Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 141.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.8.31

Akt nieoceniany
Wersja od: 31 sierpnia 2022 r.

UCHWAŁA Nr 816/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 31 sierpnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 141

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Magdaleny Marii Soboń do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Barbary Rzekęć do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 141, zgłosiły się:

- Pani Barbara Rzekęć - sędzia Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu;

- Pani Magdalena Maria Soboń - adwokat - Izba Adwokacka w Rzeszowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 19 sierpnia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo zgłoszone kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Barbarę Rzekęć oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", a na Panią Magdalenę Marię Soboń oddali 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie Pani Barbary Rzekęć i Pani Magdaleny Marii Soboń. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że:

- Pani Barbara Rzekęć jest orzecznikiem z ponad 18-letnim stażem pracy (5 lat na stanowisku referendarza sądowego i 13 lat na stanowisku sędziego sądu rejonowego). Uzyskała pozytywną ocenę swojej pracy i kwalifikacji merytorycznych, z której wynika m.in., że jest bardzo zaangażowana w wykonywanie powierzonych obowiązków, posiada dużą wiedzę prawniczą a jej warsztat pracy jest bardzo dobrze zorganizowany, o czym świadczą osiągane wyniki statystyczne. Posiada doświadczenie i wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego, zdobyte także podczas orzekania w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Krakowie. Stale rozwija się zawodowo - ukończyła studia podyplomowe, uczestniczy w szkoleniach, prowadzi zajęcia dydaktyczne. Uzyskała także wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie (12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" - średnia arytmetyczna: 5,25).

- Pani Magdalena Maria Soboń od ponad 12 lat wykonuje zawód adwokata. Przez rok prowadziła zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Rzeszowskim. W ramach rozwoju zawodowego uczestniczy m.in. w szkoleniach oraz ukończyła studia podyplomowe. Jest wpisana na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Jest sędzią Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Rzeszowie. Otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacji, z której wynika, że posiada odpowiedni do wykonywanego zawodu zasób wiedzy merytorycznej z zakresu postępowania cywilnego i spraw nieletnich.

Ponadto zespół wskazał, że obie kandydatki posiadają odpowiednie kwalifikacje, natomiast kryteriami je różnicującymi jest okoliczność, że Pani Barbara Rzekęć posiada dłuższy staż pracy ogółem i uzyskała poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm. - dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami służbowymi, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Magdaleny Marii Soboń do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Magdalena Maria Soboń urodziła się dnia 8 sierpnia 1980 r. w Brzesku. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim w Rzeszowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w listopadzie 2009 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie z dnia 10 grudnia 2009 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Rzeszowie. Od dnia 2 czerwca 2010 r. do dnia 30 listopada 2011 r. wykonywała zawód adwokata we własnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Rzeszowie, zaś od dnia 1 grudnia 2011 r. wykonuje zawód adwokata w ramach spółki partnerskiej działającej pod firmą Kancelaria Adwokacka Soboń, Szerląg i Partnerzy z siedzibą w Rzeszowie. Ponadto od października 2011 r. do czerwca 2012 r. prowadziła zajęcia dydaktyczne na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie. W 2017 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie negocjacji i mediacji. Jest wpisana na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Jest członkiem Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Rzeszowie. Jest także autorką publikacji z zakresu prawa. Prowadziła szkolenia z zakresu prawa cywilnego. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach naukowych (w tym jako wygłaszająca referat).

