Paweł Wojciech Kaszak wykazuje się dobrą znajomością przepisów prawa cywilnego, zarówno materialnego, jak i procedury, znajomość obowiązujących przepisów wspiera orzecznictwem i poglądami doktryny. Oceniane orzeczenia i ich uzasadnienia wskazują na znajomość materiału dowodowego rozpoznawanych spraw, analityczny sposób jego oceny, umiejętność logicznego argumentowania. Poprawność stosowanej polszczyzny oraz profesjonalizm języka prawniczego nie budzą zastrzeżeń. Także kultura urzędowania Pana sędziego jest na wysokim poziomie. W ocenianym okresie do referatu kandydata wpłynęło ogółem 4506 spraw, z czego załatwionych zostało 1648 spraw, w tym 961 to załatwienia merytoryczne. Pan Paweł Wojciech Kaszak sporządził w omawianym okresie 318 uzasadnień, 99,7% w terminie ustawowym. Na 127 spraw, w których wniesiono apelację, w 24 doszło do zmiany orzeczenia, w 7 do uchylenia i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania. W 1 sprawie stwierdzono przewlekłość postępowania. Kandydat uzyskał pozytywne opinie przełożonych. Ogólna ocena: pozytywna.

ni

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada wprawdzie krótszy staż orzeczniczy, jednak doświadczenie zawodowe Pana Roberta Marka Bełcząckiego jest bardziej zróżnicowane niż w przypadku kontrkandydata - orzekał on bowiem zarówno w sprawach cywilnych, jak i karnych i na obu tych polach uzyskał pozytywne oceny oraz bardzo dobre wyniki statystyczne. Pracował również jako asystent sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej, co niewątpliwie jest cennym doświadczeniem dla sędziego orzekającego w pionie cywilnym. Zwraca również uwagę, że Pan Robert Marek Bełczącki uczestniczył w licznych szkoleniach zagranicznych, w 2016 r. wziął udział w Programie Wymiany Sędziów i Prokuratorów Tribunal de grande instance de Toulon (Francja), EJTN Exchange Program 2016. Jest także autorem publikacji z zakresu prawa cywilnego oraz laureatem nagród - Nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w konkursie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej za pracę pt. "Przedsiębiorstwo jako dobro niematerialne i możliwość jego ochrony na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji" (grudzień 2004 r.) oraz Nagrody Ministra Edukacji i Nauki w konkursie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej za pracę pt. "Ekonomiczna analiza patentu" (grudzień 2005 r.). Okoliczności te świadczą o dużej wszechstronności kandydata i jego istotnym zaangażowaniu w doskonalenie zawodowe oraz poszerzanie kompetencji.

Kontrkandydat w osobie Pana Pawła Wojciecha Kaszaka posiada nieco dłuższy staż orzeczniczy, uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji, wykazuje się dobrą znajomością przepisów prawa cywilnego, zarówno materialnego, jak i procedury, znajomością orzecznictwa i poglądów doktryny. Bez wątpienia jest sprawnym, rzetelnym i dobrze przygotowanym merytorycznie orzecznikiem, jednak w niniejszym postępowaniu to Pan Robert Marek Bełczącki okazał się kandydatem spełniającym wszystkie rozpatrywane kryteria najpełniej i w najwyższym stopniu.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Roberta Marka Bełcząckiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu 24 listopada 2021 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Roberta Marka Bełcząckiego, oddając 7 głosów "za" oraz nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", przy mocy poparcia 34 punktów, a kandydaturę Pana Pawła Wojciecha Kaszaka, oddając 7 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", przy mocy poparcia 32,5 punktów. Zatem wybrany przez Radę kandydat uzyskał nieco więcej punktów poparcia.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Robert Marek Bełczącki posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Jednocześnie Krajowa Rada Sądownictwa pragnie podkreślić, że w niniejszym konkursie miała do czynienia z kandydatami prezentującymi bardzo wyrównany i wysoki poziom, w związku z czym o wyborze jednego z nich decydować musiały niuanse. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Roberta Marka Bełcząckiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy - wnioski płynące z pozytywnych ocen kwalifikacyjnych, bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte nagrody, publikacje, a także nieco wyższe niż w przypadku kontrkandydata poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Powyższe w żadnym wypadku nie pozbawia Pana Pawła Wojciecha Kaszaka możliwości startowania w innych konkursach, ani nie dezawuuje jego kandydatury, która niewątpliwie posiada szereg istotnych zalet. Jednak w niniejszym postępowaniu to kandydatura Pana Roberta Marka Bełcząckiego spełnia wszystkie kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu okręgowego najpełniej i w najwyższym stopniu.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 stycznia 2022 r. na:

- Pana Roberta Marka Bełcząckiego oddano 12 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Pawła Wojciecha Kaszaka oddano 4 głosy "za" oraz 1 głos "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).