Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 115.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.7.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 lipca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 677/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 lipca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 115

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Stanisława Bogdana Grzesiaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 115, zgłosili się:

- Pan Stanisław Bogdan Grzesiak - adwokat oraz

- Pani Aneta Jaźwińska - radca prawny.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Anetę Jaźwińską Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 221/2022 z dnia 31 marca 2022 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 11 lipca 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydata, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Stanisława Bogdana Grzesiaka oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Stanisława Bogdana Grzesiaka na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pana Stanisława Bogdana Grzesiaka przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe oraz ocena jego pracy i kwalifikacji zawodowych.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Stanisława Bogdana Grzesiaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Stanisław Bogdan Grzesiak urodził się 8 sierpnia 1984 r. w Janowie Lubelskim. W 2008 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji adwokackiej w okręgu Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie, w 2013 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym, a następnie uzyskał wpis na listę adwokatów prowadzoną przez tę Radę. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie z dnia 12 marca 2014 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Rzeszowie. Przeniesienie siedziby zawodowej nastąpiło na wniosek kandydata. Z dniem 15 maja 2014 r. rozpoczął wykonywanie zawodu adwokata w kancelarii adwokackiej w Janowie Lubelskim. Uczestniczył w ramach doskonalenia zawodowego w licznych szkoleniach i wykładach.

Ocenę kwalifikacji Pana Stanisława Bogdana Grzesiaka z zakresu spraw karnych sporządził Pan Konrad Mielcarek - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, który stwierdził, że opiniowany posiada stosowną wiedzę z zakresu prawa materialnego i procesowego oraz umiejętność prawidłowego stosowania jej w swojej praktyce zawodowej. Wyraził także pogląd, że wieloletnia aktywność zawodowa wskazuje na posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, wymaganego doświadczenia prawniczego, a także właściwej postawy etycznej, które umożliwią mu wykonywanie obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Ocena łączna: pozytywna. Ocenę kwalifikacji Pana Stanisława Bogdana Grzesiaka z zakresu spraw cywilnych i gospodarczych sporządziła Pani Iwona Grzegorzewska - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, która stwierdziła, że Pan adwokat wykonuje swój zawód z należytą starannością. Zdaniem opiniującej jest on bardzo skutecznym pełnomocnikiem, bowiem wszystkie poddane analizie sprawy zostały rozstrzygnięte na korzyść klientów, których reprezentował. W żadnej ze spraw nie stwierdzono nieprawidłowości ani uchybień, które miałyby wpływ na przebieg procesu sądowego. W konkluzji sędzia opiniująca stwierdziła, że Pan Stanisław Bogdan Grzesiak jest dobrym kandydatem do wykonywania zawodu sędziego. Ogólna ocena: pozytywna. III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Osoba przedstawiona do powołania posiada stosowne doświadczenie zawodowe, zdobyte w ramach wykonywanego zawodu adwokata. Kwalifikacje merytoryczne Pana Stanisława Bogdana Grzesiaka znajdują odzwierciedlenie w ocenach jego pracy. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, Pan Stanisław Bogdan Grzesiak w pełni zasługuje na powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada kandydat, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, dają gwarancję należytego wykonywania przez niego obowiązków sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Stanisława Bogdana Grzesiaka za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu 27 kwietnia 2022 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Stanisława Bogdana Grzesiaka, oddając 8 głosów "za"

(34,5 pkt.), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Stanisław Bogdan Grzesiak posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Stanisława Bogdana Grzesiaka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, wynikające z wykonywania zawodu adwokata, wnioski płynące z ocen jego pracy i kwalifikacji zawodowych oraz opinii służbowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie, a także doskonalenie zawodowe przez udział w szkoleniach.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 13 lipca 2022 r. na Pana Stanisława Bogdana Grzesiaka oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie. POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).