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Marii Soboń sporządzili Pani Iwona Bujak - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Krakowie oraz Pan Paweł Szewczyk - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Krakowie, którzy stwierdzili, że zawodowa postawa kandydatki oraz jej kultura osobista nie budzą zastrzeżeń. Opiniowana cieszy się dobrą opinią w środowisku zawodowym, które obdarzyło ją zaufaniem powołując na stanowisko sędziego Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Rzeszowie na dwie kolejne kadencje. Sędziowie wizytatorzy wskazali, że - na podstawie kontrolowanych akt spraw z zakresu prawa rodzinnego i nieletnich - stwierdzić należy, że opiniowana posiada odpowiedni do pełnionej roli procesowej zasób wiedzy merytorycznej z zakresu przepisów postępowania cywilnego i spraw nieletnich. Kandydatka reprezentowała strony w sprawach różnego rodzaju i po obu stronach sporu, a w sprawach nieprocesowych - zarówno wnioskodawców, jak i uczestników. Pisma procesowe nie były zwracane, gdyż nie zawierały braków formalnych ani fiskalnych i umożliwiały niezwłoczne wyznaczenie rozprawy. Ponadto sporządzane były starannie, czytelnie, brak w nich błędów gramatycznych, literówek itp. Do pozwu/wniosku i odpowiedzi na pozew/wniosek od razu dołączane były dowody z dokumentów i tylko w nielicznych przypadkach uzupełniane w dalszym toku postępowania, na ogół na skutek zmiany sytuacji stron. Pełnomocnictwo zawsze zawierało też dowód uiszczenia opłaty skarbowej. Opiniowana w terminie stosowała się do wezwań sądu, przestrzegała też terminów ustawowych. Żadna z apelacji ani żadne zażalenie nie zostały odrzucone z powodu uchybienia terminu. Wprawdzie kandydatka w większości kontrolowanych spraw nie uczestniczyła osobiście w rozprawach, lecz była zastępowana przez pełnomocnika substytucyjnego lub aplikanta, któremu udzielała upoważnienia, dbała jednak

o interes reprezentowanej strony, gdyż w poszczególnych sprawach zastępowali ją przez cały tok postępowania ci sarni pełnomocnicy substytucyjni, obeznani z daną sprawą, a samo zastępstwo substytucyjne było z uwagi na sprawność postępowania-jak najbardziej pożądane. Kontrola pionu cywilnego z kolei wykazała, że opiniowana osobiście starała się uczestniczyć w rozprawach i tylko w nielicznych przypadkach była zastępowana przez inne osoby. Kandydatka dbała o interes swoich mocodawców, nigdy nie uchybiła żadnemu terminowi. Opiniujący podkreślili, że Pani Magdalena Maria Soboń w swoich pismach stara się nie antagonizować stron, wręcz przeciwnie, w wielu sprawach odnotować należy wyraźne dążenie do zgodnego zakończenia sprawy rozwodowej. Jest to szczególnie godne uznania, gdyż na ogół każdej sprawie rozwodowej towarzyszą negatywne emocje, które niejednokrotnie odbijają się na dobru małoletnich dzieci stron. Postawa koncyliacyjna nie tylko przyczynia się do sprawnego zakończenia sprawy sądowej, lecz także na przyszłość skutkować może harmonijnym porozumieniem w zakresie wychowywania dzieci i kontaktów z nimi. Zdaniem opiniujących kandydaturę Pani Magdaleny Marii Soboń na stanowisko sędziego sądu okręgowego należy co do zasady ocenić pozytywnie. Na uwadze jednak należy mieć okoliczność, że skontrolowano akta spraw wskazanych wyłącznie przez opiniowaną, w których to sprawach jej działanie okazało się skuteczne, implikujące na ogół całkowitym lub częściowym wygraniem spraw, ewentualnie zawarciem ugody. Opiniujący nie dysponowali natomiast listą spraw, w których sukcesy procesowe kandydatki są mniej spektakularne. Po drugie lista spraw przedstawiona przez opiniowaną dotyczy w większości spraw rodzinnych, nieletnich oraz spraw o rozwód. Nierozstrzygnięta zatem pozostaje kwestia jej kompetencji merytorycznych w zakresie spraw cywilnych z innego obszaru orzeczniczego. W związku z powyższym, zdaniem sędziów wizytatorów, kandydaturę Pani Magdaleny Marii Soboń należy ocenić pozytywnie, ale z wyżej wskazanymi zastrzeżeniami.

