Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pszczynie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1139.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.8.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 sierpnia 2022 r.

UCHWAŁA Nr 796/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 sierpnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pszczynie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1139

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Barbary Anny Drozdowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pszczynie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Magdaleny Kołodziejczyk oraz Pana Andrzeja Koterby do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pszczynie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pszczynie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 1139, zgłosili się:

- Pani Barbara Anna Drozdowska - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Tychach;

- Pani Joanna Magdalena Kołodziejczyk - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu Zdroju;

- Pan Andrzej Koterba - prokurator Prokuratury Rejonowej Bielsko-Biała Południe w Bielsku-Białej.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 29 sierpnia 2022 r. odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, zawiadomiony o terminie w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód prokuratora. Członkowie zespołu zapoznali się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizowali je, omówili szczegółowo wszystkie kandydatury, odbyli naradę i uznali, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na Panią Barbarę Annę Drozdowską 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", na Panią Joannę Magdalenę Kołodziejczyk - 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", a na Pana Andrzeja Koterbę - 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". W konsekwencji zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem, Pani Barbary Anny Drozdowskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia i stażu zawodowego, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Barbary Anny Drozdowskiej przemawiały: bardzo dobra ocena kwalifikacji, odpowiednie doświadczenie życiowe, staż zawodowy oraz najwyższy poziom poparcia podczas głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 oraz § 2 pkt 2 i 4 w związku z § 5 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm. - dalej: p.u.s.p.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1139 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Barbary Anny Drozdowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pszczynie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Barbara Anna Drozdowska urodziła się w 1985 r. w Tychach. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. odbyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując łącznie 43,8 pkt. Od 28 lutego 2011 r. do 14 kwietnia 2016 r. odbyła w tej Szkole aplikację sędziowską, uzyskując 118,5 pkt. W sierpniu 2014 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem bardzo dobrym, uzyskując 286 pkt. Z dniem 15 października 2014 r. została mianowana przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Tychach (staż referendarski). Początkowo orzekała w V Wydziale Ksiąg Wieczystych, następnie w IX Wydziale Cywilnym, a od 1 października 2016 r. do chwili obecnej ponownie orzeka w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Od 4 września 2018 r. pełni funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Z dniem 15 lutego 2021 r. została powołana do pełnienia funkcji członka Komisji Dyscyplinarnej do rozpatrywania w pierwszej instancji spraw dyscyplinarnych referendarzy sądowych w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, na okres czterech lat.

Kandydatka realizuje obowiązek stałego podnoszenia kwalifikacji, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. W 2019 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego, zorganizowane przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (z wynikiem bardzo dobrym).

Pozytywne opinie o kandydatce sporządzili Prezes Sądu Rejonowego w Tychach oraz Przewodnicząca IX Wydziału Cywilnego tego Sądu.

Ocenę kwalifikacji Pani Barbary Anny Drozdowskiej sporządziła Pani sędzia Monika Sobas - wizytator ds. wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Katowicach. Podkreśliła, między innymi, że obciążenie Pani referendarz sprawami wieczystoksięgowymi jest bardzo duże, przy czym efektywność jej pracy i stabilność orzecznictwa są bardzo dobre, a zaskarżalność orzeczeń - niewielka. Zaznaczyła, że lustracja orzecznictwa kandydatki dowodzi bardzo dobrego przygotowania merytorycznego, wysokiej umiejętności pracy i bardzo dobrego poziomu wykonywania obowiązków orzeczniczych. Bardzo dobrze oceniła również sposób wywiązywania się przez nią z obowiązków związanych z pełnieniem funkcji przewodniczącej wydziału. W konkluzji wyraziła przekonanie, że Pani Barbara Anna Drozdowska jest bardzo dobrą kandydatką do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady Pani Joanna Magdalena Kołodziejczyk i Pan Andrzej Koterba posiadają kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w wyższym stopniu niż Pani Barbara Anna Drozdowska - przedstawiona do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Joanna Magdalena Kołodziejczyk urodziła się w 1984 r. w Cieszynie. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, początkowo przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bielsku-Białej, a następnie przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach, w sierpniu 2012 r. złożyła egzamin adwokacki z ogólnym wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Bielsku-Białej z dnia 22 stycznia 2013 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej. Złożyła ślubowanie i w okresie od 4 lutego 2013 r. do 30 kwietnia 2019 r. wykonywała zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Cieszynie. Z dniem 1 czerwca 2019 r. została mianowana przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju. Początkowo orzekała w V Wydziale Ksiąg Wieczystych, a od 15 czerwca 2020 r. do chwili obecnej orzeka w I Wydziale Cywilnym.

Kandydatka realizuje obowiązek stałego podnoszenia kwalifikacji, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

Pozytywną opinię o kandydatce sporządził Prezes Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Magdaleny Kołodziejczyk sporządzili sędziowie Sądu Okręgowego w Katowicach: Pani sędzia Barbara Wartenberg-Kempka - wizytator ds. rodzinnych i nieletnich, Pani sędzia Elżbieta Brzózka-Służałek - wizytator ds. cywilnych oraz Pan sędzia Andrzej Kawaler - wizytator ds. pracy i ubezpieczeń społecznych. Opiniujący poddali analizie wybrane sprawy prowadzone przez kandydatkę podczas wykonywania zawodu adwokata - jako że to z tytułu wykonywania tego zawodu ubiega się ona o powołanie na stanowisko sędziowskie, objęte niniejszym konkursem. Zaznaczyli, między innymi, że sprawy będące przedmiotem kontroli (poza jedną, z elementami zagranicznymi) nie były skomplikowane, kandydatka wykonywała obowiązki procesowe dość starannie, prawidłowo reprezentując interesy mocodawców, wykazując się przy tym dość dobrą znajomością prawa i orzecznictwa. W konkluzji wizytatorzy stwierdzili, że Pani Joanna Magdalena Kołodziejczyk posiada wiedzę, umiejętności i predyspozycje potrzebne do wykonywania pracy sędziego sądu rejonowego.

