Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 141.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 770/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 141

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Karoliny Gruszkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 141, zgłosiła się Pani Karolina Gruszkowska - adwokat.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 25 lipca 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydata, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej - zawiadomiony o jego terminie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Karoliną Gruszczyńską oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu Panią Karolinę Gruszczyńską. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

W uzasadnieniu stanowiska zespołu wskazano, że za rekomendowaniem Pani Karoliny Gruszkowskiej przemawiały (ocenione łącznie): bogate i bardzo różnorodne doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacyjna, pozytywna opinia służbowa oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 pkt 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm. - dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Karoliny Gruszkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Karolina Gruszkowska urodziła się w dniu 19 sierpnia 1988 r. w Radziejowie. Ukończyła studia prawnicze w 2012 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie z wynikiem bardzo dobrym w dniu 25 czerwca 2012 r. Aplikację adwokacką ukończyła egzaminem zawodowym w dniu 18 marca 2016 r. z wynikiem pozytywnym. Odl czerwca 2010 r. do 31 stycznia 2013 r. pracowała w Kancelarii Prawniczej J. Tokarski, R. Olszewski na stanowisku prawnika, a następnie od 4 listopada 2013 r. do 30 kwietnia 2016 r. w Kancelarii Prawnej Kałużyński, Czaplicki i Wspólnicy na stanowisku prawnika. Następnie została wpisana na listę adwokatów Okręgowej Izby Adwokackiej w Warszawie z siedzibą wykonywania zawodu w Warszawie, Toruniu i Piotrkowie Kujawskim, gdzie prowadzi indywidualną kancelarię. Otrzymała pozytywną opinię służbową.

Ocenę kwalifikacji Pani Karoliny Gruszkowskiej sporządzili sędziowie Sądu Okręgowego w Bydgoszczy: Bogumił Goraj - wizytator ds. cywilnych i Stefan Pietrzak - wizytator ds. karnych.

Sędzia wizytator ds. karnych w swojej opinii wskazał, że różnorodność pism procesowych od wniosków dowodowych do apelacji wskazuje na dobre przygotowanie opiniowanej i to zarówno, jeżeli chodzi o prawo procesowe, jak i materialne. W środkach odwoławczych opiniowana przytaczała dostateczną argumentację stawianych zarzutów. Z wnikliwością analizowała zgromadzone materiały dowodowe. Potrafiła samodzielnie wyprowadzić wnioski w zakresie subsumcji określonych stanów faktycznych pod przepisy prawa karnego - wykazywać, czy są wyczerpane znamiona przypisanych czynów. Z dużą starannością podchodziła także do spraw, w których wyznaczana była obrońcą czy pełnomocnikiem z urzędu.

Z analizy pism procesowych, wniosków składanych na rozprawach można przyjąć, że opiniowana posiada oprócz wiedzy teoretycznej także doświadczenie zawodowe, które potrafiła prawidłowo wykorzystywać w praktyce. Występowała w różnych kategoriach spraw i w różnym charakterze.

Sędzia wizytator ds. cywilnych wskazał, że sposób formułowania pism oraz ich uzasadnienie świadczą o tym, że kandydatka posiada znajomość przepisów prawa oraz orzecznictwa i poglądów doktryny, które uzasadniają przypuszczenie, że nie będzie miała kłopotów z rzetelnym sprawnym wykonywaniem funkcji sędziego sądu rejonowego.

W opinii końcowej obaj wizytatorzy wskazali, że opiniowana wykazała się obowiązkowością, poczuciem odpowiedzialności za przyjęte obowiązki reprezentowania strony przed sądem, precyzją w formułowaniu wniosków procesowych, dokładnością oraz rzeczowością. Zawód adwokata Pani Karolina Gruszkowska wykonywała w sposób sumienny i odpowiedzialny.

Mając powyższe na uwadze wskazali, że opiniowana spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pani Karolina Gruszkowska posiada wszechstronną wiedzę prawniczą oraz wieloletnie i bardzo bogate doświadczenie zawodowe, które zdobyła jako adwokat. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znalazły odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie kwalifikacyjnej, z której wynika, że wykazuje się należytą wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego, a ponadto wyróżnia się dojrzałością zawodową i umiejętnością podejmowania trafnych decyzji. Stanowisko Rady w pełni koresponduje przy tym z pozytywną opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Karoliny Gruszkowskiej za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy na posiedzeniu 2 maja 2022 r. pozytywnie (8 głosami "za", 0 "przeciw", 1 "wstrzymujący się") zaopiniowało Panią Karolinę Gruszkowską.

Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem pełne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Karolina Gruszkowska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Karoliny Gruszkowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bardzo bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu adwokata, wnioski płynące z wysokiej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 28 lipca 2022 r. oddano na Panią Karolinę Gruszkowską 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (łącznie oddano 13 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym bezwzględną większością głosów Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).