Pani Barbara Rzekęć posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Barbara Rzekęć urodziła się dnia 24 stycznia 1971 r. w Tarnogrodzie. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filii w Rzeszowie, z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 16 września 1996 r. do dnia 31 maja 2002 r. była zatrudniona w "Mostostal-Siedlce" S.A. Region Stalowa Wola na stanowisku referenta prawnego. Po odbyciu aplikacji prokuratorskiej w okręgu Prokuratury

Okręgowej w Tarnobrzegu, w kwietniu 2002 r. złożyła egzamin prokuratorski z łącznym wynikiem dobrym. Od dnia 3 marca do dnia 1 lipca 2003 r. pracowała w Powiatowym Urzędzie Pracy w Stalowej Woli na stanowisku inspektora do spraw prawnych. Od dnia 1 lipca 2003 r. do dnia 19 kwietnia 2004 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu - Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych w Nisku, kolejno na stanowiskach referenta-stażysty oraz migratora ksiąg wieczystych. Z dniem 20 kwietnia 2004 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Nisku i jednocześnie delegowana do pełnienia obowiązków referendarza sądowego w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych w Nisku - Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, na czas nieokreślony. Z dniem 1 kwietnia 2005 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 listopada 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Przemyślu. Z dniem 1 sierpnia 2015 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Przeworsku, w którym podjęła obowiązki w I Wydziale Cywilnym. Od dnia 5 stycznia 2018 r. pełniła funkcję Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Przeworsku. Z dniem 1 grudnia 2019 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu, w którym podjęła obowiązki w I Wydziale Cywilnym. Od dnia 1 lutego 2021 r. do dnia 31 lipca 2022 r. została delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Od dnia 1 sierpnia 2021 r. do dnia 31 lipca 2022 r. została także delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w Sądzie Okręgowym w Krakowie. Ponadto w 2008 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego dla sędziów, zaś w 2016 r. - studia podyplomowe w zakresie prawa rodzinnego z elementami psychologii dla sędziów sądów powszechnych orzekających w sprawach z zakresu prawa rodzinnego, asystentów sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa rodzinnego oraz prokuratorów. Prowadziła również zajęcia dydaktyczne w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Stalowej Woli (w latach 2011-2012), a także szkolenia dla funkcjonariuszy Policji oraz dla migratorów i referendarzy sądowych. Jest autorką jednej publikacji. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Barbary Rzekęć sporządził Pan Paweł Szewczyk - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Krakowie, który stwierdził, że przeprowadzona analiza pracy i orzecznictwa kandydatki pozwala na pełną rekomendację do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego. W zbadanym materiale jednoznacznie dostrzegalne jest bardzo duże zaangażowanie zawodowe, poparte dużą wiedzą prawniczą. Warsztat pracy opiniowanej jest w pełni dojrzały, bardzo dobrze zorganizowany, co znajduje odzwierciedlenie tak w statystyce, jak i w zbadanych aktach. Opiniujący podkreślił, że kandydatka stale rozwija się zawodowo, uczestnicząc w różnych kursach i szkoleniach. Ponadto sama podejmuje się prowadzenia szkoleń. Ma publikacje, uważnie śledzi też nowelizacje przepisów prawa, zwłaszcza w postępowaniu cywilnym i trafnie wdraża je do praktyki orzeczniczej. Wykazuje się też prawidłowym rozumieniem istoty postępowania odwoławczego, co znajduje wyraz w procedowaniu, a przede wszystkim w sporządzonych uzasadnieniach. W konkluzji sędzia wizytator stwierdził, że Pani Barbara Rzekęć jest odpowiednią kandydatką do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Magdalena Maria Soboń - przedstawiona do powołania - posiada doświadczenie zawodowe, wynikające z wykonywania zawodu adwokata (od czerwca 2010 r.). Kwalifikacje kandydatki zostały ocenione pozytywnie w sporządzonej w ramach niniejszej procedury konkursowej ocenie kwalifikacji, w której między innymi wskazano, że posiada odpowiedni do wykonywanego zawodu zasób wiedzy merytorycznej z zakresu przepisów postępowania cywilnego i spraw nieletnich. Ponadto Pani Magdalena Maria Soboń prowadziła zajęcia dydaktyczne oraz szkolenia. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach oraz ukończyła studia podyplomowe. Jest autorką publikacji z zakresu prawa, została wpisana na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Rzeszowie oraz pełni funkcję sędziego Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Rzeszowie (dwie kadencje).

