Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1037.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.7.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 lipca 2021 r.

UCHWAŁA Nr 957/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 lipca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1037

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Macieja Tomasza Pragłowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Moniki Krzanowskiej-Mars do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 1037, zgłosili się:

- Pani Monika Krzanowska-Mars - sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie oraz

- Pan Maciej Tomasz Pragłowski - sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 13 lipca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na:

- Panią Monikę Krzanowską-Mars oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się",

- Pana Macieja Tomasza Pragłowskiego oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie Pana Macieja Tomasza Pragłowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że obydwoje kandydaci uzyskali pozytywne oceny kwalifikacji, mają zbliżone doświadczenie zawodowe. Uzyskali również taką samą liczbę głosów "za" na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie. Pani Monika Krzanowska-Mars legitymuje się dłuższym stażem orzeczniczym, jednak ocena stabilności jej orzecznictwa przemówiła za rekomendowaniem Pana Macieja Tomasza Pragłowskiego jako posiadającego wyższe kwalifikacje do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymaganie ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatów, a także uzyskanym przez nich poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Macieja Tomasza Pragłowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Maciej Tomasz Pragłowski urodził się w 1971 r. w Krakowie. W 1997 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 7 sierpnia 1997 r. do 19 sierpnia 2001 r. pracował w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie na stanowisku protokolanta. Po odbyciu aplikacji sądowej, w maju 2001 r. złożył egzamin sędziowski z oceną łączną dostateczną. Z dniem 20 sierpnia 2001 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie. Obowiązki orzecznicze wykonywał w Zamiejscowym Wydziale Ksiąg Wieczystych w Wieliczce. Z dniem 2 lipca 2003 r. został przeniesiony na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Wieliczce. Orzekał w III Wydziale Ksiąg Wieczystych oraz V Zamiejscowym Wydziale Ksiąg Wieczystych w Skawinie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 maja 2008 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wieliczce. Orzekał w II Wydziale Karnym. Pełnił ponadto od 2 czerwca 2008 r. funkcję Przewodniczącego Zamiejscowego Wydziału Sądu Grodzkiego w Skawinie oraz Przewodniczącego Zamiejscowego V Wydziału Ksiąg Wieczystych w Skawinie. Z dniem 31 grudnia 2009 r. został odwołany z funkcji Przewodniczącego Zamiejscowego Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego w Wieliczce z siedzibą w Skawinie - z uwagi na jego likwidację. W 2015 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa karnego materialnego i procesowego, z wynikiem bardzo dobrym a w 2016 r. - studia podyplomowe w zakresie prawa dowodowego, również z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 5 kwietnia 2018 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Z tym samym dniem został powołany do pełnienia funkcji Wiceprezesa tego Sądu. Orzekał ponadto w II Wydziale Karnym tego Sądu, będąc jednocześnie od 11 kwietnia 2018 r. jego Przewodniczącym. Od 15 lipca 2020 r. orzeka na stałej delegacji w IV Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Krakowie. Odbył ponadto szereg szkoleń zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Macieja Tomasza Pragłowskiego sporządził Pan Piotr Kowalski - sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie. Podkreślił, że kandydata cechuje zdecydowanie i kategoryczność w podejmowaniu decyzji procesowych, co przejawia się w szybkości ich podejmowania i używanym - zwłaszcza przy okazji formułowania uzasadnień wyroków - sposobie konstruowania wypowiedzi (rzeczowość i skrótowość). Dostrzegł również starania kandydata, aby sprawy w pierwszej instancji prowadzone były w rygorze przerw, a nie odroczeń, co dodatkowo znacznie przyspiesza i ułatwia ich rozpoznanie. Pan Maciej Tomasz Pragłowski stara się wyznaczać terminy posiedzeń i rozpraw bezzwłocznie, w ciągu najdalej kilku dni od przydzielenia sprawy do referatu. Prawidłowo korzysta także z przewidzianych w ustawie środków dyscyplinujących, zmierzających do wyegzekwowania sprawnego toku czynności. Taki sposób procedowania stanowi niewątpliwie mocną stronę kandydata. Panuje on nad salą rozpraw, nie dając przejąć kontroli nad przewodem sądowym stronom, a zwłaszcza fachowym uczestnikom rozprawy. Baczy, aby czynności koncentrowały się wokół przedmiotu postępowania, którego ramy wyznaczają zarzuty aktu oskarżenia. Sędzia opiniujący wyraził pogląd, że wydawane przez kandydata orzeczenia są co do zasady trafne i sprawiedliwe, czego dowodzi nie tylko lektura akt, ale także wyniki kontroli instancyjnej. Tylko w przypadku dwóch spraw z kategorii "K" orzeczenie wydane na przestrzeni kontrolowanego czasu zostało zmienione, przy czym w jednym przypadku zmiana miała charakter bardzo niewielki, niewpływający na istotę rozstrzygnięcia, w drugim zaś przypadku zmiana była dalej idąca, bo wiążąca się ze znacznym obniżeniem kary. Trudno jednak, w ocenie Pana sędziego Piotra Kowalskiego, za istotną uznać zmianę wyroku przez obniżenie wymiaru orzeczonego środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych z 4 do 3 lat. Stabilność wydawanych orzeczeń - w okresie poddanym wizytacji - pozytywnie zatem wyróżnia kandydata na tle sędziów jego Wydziału. Jest on sędzią wydającym z reguły trafne i szybkie rozstrzygnięcia, poprawnie diagnozującym zasadnicze zagadnienia podlegające rozważeniu w sprawie. Także dotychczasowy sposób wykonywania zadań w ramach delegacji do pełnienia obowiązków sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości, nie nasuwa zasadniczych zastrzeżeń co do kwalifikacji merytorycznych kandydata, co potwierdziła w swojej opinii Przewodnicząca IV Wydziału Karnego Odwoławczego tego Sądu.

