Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 4.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 775/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 4

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Katarzyny Głowackiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Kingi Dołęgi do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 4, zgłosiły się:

- Pani Kinga Dolega - adwokat - Izba Adwokacka w Radomiu;

- Pani Anna Katarzyna Głowacka - adwokat - Częstochowsko-Piotrkowska Izba Adwokacka.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 25 lipca 2022 r., po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej - zawiadomiony o terminie posiedzenia. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Kingę Dolegę oddali 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", a na Panią Annę Katarzynę Głowacką oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie Pani Anny Katarzyny Głowackiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska wskazano, że obie kandydatki otrzymały pozytywne oceny kwalifikacji. Pani Anna Katarzyna Głowacka ma jednak dłuższe doświadczenie w wykonywaniu zawodu adwokata oraz uzyskała zdecydowanie wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Zdaniem zespołu, w wyższym stopniu wypełniła zatem kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm. -dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Katarzyny Głowackiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Anna Katarzyna Głowacka urodziła się w 1986 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą plus. W latach 2012-2015 pracowała w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie na stanowisku prawnika w ramach kolejnych umów zlecenia. Po odbyciu aplikacji adwokackiej w marcu 2015 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie z dnia 12 maja 2015 r. została wpisana na listę adwokatów Częstochowsko-Piotrkowskiej Izby Adwokackiej, a od dnia 1 października 2015 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii w Piotrkowie Trybunalskim. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Krzysztof Gąsior - wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Wskazano w niej, że wnioski wypływające z przeprowadzonych badań, dają podstawy do twierdzenia, że opiniowana wykazuje dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego, niezbędną do wykonywania zawodu sędziego, a także umiejętność wykorzystania tej wiedzy w praktyce. Jest osobą sumienną, obowiązkową, opanowaną. Mając na uwadze nabyte doświadczenie zawodowe oraz wskazane cechy charakterologiczne, uprawnionym jest, w ocenie opiniującego, wysnucie pozytywnej prognozy, że w przypadku powołania na stanowisko sędziego, Pani Anna Katarzyna Głowacka będzie w sposób właściwy wykonywała powierzoną jej funkcję. Z przytoczonych wyżej względów, sędzia wizytator stwierdził, że kandydaturę Pani Anny Katarzyny Głowackiej ocenia wysoce pozytywnie.

Pani Kinga Dolega posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Kinga Dolega urodziła się w 1987 r. w Radomiu. W 2012 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą plus. Od dnia 12 listopada do dnia 31 grudnia 2012 r. pracowała na stanowisku p.o. asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Radomiu. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w marcu 2016 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Radomiu z dnia 5 maja 2016 r. została wpisana na listę adwokatów tej Izby. Od dnia 1 października 2016 r. wykonuje zawód adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Przysusze oraz filią w Radomiu. W 2020 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie zamówień publicznych z wynikiem bardzo dobrym. W dniu 21 czerwca 2020 r. uzyskała tytuł mediatora nadany przez Prezesa Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, a na podstawie decyzji Prezesa Sądu Okręgowego w Radomiu z dnia 23 lipca 2020 r. - wpis na listę stałych mediatorów dla obszaru Sądu Okręgowego w Radomiu. Na podstawie uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej w Radomiu z dnia 28 września 2021 r. objęła funkcję Sekretarza Adwokackiego Centrum Mediacji w Radomiu.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Barbara Grabiszewska - wizytator do spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Stwierdzono w niej, że z przeprowadzonej analizy akt spraw i pism procesowych wynika, że Pani Kinga Dolega posiada dobrą znajomość prawa materialnego cywilnego i karnego, a także prawa procesowego, niezbędną do sprawowania urzędu sędziego. Posiada również umiejętność wykorzystania tej wiedzy w praktyce. Wykazuje się dobrą znajomością aktualnego orzecznictwa i poglądów doktryny, które w sposób prawidłowy powoływała w sporządzonych pismach procesowych. Opiniowana jest osobą sumienną, obowiązkową, dociekliwą i opanowaną. Biorąc pod uwagę nabyte już doświadczenie zawodowe, a także cechy charakterologiczne, zdaniem sędzi wizytator, uprawnionym jest wysnucie pozytywnej prognozy, że w przypadku powołania na stanowisko sędziego, opiniowana będzie w sposób prawidłowy wykonywała powierzoną funkcję. Z powyżej przedstawionych względów, sędzia wizytator pozytywnie oceniła kandydaturę Pani Kingi Dołęgi.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania posiada odpowiedni staż pracy i doświadczenie zawodowe. Z oceny kwalifikacyjnej Pani Anny Katarzyny Głowackiej wynika, że wykazuje się ona dobrym poziomem wiedzy prawniczej oraz umiejętnością jej stosowania w praktyce, a przy tym jest osobą obowiązkową, sumienną i opanowaną. Kandydatka ta poza wysoką oceną kwalifikacji uzyskała także zdecydowane, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Powyższe przesądziło o jej wyborze.

Pani Kinga Dolega, tak jak wybrana kandydatka, otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacji. W porównaniu jednak do Pani Anny Katarzyny Głowackiej wykazuje się krótszym o rok stażem w wykonywaniu zawodu adwokata, a ponadto otrzymała zdecydowanie niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Z tych powodów Rada uznała, że jej kandydatura nie zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego.

Powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Anny Katarzyny Głowackiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim na posiedzeniu w dniu 5 maja 2022 r. zaopiniowało Panią Kingę Dolegę - pozytywnie, oddając 3 głosy "za", przy 2 głosach "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się", a Panią Annę Katarzynę Głowacką-jednogłośnie pozytywnie, oddając 10 głosów "za".

Jak wynika z powyższego, wybrana kandydatka zdobyła najwyższe, jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anna Katarzyna Głowacka posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opocznie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Katarzyny Głowackiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności odpowiedni staż i doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy prawniczej, ugruntowanej praktyką zawodową, wnioski płynące z oceny pracy i kwalifikacji oraz najwyższe, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

IV

Wyniki glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 28 lipca 2022 r. na:

- Panią Kingę Dolegę oddano 2 głosy "za", przy 1 głosie "przeciw" i 11 głosach "wstrzymujących się" (łącznie oddano 14 głosów),

- Panią Annę Katarzynę Głowacką oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (łącznie oddano 14 głosów).

Wymaganą bezwzględną większość głosów uzyskała kandydatura Pani Anny Katarzyny Głowackiej.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).