Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 143.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.8.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 sierpnia 2022 r.

UCHWAŁA Nr 808/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 sierpnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 143

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Krzysztofa Rafała Mierzejewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 143, zgłosił się Pan Krzysztof Rafał Mierzejewski - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Mazowieckim.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniach w dniach 29 i 30 sierpnia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę Pana Krzysztofa Rafała Mierzejewskiego, wysłuchał kandydata, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania na posiedzeniu zespołu na Pana Krzysztofa Rafała Mierzejewskiego oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Krzysztofa Rafała Mierzejewskiego na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że Pan Krzysztof Rafał Mierzejewski w wysokim stopniu wypełnia kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS. Posiada bogate i wieloletnie doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji, a także jednogłośne poparcie środowiska sędziowskiego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm.) oraz w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1139 ze zm.).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym, a także uzyskanym przez Pana Krzysztofa Rafała Mierzejewskiego poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Krzysztofa Rafała Mierzejewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Krzysztof Rafał Mierzejewski urodził się w 1979 r. w Rawie Mazowieckiej. W 2003 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi, we wrześniu 2007 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym plus. W okresie od 4 stycznia do 1 kwietnia 2008 r. - na podstawie umowy o pracę na zastępstwo - wykonywał pracę asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Rawie Mazowieckiej. W okresie od 17 kwietnia 2009 r. do 31 lipca 2013 r. - na podstawie umowy o pracę - wykonywał pracę asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Skierniewicach. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi z dnia 18 czerwca 2013 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Łódzkiej i od dnia 1 listopada 2013 r. do dnia 28 lutego 2015 r. prowadził indywidualną kancelarię adwokacką w Rawie Mazowieckiej. Z dniem 28 lutego 2015 r. został skreślony z listy adwokatów. Z dniem 16 marca 2015 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie i skierowany do pełnienia czynności w I Wydziale Cywilnym. Od 1 października 2019 r. pracuje na stanowisku referendarza sądowego w V Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim. Otrzymał pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządziła Pani Bogusława Jarmołowicz-Łochańska - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Wskazała, że Pan Krzysztof Rafał Mierzejewski wykazuje się znajomością dziedzin prawa cywilnego, które są wykorzystywane w wykonywaniu przez niego czynności referendarza sądowego, szczególnie z zakresu części ogólnej prawa cywilnego, prawa spadkowego i rodzinnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Biorąc zaś pod uwagę, że przez wiele lat pracował na stanowisku asystenta w sądzie oraz jako adwokat należy przyjąć, że posiada także niezbędną wiedzę z innych dziedzin prawa materialnego, co może potwierdzać obszerny zestaw przedstawionych do oceny spraw. Pan Krzysztof Rafał Mierzejewski ma dobrze opanowaną znajomość procedury cywilnej i sprawnie porusza się w jej meandrach, szczególnie w zakresie prawa wieczystoksięgowego i egzekucyjnego. Potrafi skutecznie stosować przepisy procedury cywilnej w praktyce. Większość rozpoznawanych przez niego spraw była właśnie z tego zakresu. Sporządzone orzeczenia, w szczególności postanowienia i zarządzenia, były poprawne pod względem formy, zawierały wszystkie niezbędne elementy, w tym rozbudowane zarządzenia wykonawcze dla pracowników sekretariatu. Osiągnął wyniki statystyczne na porównywalnym poziomie do wyników referendarzy w wydziale i okręgu, a w niektórych okresach statystycznych nawet wyższe. Sprawnie porusza się w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, ustawy o kosztach komorniczych, ustawy o ubezpieczeniach społecznych i własności lokali. Treść wydawanych przez niego orzeczeń i treść uzasadnień wskazuje, że jest osobą decyzyjną, samodzielną i sprawną organizacyjnie oraz dobrze przygotowaną merytorycznie do wykonywania powierzonych mu zadań. Ogólna ocena: pozytywna.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydata przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Krzysztof Rafał Mierzejewski posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy związanej ze stosowaniem przepisów prawa w zawodach: asystenta sędziego, adwokata i referendarza sądowego. Jego praca została oceniona pozytywnie w sporządzonej na użytek postępowania konkursowego ocenie kwalifikacji. W wysokim stopniu wypełnił zatem kryterium oceny kwalifikacji oraz posiadanego doświadczenia zawodowego.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Delegatów Zgromadzeń Ogólnych Sądów Rejonowych w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium na posiedzeniu 8 czerwca 2022 r. zaopiniowało jednogłośnie pozytywnie Pana Krzysztofa Rafała Mierzejewskiego, przyznając mu 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", z liczbą punktów poparcia wynoszącą 33,5.

Kandydat wypełnił zatem w wysokim stopniu kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Krzysztof Rafał Mierzejewski posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydata zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z pozytywnej oceny pracy i kwalifikacji zawodowych, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Delegatów Zgromadzeń Ogólnych Sądów Rejonowych w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 30 sierpnia 2022 r. oddano na Pana Krzysztofa Rafała Mierzejewskiego 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).