Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 143.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.8.31

Akt nieoceniany
Wersja od: 31 sierpnia 2022 r.

UCHWAŁA Nr 815/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 31 sierpnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 143

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Tybur do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Julii Marii Gierałtowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 143, zgłosiły się: - Pani Julia Maria Gierałtowicz - adwokat - Izba Adwokacka w Wałbrzychu;

- Pani Katarzyna Tybur - sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 19 sierpnia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo zgłoszone kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Julię Marię Gierałtowicz oddali 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", a na Panią Katarzynę Tybur oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu Pani Katarzyny Tybur. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że Pani Katarzyna Tybur posiada ponaddwunastoletni staż orzeczniczy. W 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym, jednakże - z uwagi na zmianę przepisów w ówczesnym czasie - nie mogła uzyskać mianowania na urząd asesora sądowego, w związku z czym podjęła zatrudnienie na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Doświadczenie orzecznicze zdobywała początkowo w wydziale rodzinnym i nieletnich a obecnie - w wydziale cywilnym. Uzyskiwane przez nią wyniki pracy zostały ocenione jako bardzo dobre. Od 2015 r. orzekała w ramach jednodniowych sesji w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Obecnie - od kwietnia 2022 r. - orzeka w ramach stałej delegacji w XII Wydziale Cywilnym tego Sądu. Kandydatka ukończyła także studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim i obecnie ma otwarty przewód doktorski nt. "Moc prawna decyzji administracyjnej w postępowaniu cywilnym". Uzyskała pozytywną ocenę swojej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm. - dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami służbowymi, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Katarzyny Tybur do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Katarzyna Tybur urodziła się dnia 27 marca 1979 r. w Knurowie. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej - początkowo pozaetatowej, a od 1 listopada 2004 r. etatowej - w okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu, we wrześniu 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Od dnia 1 listopada 2006 r. do dnia 3 maja 2010 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu na stanowisku asystenta sędziego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 marca 2010 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Orzekała kolejno w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz w I Wydziale Cywilnym, a od dnia 18 października 2010 r. pełni obowiązki w XIV Wydziale Cywilnym tego Sądu. Począwszy od 2015 r. była delegowana do orzekania na pojedynczych sesjach w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, a od dnia 15 kwietnia 2022 r. jest delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w tym Sądzie (delegacja do dnia 14 października 2022 r.). Prowadziła szkolenia dla aplikantów komorniczych Izby Komorniczej we Wrocławiu. Jest autorką dwóch publikacji oraz jednej glosy do uchwały Sądu Najwyższego. Ponadto ukończyła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim (Instytut Nauk Prawnych) i otworzyła przewód doktorski nt. "Moc prawna decyzji administracyjnej w postępowaniu cywilnym" (rozprawa doktorska nie została ukończona). Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Tybur sporządziła Pani Katarzyna Wręczycka - sędzia wizytator do spraw egzekucyjnych Sądu Okręgowego we Wrocławiu, która stwierdziła, że kandydatka pełni obowiązki sędziowskie od 2010 r., spełnia zatem wymogi formalne do kandydowania na wyższe stanowisko sędziowskie. Orzeka nieprzerwanie w wydziale cywilnym, a zatem dysponuje dużym doświadczeniem zawodowym w tej dziedzinie prawa. Uzyskane przez opiniowaną wyniki liczbowe nie odbiegają od średniej w XIV Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu i mogą być ocenione jako bardzo dobre. W okresie objętym badaniem w referacie kandydatki liczba załatwień pozwoliła na opanowanie wpływu z naddatkiem oraz dokonanie redukcji stanu liczbowego referatu. Dostrzegalne są również starania o utrzymanie liczby spraw starych na niezwiększonym poziomie. Przeprowadzony przegląd referatu i danych statystycznych kandydatki pozwala stwierdzić, że rzetelnie wywiązuje się z obowiązków orzeczniczych. Posiada dobrze ukształtowany warsztat pracy, co znajduje wyraz w sprawnym, terminowym prowadzeniu postępowań, a ponadto wykazuje dbałość o właściwe przygotowanie rozpraw i koncentrację materiału dowodowego, w szczególności w sprawach trwających najdłużej od pierwszego momentu rejestracji. Prowadzi rozprawy prawidłowo, w sposób odpowiadający godności urzędu, jak i z poszanowaniem praw stron. Prowadzenie postępowań było zgodne z normami prawa procesowego i przepisami regulaminowymi, a ponadto odpowiadało wymogom ekonomii procesowej czy szybkości postępowania. Wskaźniki stabilności orzecznictwa w referacie kandydatki pozostają na poziomie procentowym podobnym, jak odpowiednie wskaźniki w tym zakresie średnio w XIV Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, a nawet w zakresie proporcji apelacji oddalonych na poziomie lepszym niż w Wydziale. Liczba orzeczeń, w których orzeczenie uchylono i zmieniono przez sąd drugiej instancji w okresie ostatnich dwóch lat wynosi 24 sprawy, co stanowi w stosunku do ogółu orzeczeń podlegających zaskarżeniu apelacją 6,13% co do orzeczeń zmienionych oraz 1,61% co do orzeczeń uchylonych. Terminowość sporządzania uzasadnień w referacie kandydatki jest prawidłowa. Opracowane przez nią pisemne motywy rozstrzygnięć spełniają kryteria z art. 328 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, są pisane prawniczym językiem, przejrzyste, zrozumiałe dla przeciętnych stron, z przedstawieniem logicznej argumentacji i wniosków, ukierunkowane na problem prawny, z przedstawieniem w niezbędnym zakresie tez doktryny i judykatury. Na obowiązkowość i sumienność wskazuje również liczba sporządzonych uzasadnień do orzeczeń w liczbie 193. Większość uzasadnień (71%) sporządzone zostało w terminie ustawowym 14 dni, zaś przekroczenie terminu we wszystkich pozostałych przypadkach było usprawiedliwione. Przedstawione wyżej przesłanki, świadczące o umiejętności podejmowania decyzji oraz ich argumentacji, a także dbałości o sprawne prowadzenie postępowania, przesądzają o jednoznacznie pozytywnej ocenie pracy Pani Katarzyny Tybur. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że kandydatka jest doświadczonym sędzią, cechuje ją wysoki poziom wiedzy prawniczej oraz zdobytych umiejętności. Na podkreślenie zasługują opisane w opinii Prezesa Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu obowiązkowość, sumienność, umiejętność zorganizowania pracy, odpowiedzialny stosunek do obowiązków, duże zaangażowanie, wysoki poziom kultury osobistej oraz zaufanie okazywane opiniowanej przez przełożonych i współpracowników. Wszystkie te cechy pozwalają na przedstawienie kandydatury Pani Katarzyny Tybur do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Pani Julia Maria Gierałtowicz posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Julia Maria Gierałtowicz urodziła się dnia 7 lipca 1979 r. w Dzierżoniowie. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 15 października 2003 r. do dnia 31 maja 2006 r. była zatrudniona w Kancelarii Adwokackiej adwokata Zygmunta Iwaszkiewicza z siedzibą w Dzierżoniowie na stanowisku referenta do spraw prawnych. W latach 2006-2009 odbywała aplikację adwokacką, w trakcie której, od dnia 1 czerwca 2006 r. do dnia 10 czerwca 2009 r., pracowała w Kancelarii Adwokackiej adwokata Edgara Mazurka z siedzibą w Dzierżoniowie jako aplikant adwokacki. Uchwałą Rady Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 19 maja 2008 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt: "Suwerenność