Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 709.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.1.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 stycznia 2022 r.

UCHWAŁA NR 22/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 18 stycznia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 709

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Aleksandry Jolanty Redyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Stanisława Koca do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 709, zgłosili się: - Pan Stanisław Koc - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu oraz

- Pani Aleksandra Jolanta Redyk - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 17 stycznia 2022 r. zespół członków Ki aj owej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Stanisława Koca oddali 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 2 głosach "wstrzymujących się" a na Panią Aleksandrę Jolantę Redyk oddali 3 głosy "za, przy biaku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy Pani Aleksandiy Jolanty Redyk. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że Pani Aleksandra Jolanta Redyk legitymuje się odpowiednim doświadczeniem życiowym i stażem zawodowym, a jej praca i kwalifikacje zostały ocenione przez sędzię wizytator jako dobre. Ponadto Pani Aleksandra Jolanta Redyk posiada szerokie i różnorodne doświadczenie zawodowe - również jako pełnomocnik procesowy oraz otrzymała jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2021 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Aleksandry Jolanty Redyk, oddając 7 głosów "za, 0 głosów "przeciw" oraz 0 głosów "wstrzymujących się".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektóiych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Aleksandry Jolanty Redyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy.

II

Charakterystyka kandydatów

1. Pani Aleksandra Jolanta Redyk urodziła się 9 maja 1984 r. w Kutnie. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2004 r. była zatrudniona w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie- Azorach na stanowisku referenta. W 2008 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 2 listopada 2009 r. do 31 grudnia 2012 r. była zatrudniona w Kancelarii Radcy Prawnego Andrzeja Bokieja w Bydgoszczy, z tym, że do 31 stycznia 2011 r. - na stanowisku asystenta radcy prawnego, w wymiarze 14 czasu pracy, a następnie na stanowisku aplikanta radcowskiego, w wymiarze /2 czasu pracy. W okresie od 2 listopada 2009 r. do 15 września 2014 r. była również zatrudniona w Kancelarii Radcy Prawnego Jakuba Sosnowskiego w Bydgoszczy, z tym, że do 31 maja 2010 r. - na stanowisku asystenta radcy prawnego, w wymiarze 14 czasu pracy, a następnie - do 2 stycznia 2011 r. - na stanowisku aplikanta radcowskiego, w wymiarze % czasu pracy, zaś w okresie od 3 stycznia 2011 r. do 5 lipca 2013 r. - w wymiarze /2 czasu pracy. Po odbyciu aplikacji radcowskiej,

w 2013 r. złożyła egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Na podstawie uchwały Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy z dnia 13 maja 2013 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. W okresie od 6 lipca 2013 r. do 15 września 2014 r. była zatrudniona na stanowisku radcy prawnego w Kancelarii Radcy Prawnego Jakuba Sosnowskiego w Bydgoszczy. Od 7 lipca 2015 r. do 31 lipca 2017 r. wykonywała zawód radcy prawnego w ramach indywidualnej kancelarii radcy prawnego w Bydgoszczy. Na podstawie uchwały Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy z dnia 24 lipca 2017 r. zostało zawieszone jej prawo do wykonywania zawodu radcy prawnego w związku z zatrudnieniem w organach wymiaru sprawiedliwości - od 7 sierpnia 2017 r. do 29 kwietnia 2018 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, w którym wykonywała obowiązki w VIII Wydziale Gospodarczym oraz w II Wydziale Cywilnym. Od 30 kwietnia 2018 r. do 2 września 2019 r. pracowała jako referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu, w I Wydziale Cywilnym. Od 3 września 2019 r. jest zatrudniona jako referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, wykonując obowiązki orzecznicze w VIII Wydziale Gospodarczym.