Pani Monika Krzanowska-Mars posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Monika Krzanowska-Mars urodziła się w 1972 r. w Krakowie. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Ukończyła ponadto studia podyplomowe z zakresu prawa karnego skarbowego na tym Uniwersytecie, z wynikiem dobrym.

Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 1998 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną łączną bardzo dobrą. Z dniem 16 listopada 1998 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Myślenicach. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała w II Wydziale Karnym. Następnie od 25 września 2000 r. orzekała jako asesor sądowy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie, w IV Wydziale Grodzkim, do którego została przeniesiona na własną prośbę. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 września 2001 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie. Orzekała nadal w IV Wydziale Grodzkim oraz od 1 listopada 2001 r. pełniła funkcję Kierownika Sekcji ds. Karnych. Następnie od 1 marca 2004 r. do 29 lutego 2008 r. pełniła funkcję Przewodniczącej IV Wydziału Grodzkiego. Od 1 marca 2008 r. do 31 marca 2013 r. orzekała w IX Wydziale Karnym, przy czym od 1 stycznia 2010 r. pełniła funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Od 1 kwietnia 2013 r. do 31 lipca 2016 r. orzekała w II Wydziale Karnym, będąc jego Przewodniczącą, a z dniem 1 kwietnia 2013 r. została powołana do pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie. Z dniem 1 sierpnia 2016 r. objęła funkcję Prezesa tego Sądu. W latach 2018-2020 była wielokrotnie delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Krakowie w ramach jednodniowych sesji. Z dniem 26 lutego 2020 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Krakowie na okres jednego roku. Orzekała w IV Wydziale Karnym Odwoławczym. Z dniem 1 sierpnia 2020 r. powierzono jej funkcję Prezesa Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie na drugą czteroletnią kadencję. Z dniem 12 marca 2021 r. została ponownie delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Krakowie na okres jednego roku. Orzeka w IV Wydziale Karnym Odwoławczym. Odbyła szereg szkoleń zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Moniki Krzanowskiej-Mars sporządziła Pani Lidia Haj - sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie. Wskazała, że bardzo pozytywną opinię służbową odnośnie do kandydatki wydał Wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie. Podkreśliła, że Pani Monika Krzanowska-Mars dysponuje dużym doświadczeniem zawodowym, wiedzą prawniczą, zezwalającą jej na załatwianie wszelkich spraw karnych na każdym ich etapie. Jest doświadczonym sędzią, ma ponad 20-letni staż pracy. Obowiązki orzecznicze godzi z kierowaniem sądem, jako Prezes Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy. Sprawnie załatwia sprawy, jest osobą zorganizowaną i zdecydowaną. Ocena pracy Pani sędzi wypada korzystnie. Stwierdzone w opinii uchybienia, w ocenie Pani sędzi Lidii Haj, nie mają charakteru rażącego, nie wpływają na ogólną pozytywną ocenę poziomu merytorycznego orzecznictwa. Wydajność pracy kandydatki i zaangażowanie w służbie nie nasuwają żadnych wątpliwości.

Rozstrzygnięcia w sprawach prowadzonych przez opiniowaną są wyważone, charakteryzuje je poczucie sprawiedliwości. Cechuje ją pracowitość i sumienność w wykonywaniu obowiązków.

III

Ocena kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Rada uwzględniła, że Pani Monika Krzanowska-Mars pracę w wymiarze sprawiedliwości rozpoczęła z dniem 16 listopada 1998 r., kiedy została mianowana asesorem sądowym. Następnie, postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 września 2001 r. została powołana do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego i od tamtego czasu orzeka w sądownictwie powszechnym. Ponadto zdobyła doświadczenie orzecznicze w ramach delegacji do sądu okręgowego, początkowo jednorazowych, a od lutego 2020 r. w ramach stałej delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Krakowie. Legitymuje się zatem wieloletnim doświadczeniem orzeczniczym, zdobytym w pionie karnym sądownictwa powszechnego.

