Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 361.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.8.31

Akt nieoceniany
Wersja od: 31 sierpnia 2022 r.

UCHWAŁA Nr 825/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 31 sierpnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 361

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Natalii Alicji Cyrny do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Surwiłło oraz Pani Aleksandry Urszuli Zaręby-Cyman do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 361, zgłosiły się:

- Pani Sana Natalia Bosiacka-Szczęsnowicz - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku;

- Pani Natalia Alicja Cymy - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Tczewie;

- Pani Joanna Surwiłło - adwokat - Izba Adwokacka w Gdańsku;

- Pani Aleksandra Urszula Zaręba-Cyman - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Sanę Natalię Bosiacką-Szczęsnowicz Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 354/2022 z dnia 29 kwietnia 2022 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 30 sierpnia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej ani Krajowej Rady Radców Prawnych, zawiadomieni o terminie posiedzenia. Podczas głosowania członkowie zespołu na: Panią Natalię Alicję Cymy oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", Panią Joannę Surwiłło nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" i na Panią Aleksandrę Urszulę Zarębę- Cyman nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach Pani Natalii Alicji Cymy. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Natalii Alicji Cyrny przemawiają w szczególności - ocenione łącznie - doświadczenie zawodowe oraz ocena jej pracy i kwalifikacji zawodowych.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1139 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała - zgodnie z rekomendacją zespołu - że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Natalii Alicji Cymy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Natalia Alicja Cyrny urodziła się w 1986 r. w Słupsku. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Ukończyła aplikację ogólną, którą odbywała od 29 listopada 2010 r. do 29 listopada 2011 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując łącznie 43,5 punktów. Od 30 stycznia 2012 r. do 14 kwietnia 2016 r. odbywała aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. W sierpniu 2014 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem celującym, uzyskując 308 punktów. Od dnia 15 października 2014 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Tczewie. Orzekała w I Wydziale Cywilnym, w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich a obecnie orzeka w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych tego Sądu. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych. Posiada pozytywne opinie służbowe.

Ocenę oraz uzupełniającą ocenę kwalifikacji Pani Natalii Alicji Cymy sporządziła Pani Bożena Bojko-Szczegiecka - sędzia w stanie spoczynku, wizytator do spraw wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Gdańsku. Z oceny tej wynika, że sprawność, efektywność, organizacja pracy oraz wydajność pracy Pani referendarz - w świetle danych statystycznych - pozostawała, w okresie objętym przedmiotową opinią, na bardzo dobrym poziomie. Kompetencje zawodowe Pani referendarz w zakresie metodyki pracy i organizacji pracy oraz poszanowania stron nie budzą zastrzeżeń. W toku kontroli nie stwierdzono znaczących uchybień w prowadzeniu spraw. Orzeczenia mają właściwą i staranną formę, co świadczy o opanowaniu metodyki pracy na bardzo dobrym poziomie. Podkreślić należy zdobyte doświadczenie Pani referendarz w orzekaniu w sprawach cywilnych, rodzinnych i wieczystoksięgowych. Sędzia wizytator uznała, że kandydatka jest bardzo dobrze przygotowana merytorycznie do orzekania. Uzasadnienia orzeczeń wskazują na dużą wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego i procesowego. Pani referendarz nieustannie pogłębia swoją wiedzę uczestnicząc w licznych szkoleniach. Otrzymała bardzo pozytywną opinię, wystawioną przez Prezesa Sądu Rejonowego w Tczewie, jak również współpracujących z nią sędziów. Podsumowując, sędzia wizytator uznała, że Pani referendarz Natalia Alicja Cyrny jest wyróżniającą się kandydatką. Po odbyciu aplikacji złożyła egzamin sędziowski z wynikiem celującym i nadal pogłębia swoją wiedzę. Zdobyła odpowiednie doświadczenie pracując jako referendarz sądowy, orzekając w wydziałach: cywilnym, rodzinnym i nieletnich oraz ksiąg wieczystych. W pełni zasługuje na nominację na stanowisko sędziego.

Pani Joanna Surwiłło oraz Pani Aleksandra Urszula Zaręba-Cyman posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Joanna Surwiłło urodziła się w 1979 r. w Słupsku. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 4 sierpnia 2004 r. do 15 lipca 2005 r. pracowała w spółce prawa handlowego z siedzibą w Lęborku na stanowisku asystentki zarządu/tłumacza. W okresie od 18 lipca 2005 r. do 31 lipca 2008 r. była zatrudniona w Izbie Skarbowej w Gdańsku, początkowo na stanowisku inspektora, a następnie starszego inspektora. Od 1 grudnia 2008 r. pracowała jako prawnik w kancelariach prawniczych: do 2 maja 2009 r. - w kancelarii radcy prawnego w Gdańsku, od 1 września 2009 r. do 11 października 2010 r. - w kancelarii adwokackiej w Gdańsku, a od 1 marca 2011 r. do 9 stycznia 2012 r. - w kancelarii adwokackiej w Słupsku. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w marcu 2013 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Na podstawie uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku z dnia 27 maja 2013 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Gdańsku. W dniu 29 lipca 2013 r. złożyła ślubowanie. Od 5 sierpnia 2013 r. do chwili obecnej wykonuje zawód adwokata w indywidualnej kancelarii adwokackiej w Baninie. W latach 2016-2017 pełniła funkcję Delegata Referatu Skarg przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Gdańsku. Kandydatka realizuje obowiązek stałego podnoszenia kwalifikacji, uczestnicząc m.in. w szkoleniach zawodowych. Jest autorką kilku publikacji naukowych z zakresu prawa karnego skarbowego i prawa oraz postępowania karnego (2004 r., 2007 r.).

