Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 490.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.9.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 września 2022 r.

UCHWAŁA Nr 866/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 września 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 490

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Marcina Sylwestra Perzyny do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marzeny Światłej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 490, zgłosili się:

- Pan Marcin Sylwester Perzyna - sędzia Sądu Rejonowego w Sieradzu;

- Pani Marzena Światła - sędzia Sądu Rejonowego w Sieradzu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 14 września 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo obie zgłoszone kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania na Pana Marcina Sylwestra Perzynę oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" i na Panią Marzenę Światłą oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu Pana Marcina Sylwestra Perzyny i Pani Marzeny Światłej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacji oraz informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Sieradzu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że Pan Marcin Sylwester Perzyna i Pani Marzena Światła posiadają wieloletnie i wszechstronne doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w różnych wydziałach i na delegacji do sądu okręgowego, jak również pełnienia funkcji w wymiarze sprawiedliwości. W toku postępowania kandydaci otrzymali pozytywne oceny kwalifikacji, w których wskazano, że są bardzo dobrymi kandydatami a ich dotychczasowy przebieg pracy zawodowej jest odpowiedni do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego. Ponadto Kolegium Sądu Okręgowego w Sieradzu pozytywnie zaopiniowało ich kandydatury na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Sieradzu.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że oboje kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm. - dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, częściowo podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Marcina Sylwestra Perzyny do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Marcin Sylwester Perzyna urodził się w 1977 r. w Łasku. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 9 czerwca 2003 r. do 28 lutego 2005 r. pracował w "Pro Cito Lex" spółka z o.o. w Sieradzu jako stażysta. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Sieradzu, we wrześniu 2004 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 maja 2005 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Wieluniu i skierowany do orzekania w Wydziale Pracy oraz Wydziale Grodzkim. Od 1 lipca 2005 r. orzekał w Zamiejscowym Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Wieluniu z siedzibą w Pajęcznie. Od 1 lipca 2005 r. do 19 lutego 2009 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego X Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych w Pajęcznie. Od 1 do 31 maja 2008 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego VIII Zamiejscowego Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Wieluniu z siedzibą w Pajęcznie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 lutego 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wieluniu. Od 20 lutego 2009 r. do 31 lipca 2010 r. orzekał w Zamiejscowym Wydziale Karnym w Pajęcznie, pełnił także funkcję Przewodniczącego VII Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Wieluniu z siedzibą w Pajęcznie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 kwietnia 2010 r. został przeniesiony z dniem 1 sierpnia 2010 r. do orzekania w Sądzie Rejonowym w Sieradzu z przydziałem do II Wydziału Karnego tego Sądu, w którym orzeka do chwili obecnej. W latach 2014-2015 Prezes Sądu Apelacyjnego w Łodzi kilkukrotnie delegował go do pełnienia obowiązków sędziego w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Sieradzu celem rozpoznania spraw apelacyjnych. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 grudnia 2015 r. został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez Sąd w I instancji w składzie 1 sędziego i 2 ławników albo w składzie 1 sędziego na okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2016 r., w wymiarze czterech sesji w miesiącu. Delegacje były przedłużane o kolejne 6 miesięcy, a w dniu 22 grudnia 2017 r. delegacja została przedłużona na czas nieokreślony. Delegacja do Sądu Okręgowego w Sieradzu - na skutek odwołania - została zakończona z dniem 11 kwietnia 2019 r. Następnie Prezes Sądu Apelacyjnego w Łodzi - od kwietnia 2019 r. wielokrotnie delegował go do pełnienia obowiązków sędziego w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Sieradzu. Kandydat podnosi kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w szkoleniach. Otrzymał pozytywną opinię służbową, sporządzoną przez Prezesa Sądu Rejonowego w Sieradzu.

Ocenę kwalifikacji Pana Marcina Sylwestra Perzyny sporządziła Pani Małgorzata Chojnowska - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Sieradzu, która stwierdziła, że mocną stroną w pracy kandydata jest jego sprawność w rozpoznawaniu spraw oraz pisemne uzasadnienia, których treść odpowiada nie tylko przepisom k.p.k., ale jest zgodna z zasadami logiki i doświadczenia życiowego. Świadczy także o dobrej znajomości przepisów prawa, które w danej sprawie należało poddać analizie. Dowodzi tego także wysoka stabilność orzecznictwa. W pozostałych zbadanych sprawach, które przeszły przez instancję odwoławczą, Sąd utrzymywał wyroki w mocy, nie znajdując uchybień, które mogłyby wpłynąć na treść wydawanych orzeczeń. Natomiast w tych sprawach, w których nie wywiedziono apelacji argumenty zawarte w pisemnych uzasadnieniach tych spraw są prawidłowe i przekonują do dokonanych ustaleń w zakresie winy i kary. Treść uzasadnień i ich układ odpowiada art. 424 k.p.k. Argumentacja zawarta w nich jest trafiona, logiczna, oparta na wiedzy prawniczej i doświadczeniu życiowym. Z przeprowadzonej kontroli wynika, że kandydat nie ma kłopotów z wydawaniem wyroków i postanowień, o czym świadczy ponad 100% opanowanie przez niego wpływu, zarówno tego według podziału czynności, jak i według limitu. W większości badanych spraw zmieniane były opisy czynów tak, aby dostosować je do zebranego materiału dowodowego i przyjętej kwalifikacji. Widać również w pracy Pana sędziego odwagę, aby wydawać wyroki uniewinniające tam, gdzie materiał dowodowy nie dostarczył dowodów na popełnienie przestępstwa, czy wykroczenia. Pan sędzia również krytycznie przyglądał się wnioskom prokuratora składanym w trybie art. 335 k.p.k. Nie wszystkie bowiem sprawy kończyły się wydaniem wyroku na posiedzeniu.

