Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 490.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.10.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 października 2022 r.

UCHWAŁA Nr 885/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 października 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 490

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Roberta Grzesia do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 490, zgłosił się Pan Robert Grześ - sędzia Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 10 października 2022 r. odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydata na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte niniejszym konkursem. Członkowie zespołu zapoznali się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizowali je, omówili szczegółowo kandydaturę, odbyli naradę i uznali, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Roberta Grzesia oddali 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". W konsekwencji zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Roberta Grzesia na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte niniejszym konkursem. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami przełożonych oraz opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że Pan Robert Grześ legitymuje się bardzo dużym doświadczeniem życiowym i zawodowym oraz wszechstronnymi kompetencjami, uprawniającymi do rekomendowania jego kandydatury na stanowisko, o które się ubiega. Uzyskał pozytywną ocenę swoich kwalifikacji oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu. Posiada ponadtrzydziestoletni staż orzeczniczy, w tym ponaddziesięcioletni w sądownictwie wojskowym. Posiadane przez niego doświadczenie, uzyskane w pracy orzeczniczej w pionie karnym - zdaniem zespołu - niewątpliwie przyczyni się do prawidłowego pełnienia obowiązków sędziego na stanowisku objętym niniejszym konkursem, które także jest przewidziane w pionie karnym.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm. - dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, opiniami służbowymi, doświadczeniem zawodowym, w tym doświadczeniem w stosowaniu przepisów prawa, oraz opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając w pełni stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Roberta Grzesia do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Robert Grześ urodził się 17 października 1962 r. w Szczecinku. W 1987 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1987-1989 odbywał aplikację arbitrażową, początkowo na obszarze właściwości Okręgowej Komisji Arbitrażowej w Koszalinie, a następnie w Poznaniu. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu, w 1991 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Od marca do lipca 1992 r. był zatrudniony na stanowisku radcy prawnego w Zarządzie Administracyjnym Mienia Komunalnego w Rogoźnie. Od 27 lipca 1992 r. do 25 kwietnia 1994 r. pełnił obowiązki orzecznicze na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Wojsk Lotniczych w Poznaniu, a od 26 kwietnia 1994 r. do 3 lipca 1996 r. orzekał jako sędzia w Sądzie Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy. Po reorganizacji sądownictwa wojskowego był sędzią Wojskowego Sądu Garnizonowego: w Poznaniu (od 4 lipca 1996 r. do 26 listopada 1997 r.), w Olsztynie (od 27 listopada 1997 r. do 30 listopada 2001 r.) i w Warszawie (od 1 grudnia 2001 r. do 31 marca 2003 r.). Z dniem 31 marca 2003 r. został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony w stan spoczynku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 grudnia 2003 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Poznaniu. Orzekał kolejno w: V Wydziale Karnym, XXIII Wydziale Karnym, XXVI Wydziale Karnym i IV Wydziale Grodzkim. Z dniem 1 stycznia 2008 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu. Orzekał w III Wydziale Karnym, a obecnie orzeka w VI Wydziale Karnym. Z dniem 1 lipca 2018 r. powierzono mu pełnienie obowiązków sędziego sądu dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu. Z dniem 1 września 2018 r. został powołany do pełnienia funkcji pełnomocnika sądowego do spraw wdrożeń systemów teleinformatycznych w sądach powszechnych dla Sądu Okręgowego w Poznaniu. W 2019 r. był członkiem Okręgowej Komisji Wyborczej w Poznaniu w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej a w 2020 r. - członkiem tej Komisji w celu przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Z dniem 20 stycznia 2020 r. został powołany do pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu. W 2021 r. został powołany w skład Komisji Egzaminacyjnej nr 2 do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego z siedzibą w Poznaniu i wyznaczony do pełnienia funkcji Przewodniczącego tej Komisji. Pan sędzia podnosi swoje kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Roberta Grzesia sporządził Pan Aleksander Brzozowski - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Poznaniu. Wyniki przeprowadzonych badań aktowych oraz analiza danych statystycznych uprawniły opiniującego do wniosku, że kandydat jest niewątpliwe sędzią sumiennym, co do zasady sprawnie prowadzącym postępowania. Dobrze organizuje swoją pracę. Opiniowanego cechuje też należyta znajomość prawa materialnego i procesowego. W podsumowaniu sędzia wizytator ocenił pracę i kwalifikacje Pana Roberta Grzesia pozytywnie.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydata przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Robert Grześ legitymuje się bardzo dużym doświadczeniem życiowym i zawodowym oraz wszechstronnymi kompetencjami, uprawniającymi do wystąpienia z wnioskiem o powołanie na stanowisko, o które się ubiega. Uzyskał pozytywną ocenę swoich kwalifikacji. Posiada ponadtrzydziestoletni staż orzeczniczy, w tym ponaddziesięcioletni w sądownictwie wojskowym. Posiadane przez niego doświadczenie, uzyskane w pracy orzeczniczej w pionie karnym - zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa - niewątpliwie przyczyni się do prawidłowego pełnienia obowiązków sędziego na stanowisku objętym niniejszym konkursem, które także jest przewidziane w pionie karnym.

Opinię o pracy Pana sędziego Roberta Grzesia sporządziła Przewodnicząca VI Wydziału Karnego Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu. Stwierdziła m.in., że Pan sędzia posiada szeroką wiedzę orzeczniczą oraz wysokie predyspozycje do pracy na stanowisku sędziego. Opinię podzielił Prezes Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Podczas posiedzenia Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu 5 września 2022 r. kandydatura Pana Roberta Grzesia została zaopiniowana pozytywnie - 17 głosami "za" (oddano 4 głosy za oceną "dobrą" i 13 głosów za oceną "dostateczną"), przy 1 głosie "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". Kandydat uzyskał zatem poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Robert Grześ posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne, wszechstronne i wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Roberta Grzesia zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności: pozytywna ocena jego pracy i kwalifikacji, wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

IV

Wynik glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 12 października 2022 r. oddano na Pana Roberta Grzesia 11 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie. POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).