W 2020 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa karnego skarbowego i gospodarczego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest wpisana na listę stałych mediatorów przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Otrzymała pozytywne opinie o swojej pracy, w tym od Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku i pracowników naukowych Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządzili sędziowie Sądu Okręgowego w Gdańsku: Pani Ewa Ważny - wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich, Pani Aneta Szteler-Olszewska - wizytator do spraw karnych oraz Pan Przemysław Jasinkiewicz - wizytator do spraw egzekucyjnych. Sędziowie wizytatorzy wyrazili przekonanie, że Pani adwokat Joanna Surwiłło posiada odpowiednią wiedzę w zakresie prawa cywilnego oraz karnego materialnego i procesowego, prawa rodzinnego, którą prawidłowo wykorzystuje wykonując obowiązki zawodowe adwokata. Pisma procesowe sporządzane przez opiniowaną świadczą o znajomości zagadnień prawa cywilnego. Pani adwokat właściwie reprezentuje interesy stron, składając odpowiednie żądania, wnioski dowodowe, prawidłowo działa także w ramach postępowań odwoławczych. W uzasadnionych przypadkach prowadzi negocjacje między stronami w zakresie zawarcia ugody. Jest osobą spokojną, taktowną i obowiązkową. Jej zachowanie na sali rozpraw nie budzi zastrzeżeń. Podsumowując, sędziowie wizytatorzy uznali, że Pani Joanna Surwiłło spełnia warunki do ubiegania się o powierzenie jej stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Pani Aleksandra Urszula Zaręba-Cyman urodziła się w 1978 r. w Gdańsku. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Odbyła także dwuletnie magisterskie uzupełniające studia na tym Uniwersytecie na kierunku finanse i bankowość, w zakresie bankowości, finansów publicznych i przedsiębiorstw z wynikiem dobrym plus, uzyskując tytuł magistra. W latach 2002-2005 pracowała na stanowisku asystenta radcy prawnego w kancelarii radcy prawnego w Gdańsku. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. W 2005 r. została wpisana na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku i od 2 maja 2005 r. wykonuje zawód radcy prawnego. Od 30 września 2009 r. jest wspólnikiem w kancelarii prowadzonej w formie spółki komandytowej. Od 2015 r. prowadzi w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku zajęcia dydaktyczne z zakresu podatków i postępowania podatkowego. Jest autorką dwóch publikacji dot. fundacji i stowarzyszeń oraz wierzytelności. Prowadziła szkolenia dla grupy LOTOS, GLENCORE Sp. z o.o., MEGA SA.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Przemysław Jasinkiewicz - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Gdańsku, który podkreślił jej szeroką wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego, jak i procesowego, którą prawidłowo wykorzystuje wykonując obowiązki zawodowe radcy prawnego. Pisma procesowe sporządzane przez Panią mecenas świadczą o znajomości zagadnień prawa gospodarczego i rodzinnego. Opiniowana posiada duże doświadczenie zawodowe, zważywszy na fakt, że obowiązki radcy prawnego wykonuje od 17 lat. Jest zapoznana również ze specyfiką pracy sędziego sądu rejonowego, także i z tego powodu, że odbyła aplikację sądową. Podkreślić należy dużą precyzję i staranność w zakresie sporządzanych przez nią pism procesowych oraz bardzo dobrą orientację w różnorakich zagadnieniach procesowych. Pani mecenas Aleksandra Urszula Zaręba-Cyman jest osobą obowiązkową i wyważoną, jej zachowanie na sali rozpraw nie budzi żadnych zastrzeżeń. Właściwie reprezentuje interesy stron składając odpowiednie żądania, wnioski dowodowe i środki odwoławcze. Wskazane w opinii okoliczności pozwalają na stwierdzenie, że Pani Aleksandra Urszula Zaręba-Cyman jest dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Wszystkie kandydatki biorące udział w konkursie legitymują się odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi, stażem pracy i doświadczeniem w stosowaniu przepisów prawa, uprawniającymi do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego, jednak to Pani Natalia Alicja Cyrny jest kandydatką, która uzyskała w niniejszej procedurze nominacyjnej zarówno najwyższą ocenę kwalifikacji (ocenę wyróżniającą), jak i najwyższe, jednogłośne, poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku. Ukończyła wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą, a z egzaminu sędziowskiego uzyskała najwyższą z możliwych - ocenę celującą.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Natalii Alicji Cymy za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku na posiedzeniu 21 czerwca 2022 r. zaopiniowało: Panią Natalię Alicję Cymy - 8 głosami "za", przy braku głosów "przeciw", Panią Joannę Surwiłło - 4 głosami "za", przy 5 głosach "przeciw" a Panią Aleksandrę Urszulę Zarębę-Cyman - 1 głosem "za", przy 7 głosach "przeciw". Pani Natalia Alicja Cymy uzyskała zatem najwyższe, jednogłośne, poparcie tego gremium, co także przemówiło za jej wyborem.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Natalia Alicja Cymy posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Natalii Alicji Cymy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku referendarza sądowego, wnioski płynące z wyróżniającej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

IV

Wyniki glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 31 sierpnia 2022 r. oddano na:

- Panią Natalię Alicję Cyrny 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (oddano ogółem 13 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Joannę Surwiłlo 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 13 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Aleksandrę Urszulę Zarębę-Cyman 1 głos "za" oraz 1 głos "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 13 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).