państw członkowskich w Unii Europejskiej" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów, uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Wałbrzychu z dnia 16 kwietnia 2009 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Wałbrzychu (uzyskała prawo wpisu na listę adwokatów bez wymogu odbycia aplikacji i złożenia egzaminu adwokackiego na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 5 lit. b Prawa o adwokaturze). Od dnia 27 lipca 2009 r. wykonuje zawód adwokata we własnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Dzierżoniowie, przy czym od dnia 31 października 2009 r. do dnia 30 września 2011 r. wykonywała zawód adwokata także w fdii kancelarii adwokackiej z siedzibą w Zielonej Górze. Od dnia 1 października 2009 r. do dnia 30 września 2011 r. współpracowała - na podstawie umów cywilnoprawnych - z Uniwersytetem Zielonogórskim (Wydział Nauk Społecznych, Instytut Politologii) jako nauczyciel akademicki. Od dnia 1 października 2011 r. jest zatrudniona na Uniwersytecie Zielonogórskim na stanowisku adiunkta, kolejno w: Zakładzie Zarządzania Administracją Publiczną Wydziału Ekonomii i Zarządzania, w Katedrze Prawa Cywilnego, Postępowania Cywilnego i Komparatystyki Prawa Prywatnego Wydziału Prawa i Administracji (od dnia 1 października 2014 r.), w Katedrze Organizacji Administracji Publicznej Wydziału Prawa i Administracji (od dnia 1 grudnia 2018 r.). W 2012 r. odbyła "Zawodowe Szkolenie Mediacyjne Adwokatów" prowadzone przez Centrum Mediacyjne przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Warszawie i uzyskała certyfikat mediatora oraz tytuł mediatora przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jest wpisana na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy i czynnie wykonuje zawód mediatora. Od 2016 r. pełni funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Wałbrzychu. W 2017 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie "Rolnictwo dla absolwentów nierolniczych studiów wyższych". Prowadzi szkolenia dla aplikantów adwokackich Wałbrzyskiej Izby Adwokackiej. Jest autorką publikacji. Podnosi kwalifikacje zawodowe między innymi przez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach naukowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Julii Marii Gierałtowicz sporządziła Pani Dorota Nowińska - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego we Wrocławiu, która wskazała, że - na podstawie kontroli akt spraw - stwierdzić należy, że były to sprawy typowe, niecharakteryzujące się wysokim stopniem skomplikowania, w szczególności nie było wśród nich spraw, w których rozstrzygano istotne bądź precedensowe zagadnienia prawne. Dokonany przegląd akt postępowań sądowych, w których występowała opiniowana, wskazuje na właściwe wykonywanie obowiązków adwokata, zgodne z zasadami starannego działania i regulacjami proceduralnymi. Działanie kandydatki cechowała staranność, sumienność i zaangażowanie, przy jednoczesnym właściwym wyważeniu interesów stron, ich postaw i obowiązków procesowych. W żadnej z badanych spraw nie odnotowano przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności na rozprawie, która doprowadziłaby do odroczenia lub przerwy w rozprawach. Nie budzi wątpliwości organizacja, terminowość i sprawność podejmowanych przez kandydatkę czynności. Pisma procesowe sporządzane prze opiniowaną pisane są poprawną polszczyzną, przy stanowczym przedstawianiu stanowiska reprezentowanej strony. W sytuacjach, gdy zachodzi taka potrzeba opiniowana posługuje się argumentacją jurydyczną wskazującą na znajomość orzecznictwa Sądu Najwyższego. Pisma te były z reguły obszerne i szczegółowo umotywowane, przy jednoczesnym odniesieniu do konkretów danej sprawy. Treść pism wskazuje zarówno na dobrą znajomość akt, jak i wysokie zaangażowanie kandydatki. Środki odwoławcze sporządzane przez opiniowaną nie zawsze były uwzględniane z tym, że przy ocenie skuteczności tych środków zaskarżenia należy mieć na uwadze, że decyzja o ich wnoszeniu pochodzić mogła od samych stron - niezależnie od oceny samej kandydatki co do realności powodzenia procesowego