Pani Barbara Rzekęć posiada doświadczenie zawodowe, zdobyte między innymi w trakcie pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego (od listopada 2009 r.) oraz w trakcie delegacji do Sądu Okręgowego w Krakowie. Kwalifikacje kandydatki zostały ocenione pozytywnie w sporządzonej w ramach niniejszej procedury konkursowej ocenie kwalifikacji, w której między innymi wskazano, że posiada dużą wiedzę prawniczą a jej warsztat pracy jest bardzo dobrze zorganizowany, o czym świadczą osiągane wyniki statystyczne. Ponadto Pani Barbara Rzekęć prowadzi zajęcia dydaktyczne oraz szkolenia. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach oraz ukończyła studia podyplomowe. Jest autorką jednej publikacji.

Krajowa Rada Sądownictwa, dokonując wszechstronnej oceny zgromadzonej w niniejszym postępowaniu konkursowym dokumentacji, odnośnie do dotychczasowego doświadczenia zawodowego kandydatek zwróciła szczególną uwagę na doświadczenie, wynikające z pracy na stanowisku lub z wykonywania zawodu uprawniających do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu okręgowego. Rada, mając na względzie, że długość stażu zawodowego uczestniczek postępowania jest w tym zakresie zbliżona, wyżej oceniła doświadczenie Pani Magdaleny Marii Soboń. Jednocześnie, w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, uzyskana przez Panią Barbarę Rzekęć ocena kwalifikacji nie różnicuje jej kandydatury na niekorzyść osoby wskazanej z wnioskiem o powołanie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Magdalena Maria Soboń, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w trakcie wykonywania zawodu adwokata, a także podnoszenie kwalifikacji dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Magdaleny Marii Soboń za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie na posiedzeniu w dniu 27 czerwca 2022 r. zaopiniowało Panią Barbarę Rzekęć - oddając 12 głosów "za" (średnia arytmetyczna: 5,25), przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się", zaś Panią Magdalenę Marię Soboń - oddając 4 głosy "za", przy 8 głosach "przeciw" i 1 glosie "wstrzymującym się" oraz 2 głosach "nieważnych". Jednocześnie, po ustaleniu siły poparcia, Pani Barbara Rzekęć uzyskała wyróżniającą opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie dla kandydatury Pani Magdaleny Marii Soboń nie znajduje odzwierciedlenia w zgromadzonej w niniejszej sprawie dokumentacji. Kandydatka ta spełnia bowiem wszelkie wymagania ustawowe, w tym także w zakresie długości wymaganego stażu pracy, stawiane osobom ubiegającym się o stanowisko sędziego sądu okręgowego, a jednocześnie brak jest okoliczności deprecjonujących jej kandydaturę. Podkreślić przy tym należy, że wynik głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie nie wymaga żadnego uzasadnienia, zaś ocena przez Krajową Radę Sądownictwa tej przesłanki wyboru kandydata do przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie powinna być uargumentowana.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Magdalena Maria Soboń posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pan Magdaleny Marii Soboń zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wnioski płynące z uzyskanej oceny kwalifikacyjnej oraz dotychczasowe doświadczenie zawodowe. IV

Wyniki glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 31 sierpnia 2022 r. oddano na:

- Panią Barbarę Rzekęć 7 głosów "za" oraz 1 głos "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 20 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Magdalenę Marię Soboń 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 22 głosy), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).