Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 121.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.7.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 lipca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 744/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 lipca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 121

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Natalii Eugenii Zborowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Grzegorza Piotra Szklarskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 121, zgłosili się:

- Pan Grzegorz Piotr Szklarski - adwokat Izby Adwokackiej w Rzeszowie;

- Pani Natalia Eugenia Zborowska - adwokat Izby Adwokackiej w Krakowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 25 lipca 2022 r. odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte niniejszym konkursem. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie w związku z kandydowaniem osób wykonujących zawód adwokata. Członkowie zespołu zapoznali się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizowali je, omówili szczegółowo obie kandydatury, odbyli naradę i uznali, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Grzegorza Piotra Szklarskiego nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", a na Panią Natalię Eugenię Zborowską oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W konsekwencji zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte niniejszym konkursem, Pani Natalii Eugenii Zborowskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Natalii Eugenii Zborowskiej przemawiały: bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie orzecznicze, doświadczenie życiowe oraz szeroka wiedza prawnicza. Wiedza teoretyczna i doświadczenie praktyczne, jakie posiada Pani Natalia Eugenia Zborowska, w połączeniu z wcześniejszym pełnieniem obowiązków referendarza sądowego oraz wnioski wynikające z oceny kwalifikacyjnej, dają - zdaniem zespołu - gwarancję należytego pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Ponadto Pani Natalia Eugenia Zborowska uzyskała poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie. W ocenie zespołu Pan Grzegorz Piotr Szklarski nie wypełnia w tak wysokim stopniu jak rekomendowana kandydatka kryteriów, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm. - dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Natalii Eugenii Zborowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Natalia Eugenia Zborowska urodziła się w 1979 r. w Rzeszowie. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Od 2 października 2006 r. do 31 marca 2007 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie z dnia 20 października 2006 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. Prawo do wykonywania zawodu zostało jej zawieszone z uwagi na zatrudnienie w strukturach wymiaru sprawiedliwości. Od 1 kwietnia 2007 r. do 31 marca 2008 r. była zatrudniona na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Obowiązki orzecznicze wykonywała w V Wydziale Gospodarczym. Od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2008 r. pracowała jako referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Dębicy. Obowiązki orzecznicze wykonywała w wydziale grodzkim oraz w wydziale ksiąg wieczystych. W 2008 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu ekonomii i prawa gospodarczego dla sędziów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od 17 października 2008 r. do 9 czerwca 2009 r. wykonywała zawód radcy prawnego w ramach indywidualnej kancelarii radcy prawnego w Dębicy. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie z dnia 24 kwietnia 2009 r. została wpisana na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej. Od 10 czerwca 2009 r. do chwili obecnej wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Dębicy. Od 1 stycznia 2016 r. świadczy także nieodpłatną pomoc prawną jako adwokat w - prowadzonym przez Powiat Dębicki - Punkcie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Brzostku.

Kandydatka realizuje obowiązek podnoszenia kwalifikacji, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. Obecnie jest słuchaczką dwusemestralnych studiów podyplomowych z zakresu mediacji i negocjacji z elementami psychologii w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Otrzymała pozytywne opinie o swojej pracy, w tym od Prezesa Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

Ocenę kwalifikacji Pani Natalii Eugenii Zborowskiej sporządziła Pani Magdalena Kocój - sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że jakość i rzetelność czynności podejmowanych przez opiniowaną, jak również sprawność i terminowość są bardzo dobre. W oparciu o analizę wybranych akt spraw i sporządzonych przez opiniowaną opinii prawnych i innych pism, stwierdziła, że wskazują one na dużą wiedzę i kulturę osobistą ich autorki. Sposób działania Pani adwokat nie budzi żadnych zastrzeżeń. Nie stwierdzono jakichkolwiek zachowań kandydatki, skutkujących zwłoką w rozpoznaniu sprawy w postępowaniu sądowym (ewentualne braki były w ustawowym lub wyznaczonym terminie usuwane), nie stwierdzono uchybień lub naruszeń prawa, w szczególności skutkujących rozstrzygnięciem na niekorzyść stron lub uczestników reprezentowanych przez pełnomocnika. Zachowanie i sposób artykułowania stanowisk i wniosków na rozprawach nie nasuwa wobec niej żadnych zastrzeżeń. Całokształt przedstawionych wyników kształcenia i kilkunastoletniego doświadczenia zawodowego, także w charakterze radcy prawnego, a następnie adwokata, jak i przedstawionych opinii prawnych oraz odbytych szkoleń w sprawach karnych, pozwala - zdaniem sędzi sporządzającej ocenę - na pozytywną ocenę kwalifikacji Pani Natalii Eugenii Zborowskiej jako kandydatki na stanowisko sędziowskie.