W trakcie prowadzonych rozpraw kandydat w prawidłowy sposób prowadził rozprawy. Protokoły z nich zawierają stosowane pouczenia, w tym informacje stron o możliwości zmiany kwalifikacji prawnej. Pan sędzia także prawidłowo korzystał z możliwości dyscyplinowania świadków, obrońców czy biegłych w przypadku ich nieusprawiedliwionego niestawiennictwa na rozprawę. Widać dużą staranność w prowadzeniu spraw. Zarówno protokoły, wyroki, jak i uzasadnienia nie zawierają błędów merytorycznych, czy literalnych. Ich estetyka nie budzi zastrzeżeń. Z opisanych spraw "starych" wynika, że Pan sędzia dokłada wszelkiej staranności, aby sprawy te jak najszybciej zakończyć, stąd niewielka liczba spraw powyżej 12-miesięcznych. Wszystkie sprawy w rozsądnym terminie miały nadany bieg. Nie stwierdzono w nich nieprawidłowości. Kandydat nie ma także problemu ze stosowaniem zmieniających się procedur karnych.

Zatem, w ocenie sędzi wizytator, dotychczasowy przebieg pracy zawodowej jest odpowiedni do tego, aby Pan sędzia Marcin Sylwester Perzyna pełnił urząd sędziego sądu okręgowego. Z bardzo dobrym rezultatem wywiązywał się z obowiązków sędziego, będąc na stałej delegacji w Sądzie Okręgowym w Sieradzu. Jest to bardzo dobry kandydat.

Pani Marzena Światła posiada odpowiednie, wysokie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Marzena Światła urodziła się w 1977 r. w Sieradzu. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Sieradzu, we wrześniu 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 lipca 2006 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Sieradzu i skierowana do orzekania w VII Wydziale Grodzkim. Od 1 czerwca do 30 września 2007 r. pełniła obowiązki Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 kwietnia 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Sieradzu. Orzekała początkowo w VII Wydziale Grodzkim, a od 1 lipca 2009 r. do chwili obecnej - w II Wydziale Karnym tego Sądu. Decyzją Kolegium Sądu Okręgowego w Sieradzu (za jej zgodą) została delegowana od 1 lutego do 31 grudnia 2010 r. do orzekania w Sądzie Rejonowym w Łasku, w wymiarze nie przekraczającym jednego miesiąca w ciągu delegacji. Pani sędzia była także delegowana do uzupełnienia składu Sądu Okręgowego w Sieradzu w sprawie w 2011 r. Decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi była wielokrotnie (w latach 2013-2020) delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Sieradzu. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych szkoleniach. Otrzymała pozytywną opinię służbową, sporządzoną przez Prezesa Sądu Rejonowego w Sieradzu.

Ocenę kwalifikacji Pani Marzeny Światłej sporządziła Pani Małgorzata Chojnowska - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Sieradzu, która stwierdziła, że dobra praca kandydatki ma oparcie w dobrym przygotowaniu zawodowym i znajomości przepisów prawa. Pani sędzia stara się terminowo wykonywać powierzone jej czynności. W zbadanych sprawach, które przeszły przez instancję odwoławczą, Sąd utrzymywał wyroki w mocy, nie znajdując uchybień, które mogłyby wpłynąć na ich treść. Natomiast w tych sprawach, w których nie wywiedziono apelacji, argumenty zawarte w pisemnych uzasadnieniach tych spraw są prawidłowe i przekonują do dokonanych ustaleń w zakresie winy i kary. Z przeprowadzonej kontroli wynika, że kandydatka nie ma kłopotów z wydawaniem wyroków, których treść jest adekwatna do tego, co zostało zebrane w materiale dowodowym, często dokonując zmian w opisie zarzucanych czynów. Treść wyroków była bardzo różna. Znalazły się wśród nich zarówno wyroki skazujące, jak i uniewinniające. Wyroki zawierały wszystkie niezbędne elementy, zarówno te dotyczące opisu czynów, przyjętej kwalifikacji, jak i kary. Treść uzasadnień i ich układ odpowiada art. 424 k.p.k., a zawarta argumentacjajest trafiona, logiczna, oparta na wiedzy i doświadczeniu życiowym. W trakcie prowadzonych rozpraw Pani sędzia informuje strony o możliwości zmiany kwalifikacji prawnej i formalnie dopuszcza dowody. Nie ma także problemów z dyscyplinowaniem świadków, obrońców czy biegłych w przypadku ich nieusprawiedliwionego niestawiennictwa na rozprawę. Zawsze po odroczeniu rozprawy wydawane były postanowienia o prowadzeniu rozprawy w dalszym ciągu. Badane akta były bardzo różnorodne, o różnym stopniu trudności i objętości. Nawet te, które wpływały z wnioskiem o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy, czyli teoretycznie proste sprawy, nie zawsze kończyły się wyrokami w tym trybie i wtedy wymagały dużego nakładu pracy. W ocenie sędzi wizytator widać dużą staranność w prowadzeniu spraw. Zarówno protokoły, wyroki i uzasadnienia są estetyczne i merytorycznie prawidłowe. Z opisanych spraw "starych" wynika, że Pani sędzia dokłada wszelkiej staranności, aby sprawy te jak najszybciej zakończyć. Wszystkie sprawy w rozsądnym terminie miały nadany bieg. Nie stwierdzono w nich nieprawidłowości. Kandydatka nie ma także problemu ze stosowaniem zmieniających się procedur karnych.