Pan Andrzej Koterba urodził się w 1980 r. w Szczawnicy. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim w Rzeszowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od września do listopada 2004 r. był zatrudniony na stanowisku referenta w Urzędzie Skarbowym w Zakopanem. Następnie, od maja 2005 r. do końca czerwca 2008 r. pracował jako referent prawny w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Nowym Targu. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji prokuratorskiej w okręgu Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu, w październiku 2007 r. złożył egzamin prokuratorski z ogólnym wynikiem dobrym. Od 1 lipca 2008 r. do 17 maja 2009 r. był zatrudniony w Prokuraturze Rejonowej w Bielsku-Białej na stanowisku asystenta prokuratora. Z dniem 18 maja 2009 r. został mianowany przez Prokuratora Generalnego asesorem Prokuratury Rejonowej w Bielsku-Białej. Z dniem 1 stycznia 2010 r., w wyniku podziału tej jednostki organizacyjnej, został przeniesiony na stanowisko asesora Prokuratury Rejonowej Bielsko-Biała Południe w Bielsku-Białej. Z dniem 1 czerwca 2012 r. został powołany przez Prokuratora Generalnego na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej Bielsko-Biała Południe w Bielsku-Białej. Od kwietnia do czerwca 2015 r. wykonywał czynności służbowe w Wydziale Śledczym

Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej, w ramach delegacji udzielonej przez Prokuratora Okręgowego w Bielsku-Białej.

Kandydat realizuje obowiązek stałego podnoszenia kwalifikacji, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Andrzeja Koterby sporządziła Pani sędzia w stanie spoczynku Małgorzata Sobieska - wizytator Sądu Okręgowego w Katowicach. Stwierdziła, między innymi, że Pan prokurator legitymuje się dobrym poziomem merytorycznym i prawidłowo wykonuje obowiązki zawodowe. W jej przekonaniu pozytywnie o kwalifikacjach kandydata świadczą zarówno ilościowe wyniki pracy, jak i rodzaj oraz jakość podejmowanych przez niego decyzji. W konkluzji pozytywnie oceniła kandydaturę Pana Andrzeja Koterby na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Pszczynie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa;

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Wszyscy kandydaci, biorący udział w tym postępowaniu konkursowym, legitymują się odpowiednim doświadczeniem zawodowym: Pani Barbara Anna Drozdowska wykonuje zawód referendarza sądowego (od 15 października 2014 r.), Pani Joanna Magdalena Kołodziejczyk posiada doświadczenie w wykonywaniu zawodu adwokata (od 4 lutego 2013 r. do 30 kwietnia 2019 r.) oraz referendarza sądowego (od 1 czerwca 2019 r.), Pan Andrzej Koterba wykonuje zaś zawód prokuratora (od 1 czerwca 2012 r.). Wybrana kandydatka legitymuje się wprawdzie najkrótszym stażem pracy na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa, ale - w przeciwieństwie do kontrkandydatów - uzyskała bardzo dobrą ocenę pracy i kwalifikacji (wobec ocen "pozytywnych", uzyskanych przez pozostałych uczestników tego konkursu). Ponadto Pani Barbara Anna Drozdowska, w odróżnieniu od Pani Joanny Magdaleny Kołodziejczyk i Pana Andrzeja Koterby, ukończyła studia podyplomowe (z wynikiem bardzo dobrym).

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Podczas posiedzenia 31 maja 2022 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach zaopiniowało Panią Barbarę Annę Drozdowską - oddając 11 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (siła poparcia kandydatki - 63 punkty na 66 punktów możliwych do uzyskania), Panią Joannę Magdalenę Kołodziejczyk - oddając 6 głosów "za", 3 głosy "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (siła poparcia kandydatki - 25 punktów na 66 punktów możliwych do uzyskania), a Pana Andrzeja Koterbę - oddając 5 głosów "za", 3 głosy "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" (siła poparcia kandydata - 18 punktów na 66 punktów możliwych do uzyskania).

Wybrana kandydatka - jako jedyna - uzyskała zatem jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Barbara Anna Drozdowska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne, odpowiednie doświadczenie zawodowe i staż pracy oraz stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Barbary Anny Drozdowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności: wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy i kwalifikacji oraz opinii służbowych, odpowiednie doświadczenie zawodowe i staż pracy, oceny uzyskane na dyplomie wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, ukończenie studiów podyplomowych oraz najwyższe - jednogłośne poparcie, udzielone podczas głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

IV

Wyniki glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 30 sierpnia 2022 r. oddano na:

- Panią Barbarę Annę Drozdowską 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Joannę Magdalenę Kołodziejczyk 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 11 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Andrzeja Koterbę 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 9 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87* k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).