tychże skarg. Opiniowana, uczestnicząc w postępowaniach sądowych, przejawiała dużą aktywność, polegającą na stawianiu się na wyznaczone posiedzenia i rozprawy w większości osobiście, zadawaniu pytań, składaniu wniosków dowodowych, wywodzeniu apelacji i zażaleń. Objęte analizą środki odwoławcze zostały opracowane ze znajomością akt sprawy oraz spełniały wymogi formalne i merytoryczne, określone w Kodeksie postępowania karnego. Podniesione w tych środkach zarzuty odwoławcze były szczegółowo umotywowane z powołaniem się na konkretne okoliczności sprawy. Sędzia wizytator zauważyła, że podczas badania akt spraw karnych oraz dokumentów sporządzonych przez opiniowaną w związku ze stosowaniem prawa stwierdziła nieliczne drobne nieprawidłowości, które nie rzutują na ogólną ocenę przydatności do wykonywania zawodu sędziego. W konkluzji opiniująca wskazała, że Pani Julia Maria Gierałtowicz spełnia warunki określone w przepisach p.u.s.p. do powołania jej na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Wskazane przymioty zawodowe i cechy osobiste kandydatki, zdobyte umiejętności i wiedza, predestynują opiniowaną do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Julii Marii Gierałtowicz sporządziła także Pani Sylwia Jastrzemska - sędzia wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego we Wrocławiu, która stwierdziła, że kandydatka posiada trzynastoletni staż pracy w zawodzie adwokata. Prezentuje odpowiedni poziom wiedzy prawniczej oraz doświadczenia życiowego. Analiza akt spraw rodzinnych i cywilnych, w których występowała w charakterze pełnomocnika, prowadzi do konkluzji, że Pani Julia Maria Gierałtowicz obowiązki wykonuje sprawnie i terminowo. Występowała przy tym w zróżnicowanym spektrum spraw, w tym rodzinnych i cywilnych. Sędzia wizytator wskazała, że sporządzona ocena potwierdziła, że składane przez kandydatkę pisma procesowe odpowiadały wymogom formalnym i fiskalnym. W żadnej z opiniowanych spraw kandydatka nie była wzywana do uzupełnienia braków formalnych. Czynności wykonywała terminowo. Nie we wszystkich rozprawach występowała osobiście. W niektórych sprawach składała wnioski o odroczenie terminów rozpraw, nawet kilkakrotnie. W części spraw ustanawiała pełnomocnictwo substytucyjne. W analizowanych sprawach występowała jako pełnomocnik z wyboru. Opiniująca podniosła, że analiza sporządzanych przez kandydatkę pism i dokonywanych czynności wskazuje, że była ona merytorycznie przygotowana. Żądania co do zasady formułowane były prawidłowo i na ich poparcie składane były adekwatne wnioski dowodowe, które częściowo były uwzględniane przez sądy meriti. Dokonana ocena akt spraw rodzinnych i cywilnych prowadzi do wniosku, że opiniowana jest osobą odpowiedzialną i systematyczną. Zdaniem sędzi wizytator na podkreślenie zasługuje, że Pani Julia Maria Gierałtowicz obowiązki zawodowe łączyła i łączy z pracą dydaktyczną. Kandydatka od 2011 r. jest dodatkowo stale zatrudniona w charakterze pracownika naukowo-dydaktycznego na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Zielonogórskim. Brała aktywny udział w konferencjach i szkoleniach podnosząc poziom swoich kwalifikacji. Jest autorką publikacji naukowych. Opiniująca zwróciła uwagę, że analiza akt przedstawionych spraw pozwala sformułować wniosek, że nie odznaczały się one znacznym stopniem skomplikowania. Część z nich toczyła się od 9 do 11 lat temu. Z tych względów ocena prawidłowości pracy kandydatki jest utrudniona. Opiniowana jest sumiennym adwokatem, co wyraża się jakością jej pracy i terminowym dokonywaniem czynności. Prezentuje także na dobrym poziomie umiejętności negocjacyjne i proponuje oraz zawiera ugody w sprawach, w których występuje. Powyższe uprawnia do wniosku, że Pani Julia Maria Gierałtowicz posiada cechy, które pozwalają zaprezentować jej kandydaturę do pełnienia służby sędziego.