Dla porównania, Pan Maciej Tomasz Pragłowski w latach 1997-2001 pracował w sądzie rejonowym na stanowisku protokolanta. Z dniem 20 sierpnia 2001 r. został mianowany referendarzem sądowym i orzekał w wydziałach ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 maja 2008 r. został powołany do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego. Doświadczenie zawodowe zdobył również w ramach delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Krakowie (od lipca 2020 r.). Jego doświadczenie orzecznicze koncentruje się również na pracy w pionie karnym sądownictwa powszechnego.

Obydwoje kandydaci posiadają także doświadczenie w sprawowaniu funkcji kierowniczych w wymiarze sprawiedliwości.

Mając na uwadze powyższe Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że obydwoje kandydaci posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy orzeczniczej w sądownictwie powszechnym i w tym zakresie ich kandydatury są do siebie zbliżone. Odnotowana różnica w stażu pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego na korzyść Pani Moniki Krzanowskiej-Mars nie została uznana za przeważającą w sytuacji, gdy obydwoje uczestnicy postępowania legitymują się wieloletnim stażem orzeczniczym, a Pan Maciej Tomasz Pragłowski również stażem orzeczniczym na stanowisku referendarza sądowego, w okresie poprzedzającym powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Obydwoje kandydaci uzyskali również pozytywne oceny kwalifikacji, stwierdzające ich pełną przydatność na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Badając kandydatury uczestników postępowania, Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że kryterium różnicującym stopień przygotowania do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego przez Panią Monikę Krzanowską-Mars i Pana Macieja Tomasza Praglowskiego jest stabilność ich orzecznictwa poddana badaniu w przedstawionych Radzie ocenach kwalifikacji. W tym zakresie Rada podzieliła stanowisko zespołu jej członków z 13 lipca 2021 r.

W sporządzonej w niniejszej sprawie ocenie kwalifikacji odnośnie do wybranego przez Krajową Radę Sądownictwa kandydata wskazano, że na przestrzeni całego kontrolowanego okresu, tylko w przypadku dwóch spraw z kategorii "K" orzeczenie zostało zmienione, przy czym w jednym przypadku zmiana miała charakter bardzo niewielki, niewpływający na istotę rozstrzygnięcia, w drugim zaś przypadku zmiana była dalej idąca, bo wiążąca się ze znacznym obniżeniem kary. Zmiana jednak nie dotyczyła oceny sądu co do winy lub jej braku.

Odnośnie do kandydatury Pani Moniki Krzanowskiej-Mars, w ocenie kwalifikacji zawarto dane statystyczne, z których wynika, że jej orzecznictwo również jest na dobrym poziomie, jednak jego stabilność jest niższa niż w wypadku Pana Macieja Tomasza

Pragłowskiego, gdyż liczba spraw uchylonych z referatu kandydatki w badanym okresie wynosiła siedem. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła zatem pod uwagę nie tylko staż pracy kandydatów, ale rzeczywistą ocenę jakości ich pracy, a co za tym idzie stopień przydatności na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Powyższe nie przekreśla możliwości ubiegania się przez Panią Monikę Krzanowską -Mars - jako bardzo dobrej kandydatki i sędziego z wieloletnim stażem orzeczniczym - o awans na stanowisko sędziego sądu okręgowego w kolejnych konkursach. W niniejszym postępowaniu jej kandydatura ustępuje kandydaturze drugiego uczestnika postępowania.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Macieja Tomasza Pragłowskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie na posiedzeniu 29 marca 2021 r. zaopiniowało Panią Monikę Krzanowską-Mars - oddając 11 głosów "za", przy 5 głosach "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" a Pana Macieja Tomasza Pragłowskiego - oddając 11 głosów "za", przy 8 głosach "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się".

Obydwoje kandydaci uzyskali zbliżone poparcie tego gremium a zatem nie było to kryterium ich różnicujące.

3. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Macieja Tomasza Pragłowskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego na szczeblu sądu rejonowego, jak i sądu okręgowego w ramach delegacji, wnioski płynące z pozytywnej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, w tym wysoka ocena stabilności jego orzecznictwa, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie, jak również stałe podnoszenie swojej wiedzy prawniczej i umiejętności zawodowych przez udział w różnych formach doskonalenia zawodowego, w tym w studiach podyplomowych i szkoleniach. IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 lipca 2021 r. na:

- Panią Monikę Krzanowską-Mars oddano 7 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Macieja Tomasza Pragłowskiego oddano 14 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).