Zatem, w ocenie sędzi wizytator, dotychczasowy przebieg pracy zawodowej jest odpowiedni do tego, aby Pani sędzia Marzena Światła pełniła urząd sędziego sądu okręgowego. Jest to bardzo dobra kandydatka.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Marcin Sylwester Perzyna posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas orzekania w sądzie rejonowym w różnych wydziałach oraz na delegacji w sądzie okręgowym, jak również pełniąc funkcje przewodniczącego wydziału ksiąg wieczystych i wydziału karnego sądu rejonowego. Stale podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach zawodowych. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana sędziego Marcina Sylwestra Perzyny znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jego pracy, w której zwrócono uwagę na jego sprawność w rozpoznawaniu spraw, pisemne uzasadnienia, a także wysoką stabilność orzecznictwa. Pan sędzia posiada odpowiednią wiedzę prawniczą i umiejętność jej stosowania w praktyce, a dotychczasowy przebieg pracy zawodowej świadczy o tym, że będzie bardzo dobrze pełnił urząd sędziego sądu okręgowego.

Kontrkandydatka w osobie Pani Marzeny Światłej - także rekomendowana przez zespół - również otrzymała bardzo dobrą ocenę swojej pracy i kwalifikacji zawodowych. Posiada odpowiednie, wysokie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego i wieloletnie doświadczenie, zdobyte w pracy w różnych wydziałach,

na delegacji w sądzie okręgowym, a także podczas pełnienia funkcji w wymiarze sprawiedliwości. W ocenie Rady, oboje kandydaci są porównywalni, mają bardzo podobną ścieżkę zawodową i doświadczenie orzecznicze zarówno na poziomie sądu rejonowego, jak również na delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w wydziale karnym Sądu Okręgowego w Sieradzu. Pan Marcin Sylwester Perzyna posiada jednak nieznacznie dłuższe doświadczenie orzecznicze niż Pani Marzena Światła (został mianowany asesorem sądowym w maju 2005 r. a kontrkandydatka - w lipcu 2006 r.).

Rada uznała zatem, że w niniejszym postępowaniu nominacyjnym dotychczasowy przebieg drogi zawodowej oraz ogólny staż orzeczniczy przemawia za wyborem Pana Marcina Sylwestra Perzyny.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pan Marcin Sylwester Perzyna, w połączeniu z szerokim doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym podczas wieloletniej pracy orzeczniczej, a także podnoszenie kwalifikacji przez udział w szkoleniach dają gwarancję należytego pełnienia przez niego obowiązków sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Marcina Sylwestra Perzyny za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Sieradzu, które na posiedzeniu 5 sierpnia 2022 r. pozytywnie zaopiniowało kandydatury Pana Marcina Sylwestra Perzyny i Pani Marzeny Światłej na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Sieradzu. Kandydat wybrany przez Radę - tak jak Pani Marzena Światła - uzyskał zatem pozytywną opinię tego gremium, jednak Pani Marzena Światła legitymuje się nieznacznie krótszym stażem orzeczniczym, co różnicuje ją na korzyść Pana Marcina Sylwestra Perzyny.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Marcin Sylwester Perzyna posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Marcina Sylwestra Perzyny zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie, bogate i wszechstronne doświadczenie zawodowe, zdobyte przez niego podczas pracy orzeczniczej w różnych wydziałach sądu rejonowego oraz w ramach delegacji do sądu okręgowego, jak również podczas pełnienia funkcji kierowniczych w wymiarze sprawiedliwości, łączny staż orzeczniczy, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Sieradzu.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 16 września 2022 r. oddano na:

- Pana Marcina Sylwestra Perzynę 18 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 19 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Marzenę Światłą 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 12 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 19 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Wymaganą bezwzględną większość głosów uzyskała zatem wyłącznie kandydatura Pana Marcina Sylwestra Perzyny.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).