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Katarzyna Tybur - przedstawiona do powołania - posiada doświadczenie zawodowe, obejmujące między innymi doświadczenie orzecznicze, zdobyte w trakcie pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu oraz wynikające z wykonywania obowiązków sędziego w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Kwalifikacje kandydatki zostały pozytywnie ocenione w sporządzonej w ramach niniejszej procedury konkursowej ocenie kwalifikacji, w której między innymi wskazano, że jest ona doświadczonym sędzią, a także cechuje ją wysoki poziom wiedzy prawniczej i zdobytych umiejętności. Pokreślono jej obowiązkowość, sumienność, umiejętność zorganizowania pracy, odpowiedzialny stosunek do obowiązków, duże zaangażowanie, wysoki poziom kultury osobistej oraz zaufanie okazywane opiniowanej przez przełożonych i współpracowników. Ponadto Pani Katarzyna Tybur została jednogłośnie pozytywnie zaopiniowana przez Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Pani Julia Maria Gierałtowicz posiada doświadczenie zawodowe, wynikające między innymi z wykonywania zawodu adwokata. Kwalifikacje kandydatki zostały pozytywnie ocenione w sporządzonych w ramach niniejszej procedury konkursowej ocenach kwalifikacji, została ona jednak negatywnie zaopiniowana przez Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Krajowa Rada Sądownictwa, dokonując wszechstronnej oceny zgromadzonej w niniejszym postępowaniu konkursowym dokumentacji, odnośnie do dotychczasowego doświadczenia zawodowego kandydatek, zwróciła w szczególności uwagę na doświadczenie, wynikające z pracy na stanowisku lub z wykonywania zawodu uprawniających do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu okręgowego. Rada, mając na względzie, że długość stażu zawodowego uczestniczek postępowania jest w tym zakresie zbliżona, wyżej oceniła doświadczenie praktyczne Pani Katarzyny Tybur, obejmujące wykonywanie obowiązków sędziego w ramach delegacji w sądzie okręgowym. Rada miała przy tym na względzie, że Pani Katarzyna Tybur posiada także ponadtrzyletnie doświadczenie w pracy na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, które stanowi jej atut z uwagi na specyfikę tej pracy, dającą możliwość wnikliwego poznania metodyki pracy sędziego. Jednocześnie, w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, uzyskane przez Panią Julię Marię Gierałtowicz oceny kwalifikacji nie różnicują jej kandydatury na niekorzyść osoby wskazanej z wnioskiem o powołanie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. Uzyskany zaś przez kandydatki poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu jednoznacznie koresponduje z oceną Rady.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Katarzyna Tybur, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej, a także podnoszenie kwalifikacji dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego na szczeblu sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Katarzyny Tybur za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu na posiedzeniu w dniu 23 maja 2022 r. negatywnie zaopiniowało Panią Julię Marię Gierałtowicz - oddając 7 głosów "za" (0 - bardzo dobry, 2 - dobry, 5 - dostateczny, łączna ocena ze średnią 2,64), przy 7 głosach "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" oraz pozytywnie zaopiniowało Panią Katarzynę Tybur - oddając 17 głosów "za" (16 - bardzo dobry, 1 - dobry, 0 - dostateczny, łączna ocena ze średnią 4,94), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu stwierdziło, że Pani Katarzyna Tybur w stopniu bardzo dobrym spełnia merytoryczne warunki do powołania na urząd sędziowski w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Katarzyna Tybur posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Katarzyny Tybur zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności uzyskana ocena kwalifikacyjna, dotychczasowe doświadczenie zawodowe oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 31 sierpnia 2022 r. oddano na:

- Panią Julię Marię Gierałtowicz 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 13 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 19 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Katarzynę Tybur 19 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (oddano ogółem 19 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).