Ocenę kwalifikacji Pani Aleksandry Jolanty Redyk sporządziła Pani Barbara Jankowska-Kocon - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Wskazała, że do obecnego zgłoszenia kandydatka dołączyła spis 50 sygnatur spraw identyczny ze spisem sygnatur złożonym na potrzeby zgłoszenia kandydatury na stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu (M.P. z 2021 r., poz. 212). W wykazie wskazane zostały praktycznie wyłącznie sprawy dotyczące szeroko rozumianego postępowania cywilnego, a ponadto były to w większości sprawy poddane już ocenie w maju 2018 r., przy zgłoszeniu kandydatury na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Tucholi (M.P. z 2018 r., poz. 256). Kandydatka występowała w charakterze pełnomocnika procesowego w szerokim spektrum spraw cywilnych - o zapłatę z tytułu różnych umów o charakterze cywilnym, odszkodowanie, zadośćuczynienie, również w sprawach gospodarczych. Podejmowała również czynności w sprawach rodzinnych, z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Pisma procesowe były formułowane prawidłowo, a podejmowane czynności skutecznie prowadziły do rozstrzygnięć korzystnych dla jej mocodawców. Kandydatka dołączyła do zgłoszenia pozytywne opinie przełożonych, dotyczące okresu jej pracy jako referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu oraz w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy. W opiniach zawarte są pozytywne prognozy co do prawidłowego wykonywania przez kandydatkę zawodu sędziego, które sędzia wizytator podzieliła uznając, że Pani Aleksandra Jolanta Redyk jest dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pan Stanisław Koc posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pan Stanisław Koc urodził się 2 marca 1978 r. w Bydgoszczy. W 2003 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dostateczną. W 2008 r., po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, złożył egzamin sędziowski ż łącznym wynikiem dobrym. W okresie od 29 grudnia 2008 r. do 31 grudnia 2015 r. pracował jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, następnie - od 1 stycznia 2016 r. do 28 lutego 2018 r. również na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu. Decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dniem 1 marca 2018 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu - obowiązki pełnił w VIII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego, a następnie w I Wydziale Cywilnym. Jest autorem kilku publikacji historycznych dotyczących historii Inowrocławia oraz prawniczej pt. "Reforma rolna 50 ha" (Inowrocław, 2018). W 2009 r. otrzymał wyróżnienie Prezydenta Inowrocławia za monografię "Kościół farny pod wezwaniem św. Mikołaja w Inowrocławiu". Kandydat uczestniczy w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Stanisława Koca sporządził Pan Tomasz Adamski - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Wskazał, że kandydata cechuje dobre przygotowanie merytoryczne do rozpoznawania spraw. Przeanalizowany materiał prowadzi do wniosku, że opiniowany wyróżnia się rzetelnością, pracowitością, wysokim poziomem wiedzy prawniczej i umiejętnością jej wykorzystania w praktyce. Mimo dużego obciążenia referatu, Pan referendarz dobrze opanował wpływ, a wyniki liczbowe i stabilność orzecznictwa są na bardzo dobrym poziomie i nie budzą żadnych zastrzeżeń. W ocenie sędziego wizytatora Pan referendarz jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kandydat otrzymał pozytywne opinie przełożonych.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Aleksandra Jolanta Redyk - przedstawiona do powołania - otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacji oraz posiada bogate i zróżnicowane doświadczenie zawodowe - pracowała jako asystent radcy prawnego, następnie radca prawny, zarówno zatrudniony w kancelarii, jak i prowadzący działalność w formie indywidualnej kancelarii radcy prawnego, jak i asystent sędziego. Zdobyła też doświadczenie orzecznicze jako referendarz sądowy.

Kontrkandydat w osobie Pana Stanisława Koca również otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacji, z której wynika, że jest sprawnym i merytorycznie dobrze przygotowanym orzecznikiem. Jego staż zawodowy na stanowisku referendarskim jest porównywalny, a nawet nieco dłuższy niż kandydatki przedstawionej do powołania. Pan Stanisław Koc pracował jako asystent sędziego, a obecnie zajmuje stanowisko referendarza sądowego, jednak - w przeciwieństwie do wybranej kandydatki - nie wykonywał nigdy wolnego zawodu prawniczego, co powoduje, że jego łączny staż w wykonywaniu samodzielnego zawodu prawniczego jest krótszy niż Pani Aleksandry Jolanty Redyk. Do atutów kandydata należy zaliczyć publikacje - chociaż tylko jedna z nich - p.t. "Reforma rolna 50 ha" (Inowrocław, 2018) dotyczy zagadnień prawnych, pozostałe zaś to prace o historii Inowrocławia.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Aleksandra Jolanta Redyk, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy radcy prawnego, asystenta sędziego a obecnie referendarza sądowego, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią zawodu sędziego.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2021 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Aleksandry Jolanty Redyk, oddając 7 głosów "za", 0 głosów "przeciw" oraz 0 głosów "wstrzymujących się". Na tym samym posiedzeniu Kolegium pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Stanisława Koca, oddając 4 głosy "za", 0 głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się". Osoba wybrana przez Radę uzyskała zatem, w przeciwieństwie do kontrkandydata, jednogłośne poparcie tego gremium.

Wszystkie powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Aleksandry Jolanty Redyk za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Aleksandra Jolanta Redyk posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także odpowiednią wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Aleksandry Jolanty Redyk zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności zróżnicowane doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania samodzielnej praktyki radcowskiej, obowiązków asystenta sędziego, a obecnie pracy na stanowisku referendarza sądowego, wnioski płynące z pozytywnej oceny kwalifikacyjnej oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Jednocześnie Krajowa Rada Sądownictwa zauważa, że powyższe w żadnym wypadku nie pozbawia Pana Stanisława Koca możliwości startowania w innych konkursach, ani nie dezawuuje jego kandydatury, która niewątpliwie posiada szereg istotnych zalet. Jednak w niniejszym postępowaniu to kandydatura Pani Aleksandry Jolanty Redyk - odznaczającej się bogatszym doświadczeniem zawodowym i wyższym poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy - spełnia wszystkie kryteria wyboru na stanowisko sędziowskie najpełniej i w najwyższym stopniu.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 stycznia 2022 r. na:

- Pana Stanisława Koca oddano 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 10 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Aleksandrę Jolantę Redyk oddano 14 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).