Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 725.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.1.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 stycznia 2022 r.

UCHWAŁA NR 21/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 18 stycznia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 725

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Daniela Sobocińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 725, zgłosił się Pan Daniel Sobociński - sędzia Sądu Rejonowego w Mogilnie

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 17 stycznia 2022 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Daniela Sobocińskiego oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy Pana Daniela Sobocińskiego. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji oraz informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

W ocenie zespołu kandydat spełnia przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego: legitymuje się odpowiednim doświadczeniem życiowym i stażem zawodowym, a jego praca została oceniona pozytywnie przez sędziego wizytatora, sporządzającego ocenę kwalifikacji.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydata oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Daniela Sobocińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Daniel Sobociński urodził się 19 stycznia 1980 r. w Jaksicach. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dostateczną plus, uzyskują tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji prokuratorskiej w okręgu Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, w 2008 r. złożył egzamin prokuratorski z wynikiem dobrym. Od 1 czerwca do 31 sierpnia 2009 r. pracował jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu. Od 1 września do 30 października 2009 r. był zatrudniony jako asystent prokuratora w Prokuraturze Apelacyjnej w Poznaniu. Następnie, od 3 listopada 2009 r. do 31 sierpnia 2010r. zajmował stanowisko asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Mogilnie.

W grudniu 2009 r. złożył z wynikiem pozytywnym egzamin adwokacki i od 1 września 2010 r. prowadził indywidualną kancelarię adwokacką. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 maja 2016 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Mogilnie. Od 2 lipca 2019 r. został powołany do pełnienia funkcji Prezesa tego Sądu na czteroletnią kadencję, od 1 października 2019 r. pełni funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego, a od 27 czerwca do 1 października 2019 r. orzekał również w II Wydziale Karnym tego Sądu. Od 12 lipca 2021 r. został delegowany przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku do orzekania w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Bydgoszczy na okres 1 roku. Kandydat podnosi kwalifikacje uczestnicząc w licznych szkoleniach, w 2018 r. ukończył czteroletni cykl kształcenia na studiach doktoranckich w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, a w 2021 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu psychiatrii i psychologii dla sędziów na Uniwersytecie Łódzkim, z wynikiem bardzo dobrym.

Ocenę kwalifikacji Pana Daniela Sobocińskiego sporządził Pan Bogumił Goraj - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, który wskazał, że ocena pracy kandydata prowadzi do wniosku, że spełnia on warunki do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego. W okresie objętym oceną Pan sędzia, mimo obciążenia obowiązkami administracyjnymi związanymi z funkcją Prezesa Sądu, załatwił dużą liczbę spraw. Nieopanowanie wpływu wynikało ze zwiększonego przydziału spraw związanego z delegowaniem drugiej sędzi orzekającej w I Wydziale Cywilnym do Sądu Rejonowego w Żninie, epidemią COVID-19, zwolnieniami lekarskimi referendarzy sądowych oraz kończeniem wcześniej przydzielonych spraw w II Wydziale Karnym. Należy wysoko ocenić stabilność orzecznictwa kandydata. Jedynie w 7 z 43 spraw sąd II instancji zmienił zaskarżone orzeczenie, w żadnej sprawie orzeczenie nie zostało uchylone, a tylko w jednej sprawie sąd odwoławczy zmienił ustalenia faktyczne sądu I instancji. Również sprawność i ekonomika prowadzenia postępowania nie budzą zastrzeżeń. Uzasadnienia sporządzane są co do zasady w ustawowym terminie, natomiast wszystkie przypadki przekroczenia tego terminu były usprawiedliwione. W ocenie sędziego wizytatora Pan Daniel Sobociński wyróżnia się fachowością, pracowitością, wysokim poziomem wiedzy prawniczej oraz umiejętnością jej zastosowania w praktyce. Ta pozytywna ocena zarówno pracy kandydata, jak i jego cech osobowości znalazła potwierdzenie w opinii służbowej Prezesa Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

ni

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Daniel Sobociński posiada odpowiedni staż orzeczniczy oraz szeroką wiedzę prawniczą. Wysokie kwalifikacje merytoryczne kandydata znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jego pracy i kwalifikacji. Także wyniki liczbowe oraz stabilność orzecznictwa nie budzą zastrzeżeń. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoietyczna, jaką posiada Pan Daniel Sobociński, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej sędziego sądu rejonowego, jak również w ramach delegacji na szczeblu sądu okręgowego, a także podnoszenie kwalifikacji przez udział w szkoleniach oraz ukończenie studiów podyplomowych, dają gwarancję należytego wykonywania przez niego obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Daniela Sobocińskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również opinię Kolegium Sądu Okręgowego Bydgoszczy.

Podczas posiedzenia 16 listopada 2021 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy zaopiniowało pozytywnie kandydata, oddając 6 głosów "za" i nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". Pan Daniel Sobociński uzyskał zatem jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Daniel Sobociński posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce orzeczniczej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Daniela Sobocińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bogate doświadczenie zawodowe, w tym orzecznicze, żdobyte na szczeblu sądu okręgowego, wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 stycznia 2022 r. na Pana Daniela Sobocińskiego oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).