Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 15.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.7.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 lipca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 661/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 lipca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 15

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Małgorzaty Sąsiadek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 15, zgłosiła się Pani Małgorzata Sąsiadek - sędzia Sądu Rejonowego w Gliwicach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 11 lipca 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Małgorzatę Sąsiadek oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Małgorzaty Sąsiadek na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Małgorzaty Sąsiadek przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia oraz opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Małgorzaty Sąsiadek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu Okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Małgorzata Sąsiadek urodziła się 30 października 1973 r. w Zabrzu. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 sierpnia 1997 r. do 13 marca 1998 r. była zatrudniona w Kancelarii Prawniczej w Zabrzu na stanowisku referenta do spraw prawnych. Od 15 października 1998 r. do 16 lipca 2000 r. pracowała w Budoserwis Zakłady Usługowo- Handlowe Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Chorzowie na stanowisku zastępcy dyrektora do spraw organizacyjnoprawnych, zakładu wycen i obrotu nieruchomościami, zakładu usług wdrażania systemu ISO. Od 17 lipca 2000 r. do 30 kwietnia 2001 r. i od 15 maja do 31 sierpnia 2001 r. była zatrudniona w Gliwickim Centrum Kapitałowym S.A. z siedzibą w Gliwicach na stanowisku specjalisty do spraw prawnych. Od 15 grudnia 2000 r. do 4 lipca 2002 r. pracowała w Śląskim Centrum Biznesu Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Gliwicach na stanowisku specjalisty do spraw prawnych. Od 5 lipca do 31 grudnia 2002 r. była zatrudniona w "KNOR" Knor Edward i Teresa w Gliwicach na stanowisku asystenta menagera do spraw sprzedaży i marketingu, a od 5 lipca 2002 r. do 16 października 2004 r. - w KNOR Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gliwicach na stanowisku asystenta menagera do spraw sprzedaży i marketingu, a następnie specjalisty do spraw prawnych i pracowniczych. Od 3 stycznia do 11 marca 2005 r. pracowała w Kancelarii Radców Prawnych w Katowicach na stanowisku asystenta. Od 16 marca 2005 r. do 3 sierpnia 2009 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Gliwicach na stanowisku asystenta sędziego. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 4 sierpnia 2009 r. do 8 listopada 2010 r. była zatrudniona na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 października 2010 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach. Od 9 do 30 listopada 2010 r. orzekała w II Wydziale Cywilnym, a od 1 grudnia 2010 r. orzeka w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, przy czym od 1 września 2015 r. pełni funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Małgorzaty Sąsiadek sporządziła Pani Magdalena Kimel - wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Gliwicach, która stwierdziła, że kandydatka posiada odpowiednie kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Opiniowana swoje obowiązki wykonuje z dużym zaangażowaniem i starannością. Dobrze organizuje sobie pracę przy uwzględnieniu znacznego obciążenia wykonywanymi zadaniami. Do rozpoznawania przydzielanych jej spraw przygotowuje się bardzo starannie i wnikliwie, prawidłowo wykorzystuje czas rozpraw. Uzasadnienia wydawanych orzeczeń są na wysokim poziomie merytorycznym.

Pani sędzia wykazała się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego oraz procedury cywilnej i posiadaną wiedzę wykorzystuje należycie w pracy orzeczniczej. Oceniając wyniki pracy, sędzia wizytator podkreśliła bardzo dobrą stabilność orzeczniczą. Mimo dużej liczby spraw w referacie, nie odnotowano żadnej sprawy, w której doszło do stwierdzenia przewlekłości postępowania. Podkreśliła również, że opiniowana realizuje proces doskonalenia zawodowego, uczestnicząc w szkoleniach o tematyce potrzebnej jej w pionie pracy i ubezpieczeń społecznych. W związku z powyższym, sędzia wizytator stwierdziła, że dotychczasowa bardzo dobra praca, osiągnięte wyniki oraz przymioty osobiste Pani sędzi Małgorzaty Sąsiadek dają podstawę do powołania jej na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Opiniowana uzyskała ocenę pozytywną.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada doświadczenie zawodowe, zdobyte między innymi w trakcie zatrudnienia na stanowiskach asystenta sędziego, referendarza sądowego, sędziego sądu rejonowego oraz pełniąc funkcję administracyjną w sądownictwie powszechnym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Małgorzaty Sąsiadek znajdują również odzwierciedlenie w uzyskanej ocenie jej pracy. Zgodnie z przedstawioną oceną, Pani Małgorzata Sąsiadek dysponuje ugruntowaną wiedzą prawniczą oraz posiada zdolność stosowania jej w praktyce. Warsztat pracy sędziego ma opanowany w odpowiednim stopniu. Kandydatka jest doświadczonym sędzią, o sumiennym podejściu do obowiązków i odpowiedniej organizacji pracy. Wskazane cechy - w połączeniu z wynikami oceny kwalifikacji - przekonują, że Pani Małgorzata Sąsiadek spełnia wszystkie wymogi stawiane kandydatowi na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Małgorzaty Sąsiadek za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach na posiedzeniu 4 kwietnia 2022 r. pozytywnie zaopiniowało Panią Małgorzatę Sąsiadek, oddając 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Małgorzata Sąsiadek posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Małgorzaty Sąsiadek zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: uzyskana ocena kwalifikacji, dotychczasowe doświadczenie zawodowe, w tym wynikające z pracy na stanowiskach asystenta sędziego, referendarza sądowego, a obecnie sędziego sądu rejonowego, a także pełne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 lipca 2022 r. na Panią Małgorzatę Sąsiadek oddano 14 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).