Pan Grzegorz Piotr Szklarski urodził się w 1980 r. w Krośnie. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 26 lipca do 31 grudnia 2004 r. pracował jako asystent bankowości -windykator w Kredyt Bank S.A. Oddział w Krośnie. Następnie, od 15 stycznia do 14 kwietnia 2005 r. był zatrudniony jako referent do spraw prawnych w kancelarii radcy prawnego w Krośnie. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2007 r. złożył egzamin sędziowski z oceną łączną dobrą plus. W trakcie odbywania aplikacji sądowej, w 2006 r. rozpoczął aplikację adwokacką w Izbie Adwokackiej w Rzeszowie. Od 1 czerwca 2007 r. do 16 lutego 2009 r. pracował jako aplikant-asystent prawny w Kancelarii Adwokackiej adwokata Tomasza Ostafila w Krośnie. Pan Grzegorz Piotr Szklarski na trzecim roku aplikacji adwokackiej złożył wniosek o wpis na listę adwokatów, motywując go zdanym egzaminem sędziowskim. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie z dnia 15 października 2008 r. uzyskał wpis na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Rzeszowie. Z dniem 1 kwietnia 2009 r. rozpoczął wykonywanie zawodu adwokata w indywidualnej kancelarii adwokackiej w Krośnie i wykonuje ten zawód nieprzerwanie do chwili obecnej. W latach 2010-2014 odbywał studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji tego Uniwersytetu z dnia 23 stycznia 2017 r., na podstawie rozprawy doktorskiej pt. "Zakres ochrony prawa do zabezpieczenia społecznego z art. 67 Konstytucji RP" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów, nadano mu stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Jest autorem 4 publikacji naukowych z zakresu prawa konstytucyjnego.

Kandydat realizuje obowiązek podnoszenia kwalifikacji, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

Otrzymał pozytywną opinię Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie.

Ocenę kwalifikacji Pana Grzegorza Piotra Szklarskiego w zakresie spraw cywilnych sporządziła Pani Brygida Gradkowska-Ferenc - sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która w podsumowaniu swoich wniosków przyznała temu kandydatowi ocenę pozytywną.

Z kolei ocenę kwalifikacji kandydata w zakresie spraw karnych sporządził Pan Dariusz Zrębiec - sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który stwierdził, że weryfikacja akt spraw oraz analiza dokumentów przedłożonych w toku niniejszego postępowania daje podstawę do uznania, że Pan Grzegorz Piotr Szklarski posiada szeroką wiedzę z zakresu prawa i jest osobą zmierzającą do pogłębienia tejże wiedzy, o czym świadczy zdobyty stopień naukowy doktora nauk prawnych. Formułowane przez opiniowanego w pismach procesowych tezy są gruntownie uzasadnione z powołaniem szeregu przekonujących argumentów. Argumentacja, którą posługuje się kandydat jest zrozumiała, logiczna, pozbawiona sprzeczności oraz obszerna. Zdaniem sędziego sporządzającego ocenę, Pan Grzegorz Piotr Szklarski zasługuje na pozytywną opinię w zakresie ubiegania się do pełnienia urzędu sędziego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Obydwoje kandydaci, biorący udział w tym postępowaniu konkursowym, legitymują się wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Każdy z nich uzyskał pozytywną ocenę pracy i kwalifikacji. Jednakże, w porównaniu do Pana Grzegorza Piotra Szklarskiego, Pani Natalia Eugenia Zborowska uzyskała bardzo dobrą ocenę na dyplomie wyższych studiów prawniczych (wobec oceny "dobrej") i ocenę bardzo dobrą z egzaminu sędziowskiego (wobec oceny "dobrej plus"), posiada przy tym bardziej wszechstronne doświadczenie zawodowe, uzyskane w pracy na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa (była asystentem sędziego, referendarzem sądowym - posiada doświadczenie orzecznicze, następnie wykonywała zawód radcy prawnego a obecnie wykonuje zawód adwokata) oraz uzyskała poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Natalia Eugenia Zborowska, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym m.in. w pracy orzeczniczej referendarza sądowego, a także radcy prawnego a obecnie - adwokata, jak również stałe podnoszenie kwalifikacji przez udział w różnych formach doskonalenia zawodowego dają gwarancję należytego sprawowania przez nią urzędu sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Natalii Eugenii Zborowskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Podczas posiedzenia 20 maja 2022 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie na Pana Grzegorza Piotra Szklarskiego oddano: 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 7 głosach "wstrzymujących się" (opinia negatywna), a na Panią Natalię Eugenię Zborowską oddano: 4 głosy "za" (w tym głos Przewodniczącego Kolegium), przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się" (opinia pozytywna). Kandydatura Pani Natalii Eugenii Zborowskiej uzyskała zatem poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Natalia Eugenia Zborowska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne, wszechstronne i wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Natalii Eugenii Zborowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności: wnioski płynące z pozytywnej oceny jej pracy i kwalifikacji, wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, umiejętności nabyte w pracy na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa, oceny uzyskane na dyplomie wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 27 lipca 2022 r. oddano na:

- Pana Grzegorza Piotra Szklarskiego 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 16 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 21 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Panią Natalię Eugenię Zborowską 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 21 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).